Cargotec Oyj, Pörssitiedote, 18. lokakuuta 2007 klo 12.00
* Saadut tilaukset tammi-syyskuussa 2007 olivat 2 892 (1-9/2006: 2
194) miljoonaa euroa. Kolmannella vuosineljänneksellä saadut
tilaukset olivat ennätykselliset 1 028 (7-9/2006: 603) miljoonaa
euroa.
* Tilauskanta kasvoi edelleen, ja 30.9.2007 se oli 2 552
(31.12.2006: 1 621) miljoonaa euroa.
* Liikevaihto kasvoi tammi-syyskuussa 13 prosenttia ja oli 2 151
(1-9/2006: 1 900) miljoonaa euroa. Kasvusta puolet oli
orgaanista. Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 713
(7-9/2006: 625) miljoonaa euroa.
* Tammi-syyskuussa tehtiin 14 yrityskauppaa.
* Liikevoitto oli 156,6 (1-9/2006: 181,9) miljoonaa euroa.
Vertailukauteen sisältyy 17,9 miljoonaa euroa kiinteistöjen
myyntivoittoa. Kolmannen vuosineljänneksen operatiivinen
liikevoitto oli 52,5 (7-9/2006: 52,1) miljoonaa euroa.
* Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja oli 138,8
(1-9/2006: 178,8) miljoonaa euroa.
* Katsauskauden voitto oli 109,5 (1-9/2006: 126,8) miljoonaa euroa.
* Osakekohtainen tulos oli 1,72 (1-9/2006: 1,97) euroa, josta
kolmannen vuosineljänneksen osuus oli 0,55 (7-9/2006: 0,81)
euroa.
* Henkilöstön määrä 30.9.2007 oli 11 081 (30.9.2006: 8 313).
Katsauskauden aikana tehdyt yrityskaupat lisäsivät henkilöstön
määrää lähes 1 900 henkilöllä.
* Yleisen markkina-aktiviteetin ennakoidaan jatkuvan hyvänä lukuun
ottamatta kuormankäsittelylaitteiden markkinoita Yhdysvalloissa.
Cargotec jatkaa suunnitelmiensa mukaisesti kasvuun ja toiminnan
tehostamiseen liittyviä investointeja, jotka rasittavat tulosta
vuonna 2007. Tähän mennessä saatujen tilausten ennätyksellisen
runsaan määrän ansiosta saatujen tilausten kasvuarviota vuodelle
2007 on nostettu lähes 30 prosenttiin. Liikevaihdon kasvuennuste
vuodelle 2007 on edelleen noin 15 prosenttia, mikä tarkoittaa
vahvaa kasvua viimeisellä vuosineljänneksellä. Kasvun myötä
euromääräinen liikevoitto paranee aiemmista vuosineljänneksistä.
Viimeisen vuosineljänneksen liikevoittoprosentin arvioidaan
olevan kolmannen neljänneksen tasolla.
Cargotecin toimitusjohtaja Mikael Mäkinen:"Saatujen tilausten arvo kolmannella vuosineljänneksellä ylitti
ennätykselliset miljardi euroa. Se on osoitus paitsi
markkina-aktiviteetin vilkkaudesta myös onnistuneesta työstämme niin
tuotekehityksessä kuin globaalin läsnäolon laajentamisessa. Jatkamme
investointeja Cargotecin läsnäolon ja markkina-aseman vahvistamiseksi
myös loppuvuonna. Erityisen ilahduttavaa on Aasian liikevaihdon vahva
kasvu sekä keväällä ostetun offshore-divisioonan hyvä tilauskertymä.
Huolimatta nykyisestä kuormankäsittelylaitteiden heikosta kysynnästä
Yhdysvalloissa, uskomme myös näiden markkinoiden tarjoavan meille
pidemmällä aikavälillä merkittäviä kasvumahdollisuuksia."
Analyytikko- ja lehdistötilaisuus:
Analyytikko- ja lehdistötilaisuus sekä puhelinkonferenssi
järjestetään yhtäaikaisesti 18. lokakuuta 2007 klo 14.00 Cargotecin
pääkonttorissa osoitteessa Sörnäisten rantatie 23, Helsinki.
Esityksen ja puhelinkonferenssin kielenä on englanti. Kalvot ovat
saatavilla Cargotecin internetsivuilta klo 14.00 mennessä.
Puhelinnumerot tilaisuuteen ovat:
+1 866 966 5335 (soittajat USA)
+44 20 3023 4412 (muut soittajat)
Tilaisuutta voi seurata myös suorana lähetyksenä audio webcast
-muodossa yhtiön internetsivuilla osoitteessa www.cargotec.fi klo
14.00 alkaen. Tapahtuman taltiointi on saatavilla internetsivuilta
myöhemmin samana päivänä.
Lähettäjä:
Cargotec Oyj
Kari Heinistö
varatoimitusjohtaja
Eeva Mäkelä
sijoittajasuhde- ja viestintäjohtaja
Lisätiedot:
Kari Heinistö, varatoimitusjohtaja, puh. 0204 55 4256
Eeva Mäkelä, sijoittajasuhde- ja viestintäjohtaja, puh. 0204 55 4281
Cargotec on maailman johtava lastinkäsittelyratkaisujen toimittaja,
jonka tuotteita käytetään tavaravirran eri vaiheissa laivoissa,
satamissa, terminaaleissa, jakelukeskuksissa ja lähikuljetuksissa.
Konsernin tuotemerkeillä Hiab, Kalmar ja MacGREGOR on
markkinajohtajan asema, ja ne tunnetaan asiakkaiden keskuudessa
kaikkialla maailmassa. Cargotecin liikevaihto on 2,8 miljardia euroa.
Konsernilla on yli 11 000 työntekijää ja toimintaa lähes 160 maassa.
Cargotecin B-sarjan osakkeet on noteerattu Pohjoismaisessa Pörssissä,
Helsingissä.
www.cargotec.fi
Toimintaympäristö
Hiabin kuormankäsittelylaitteiden kysyntä jatkui heinä-syyskuussa
erittäin vilkkaana Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella.
Markkinat kasvoivat erityisesti Itä-Euroopassa, Venäjällä ja
Kiinassa, kun rakennusteollisuuden, teollisuustuotteiden kuljetusten
sekä kierrätysteollisuuden käyttämien laitteiden kysyntä lisääntyi.
Yhdysvalloissa markkinat olivat edelleen heikot, sillä uusien
kuorma-autojen rekisteröintien määrä on selvästi viime vuotta alempi
eikä loppukeväällä pudonnut rakennusteollisuuden kysyntä osoittanut
elpymisen merkkejä. Tämä heijastui erityisesti Hiabin
ajoneuvotrukkien, takalaitanostimien ja kuormausnostureiden
kysyntään.
Kalmarin kontinkäsittelylaitteiden kysyntä oli hyvällä tasolla.
Erityisesti konttikurottajien, mobiilipukkinosturien sekä tyhjien
konttien käsittelyyn tarkoitettujen laitteiden kysyntä jatkui
selvästi vilkkaampana verrattuna vuoden 2006 vastaavaan ajankohtaan.
Kalmar on pystynyt parantamaan merkittävästi markkina-asemaansa
mobiilipukkinostureissa maailmanlaajuisesti. Konttilukkien kysyntä
jatkui hyvänä, vaikka markkinat kokonaisuudessaan eivät yllä
edellisvuoden vahvalle tasolle. Euroopassa raskaan teollisuuden
käyttämien laitteiden kysyntä oli vilkasta ja muualla vakaata.
MacGREGORin toimittamien laivojen lastinkäsittelyjärjestelmien ja
offshore-ratkaisujen kysyntä jatkui vuoden kolmannella neljänneksellä
erittäin vilkkaana. Uusien laivojen tilausmäärät kasvoivat telakoilla
maailmanlaajuisesti, mikä lisäsi MacGREGORin ratkaisujen kysyntää.
Laivanostureiden, lastiluukkujen sekä offshore-ratkaisujen markkinat
olivat vahvat. Ro-ro-laitteiden osalta markkinat jatkuivat suotuisina
ajoneuvojen kuljetusaluksissa. Irtolastinkäsittelylaitteiden
markkinat vahvistuivat Aasian ja Tyynenmeren alueella.
Huoltopalvelujen kysyntä kehittyi katsauskaudella myönteisesti.
Kuormankäsittelylaitteiden huoltopalvelujen kysyntä oli vahvaa
Euroopassa, mikä johtui asennettujen laitteiden määrän kasvusta ja
korkeasta käyttöasteesta. Yhdysvalloissa kuormankäsittelylaitteiden
huoltopalvelujen kysyntä laski edellisvuodesta.
Kontinkäsittelylaitteiden huoltopalvelujen markkinat olivat
Euroopassa hyvällä tasolla, muualla maailmassa markkinat jatkuivat
vakaina. Laivojen huoltopalvelujen kysyntä jatkui sekä Aasiassa että
Euroopassa hyvänä. Toimitettavien alusten määrän lisääntyminen
vaikuttaa positiivisesti myös huoltopalvelujen markkinoihin.
Saadut tilaukset
Cargotecin saadut tilaukset tammi-syyskuussa olivat 2 892 (1-9/2006:
2 194) miljoonaa euroa. Kolmannen vuosineljänneksen aikana saadut
tilaukset olivat ennätykselliset 1 028
(7-9/2006: 603) miljoonaa euroa. Saatujen tilausten runsas määrä
johtui erityisesti MacGREGORissa saaduista pitkien laivasarjojen
tilauksista, joiden toimitukset ulottuvat usean vuoden ajanjaksolle.
