Cencorp Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2009
Tammi - maaliskuu 2009
Liikevaihto oli 1,2 milj.euroa ( 4,5 milj. euroa)
Liiketulos (EBIT) oli -1,0 milj. euroa (-0,1 milj. euroa)
Tulos ennen veroja oli -1,0 milj. euroa (-0,3 milj. euroa)
Omavaraisuusaste oli 52,4 prosenttia ( 16,4 prosenttia 31.12.2008)
Vertailukohta on edellisen vuoden vastaava jakso, ellei toisin ole mainittu.
Osavuosikatsaus on laadittu noudattaen IFRS-standardien kirjaamis- ja
arvostusperiaatteita, mutta sen laadinnassa ei ole noudatettu kaikkia IAS 34
-standardin vaatimuksia.
Cencorp siirtyi yhteen liiketoimintasegementtiin 1.1.2009 alkaen, koska
liiketoiminnan johtaminen perustuu kokonaisjärjestelyn jälkeen yhteen
liiketoimintakokonaisuuteen.
Konsernin tunnusluvut
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastamaton) | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| 1000 euroa | 1-3/2009 | 1-3/2008 | 1-12/2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | 1 229 | 4 495 | 15 611 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos ennen poistoja (EBITDA) | -841 | 78 | -1 354 |
--------------------------------------------------------------------------------
| % liikevaihdosta | -68.4 % | 1.7 % | -8.7 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketulos (EBIT) | -1 003 | -71 | -2 185 |
--------------------------------------------------------------------------------
| % liikevaihdosta | -81.6 % | -1.6 % | -14.0 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot- ja kulut | -2 | -236 | -2 386 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos ennen veroja (EBT) | -1 005 | -307 | -4 571 |
--------------------------------------------------------------------------------
| % liikevaihdosta | -81.8 % | -6.8 % | -29.3 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden tulos | -1 005 | -313 | -4 595 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tutkimus- ja kehitysmenot | 33 | 211 | 504 |
--------------------------------------------------------------------------------
| % liikevaihdosta | 2.7 % | 4.7 % | 3.2 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusaste, % | 52.4 % | 15.1 % | 16.4 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korollinen nettovelka | 2 615 | 9 740 | 6 766 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma/osake | 0.05 | 0.05 | 0.03 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake (laimennettu), euroa | -0.02 | -0.01 | -0.10 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake (laimentamaton), | -0.02 | -0.01 | -0.10 |
| euroa | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö keskimäärin | 96 | 128 | 119 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö kauden lopussa | 94 | 125 | 101 |
--------------------------------------------------------------------------------
Liikevaihdon ja tuloksen kehitys
Tammi-maaliskuu 2009
Liikevaihto oli katsauskaudella 1,2 milj. euroa (4,5 milj. euroa), joka on
helmikuussa 2009 ennakoidun mukainen. Liiketulos (EBIT) oli -1,0 milj. euroa
(-0,1 milj. euroa). Konsernin nettorahoituserät olivat katsauskaudella -0,0
milj. euroa (-0,2 milj. euroa). Tulos ennen veroja oli -1,0 milj. euroa (-0,3
milj. euroa). Tilikauden tulos oli -1,0 milj. euroa (-0,3 milj. euroa).
Laimentamaton osakekohtainen tulos oli -0,02 euroa (-0,01 euroa).
Vuoden 2008 loppuvuoden voimakkaasti hidastunut uusia tilausten saanti vaikutti
merkittävästi katsauskauden liikevaihtoon, joka jäi alhaiseksi. Vaikka
liiketoiminnan operatiiset kustannukset vähenivät 30 prosentilla edellisestä
vuodesta liikevoitto jäi 1,0 milj.euroa negatiiseksi (-0,1 milj. euroa). 2008
lopulla tehty 2,7 milj.euron vaihtovelkakirjalainan konvertointi sekä
helmikuussa tehty 0,8 milj. euron osakeanti pienensivät katsauskauden
rahoituskustannuksia. Lisäksi realisoitumattomattomat kurssivoitot pienensivät
rahoituskustannuksia.
Tase ja rahoitus
Taseen 31.3.2009 lukuja on verrattu taseeseen 31.12.2008
Taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 10,2 milj. euroa (11,9 milj. euroa).
