Ruotsin yt-neuvottelujen taustalla on markkinatilanteen pysyvämpi muutos. Kaliumsulfaatin kokonaiskysyntä on heikentynyt useamman vuoden ajan, kun vienti on hiipunut. Samoin dikalsiumfosfaatin markkinat ovat siirtyneet vähitellen Pohjois-Euroopasta eteläisempään Eurooppaan, mikä on heikentänyt Kemira Kemin kilpailukykyä.
Kemira Kemissä tähtäimessä on puolittaa kaliumsulfaatin tuotanto nykyisestä ja lopettaa dikalsiumsfosfaatin tuotanto. Aikataulu muutoksille on tuleva syksy ja seuraava vuosi. Edellä mainitut tuotannon supistukset näkyvät myös kalsiumkloridin valmistuksessa ja sen raaka-ainehuollossa. Tämän vuoksi myös kalsiumkloridituotantoa on järjesteltävä uudelleen.
Kemira on kehittänyt Ruotsin tehtaiden tuotantoa uusiin tuotteisiin ja investoinut vetyperoksidin ja natriumperkarbonaatin tuotantoon viime vuosien aikana noin miljardi kruunua (yli 108 miljoonaa euroa). Molempien tuotteiden valmistus lisääntyy ja niiden markkinanäkymät ovat hyvät. Myös rikkihapon tuotantoa on lisätty ja laitos kuuluu uudenaikaisen tekniikkansa ansiosta maailman puhtaimpiin rikkihappotehtaisiin.
Lisätietoja:
Kemira Kemi AB
Toimitusjohtaja Lennart Johansson
Ragnhild Ohlsson, viestintä
Puh. +46-(0)42 - 171 466
gsm +46-(0)737 - 191 466