Saadut tilaukset, MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Hiab 731 706 946
Kalmar 1 083 955 1 282
MacGREGOR 1 080 535 684
Sisäiset tilaukset -3 -2 -2
Yhteensä 2 892 2 194 2 910
Hiab
Hiabin osuus saaduista tilauksista tammi-syyskuussa 2007 oli 731
(1-9/2006: 706) miljoonaa euroa. Kolmannen vuosineljänneksen osuus
saaduista tilauksista oli 223 (7-9/2006: 207) miljoonaa euroa.
Hiab sai runsaasti yksittäisiä tilauksia vuoden kolmannella
neljänneksellä. Katsauskaudella saatiin muun muassa puolustusvoimien
käyttöön soveltuvien nostureiden tilaukset Kiinasta ja
Yhdysvalloista. Lisäksi Hiab sai merkittävän tilauksen 45
kuormausnosturista, jotka toimitetaan Meksikoon.
Heinäkuussa Hiab sopi yhdessä tanskalaisen maahantuojansa SAWOn
kanssa 133 koukkulaitteen ja 22 kuormausnosturin toimituksista
MAN-kuorma-autovalmistajalle. SAWO asentaa Tanskan armeijalle
toimitettavat koukkulaitteet ja kuormausnosturit. Laitteiden
toimitukset alkavat vuonna 2007 ja jatkuvat vuoteen 2008 asti. Tilaus
kirjataan sopimuksen keston aikana vuosittain Hiabin tilauskantaan.
Kalmar
Kalmarin osuus saaduista tilauksista tammi-syyskuussa 2007 oli 1 083
(1-9/2006: 955) miljoonaa euroa. Kolmannen vuosineljänneksen osuus
saaduista tilauksista oli 324 (7-9/2006: 258) miljoonaa euroa.
Kalmar sai elokuussa kymmenen E-One-mobiilipukkinosturin tilauksen
Vietnamista Saigon Newportilta (SNP). Ympäristöystävälliset
E-One-mobiilipukkinosturit toimitetaan SNP:n konttiterminaaliin
syksyllä 2008, ja ne varustetaan
Smartpath®-kontinpaikannusjärjestelmällä. Tilaus on jatkoa SNP:n
toukokuussa tekemälle tilaukselle kymmenestä
E-One-mobiilipukkinosturista.
Elokuussa saatiin myös 30 konttilukin tilaus italialaiselta Medcenter
Container Terminal SpA:lta. Konttilukit toimitetaan vuosina 2007-2008
Gioia Tauron terminaaliin Etelä-Italiaan.
Kesäkuussa Kalmar sai merkittävät konttilukkitilaukset saksalaiselta
MSC Bremerhavenilta ja australialaiselta Patrick Corporationilta. MSC
Bremerhavenille toimitetaan kymmenen konttilukkia vuosina 2007-2008.
Patrick Corporationille toimitetaan 15 konttilukkia Melbournen ja
Sydneyn satamiin vuosina 2007-2008.
Tangier Medgate S.A. tilasi Kalmarilta kesäkuussa 11
E-One-mobiilipukkinosturia. Laitteet toimitetaan vuoden 2008
ensimmäisellä puoliskolla Marokossa sijaitsevaan Tangier
Mediterranean satamaan. E-One-mobiilipukkinosturit varustetaan
kaksoistarttujilla sekä Smartrail®-navigointi- ja
kontinpaikannusjärjestelmällä.
Maaliskuussa Kalmar sai DP World -satamaoperaattorilta 84
terminaalitraktorin tilauksen. Laitteet toimitetaan Dubain kaupungin
lähellä sijaitsevaan Jebel Alin satamaan.
Kalmar sopi tammikuussa 12 E-One-mobiilipukkinosturin toimituksesta
brasilialaisen Santos Brasil S/A:n kanssa. Mobiilipukkinosturit
varustetaan Kalmarin Smartrail®-navigointi- ja
kontinpaikannusjärjestelmällä. Laitteet toimitetaan Santosin satamaan
vuoden 2008 vaihteessa.
MacGREGOR
MacGREGORin osuus saaduista tilauksista tammi-syyskuussa 2007 oli 1
080 (1-9/2006: 535) miljoonaa euroa. Kolmannen vuosineljänneksen
osuus saaduista tilauksista oli ennätykselliset 483 (7-9/2006: 139)
miljoonaa euroa.
MacGREGOR sai runsaasti laivanosturitilauksia kolmannella
vuosineljänneksellä Kiinasta. Shanghai Shipyard tilasi 32
laivanosturia, jotka toimitetaan telakalle vuosina 2009-2011.
Yangzijiangin telakka tilasi 88 laivanosturia irtolastialuksiin,
yleislastialuksiin sekä konttialuksiin. Lisäksi sovittiin 48
laivanosturin toimituksista Wenchongin telakalle vuosina 2008-2012.
Saksalaisen Herman Buss -varustamon Kiinasta tilaamiin kymmeneen
yleislastialukseen toimitetaan 40 laivanosturia sekä lastiluukut
vuosina 2009-2010.
Syyskuussa saatiin ro-ro-laitteiden tilaus korealaiselta Hyundai Mipo
-telakalta. Laitteisiin kuuluu muun muassa erilaisia ramppeja,
nostettavia autokansia sekä ovia, ja ne toimitetaan vuosina
2009-2011.
Elo- ja syyskuussa saatiin mittavia offshore-laitteiden tilauksia
Kiinasta, Euroopasta, Yhdysvalloista, Kanadasta, Malesiasta ja
Intiasta. Laitteet toimitetaan vuosina 2008-2010, ja toimituksiin
sisältyy muun muassa kiinnitysvinssejä, nivelpuomillisia
offshore-nostureita sekä kansikoneita.
Myös toisella vuosineljänneksellä laivanosturitilaukset olivat
vilkkaat. Kiinasta, Intiasta ja Taiwanista saatiin yhteensä 318
laivanosturin tilaukset. Laitteet toimitetaan vuosina 2008-2011.
Kesäkuussa sovittiin lastiluukkujen sekä 16 laivanosturin
toimituksista kiinalaiselle COSCO Dalian -telakalle. Laivanosturit ja
lastiluukut toimitetaan vuosina 2008-2009. Toukokuussa
puolalais-kiinalainen Chipolbrok-varustamo tilasi neljä maailman
suurinta kaksoislaivanosturia, jotka toimitetaan vuosina 2007-2008.
Kesäkuussa sovittiin ro-ro-laitteiden tilauksista 15:een Koreassa
rakenteilla olevaan alukseen. Laitteet toimitetaan vuosina 2008-2010.
Ro-ro-laitteiden tilauksia saatiin myös maaliskuussa useilta eri
telakoilta Saksasta, Japanista ja Kroatiasta.
Huoltoliiketoiminta
Cargotec vahvisti katsauskaudella huoltoliiketoimintaansa uudella
Cargotec Services
-liiketoimintamallilla. Tavoitteena on vauhdittaa
huoltoliiketoiminnan kasvua kohdentamalla resurssit ja
huolto-osaaminen paremmin Cargotecin liiketoiminta-alueiden kesken.
Pääosa nykyisestä huoltotoiminnasta jatkaa Hiab-, Kalmar- ja
MacGREGOR -liiketoiminta-alueiden alla. Yhteistyötä huoltokonseptien
kehittämisessä, varaosien myynnissä ja huoltohenkilöstön
koulutuksessa tiivistetään matriisiorganisaatiolla, jossa Cargotec
Services toimii sisäisenä osaamiskeskuksena. Liiketoimintamallissa
erityistä huomiota kiinnitetään kontti- ja
irtolastinkäsittelyterminaalien kokonaisvaltaisiin huoltosopimuksiin
sekä merkittäviin kunnostus- ja konversioprojekteihin. Cargotec
Servicesiä johtaa Cargotecin johtoryhmän jäsen Harald de Graaf.
MacGREGOR sopi syyskuussa norjalaisen Fred Olsen Marine Services
-varustamon kanssa maailman suurimman tankkilaivan
venttiilijärjestelmän uusimisesta. MacGREGORin huoltodivisioona uusii
etävalvotun venttiilijärjestelmän sekä kouluttaa laivan henkilökunnan
järjestelmän käyttämiseen.
Toisella vuosineljänneksellä MacGREGOR solmi italialaisen Grimaldi
Groupin kanssa kolmevuotisen huoltosopimuksen, joka kattaa
MacGREGORin ro-ro-laitteiden huollon 26:ssa Grimaldin
ro-ro-aluksessa.
Kalmar teki vuoden 2007 ensimmäisellä neljänneksellä pitkäaikaiset
sopimukset Ruotsissa laitteidensa vuokraamisesta, huollosta ja
asiakasrahoituksesta Setra Groupin sekä Ruotsin suurimman
yksityisomisteisen sataman, Wallhamn AB:n, kanssa. Kalmar rahoittaa,
vuokraa ja huoltaa 31 haarukkatrukkia, jotka toimitettiin Setran 12
sahalle keväällä 2007. Wallhamn AB:n kanssa tehty sopimus käsittää
useiden Kalmarin kontinkäsittelylaitteiden vuokrauksen sekä Kalmarin
ja muiden toimittajien laitteiden ylläpidon.
Tilauskanta
Cargotecin tilauskanta 30.9.2007 oli 2 552 (31.12.2006: 1 621)
miljoonaa euroa. Hiabin osuus tilauskannasta oli 255 (215) miljoonaa
euroa, Kalmarin 684 (593) miljoonaa euroa ja MacGREGORin 1 614 (813)
miljoonaa euroa. MacGREGORin saamien tilausten toimituksista suuri
osa ajoittuu vuosille 2008-2012.