Yhtiön kassavirta investointien jälkeen oli -0,2 milj.euroa (1,5 milj. euroa) ja
korolliset nettovelat olivat katsauskauden lopussa 2,6 milj. euroa (6,8 milj.
euroa). Myyntisaamiset olivat 1,4 milj. euroa (3,0 milj.euroa)
vaihto-omaisuuden ollessa 3,7 milj. euroa (3,6 milj. euroa).
Maaliskuun 2009 lopussa tehty Sampo pankin 3,6 milj. euron seniorilainan
konvertointi yhtiön omaksi pääomaksi pienensi konsernin korollisia velkoja ja
helmikuussa 2009 suoritettu 0,8 mil.j euron osakeanti vahvistivat merkittävästi
konsernin omavaraisuutta ollen 52,4 % (16,4 %). Sekä osakeanti että konversio
kirjattiin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Vieraasta pääomasta korotonta oli 2,3 milj. euroa (3,0 milj. euroa) ja
korollista 2,7 milj. euroa (6,9 milj. euroa). Omavaraisuusaste oli 52,4
prosenttia (16,4 %). Bruttoinvestoinnit olivat 0,003 milj. euroa (0,02 milj.
euroa) eli 0,2% (0,5 %) katsauskauden liikevaihdosta.
Katsauskauden jälkeen tapahtunut kokonaisjärjestelyyn liittyvä 0,5 milj. euron
kannustinanti sekä 1,6 milj. euron merkintäanti parantavat osaltaan konsernin
omavaraisuutta. Cencorpin korolliset velat kasvavat 1,5 milj eurolla 1.4.2009
järjestelyyn liittyvän Savcor Alfa Oy:n osakekannan kauppahintaan (0,8 milj.
euroa) liittyvällä velalla sekä kaupan mukana tulevilla korollisilla veloilla
0,7 milj.euroa. Kauppahinta on rahoitettu Savcor Groupilta saadulla velalla.
Katsauskauden aikaiset tapahtumat
Yksityiskohtaiset tiedot katsauskauden aikaisista tapahtumista ovat luettavissa
Cencorpin pörssitiedotteista, jotka ovat nähtävillä Cencorpin internet -sivuilla
osoitteessa www.cencorp.com.
Toimitusjohtaja Hannu Timmerbacka nimitti Cencorpin johtoryhmän
Cencorpin johtoryhmään kuuluvat 8.1.2009 alkaen toimitusjohtaja Hannu
Timmerbacka, talousjohtaja Jarmo Kanervo ja lakiasiainjohtaja Ville Parpola.
Yhteistoimintaneuvottelut päättyivät
Cencorpin 23.12.2008 aloitetuissa yhteistoimintaneuvotteluissa saavutettiin
neuvottelutulos 8.1.2009. Cencorpin Suomen yhtiöiden henkilökunta lomautettiin
tuotannollisilla ja taloudellisilla perusteilla enintään 90 päiväksi alkaen
26.1.2009. Lomautukset toteutetaan porrastetusti siten, että yhtiön toimintakyky
ja laitteiden toimitusvalmius säilyy kysyntää vastaavalla tasolla.
Savcor Group merkitsi suunnatussa annissa 10.000.000 Cencorpin osaketta
Cencorpin hallitus päätti 3.2.2009 yhteensä 10.000.000 Cencorpin uuden osakkeen
suuntaamisesta Savcor Groupille. Osakkeiden merkintähinta oli 0,08 euroa
osakkeelta. Suunnatun annin tarkoituksena oli Cencorpin akuutin rahoitustarpeen
täyttäminen. Samalla Savcor Group antoi Cencorpille 200.000 euroa vieraan
pääoman ehtoista rahoitusta markkinakäytännön mukaisilla ehdoilla.
Osakemerkinnän seurauksena Savcor Groupin omistusosuus Cencorpin osakkeista ja
äänimäärästä nousi 23,6 %:iin. Osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin
17.2.2009. Cencorpin osakemäärä nousi yhteensä 10.000.000 osakkeella eli
54.873.722 osakkeesta 64.873.722 osakkeeseen. Osakkeiden merkintähinta
kirjattiin kokonaisuudessaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Savcor -yritysjärjestelyä koskeva muutos
Cencorp ilmoitti 3.2.2009 muutoksesta liittyen Savcor-kokonaisjärjestelyyn.