Tilauskanta, MEUR 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Hiab 255 215 215
Kalmar 684 581 593
MacGREGOR 1 614 798 813
Yhteensä 2 552 1 594 1 621
Liikevaihto
Cargotecin liikevaihto kasvoi tammi-syyskuussa 13 prosenttia ja oli 2
151 (1-9/2006: 1 900) miljoonaa euroa. Puolet kasvusta oli
orgaanista. Viimeksi kuluneiden 12 kuukauden aikana tehtyjen
yritysostojen vaikutus liikevaihtoon oli tammi-syyskuussa noin 130
miljoonaa euroa.
Kireänä jatkuneesta komponenttitilanteesta huolimatta
liiketoiminta-alueet ovat onnistuneet ylläpitämään tavoiteltua kasvua
laitteiden kokoonpanokapasiteetissa. Kuorma-autojen vahva kysyntä
Euroopassa on pidentänyt niiden toimitusaikoja merkittävästi, mikä
puolestaan on viivästyttänyt päällirakennuksen aikatauluja. Tämä
pidentää Hiabin laitteiden toimitusaikoja ja rajoittaa Hiabin
liikevaihdon kasvua.
Cargotecin heinä-syyskuun 2007 liikevaihto oli 713 (7-9/2006: 625)
miljoonaa euroa.
Hiabin liikevaihto oli kolmannella vuosineljänneksellä 202 (7-9/2006:
208) miljoonaa euroa, Kalmarin liikevaihto oli 326 (290) miljoonaa
euroa ja MacGREGORin liikevaihto oli 187 (127) miljoonaa euroa.
Liikevaihto, MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Hiab 687 675 914
Kalmar 979 883 1 203
MacGREGOR 487 344 482
Sisäinen liikevaihto -2 -1 -2
Yhteensä 2 151 1 900 2 597
Huoltoliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 28 prosenttia ja oli 537
(1-9/2006: 418) miljoonaa euroa, mikä vastaa 25:tä (22) prosenttia
koko liikevaihdosta. Hiabissa huoltoliiketoiminnan osuus sen
liikevaihdosta tammi-syyskuussa 2007 oli 16 (1-9/2006: 15)
prosenttia, Kalmarissa 30 (26) prosenttia ja MacGREGORissa 27 (27)
prosenttia.
Tulos
Cargotecin operatiivinen liikevoitto tammi-syyskuussa 2007 oli 156,6
(1-9/2006: 164,0) miljoonaa euroa, eli 7,3 (8,6) prosenttia
liikevaihdosta. Kolmannen vuosineljänneksen operatiivinen liikevoitto
oli 52,5 (7-9/2006: 52,1) miljoonaa euroa eli 7,4 (8,3) prosenttia
liikevaihdosta. Hiabin osuus kolmannen vuosineljänneksen
operatiivisesta liikevoitosta oli 13,7 (17,4) miljoonaa euroa,
Kalmarin 27,8 (27,5) miljoonaa euroa ja MacGREGORin 15,0 (9,9)
miljoonaa euroa.
Hiabin tulosta heikensi Yhdysvaltojen heikon kysyntätilanteen
aiheuttama merkittävä kapasiteetin vajaakäyttö. Tuloskehitys on
vuoden aikana ollut myönteistä Euroopassa, mutta lomakausi heijastui
kolmanteen vuosineljännekseen. Kalmarissa jatkettiin suunnitelmien
mukaisesti panostuksia tuotekehitykseen, mikä rasitti
vuosineljänneksen tulosta verrattuna viime vuoden vastaavaan
ajankohtaan. Kolmannella vuosineljänneksellä tulos parani kuitenkin
selvästi edellisestä neljänneksestä. Hankintamenolaskelmien
kustannusvaikutus rasitti MacGREGORin kolmannen vuosineljänneksen
tulosta ennakoitua vähemmän.
Tammi-syyskuun liikevoittoon sisältyy 4,6 (1-9/2006: 1,8) miljoonaa
euroa yritysostojen hankintamenolaskelmien kustannusvaikutusta, josta
kolmannen vuosineljänneksen osuus on 2,2 (7-9/2006: 0,9) miljoonaa
euroa. Koko vuoden arvio hankintamenolaskelmien
kustannusvaikutuksesta Cargotecin liikevoittoon on edelleen noin 10
miljoonaa euroa.
Katsauskauden liikevoitto oli 156,6 (1-9/2006: 181,9) miljoonaa
euroa. Vertailukauteen sisältyy 17,9 miljoonaa euroa kiinteistöjen
myyntivoittoa.
Katsauskauden voitto oli 109,5 (1-9/2006: 126,8) miljoonaa euroa ja
osakekohtainen tulos 1,72 (1,97) euroa.
Tase, rahoitus ja rahavirta
Cargotecin liiketoiminnan nettokäyttöpääoma 30.9.2007 oli 249
(31.12.2006: 209) miljoonaa euroa. Aineellinen käyttöomaisuus
taseessa oli 255 (218) miljoonaa euroa ja aineeton käyttöomaisuus 755
(581) miljoonaa euroa.
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
tammi-syyskuussa 2007 oli 138,8
(1-9/2006: 178,8) miljoonaa euroa. Kolmannen vuosineljänneksen
rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja oli 55,5 (7-9/2006: 65,8)
miljoonaa euroa.
Nettovelka 30.9.2007 oli 365 (31.12.2006: 107) miljoonaa euroa.
Omavaraisuusaste oli 40,2 (47,6) prosenttia, ja nettovelkaantumisaste
oli 41,6 (12,3) prosenttia. Kolmannella vuosineljänneksellä tehdyt
omien osakkeiden ostot, joihin käytettiin lähes 40 miljoonaa euroa,
nostivat nettovelkaantumisastetta.
Cargotecilla oli 30.9.2007 sitovia rahoituslimiittejä 467 miljoonaa
euroa. Limiitit eivät olleet käytössä. Joulukuussa 2006 liikkeeseen
laskettu ja yhdysvaltalaisille sijoittajille suunnattu 225 miljoonan
euron (300 miljoonan Yhdysvaltain dollarin) joukkovelkakirjalaina
(Private Placement) nostettiin helmikuussa 2007. Lainaa merkitsi 14
yhdysvaltalaista sijoittajaa. Laina on suojattu koron- ja
valuutanvaihtosopimuksella kiinteäkorkoiseksi euromääräiseksi
lainaksi. Korko on 4,525 ja 4,756 prosentin välillä riippuen lainan
erääntymisajasta, joka vaihtelee 7 ja 12 vuoden välillä.
Uudet tuotteet ja tuotekehitys
Cargotecin tutkimus- ja tuotekehitysmenot tammi-syyskuussa 2007
olivat 33,2 (1-9/2006: 22,1) miljoonaa euroa, mikä on 1,5 (1,2)
prosenttia liikevaihdosta.
Hiab toi katsauskaudella markkinoille kaksi uutta
kuormausnosturimallia. HIAB XS 211
-kuormausnosturi täydentää keskisuurien kuormausnostureiden
valikoimaa, missä kysyntä on suurinta useimmilla markkina-alueilla.
Markkinoille esiteltiin myös kapasiteetiltaan Hiabin suurin
kuormausnosturi HIAB XS 1055, joka tarjoaa pisimmän ulottuvuuden ja
korkeimman nostokapasiteetin kaikista HIAB-nostureista.
Kalmarissa jatkettiin suurten nostureiden ja automaatioratkaisujen
kehittämistä. Hollantilaisen ACT B.V.:n hankinta vahvisti Kalmarin
ohjelmisto-osaamista, teknologiapohjaa ja resursseja merkittävästi.
Ympäristöystävällisten hybridiratkaisujen kehittämistä on jatkettu
toisella kaksivuotisella terminaalitraktoreiden kehitysprojektilla,
jota tehdään New Yorkin ja New Jerseyn satamissa yhdessä
Yhdysvaltojen Environmental Protection Agencyn kanssa.
MacGREGOR esitteli kolmannella vuosineljänneksellä uuden välikannella
olevien lastiluukkujen nostolaitteen. Laitteen ansiosta lastiluukkuja
ei tarvitse nostaa enää yksitellen vaan luukkuja voidaan nostaa viisi
kerrallaan ja pinota laivan kannelle. Lisäksi MacGREGORissa on
jatkettu ro-ro- ja offshore-ratkaisujen yhteistä tuotekehitystä.
Investoinnit
Cargotecin investoinnit ilman yritysostoja ja asiakasrahoitusta
olivat tammi-syyskuussa 38,0 (1-9/2006: 30,8) miljoonaa euroa.
Investoinnit asiakasrahoitukseen olivat 23,5 (14,5) miljoonaa euroa.
Hiab on päättänyt yhdistää kuormaus- ja metsänosturituotelinjat
tammikuusta 2008 alkaen. Organisaatiomuutos parantaa ja vahvistaa
yhteisten resurssien käyttöä nostureiden tuotekehityksessä,
valmistuksessa sekä markkinoinnissa. Nosturi-tuotelinja käsittää
kuormausnostureiden, metsänostureiden ja kierrätysnostureiden
valmistuksen viidessä tuotantoyksikössä Euroopassa ja Aasiassa.
Hiab on sopeuttanut kuormankäsittelylaitteiden tuotantoyksiköiden
toimintaa Yhdysvalloissa ja Irlannissa, mikä johtuu Yhdysvaltojen
markkinoiden heikentyneestä kysynnästä.