Yritysjärjestelyä koskevissa Cencorpin, Savcorin ja Markku Jokelan välisissä
neuvotteluissa päädyttiin siihen, että yritysjärjestelyyn ei enää sisälly
Photoniumin ja Akseli Lahtisen liiketoimintojen hankkiminen. Yritysjärjestelyssä
Cencorp hankkii näin ollen ainoastaan Savcor Alfan koko osakekannan ilman, että
Savcor Alfa olisi hankkinut tätä ennen Photonium Oy:n ja Akseli Lahtinen Oy:n
liiketoimintoja. Yhteistyö Photoniumin kanssa toteutetaan sopimusteknisin
järjestelyin siten, että Photonium jatkaa toimintaansa Cencorpista erillisenä
yhtiönä ja tarjoaa muun muassa tuotantoautomaatiolaitteiden
suunnittelu- ja mahdollisesti valmistuspalveluita Cencorpille.
Yritysjärjestelyn muutoksella ei ollut vaikutusta aiemmin tiedotettuihin
ehdollista rahoitusjärjestelyä tai ostotarjousta koskeviin suunnitelmiin.
Cencorpin ja Photoniumin välinen yhteistyösopimus
Cencorp ja Photonium allekirjoittivat 3.2.2009 yhteistyösopimuksen, jonka
mukaisesti osapuolten on tarkoitus alkaa tehdä aiempaa merkittävästi läheisempää
yhteistyötä eri osa-alueilla. Yhteistyön osana Cencorp ostaisi Photoniumilta
ainakin suunnittelupalveluita ja mahdollisesti myöhemmin myös
sopimusalihankintapalveluita. Lisäksi Cencorp toimisi Photoniumin tarjoamien ns.
räätälöityjen tuotantoautomaatioratkaisujen jakelijana. Photoniumin
toimitusjohtaja Markku Jokela siirtyi samassa yhteydessä Cencorpin
teknologiajohtajaksi. Yhteistyösopimus tuli voimaan 26.3.2009.
Savcor Alfan hankinta
Osana yritysjärjestelyä Cencorp ja Savcorin kokonaan omistama tytäryhtiö Savcor
Face Group allekirjoittivat 3.2.2009 ehdollisen kauppakirjan, jonka mukaan
Cencorp hankkii Savcor Alfan koko osakekannan.
Savcor Alfa on teollisten laserlaitteiden integraattori, joka toimittaa
lasertyöasemia ja -tuotantosoluja lasermerkkauksen, -leikkauksen, -hitsauksen ja
-mikrotyöstön sovelluksiin. Yrityksellä on vahva osaaminen laserlaitteistoista
ja lasertyöstöprosesseista sekä niiden soveltamisesta teollisuuden moninaisiin
tarpeisiin. Savcor Alfa Oy:n kehittämiä lasertyöasemia käytetään
telekommunikaatio-, elektroniikka-, lääke-, metalli- ja autoteollisuudessa.
Savcor Alfan osakekannan kauppa tuli voimaan 1.4.2009.
Savcor Alfan osakekannan lopullinen kauppahinta on noin 0,8 miljoonaa euroa.
Cencorp jäi kaupan voimaantulon yhteydessä lopullisen kauppahinnan suuruisen
määrän velkaa Savcor Face Groupille. Savcor Alfan osakkeet jäävät
kauppahintavelan pantiksi Savcor Face Groupille. Velan ehdot ovat normaalin
markkinakäytännön mukaiset.
Suunnattu osakeanti Sampo Pankille
Cencorpin hallitus päätti 19.2.2009 yhteensä enintään 44.594.041 Cencorpin
uuden osakkeen suuntaamisesta Sampo Pankille. Osakkeiden merkintähinta on 0,08
euroa osakkeelta. Suunnatun annin tarkoituksena oli Cencorpin pääomarakenteen
vahvistaminen sekä yleisten toimintaedellytysten turvaaminen.
Sampo Pankki merkitsi sille suunnatut 44.594.041 osaketta sillä yhtiöltä
ollutta 3.567.523,28 euron suuruista seniorlainasaatavaa vastaan 26.3.2009.
Cencorpin osakemäärä nousi merkinnän johdosta 109.467.763 osakkeeseen. Uudet
osakkeet otettiin julkisen kaupankäynnin kohteeksi 1.4.2009.
Savcor Groupin julkinen ostotarjous kaikista Cencorpin osakkeista ja
optio-oikeuksista
Cencorpin tietoon tuli 19.2.2009 Savcor Groupin pörssitiedote, jonka mukaan
Savcor Group tekee vapaaehtoisen julkisen ostotarjouksen kaikista Cencorpin
liikkeeseen laskemista osakkeista ja optio-oikeuksista.