MacGREGOR jatkoi kolmannella vuosineljänneksellä uusien
yhteistyökumppaneiden hankkimista vastatakseen merkittävästi
kasvaneeseen laivanostureiden tilauskantaan. Nantongiin Kiinaan
rakennetaan parhaillaan lastiluukkujen tuotantoyksikköä yhdessä
paikallisen yhteistyökumppanin kanssa.
Yrityskaupat
Cargotec toteutti tammi-syyskuussa 14 yrityskauppaa. Helmikuussa
allekirjoitettiin sopimus intialaisen Indital Construction Machineryn
hankkimisesta. Kauppa saatiin päätökseen huhtikuussa. Cargotec sai
kaupan myötä valmistuskapasiteettia Intiasta, ja samalla uusi yritys
tukee Cargotecin kolmen liiketoiminta-alueen myyntiä alueella.
Cargotecin omistusosuus Inditalissa on 95 prosenttia.
Osana Cargotecin läsnäolon vahvistamista Intiassa Kalmar osti loput
Kalmar Intian osakkeet (49 prosenttia) syyskuussa 2007.
Cargotec sopi joulukuussa 2006 italialaisen CVS Ferrarin ostamisesta.
Saksan kilpailuviranomaiset ilmoittivat elokuussa 2007 kieltävänsä
yritysoston todeten sen olevan kilpailunvastainen. Cargotec tutkii
mahdollisuutta valittaa päätöksestä.
Yrityskaupat Hiabissa
Hiab sopi heinäkuussa Yhdysvalloissa, Floridassa sijaitsevan
huoltoyhtiön hankkimisesta. Bay Equipment Repairs Inc. on Hiabin
pitkäaikainen yhteistyökumppani, ja sen asiakaskunta koostuu
suurimmaksi osaksi Hiabin asiakkaista. Yrityksen liikevaihto oli
vuonna 2006 noin miljoona euroa, ja siellä työskentelee 13 henkilöä.
Virolaisen teräsrakenteita ja komponentteja valmistavan Balti ES:n
ostamisesta sovittiin toukokuussa. Balti ES:ssä työskentelee noin 600
henkilöä, ja sen liikevaihto oli vuonna 2006 noin 14 miljoonaa euroa.
Kauppa saatiin päätökseen kesäkuussa. Yritysosto tukee sekä Hiabin
että Kalmarin kasvavaa komponenttitarvetta.
Hiab teki tammikuussa aiesopimuksen nykyisen jakelijansa Bergerin
myynti-, huolto- ja asennusyksiköiden ostamisesta Tsekin
tasavallasta, Slovakiasta, Unkarista ja Kroatiasta. Kauppa saatiin
päätökseen toukokuussa. Ostettujen toimintojen liikevaihto on noin 16
miljoonaa euroa, ja niissä työskentelee noin 75 henkilöä.
Tammikuussa sovittiin Hiabin laitteiden australialaisen maahantuojan
ja aiemman osakkuusyhtiön BG Crane Pty. Ltd.:n enemmistöosuuden
ostamisesta. Kauppa saatiin päätökseen helmikuussa. Yrityksessä
työskentelee noin 100 henkilöä, ja sen liikevaihto vuonna 2006 oli
noin 20 miljoonaa euroa.
Yrityskaupat Kalmarissa
Kalmar sopi elokuussa hollantilaisen automaatio- ja
ohjelmistotoimittajan Advanced Cargo Transshipment B.V.:n
ostamisesta. Yritysostolla lisätään Kalmarin resursseja
automatisoitujen satamaterminaalien tuotekehityksessä. Yritys on
erikoistunut kehittämään ja markkinoimaan liikkuvien työkoneiden
navigaatiojärjestelmiä sekä terminaalitoimintojen ohjaus- ja
valvontaohjelmia.
Huhtikuussa sovittiin Kalmar Asia Pacific Ltd:n vähemmistöosuuden
hankinnasta. Kalmar omistaa hankinnan jälkeen yhtiön kokonaan.
Helmikuussa Kalmar osti yhdysvaltalaisen huoltoyhtiön Port Equipment
Service Inc.:n (PES). PES:n palveluksessa työskentelee 56 henkilöä,
ja sen liikevaihto vuonna 2006 oli noin neljä miljoonaa euroa.
Yritysosto vahvistaa Kalmarin huoltoliiketoimintaa erityisesti
Yhdysvaltojen itärannikon satamissa ja rautatieterminaaleissa.
Kalmar osti tammikuussa slovenialaisen huoltoyhtiön Tagros d.o.o.:n.
Tagros huoltaa kontinkäsittelylaitteita sekä haarukkatrukkeja.
Yritysosto laajentaa Kalmarin huolto- ja myyntitoimintaa Sloveniassa
sekä pohjoisella Balkanin niemimaalla. Tagroksessa työskentelee noin
35 henkilöä, ja sen liikevaihto vuonna 2006 oli noin kaksi miljoonaa
euroa.
Pohjois-Ruotsissa sijaitsevan Truck och Maskin i Örnsköldsvik AB:n
hankkimisesta sovittiin myös tammikuussa. Kauppa saatiin päätökseen
helmikuussa. Yritysosto vahvistaa Kalmarin myynti- ja huoltoverkostoa
puunkäsittelyssä toimivien teollisuusasiakkaiden parissa. Truck och
Maskin työllistää noin 100 henkilöä, ja sen liikevaihto 30.4.2006
päättyneellä tilikaudella oli noin 14 miljoonaa euroa.
Joulukuussa 2006 sovittiin Kalmarin espanjalaisen jakelijan Kalmar
Espanan ostosta. Kauppa saatiin päätökseen huhtikuussa.
Yrityskaupat MacGREGORissa
MacGREGOR laajensi vuoden ensimmäisellä puoliskolla toimintaansa
offshore-segmenttiin.
Maaliskuussa MacGREGOR sopi norjalaisen Hydramarine AS:n sekä
singaporelaisen Plimsoll Corporation Pte Ltd:n ostamisesta.
Yritysostot saatiin päätökseen huhtikuussa. Hydramarine keskittyy
laivan kannelle asennettavien merenalaisten laitteiden, kuten
nostureiden kehittämiseen. Hydramarinen liikevaihto vuonna 2006 oli
63 miljoonaa euroa, ja yrityksessä työskentelee 150 henkilöä.
Plimsoll Corporation Pte Ltd on Aasian ja Tyynenmeren alueen johtava
laitetoimittaja öljynporaus- ja kaasualuksille sekä muille
laivatyypeille. Plimsollin liikevaihto oli vuonna 2006 noin 43
miljoonaa euroa. Yrityksessä työskentelee noin 600 henkilöä. Sekä
Hydramarinesta että Plimsollista siirtyi MacGREGORin omistukseen 90
prosenttia, ja loppu jäi yhtiöiden työntekijöiden omistukseen.
MacGREGOR perusti kesäkuussa uuden divisioonan, MacGREGOR Offshoren.
Divisioona muodostuu Hydramarinesta ja Plimsollista, ja se keskittyy
synergiaetujen saavuttamiseen sekä liiketoiminnan kasvattamiseen.
Uudessa divisioonassa työskentelee yli 700 henkilöä.
Toukokuussa allekirjoitettiin sopimus norjalaisen Vestnorsk
Hydraulikkservice AS:n (VNH) ostamisesta. VNH on erikoistunut
hydrauliikkajärjestelmien huoltoon sekä offshore-ratkaisujen
kokonaistoimituksiin öljynporauslauttojen huoltoaluksille ja muille
laivatyypeille. VNH:n liikevaihto on noin viisi miljoonaa euroa.
Yrityksessä työskentelee 21 henkilöä. Kauppa saatiin päätökseen
kesäkuussa.
Henkilöstö
Cargotecin palveluksessa työskenteli katsauskauden lopussa 11 081
(30.9.2006: 8 313) henkilöä. Katsauskaudella tehdyt yrityskaupat
lisäsivät henkilöstön määrää lähes 1 900 henkilöllä. Hiabissa
työskenteli 4 405 (3 615), Kalmarissa 4 431 (3 543) ja MacGREGORissa
2 162 (1 109) henkilöä.
Konsernin henkilöstöstä 14 prosenttia työskenteli Suomessa, 22
prosenttia Ruotsissa ja 30 prosenttia muualla Euroopassa. Amerikoissa
konsernin henkilöstöstä työskenteli 11 prosenttia, Aasian ja
Tyynenmeren alueella 22 prosenttia ja muualla maailmassa 1 prosentti.
Osakkeet ja optiot
Cargotecin osakepääoma 30.9.2007 oli 64 137 138 (31.12.2006: 64
046 460) euroa. Osakepääomaa on korotettu katsauskaudella
optio-oikeuksilla. Noteerattujen B-sarjan osakkeiden määrä 30.9.2007
oli 54 611 049, ja noteeraamattomien A-sarjan osakkeiden määrä oli 9
526 089. Cargotecin 2005A- ja 2005B-optio-oikeuksilla voidaan merkitä
vielä 271 872 B-sarjan osaketta, joiden vaikutuksesta osakepääoma voi
kasvaa 271 872 eurolla. Määrästä on syyskuussa 2007 merkitty yhteensä
2 850 Cargotecin B-sarjan osaketta, jotka merkitään kaupparekisteriin
31. lokakuuta 2007 mennessä.