Finanssivalvonta hyväksyi Cencorpin listalleottoesitteen ja ostotarjoukseen
liittyvän tarjousasiakirjan 27.2.2009. Ostotarjouksen mukainen tarjousaika alkoi
2.3.2009 klo 9.30 ja päättyi 23.3.2009 klo 16.00
Savcor Group maksoi ostotarjouksessa käteisvastikkeena 0,08 euroa jokaisesta
Cencorpin osakkeesta ja 0,01 euroa jokaisesta 2006 A optio-oikeudesta, 2006 B
optio-oikeudesta ja 2007 A optio-oikeudesta. Vuoden 2006 optio-ohjelma jakautuu
A-, B- ja C-sarjaan. C -sarjan optio-oikeuksia ei ole vielä jaettu, vaan ne ovat
Cencorpin tytäryhtiön omistuksessa. Cencorp on sitoutunut olemaan jakamatta
2006 C optioita ennen 1.5.2009, joten ostotarjous ei koske kyseisiä 2006 C
optio-oikeuksia.
Ostotarjous liittyi 28.11.2008, 1.12.2008 ja 3.2.2009 julkistetuilla
tiedotteilla julkistettuun Cencorpia koskevaan ehdolliseen rahoitusjärjestelyyn
ja yritysjärjestelyyn.
Cencorpin hallitus antoi 27.3.2009 Arvopaperimarkkinalain mukaisen lausunnon
ostotarjouksesta. Hallituksen taloudellisena neuvonantajana ostotarjouksessa
toimi Pro Value Corporate Finance. Hallituksen oikeudellisena neuvonantajana
toimi Asianajotoimisto Borenius & Kemppinen.
Cencorp sai 26.3.2009 tiedon, että ostotarjouksen lopullisen tuloksen mukaan
ostotarjouksessa tarjotut osakkeet edustavat noin 25,8 prosenttia kaikista
Cencorpin osakkeista ja osakkeiden tuottamista äänistä ottaen myös huomioon
Savcor Groupin 3.2.2009 merkitsemät 10.000.000 Cencorpin osaketta. Lopullisen
tuloksen mukaan tarjotut osakkeet, yhdessä Savcor Groupin tai sen
konserniyhtiöiden jo omistamien Cencorpin osakkeiden kanssa, edustivat 49,4
prosenttia kaikista Cencorpin osakkeista ja osakkeiden tuottamista äänistä
ottaen myös huomioon Savcor Groupin 3.2.2009 merkitsemät 10.000.000 Cencorp
Oyj:n osaketta. Lisäksi Savcor Groupille tarjottiin ostotarjouksessa 150.000
kappaletta 2006A ja 50.000 kappaletta 2006B optio-oikeuksia.
Tulosvaroitus
Cencorp antoi 26.2.2009 tulosvaroituksen, jossa yhtiö totesi seuraavaa:
”Erittäin haastavan markkinatilanteen vuoksi ennakoimme Cencorpin ensimmäisen
vuosineljänneksen liikevaihdon jäävän 0,9 - 1,2 miljoonaan euroon (2008
ensimmäinen vuosineljännes: 4,5 miljoonaa euroa). Ensimmäisen vuosineljänneksen
liikevoitto (EBIT) tulee olemaan selvästi negatiivinen (2008 ensimmäinen
vuosineljännes: -0,1 miljoonaa euroa)”.
Tiedotuskäytännön muutos
Cencorp päätti 20.3.2009, että yhtiö siirtyy toistaiseksi tiedotuskäytäntöön,
jonka mukaan yhtiö julkaisee pörssitiedotteensa ainoastaan suomeksi. Uusi
käytäntö tuli voimaan heti ja se koski myös 31.3.2009 julkaistua
vuosikertomusta. Aikaisemmin yhtiö on noudattanut käytäntöä, jonka mukaan
tiedotteet on julkaistu suomeksi ja englanniksi.
Tilintarkastuskertomus
Cencorpin hallitus sai 31.3.2009 tiedoksi yhtiön tilintarkastuskertomuksen
tilikaudelta 1.1. - 31.12.2008. Tilintarkastuskertomus sisälsi huomautuksia.
Konsernirakenteen muutokset
Cencorpin konsernirakenteessa ei tapahtunut muutoksia katsauskauden aikana.
Savcor Alfan hankinta tuli voimaan heti katsauskauden päätyttyä 1.4.2009,
jolloin Savcor Alfasta tuli Cencorpin kokonaan omistama tytäryhtiö.