Cargotecin B-sarjan osakkeita vaihdettiin tammi-syyskuussa noin 51
miljoonaa kappaletta, mikä vastasi noin 2 167 miljoonan euron
vaihtoa. B-sarjan osakkeen päätöskurssi 30.9.2007 oli 34,46 euroa.
Ylin noteeraus tammi-syyskuussa oli 49,83 euroa ja alin 33,15 euroa.
Kaikkien osakkeiden markkina-arvo, jossa pörssissä noteeraamattomat
A-sarjan osakkeet on arvostettu B-sarjan osakkeiden kauden
päätöspäivän keskikurssiin, oli 2 151 miljoonaa euroa ilman yhtiön
hallussa olevia omia B-sarjan osakkeita.
Yhtiön johtoryhmän jäsenten suoraan tai välillisesti omistamien
osakkeiden määrä on vuoden aikana kasvanut. Yhtiön johtoryhmän
omistuksessa 30.9.2007 oli 136 314 Cargotecin B-sarjan osaketta, mikä
vastaa 0,2:ta prosenttia yhtiön osakkeista.
Cargotecin taloudelliset tavoitteet ja avainhenkilöiden
kannusteohjelma
Cargotec julkisti tammikuussa 2007 uudet taloudelliset tavoitteet
sekä avainhenkilöiden osakepohjaisen kannusteohjelman vuosille
2007-2011. Osakeomistukseen kannustavan ohjelman tarkoituksena on
sitouttaa avainhenkilöitä yrityksen strategiaan sekä taloudellisiin
tavoitteisiin ja tehdä heistä yhtiön pitkäaikaisia osakkeenomistajia.
Kannusteohjelman piiriin kuuluu noin 60 avainhenkilöä.
Kannusteohjelmassa avainhenkilöillä on mahdollisuus saada palkkiona
Cargotecin B-sarjan osakkeita ansaintajaksolle asetettujen
tavoitteiden saavuttamisesta.
Cargotecin taloudelliset tavoitteet ovat liikevaihdon vuotuinen kasvu
yli 10 prosentin (mukaan lukien yritysostot), liikevoittomarginaalin
nostaminen 10 prosenttiin sekä nettovelkaantumisasteen (gearing)
pitäminen alle 50 prosentissa. Taloudelliset tavoitteet on asetettu
vuosille 2007-2011.
Kannusteohjelmassa on neljä ansaintajaksoa, joista ensimmäinen on
kaksi vuotta ja seuraavat kolme ansaintajaksoa yhden vuoden
mittaisia. Hallitus päättää ansaintajakson kohderyhmästä ja
kohderyhmään kuuluvien avainhenkilöiden enimmäispalkkioista kunkin
ansaintajakson alkaessa.
Kannusteohjelman mahdolliset tuotot vuosilta 2007-2011 perustuvat
Cargotecin strategiassa määriteltyihin viiden vuoden liikevaihto- ja
liikevoittotavoitteiden saavuttamiseen. Palkkiot maksetaan vuosina
2009-2012 osittain yhtiön B-sarjan osakkeina ja osittain rahana.
Rahana maksettava osuus käytetään kokonaispalkkiosta aiheutuviin
veroihin ja veroluonteisiin maksuihin. Osakkeisiin liittyy viimeistä
ansaintajaksoa lukuun ottamatta kielto luovuttaa osakkeita vuoden
kuluessa ansaintajakson päättymisestä. Osakkeina maksettavan osuuden
kokonaismäärä on korkeintaan 387 500 Cargotecin B-sarjan osaketta,
jotka ovat yhtiön hallussa.
Muutokset johtoryhmässä
Kalmarin toimitusjohtajaksi nimitettiin 1. lokakuuta 2007 alkaen
diplomi-insinööri Pekka Vauramo. Vauramo aloitti Cargotecin
palveluksessa 1. syyskuuta 2007. Kalmarin aiempi toimitusjohtaja
Christer Granskog jää työsopimuksensa mukaisesti eläkkeelle vuoden
2007 loppuun mennessä.
Yhtiökokouksen päätökset
Cargotec Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 26.2.2007
Helsingissä. Kokous vahvisti tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen
sekä myönsi vastuuvapauden toimitusjohtajalle ja hallituksen
jäsenille tilikaudelta 1.1.-31.12.2006.
Yhtiökokous vahvisti osingoksi 0,99 euroa kutakin 9 526 089:ää
A-sarjan osaketta kohden ja 1,00 euroa kutakin ulkona olevaa 53 815
646:ta B-sarjan osaketta kohden. Yhtiökokous hyväksyi myös
hallituksen jäsenten ja tilintarkastajien palkkiot.
Hallituksen jäsenmääräksi vahvistettiin hallituksen nimitys- ja
palkitsemisvaliokunnan ehdotuksen mukaisesti kuusi jäsentä.
Varsinaisiksi jäseniksi valittiin uudelleen Carl-Gustaf Bergström,
Henrik Ehrnrooth, Tapio Hakakari, Ilkka Herlin, Peter Immonen ja
Karri Kaitue.
Cargotec Oyj:n tilintarkastajiksi valittiin hallituksen
tarkastusvaliokunnan ehdotuksen mukaisesti KHT Johan Kronberg ja
KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy.
Yhtiökokouksen antamat valtuutukset
Yhtiökokous valtuutti Cargotecin hallituksen hankkimaan omia
osakkeita yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Omat osakkeet voidaan
hankkia yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, yrityskauppojen ja
muiden järjestelyiden rahoittamiseksi ja toteuttamiseksi, yhtiön
osakepohjaisten kannustinjärjestelmien toteuttamiseksi tai muutoin
edelleen luovutettaviksi tai mitätöitäviksi.
Hankittavien osakkeiden enimmäismäärä on yhteensä enintään 6 400 000
omaa osaketta niin, että A-sarjan osakkeita voidaan hankkia enintään
952 000 kappaletta ja B-sarjan osakkeita enintään 5 448 000
kappaletta. Edellä mainittuihin enimmäismääriin sisältyvät yhtiön
hallussa jo olevat 704 725 B-sarjan osaketta. Omien osakkeiden
ostovaltuutus on voimassa 18 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä
lukien.
Yhtiökokous valtuutti lisäksi Cargotecin hallituksen päättämään
yhtiölle hankittujen omien osakkeiden luovuttamisesta. Hallitus
valtuutettiin päättämään siitä, kenelle ja missä järjestyksessä omia
osakkeita luovutetaan. Hallitus voi päättää omien osakkeiden
luovuttamisesta muutoin kuin siinä suhteessa, jossa
osakkeenomistajalla on etuoikeus hankkia yhtiön omia osakkeita.
Osakkeet voidaan luovuttaa mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa
järjestelyissä tai yhtiön osakepohjaisten kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen hallituksen päättämällä tavalla ja laajuudessa.
Hallituksella on myös oikeus päättää omien osakkeiden myymisestä
Helsingin Pörssin järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä
mahdollisten yritysostojen rahoittamiseksi. Valtuutus on voimassa 18
kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Hallituksen järjestäytyminen
Hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan Ilkka Herlinin jatkamaan
Cargotecin hallituksen puheenjohtajana sekä Henrik Ehrnroothin
jatkamaan hallituksen varapuheenjohtajana. Cargotecin
varatoimitusjohtaja Kari Heinistö valittiin jatkamaan hallituksen
sihteerinä.
Hallitus valitsi keskuudestaan jatkamaan tarkastusvaliokunnan
jäseninä Ilkka Herlinin, Peter Immosen ja Karri Kaitueen.
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtajana jatkaa Karri Kaitue. Nimitys- ja
palkitsemisvaliokunnan jäseninä valittiin jatkamaan Carl-Gustaf
Bergström, Tapio Hakakari, Ilkka Herlin ja Peter Immonen. Nimitys- ja
palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajana jatkaa Ilkka Herlin.
Työvaliokunnan jäseniksi hallitus valitsi Tapio Hakakarin, Ilkka
Herlinin ja Peter Immosen. Työvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin
Ilkka Herlin.
Omien osakkeiden osto
Cargotec Oyj:n hallitus päätti käyttää varsinaisen yhtiökokouksen
antamaa valtuutusta omien osakkeiden hankintaan.
Hankittavien osakkeiden enimmäismäärä tulee olemaan alle 10
prosenttia yhtiön osakepääomasta ja kaikkien osakkeiden äänimäärästä.
B-sarjan osakkeet hankitaan markkinahintaan julkisessa
kaupankäynnissä Helsingin Pörssissä. A-sarjan osakkeet hankitaan
pörssin ulkopuolelta samaan hintaan kuin hankintapäivänä Helsingin
Pörssissä yhtiön B-sarjan osakkeesta maksettu keskihinta.
Osakeostoista tiedotetaan hankintapäivinä pörssi-ilmoituksella.
Vuoden kolmannella neljänneksellä omia osakkeita hankittiin miljoona
kappaletta. Yhteensä Cargotecin hallussa on 1 704 725 kappaletta
yhtiön B-sarjan osakkeita.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Cargotecin lähiajan merkittävimmät riskit ja epävarmuustekijät
liittyvät Yhdysvaltojen taloudelliseen kehitykseen ja komponenttien
saatavuuteen.
Yhdysvaltojen tämänhetkinen taloudellinen epävarmuus jarakennusaktiviteetin voimakas lasku heijastuu Cargotecin
kuormankäsittelylaitteiden kysyntään. Jatkuessaan taloudellinen
epävarmuus saattaa heijastua laajemmin Yhdysvaltojen talouteen, millä
voi olla vaikutusta myös muihin Cargotecin asiakassegmentteihin.
Cargotecin tuotannossa merkittävä osa komponenttituotannosta ja osin
myös kokoonpano on ulkoistettu. Cargotec pyrkii ennakoimaan
komponenttitarvettaan niin, että alihankkijat voivat vastata
kysyntään joustavasti. Vilkkaasta kysynnästä johtuen Cargotecin
käyttämien komponenttien saatavuustilanne jatkuu kireänä. Lisäksi
kuorma-autojen korkea kysyntä Euroopassa voi lykätä Hiabin laitteiden
toimitusaikoja loppuvuoden aikana.
Cargotec on tehnyt 12 kuukauden aikana mittavan määrän yritysostoja.
Vaikka yritysostot ovat kooltaan suhteellisen pieniä ja
maantieteellisesti hajautettuja, liittyy uusien yritysten
integrointiin aina epävarmuustekijöitä.
Näkymät
Yleisen markkina-aktiviteetin ennakoidaan jatkuvan hyvänä lukuun
ottamatta kuormankäsittelylaitteiden markkinoita Yhdysvalloissa.
Cargotec jatkaa suunnitelmiensa mukaisesti kasvuun ja toiminnan
tehostamiseen liittyviä investointeja, jotka rasittavat tulosta
vuonna 2007.
Tähän mennessä saatujen tilausten ennätyksellisen runsaan määrän
ansiosta saatujen tilausten kasvuarviota vuodelle 2007 on nostettu
lähes 30 prosenttiin. Liikevaihdon kasvuennuste vuodelle 2007 on
edelleen noin 15 prosenttia, mikä tarkoittaa vahvaa kasvua
viimeisellä vuosineljänneksellä. Kasvun myötä euromääräinen
liikevoitto paranee aiemmista vuosineljänneksistä. Viimeisen
vuosineljänneksen liikevoittoprosentin arvioidaan olevan kolmannen
neljänneksen tasolla.
Helsingissä, 18. lokakuuta 2007
Cargotec Oyj
Hallitus
Osavuosikatsaus on tilintarkastamaton.
CARGOTECIN OSAVUOSIKATSAUS TAMMI-SYYSKUULTA 2007
LYHENNETTY KONSERNITULOSLASKELMA
MEUR 7-9/2007 7-9/2006 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Liikevaihto 713,4 624,8 2 150,7 1 899,9 2 597,1Myytyjä suoritteita
vastaavat kulut -562,0 -497,3 -1 687,6 -1 493,0 -2 042,7
Bruttokate 151,3 127,5 463,1 406,9 554,4
Bruttokate, % 21,2 % 20,4 % 21,5 % 21,4 % 21,3 %
Kiinteistöjen
myyntivoitto - 17,9 - 17,9 17,8
Kulut -84,6 -65,3 -266,8 -213,9 -292,2
Poistot -14,3 -10,1 -39,7 -29,0 -40,5
Liikevoitto 52,5 70,0 156,6 181,9 239,5
Liikevoitto, % 7,4 % 11,2 % 7,3 % 9,6 % 9,2 %
Osuus
osakkuusyhtiöiden
tuloksesta 0,1 0,3 0,2 0,8 0,9
Rahoitustuotot ja
-kulut -4,3 -1,0 -12,1 -6,5 -8,4
Voitto ennen veroja 48,2 69,3 144,7 176,2 232,0
Voitto ennen veroja, % 6,8 % 11,1 % 6,7 % 9,3 % 8,9 %
Verot -13,6 -17,2 -35,2 -49,4 -65,9
Katsauskauden voitto 34,6 52,1 109,5 126,8 166,1
Katsauskauden voitto,
% 4,9 % 8,3 % 5,1 % 6,7 % 6,4 %
Katsauskauden voiton
jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 34,3 51,4 108,8 125,4 163,9
Vähemmistölle 0,3 0,7 0,7 1,4 2,2
Yhteensä 34,6 52,1 109,5 126,8 166,1
Emoyhtiön omistajille
kuuluvasta
voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
Laimentamaton
osakekohtainen tulos,
EUR 0,55 0,81 1,72 1,97 2,57
Laimennusvaikutuksella
oikaistu
osakekohtainen
tulos, EUR 0,55 0,80 1,72 1,96 2,56
Oikaistu laimentamaton
osakekohtainen tulos,
EUR - 0,60 * - 1,76 * 2,37 *
* Ilman kiinteistöjen myyntivoittoa verojen jälkeen
LYHENNETTY KONSERNITASE
VARAT
MEUR 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 754,8 556,5 580,5
Aineelliset hyödykkeet 254,9 194,6 217,6
Lainasaamiset ja muut korolliset
saamiset 1) 2,2 0,4 0,1
Sijoitukset ja osuudet
osakkuusyhtiöissä 4,1 3,9 4,0
Myytävänä olevat varat - - -
Korottomat saamiset 64,5 59,2 58,6
Pitkäaikaiset varat yhteensä 1 080,5 814,6 860,8
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 660,1 509,5 528,9
Lainasaamiset ja muut korolliset
saamiset 1) 0,4 0,2 0,3
Myyntisaamiset ja muut
korottomat saamiset 574,2 429,3 473,7
Rahavarat 1) 94,0 122,5 124,3
Lyhytaikaiset varat yhteensä 1 328,8 1 061,5 1 127,2
Varat yhteensä 2 409,2 1 876,1 1 988,0
OMA PÄÄOMA JA VELAT
MEUR 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Oma pääoma
Emoyhtiön omistajille kuuluva 871,6 846,6 868,8
Vähemmistön osuus 5,2 7,5 8,0
Oma pääoma yhteensä 876,7 854,1 876,8
Pitkäaikaiset velat
Lainat 1) 408,3 191,2 195,0
Laskennalliset verovelat 35,8 22,1 30,5
Varaukset 21,8 20,9 30,3
Eläkevelvoitteet ja muut
korottomat velat 67,1 53,8 55,2
Pitkäaikaiset velat yhteensä 533,0 288,0 311,0
Lyhytaikaiset velat
Lainat 1) 53,0 25,1 37,2
Varaukset 45,0 40,4 42,6
Ostovelat ja muut korottomat
velat 901,5 668,5 720,4
Lyhytaikaiset velat yhteensä 999,5 734,0 800,2
Oma pääoma ja velat yhteensä 2 409,2 1 876,1 1 988,0
1) Sisältyvät korolliseen
nettovelkaan
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Yli- Arvon-
Osa- kurs- muu- Kerty- Oma
ke- si- Omat Muun- tos- neet Yh- Vähem- pääoma
pää- rahas- osak- to- rahas- voitto- teen- mistön yhteen-
MEUR oma to keet erot to varat sä osuus sä
Oma
pääoma
31.12.2005 63,9 95,1 -5,0 4,9 -10,3 611,4 760,0 7,2 767,2
Raha-
virran
suoja-
ukset 13,0 13,0 0,0 13,0
Muunto-
erot -11,2 -11,2 -0,6 -11,8
Osake-
perus-
teisten
palkkioi-
den kulu-
kirjaus 0,1 0,1 0,1
Suoraan
omaan
pääomaan
kirjatut
nettotulot
yhteensä - - - -11,2 13,0 0,1 1,9 -0,6 1,3
Tilikauden
voitto 125,4 125,4 1,4 126,8
Kaudella
kirjatut
tuotot
ja kulut
yhteensä - - - -11,2 13,0 125,5 127,3 0,8 128,1
Osingon-
jako -41,3 -41,3 -41,3
Optioilla
merkityt
osakkeet 0,1 0,6 0,7 0,7
Omien
osakkeiden
hankinta 0,0 0,0 0,0
Muut
muutokset - -0,5 -0,5
Oma
pääoma
30.9.2006 64,0 95,7 -5,0 -6,3 2,7 695,6 846,6 7,5 854,1
Oma
pääoma
31.12.2006 64,0 96,0 -23,9 -12,0 10,5 734,2 868,9 8,0 876,8
Omaan
pää-
omaan
kirjatut
voitot/
tappiot
rahavirran
suojauk-
sista 12,0 12,0 0,0 12,0
Tulokseen
siirretyt
voitot/
tappiot
raha-
virran
suojauk-
sista -3,7 -3,7 -3,7
Muunto-
erot -14,1 -14,1 -0,5 -14,5
Osake-
perus-
teisten
palkkioi-
den kulu-
kirjaus 1,3 1,3 1,3
Suoraan
omaan
pääomaan
kirjatut
nettotulot
yhteensä - - - -14,1 8,3 1,3 -4,4 -0,5 -4,9
Tilikauden
voitto 108,8 108,8 0,7 109,5
Kaudella
kirjatut
tuotot
ja kulut
yhteensä - - - -14,1 8,3 110,1 104,4 0,2 104,6
Osingon-
jako -63,2 -63,2 -0,4 -63,6
Optioilla
merkityt
osakkeet 0,1 0,7 0,8 0,8
Omien
osakkeiden
hankinta -39,2 -39,2 -39,2
Muut
muutokset 0,0 -2,6 -2,6
Oma
pääoma
30.9.2007 64,1 96,7 -63,1 -26,1 18,9 781,0 871,6 5,2 876,7
KONSERNIN LYHENNETTY RAHAVIRTALASKELMA
MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Katsauskauden voitto 109,5 126,8 166,1
Myyntivoitot - -17,9 -17,8
Poistot 39,7 29,0 40,5
Muut oikaisuerät 47,1 55,2 73,7
Käyttöpääoman muutos -57,5 -14,3 -12,7
Liiketoiminnan rahavirta ennen
rahoituseriä ja veroja 138,8 178,8 249,8
Rahoituserien ja verojen rahavirta -56,5 -43,4 -51,1
Liiketoiminnan nettorahavirta 82,3 135,4 198,7
Kiinteistöjen myynnit - 31,9 31,3
Yrityshankinnat -169,3 -53,0 -89,1
Investointien nettorahavirta, muut
erät -65,7 -42,1 -58,0
Investointien nettorahavirta -235,0 -63,2 -115,8
Omien osakkeiden hankinta -39,2 0,0 -18,9
Osakemerkinnöistä saadut maksut 0,8 0,7 1,1
Maksetut osingot -63,9 -41,3 -41,3
Pitkäaikaisten lainojen nostot 226,9 0,3 0,1
Pitkäaikaisten lainojen
takaisinmaksut -10,8 -16,8 -25,9
Lyhytaikaisten lainojen nostot 20,1 0,4 15,9
Lyhytaikaisten lainojen
takaisinmaksut -14,4 -8,9 -7,6
Rahoituksen nettorahavirta 119,6 -65,6 -76,6
Rahavarojen muutos -33,1 6,6 6,3
Rahavarat ja käytetyt
pankkitililimiitit
katsauskauden alussa 114,5 111,2 111,2
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -1,0 -1,8 -3,0
Rahavarat ja käytetyt
pankkitililimiitit
katsauskauden lopussa 80,4 116,0 114,5
Käytetyt pankkitililimiitit
katsauskauden lopussa 13,6 6,5 9,8
Rahavarat katsauskauden lopussa 94,0 122,5 124,3
TUNNUSLUVUT
1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Oma pääoma/osake EUR 13,96 13,27 13,72
Korolliset nettovelat MEUR 364,6 93,2 107,5
Omavaraisuusaste % 40,2 49,0 47,6
Nettovelkaantumisaste % 41,6 10,9 12,3
Oman pääoman tuotto % 16,7 20,9 20,2
Sijoitetun pääoman tuotto % 17,6 23,9 23,1
SEGMENTTIKOHTAISET TIEDOT
Liikevaihto markkina-alueittain,
MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
EMEA 1 187 991 1 368
Amerikat 498 552 720
Aasia ja Tyynenmeren alue 466 356 509
Yhteensä 2 151 1 900 2 597
Liikevaihto markkina-alueittain,
% 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
EMEA 55,2 % 52,2 % 52,7 %
Amerikat 23,2 % 29,1 % 27,7 %
Aasia ja Tyynenmeren alue 21,7 % 18,8 % 19,6 %
Yhteensä 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Liikevaihto, MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Hiab 687 675 914
Kalmar 979 883 1 203
MacGREGOR 487 344 482
Sisäinen liikevaihto -2 -1 -2
Yhteensä 2 151 1 900 2 597
Liikevoitto, MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Hiab 54,5 63,3 86,0
Kalmar 78,6 83,5 111,7
MacGREGOR 37,0 26,2 35,9
Konsernihallinto ja muut -13,5 -9,0 -11,9
Operatiivinen liikevoitto 156,6 164,0 221,7
Myyntivoitto, kiinteistöt - 17,9 17,8
Yhteensä 156,6 181,9 239,5
Liikevoitto, % 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Hiab 7,9 % 9,4 % 9,4 %
Kalmar 8,0 % 9,5 % 9,3 %
MacGREGOR 7,6 % 7,6 % 7,5 %
Cargotec, operatiivinen
liikevoitto 7,3 % 8,6 % 8,5 %
Cargotec 7,3 % 9,6 % 9,2 %
Saadut tilaukset, MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Hiab 731 706 946
Kalmar 1 083 955 1 282
MacGREGOR 1 080 535 684
Sisäiset tilaukset -3 -2 -2
Yhteensä 2 892 2 194 2 910
Tilauskanta, MEUR 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Hiab 255 215 215
Kalmar 684 581 593
MacGREGOR 1 614 798 813
Sisäinen tilauskanta 0 0 0
Yhteensä 2 552 1 594 1 621
Investoinnit, MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Käyttöomaisuuteen (ilman
yritysostoja) 37,7 30,3 46,1
Vuokrasopimuksiin 0,3 0,5 0,5
Asiakasrahoitussopimuksiin 23,5 14,5 22,2
Yhteensä 61,5 45,3 68,8
Henkilöstö kauden lopussa 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Hiab 4 405 3 615 3 647
Kalmar 4 431 3 543 3 705
MacGREGOR 2 162 1 109 1 117
Konsernihallinto 83 46 47
Yhteensä 11 081 8 313 8 516
Henkilöstö keskimäärin 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Hiab 3 981 3 547 3 571
Kalmar 4 159 3 337 3 415
MacGREGOR 1 773 955 994
Konsernihallinto 68 45 46
Yhteensä 9 981 7 884 8 026
LIITETIEDOT
Tuloslaskelman tuloverot
MEUR 1-9/2007 1-9/2006 1-12/2006
Tilikauden verot 42,3 57,0 66,7
Laskennallisten verosaatavien
ja -velkojen muutos -0,7 -6,3 -0,3
Verot edellisiltä tilikausilta -6,4 -1,4 -0,5
Yhteensä 35,2 49,4 65,9
Vastuut
MEUR 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Takaukset 2,4 0,2 0,5
Jälleenmyyjärahoitusvastuut 5,6 10,8 8,5
Loppuasiakasrahoitusvastuut 5,9 7,2 6,7
Muut vuokrasopimukset 50,0 31,0 38,1
Muut vastuut 5,3 3,9 3,9
Yhteensä 69,2 53,1 57,7
Johdannaissopimusten käyvät arvot
Positiivinen Negatiivinen Netto Netto Netto
käypä käypä
käypä arvo käypä arvo arvo arvo käypä arvo
MEUR 30.9.2007 30.9.2007 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Valuuttatermiinit,
rahavirran
suojaus 35,3 15,4 19,9 3,6 18,6
Valuuttatermiinit,
suojauslaskennan
ulkopuolella 9,4 3,9 5,5 1,2 -9,1
Koronvaihto-
sopimukset,
suojauslaskennan
ulkopuolella - - - -0,1 0,0
Koron- ja
valuutanvaihto-
sopimukset,
rahavirran suojaus 0,0 5,2 -5,2 - -0,7
Yhteensä 44,7 24,5 20,2 4,7 8,8
Pitkäaikaisten
johdannais-
sopimusten osuus:
Valuuttatermiinit,
rahavirran suojaus 9,8 5,0 4,8 0,0 2,7
Koron- ja
valuutanvaihto-
sopimukset,
rahavirran suojaus 0,0 5,2 -5,2 - -0,7
Pitkäaikaisten
johdannaissopimusten
osuus 9,8 10,2 -0,4 0,0 2,0
Lyhytaikaisten
johdannaissopimusten
osuus 34,9 14,3 20,6 4,7 6,8
Johdannaissopimusten nimellisarvot
MEUR 30.9.2007 30.9.2006 31.12.2006
Valuuttatermiinit 2 306,4 1 665,3 1 752,7
Koronvaihtosopimukset - 10,0 10,0
Koron- ja
valuutanvaihto-
sopimukset 225,7 - 225,7
Yhteensä 2 532,1 1 675,3 1 988,4
YRITYSHANKINNAT 2007
Cargotec teki strategiansa mukaisesti tammi-syyskuussa 2007 useita
yrityshankintoja. Nämä yrityshankinnat eivät yksitellen
tarkasteltuina olleet olennaisia.
Hiab sopi tammikuussa laitteidensa australialaisen maahantuojan BG
Crane Pty. Ltd:n enemmistöosuuden hankkimisesta. Kauppa saatiin
päätökseen helmikuussa. Tammikuussa tehtiin myös aiesopimus Hiabin
nykyisen laitejakelijan Bergerin myynti-, huolto- ja
asennusyksiköiden ostamisesta Tsekin tasavallasta, Slovakiasta,
Unkarista ja Kroatiasta. Kauppa saatiin päätökseen toukokuussa. Hiab
sopi toukokuussa virolaisen Balti ES:n ostamisesta. Kauppa saatiin
päätökseen kesäkuussa. Hiab sopi heinäkuussa Yhdysvalloissa,
Floridassa sijaitsevan huoltoyhtiön Bay Equipment Repairs Inc:in
hankkimisesta.
Kalmar osti tammikuussa slovenialaisen huoltoyhtiön Tagros d.o.o.:n.
Tammikuussa allekirjoitettiin myös sopimus ruotsalaisen Truck och
Maskin i Örnsköldsvik AB:n hankkimisesta. Kauppa saatiin päätökseen
helmikuussa. Kalmar osti helmikuussa yhdysvaltalaisen huoltoyhtiön
Port Equipment Service Inc:n liiketoiminnan. Intialaisen Indital
Construction Machinery Ltd:n ostamisesta allekirjoitettiin sopimus
helmikuussa. Kauppa saatiin päätökseen huhtikuussa. Kalmar sopi
huhtikuussa Kalmar Asia Pacific Ltd:n vähemmistöosuuden hankinnasta.
Joulukuussa 2006 sovittiin Kalmarin espanjalaisen jakelijan Kalmar
Espanan ostosta. Kauppa saatiin päätökseen huhtikuussa. Kalmar sopi
elokuussa hollantilaisen automaatio- ja ohjelmistotoimittajan
Advanced Cargo Transshipment B.V.:n ostamisesta. Syyskuussa 2007
Kalmar osti loput Kalmar India Pvt. Ltd:n osakkeista (49 prosenttia).
MacGREGOR sopi maaliskuussa norjalaisen Hydramarine AS:n 90 prosentin
osuuden ostamisesta. Kauppa saatiin päätökseen huhtikuussa.
Maaliskuussa allekirjoitettiin myös sopimus singaporelaisen Plimsoll
Corporation Pte Ltd:n 90 prosentin osuuden hankinnasta. Kauppa
saatiin päätökseen huhtikuussa. Molempien hankintojen käsittelyssä on
otettu huomioon myös vähemmistön osuus, johon liittyy
lunastusvelvollisuus. Näiden hankintojen velaton kauppahinta oli noin
122 miljoonaa euroa ja alustavien laskelmien mukainen liikearvo 115
miljoonaa euroa. MacGREGOR allekirjoitti toukokuussa sopimuksen
norjalaisen Vestnorsk Hydraulikkservice AS:n ostamisesta. Kauppa
saatiin päätökseen kesäkuussa.
Johto arvioi, että konsernin liikevaihto 1.1.-30.9.2007 olisi ollut
noin 2 190 miljoonaa euroa, jos yrityskaupat olisi suoritettu
1.1.2007.
Alla olevassa taulukossa on esitetty 1.1.-30.9.2007 yrityshankinnat
yhteenlaskettuna. Liiketoimintojen yhdistely on tehty alustavana,
koska hankinnan kohteiden nettovarojen käypien arvojen määrittäminen
on vielä kesken.
Yhdistämisessä Kirjanpitoarvot
kirjatut käyvät ennen
arvot yhdistämistä
MEUR
Muut aineettomat hyödykkeet 13,4 0,2
Aineelliset hyödykkeet 25,3 25,0
Vaihto-omaisuus 40,4 40,4
Korottomat saamiset 57,2 57,2
Korolliset saamiset ja rahavarat 7,0 7,0
Korolliset lainat -18,2 -18,2
Muut korottomat velat -97,4 -92,8
Hankittu nettovarallisuus 27,8 18,9
Hankintahinta 193,5
Hankintaan liittyvät kulut 3,2
Liikearvo 168,9
Rahana maksettu hankintahinta 166,7
Hankintaan liittyvät kulut 3,2
Hankittujen yhtiöiden nettorahavarat -2,5
Rahavirtavaikutus 167,3
LAATIMISPERIAATTEET
Osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 (Osavuosikatsaukset) -standardin
mukaan noudattaen vuositilinpäätöksessä 2006 kerrottuja
laatimisperiaatteita. Kaikki esitetyt luvut ovat pyöristettyjä, minkä
vuoksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa
esitetystä summaluvusta.
Uusien tai uudistettujen IFRS-standardien ja -tulkintojen
soveltaminen 1.1.2007 alkaen
Konserni on soveltanut 1.1.2007 alkaen seuraavia IASB:n vuonna 2006
julkistamia uusia ja uudistettuja standardeja ja tulkintoja:
- IFRS 7, Rahoitusinstrumentit: Tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
- IAS 1 (muutos), Tilinpäätöksen esittäminen - Tilinpäätöksessä
esitettävät pääomatiedot
- IFRIC 10, Osavuosikatsaukset ja arvon alentuminen
- IFRIC 11, IFRS 2 - Konsernin ja omia osakkeita koskevat liiketoimet
Näiden uusien ja uudistettujen standardien ja tulkintojen
käyttöönotolla ei ole olennaista vaikutusta konsernin
osavuosikatsaukseen.
Tase-erien uudelleenryhmittely
Vuositilinpäätöksessä 2006 on otettu käyttöön
johdannaisinstrumenttien esittämistapa, jossa suojauslaskennan
piirissä olevat johdannaisinstrumentit, joiden suojattavan kohteen
maturiteetti on yli 12 kuukautta, kirjataan taseen pitkäaikaisiin
varoihin ja velkoihin ja muut johdannaisinstrumentit lyhytaikaisiin
varoihin ja velkoihin. Aikaisemmin kaikki johdannaisinstrumentit
esitettiin lyhytaikaisissa varoissa ja veloissa. Vertailutiedot
30.9.2006 on oikaistu vastaavasti.
Yrityshankintojen lopullisten kirjanpitokäsittelyjen takautuva
oikaisu
Vuositilinpäätöksessä 2006 huomioitiin vuoden 2005 yrityshankintojen
lopullisen kirjanpitokäsittelyn vaikutus tilikauden 1.1.-31.12.2006
lukuihin takautuvasti. Vertailutiedot 30.9.2006 on oikaistu
vastaavasti.
Osakeperusteiset maksut
Cargotecin ylimmän johdon osakepohjainen kannustinpalkkiojärjestelmä
vuodelta 2005 päättyi maaliskuussa 2007. Järjestelmän piirissä
oleville luovutettiin 20 660 kappaletta Cargotec Oyj:n
2005B-optio-oikeuksia ja maksettiin käteisellä 65 000 kappaletta
synteettisiä optio-oikeuksia. Synteettisen option käypä arvo
maksuhetkellä oli 28,22 euroa.
Tammikuussa 2007 julkistettiin uusi avainhenkilöiden osakepohjainen
kannustinpalkkiojärjestelmä vuosille 2007-2011. Palkkio maksetaan
vuosina 2009-2012 yhtiön B-sarjan osakkeina sekä rahana siltä osin,
mikä tarvitaan kattamaan verot ja veroluonteiset maksut
kokonaispalkkiosta. Järjestelmään liittyy viimeistä ansaintajaksoa
lukuun ottamatta kielto luovuttaa osakkeita vuoden kuluessa
ansaintajakson päättymisestä. Osakkeet myös menetetään henkilön
lähtiessä yrityksestä ennen luovutuskiellon päättymistä. Syyskuun
2007 lopussa ansaintajakson 2007-2008 piiriin kuului 67 henkilöä.
Mikäli he saisivat ansaintajakson enimmäispalkkion mukaisen määrän
yhtiön osakkeita (yhteensä 148 925 kappaletta Cargotecin B-sarjan
osakkeita), heidän omistukseensa siirtyisi 0,1 prosenttia A- ja
B-sarjan osakkeiden äänimäärästä. Kannustinpalkkiojärjestelmä on
kirjattu ja arvostettu vuoden 2006 tilinpäätöksessä esitetyn
Osakeperusteiset maksut -laatimisperiaatteen mukaisesti.
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma
pääoma
Oma pääoma / osake = __________________________________________
Ulkona olevien osakkeiden
osakeantioikaistu
lukumäärä kauden lopussa
Korolliset nettovelat = Korolliset velat - korolliset varat
Oma pääoma
100
Omavaraisuusaste (%) = x __________________________________________
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Korolliset velat - korolliset varat
Nettovelkaantumisaste 100
(%) = x __________________________________________
Oma pääoma
Tilikauden voitto
Oman pääoman tuotto 100
(%) = x __________________________________________
Oma pääoma (keskimäärin kauden aikana)
Voitto ennen veroja + korko- ja muut
rahoituskulut
Sijoitetun pääoman 100
tuotto (%) = x __________________________________________ Taseen loppusumma - korottomat velat
(keskimäärin kauden aikana)
Emoyhtiön omistajille kuuluva
katsauskauden voitto
Osakekohtainen tulos = __________________________________________
Ulkona olevien osakkeiden
osakeantioikaistun
lukumäärän painotettu keskiarvo kauden
aikana
TUNNUSLUVUT VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN
Cargotec Q3/2007 Q2/2007 Q1/2007 Q4/2006 Q3/2006 Q2/2006
Saadut tilaukset MEUR 1 028 949 915 716 603 786
Tilauskanta MEUR 2 552 2 244 1 811 1 621 1 594 1 544
Liikevaihto MEUR 713 743 694 697 625 661
Liikevoitto MEUR 52,5 46,2 57,9 57,7 52,1* 61,0
Liikevoitto % 7,4 6,2 8,3 8,3 8,3* 9,2
Laimentamaton
osake-
kohtainen tulos EUR 0,55 0,55 0,62 0,61 0,60* 0,64
Hiab Q3/2007 Q2/2007 Q1/2007 Q4/2006 Q3/2006 Q2/2006
Saadut tilaukset MEUR 223 244 264 241 207 232
Tilauskanta MEUR 255 238 237 215 215 216
Liikevaihto MEUR 202 245 240 239 208 237
Liikevoitto MEUR 13,7 16,6 24,3 22,7 17,4 23,4
Liikevoitto % 6,8 6,8 10,1 9,5 8,4 9,9
Kalmar Q3/2007 Q2/2007 Q1/2007 Q4/2006 Q3/2006 Q2/2006
Saadut tilaukset MEUR 324 367 393 327 258 346
Tilauskanta MEUR 684 693 651 593 581 615
Liikevaihto MEUR 326 330 324 321 290 309
Liikevoitto MEUR 27,8 24,0 26,8 28,2 27,5 31,0
Liikevoitto % 8,5 7,3 8,3 8,8 9,5 10,0
MacGREGOR Q3/2007 Q2/2007 Q1/2007 Q4/2006 Q3/2006 Q2/2006
Saadut tilaukset MEUR 483 338 259 149 139 208
Tilauskanta MEUR 1 614 1 314 923 813 798 713
Liikevaihto MEUR 187 169 131 138 127 116
Liikevoitto MEUR 15,0 11,4 10,6 9,7 9,9 10,2
Liikevoitto % 8,0 6,7 8,1 7,0 7,8 8,8
* Ilman kiinteistöjen myyntivoittoa