Hallitus, johtoryhmä ja henkilöstö
Katsauskauden päättyessä Cencorpin hallituksen muodostivat puheenjohtaja,
teollisuusneuvos Matti Paasila, varapuheenjohtaja Hannu Timmerbacka ja jäsenenä
insinööri Markku Jokela. Yhtiön johtoryhmään kuuluivat toimitusjohtaja Hannu
Timmerbacka, Jarmo Kanervo (talous ja hallinto) ja Ville Parpola (laki- ja
henkilöstö).
Katsauskaudella Cencorpilla oli palveluksessaan keskimäärin 96 (128) henkilöä.
Kauden lopussa henkilöstön määrä oli 94 (125). Konsernin henkilöstöstä
työskenteli tilikauden lopussa Suomessa 84 (108) eli 89 % (87 %) ja ulkomailla
10 (16) eli 11 % (13 %). Savcor Alfa Oy:n kaupan mukana 1.4.2009 siirtyi 8
henkilöä konserniin.
Arvopaperimarkkinalaina (AML) 2:9 §:n mukaisetilmoitukset
AML:n 2:9§:n mukaiset liputusilmoitukset ovat luettavissa Cencorp Oyj:n
pörssitiedotteista, jotka ovat nähtävillä Cencorpin internet -sivuilla
osoitteessa www.cencorp.com.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Yksityiskohtaiset tiedot katsauskauden jälkeisistä tapahtumista ovat luettavissa
Cencorp Oyj:n pörssitiedotteista, jotka ovat nähtävillä Cencorp Oyj:n internet-
sivuilla osoitteessa www.cencorp.com
Osakeannit
Cencorpin hallitus päätti 3.4.2009 osakeannista, jossa yhtiö tarjosi
osakkeenomistajien merkittäväksi enintään 41.050.411 uutta osaketta
osakkeenomistajien merkintäetuoikeuden perusteella (Merkintäetuoikeusanti)
siten, että yhtiön osakkeenomistajilla oli etuoikeus merkitä uusia osakkeita
0,08 euron osakekohtaiseen merkintähintaan samassa suhteessa kuin heillä
ennestään oli yhtiön osakkeita. Yhtiön osakkeenomistajilla, jotka olivat
käyttäneet koko ensisijaisen merkintäoikeutensa mukaisen määrän
merkintäoikeuttaan Merkintäetuoikeusannissa, oli oikeus merkitä toissijaisen
merkintäoikeuden nojalla uusia osakkeita, joita ei oltu merkitty
osakkeenomistajien ensisijaisen merkintäoikeuden perusteella. Yhden uuden
osakkeen merkintähinta Merkintäetuoikeusannissa oli 0,08 euroa osakkeelta.
Hallitus päätti 3.4.2009 myös suunnatusta osakeannista Cencorpin 22.12.2008
pidetyssä ylimääräisessä yhtiökokouksessa valituille yhtiön hallituksen
jäsenille (Kannustinanti). Kannustinannissa yhtiön hallituksen jäsenille
tarjottiin merkittäväksi enintään 5.000.000 uutta Cencorpin osaketta siten, että
merkintähinta oli 0,09 euroa osakkeelta.
Finanssivalvonta hyväksyi osakeanteihin liittyvän perusesitteen ja sen liitteet
7.4.2009 ja se julkaistiin 8.4.2009.
Merkintäetuoikeusannissa merkittiin ensisijaisten merkintöjen ja toissijaisten
merkintöjen perusteella 20.093.290 osaketta. Kannustinannissa Matti Paasila
merkitsi
2.777.777 yhtiön uutta osaketta yhteensä 0,25 miljoonan euron arvosta ja Hannu
Timmerbacka 2.222.222 yhtiön uutta osaketta 0,2 miljoonan euron arvosta. Yhtiön
osakemäärä nousi yhteensä 25.093.289 osakkeella eli 109.467.763 osakkeesta
134.561.052 osakkeeseen. Osakkeiden merkintähinta kirjattiin kokonaisuudessaan
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Osakeanneissa merkityt osakkeet otettiin kaupankäynnin kohteeksi NASDAQ OMX
Helsinki Oy:ssä 8.5.2009, jonka jälkeen Cencorpin, Savcor Groupin ja Sampo
Pankin 28.11.2008 tiedotetun Kokonaisjärjestelyn voitiin katsoa
kokonaisuudessaan toteutuneen. Savcor Groupin omistusosuus Cencorpista on
63%:ia.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Cencorpin hallitukseen valittiin 29.4.2009 pidetyssä varsinaisessa
yhtiökokouksessa Hannu Savisalo, Iikka Savisalo, Matti Paasila ja Matti
Virtanen.
Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa
hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Hannu Savisalo ja varapuheenjohtajaksi
Matti Paasila.
Teollisuusneuvos Hannu Savisalo (s. 1946) on Savcor Groupin hallituksen
puheenjohtaja. Iikka Savisalo (s. 1972) on Savcor Groupin liiketoiminnan
kehityksestä vastaava johtaja.
Teollisuusneuvos Matti Paasilalla (s. 1947) on laajaa kokemusta kansainvälisestä
yritysjohdosta ja hallitustyöskentelystä. Hänen erityisosaamistaan ovat
yhtiöiden kasvujohtaminen ja rakennejärjestelyt. Paasila on viimeksi toiminut
sveitsiläisen Sarna Polymer Holding AG:n toimitusjohtajana. Hän on aiemmin
työskennellyt mm. Rieter Automotive Systemsin toimitusjohtajana ja eri
johtotehtävissä Nokia-konsernissa viimeksi johtokunnan jäsenenä vastuualueinaan
strategia, investoinnit ja teknologia. Paasila on tällä hetkellä mm.
kaapelikonevalmistaja Maillefer S.A:n hallituksen puheenjohtaja, Alphaform
AG:n hallintoneuvoston puheenjohtaja ja Ecostream Oy:n hallituksen jäsen.
Diplomi-Insinööri Matti Virtasella (s. 1958) on pitkäaikainen liikkeenjohdon
kokemus kansainvälisissä teknologiayrityksissä. Hän toimii tällä hetkellä oman
yrityksensä, johdon konsultointiyhtiö Virtanen Consulting GmbH:n
toimitusjohtajana Saksassa. Hän on aiemmin työskennellyt mm. Perlos Oyj:n
toimitusjohtajana, Compaq Computer Corporationin, Hewlett-Packardin sekä
Solectron Corporationin ylimmässä johdossa Euroopassa sekä USA:ssa. Lisäksi
Matti Virtasella on usean vuoden kokemus työskentelystä Nokia Oyj:ssä eri
johtotehtävissä.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen puheenjohtajalle sekä varapuheenjohtajalle
maksetaan molemmille palkkiona 40.000 euroa vuodessa ja hallituksen jäsenille
maksetaan 30.000 euroa vuodessa. Hallituksen jäsenistä Hannu ja Iikka Savisalo
ilmoittivat toistaiseksi luopuvansa kokonaan hallituspalkkiosta ja Matti Paasila
50%:sta hallituspalkkiostaan.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin Ernst & Young Oy, päävastuullisena
tilintarkastajanaan KHT Mikko Rytilahti.
Yhtiökokous vahvisti tilikauden 2008 tilinpäätöksen. Hallituksen
ehdotuksenmukaisesti päätettiin, että tilikaudelta 1.1.-31.12.2008 ei jaeta
osinkoa. Niin ikään päätettiin, että 31.12.2008 päättyneen tilikauden tappio
kirjataan kertyneet voittovarat -tilille. Emoyhtiön hallituksessa tilikauden
aikana toimineille henkilöille ja tilikauden aikana toimineille
toimitusjohtajille myönnettiin vastuuvapaus tilikaudelta 1.1.-31.12.2008.
Hallituksen ehdotuksen mukaisesti päätettiin valtuuttaa yhtiön hallitus
päättämään osakeannista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakeyhtiölain 10 luvun
1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavasti. Valtuutuksen nojalla
annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 10.000.000 osaketta.
Hallitus valtuutettiin päättämään kaikista osakeannin ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Osakeanti ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua suunnatusti. Valtuutus
on voimassa toistaiseksi, enintään viisi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä.
Strategialinjaukset ja yhteistoimintaneuvottelut
Cencorp päätti 18.5.2009 yhtiön strategialinjauksista lähivuosille.
Liiketoiminnan painopistettä siirretään vaiheittain elektroniikkateollisuuden
vakiolaitetoimittajasta asiakkaiden tuotantoprosessien kokonaisautomatisoinnin
osaajaksi. Yhtiön tavoite on kohdentaa tuotekehityspanoksensa aikaisempaa
paremmin uusien innovaatioiden ja tuotteiden tuomiseksi nopeammin markkinoille.
Cencorp pyrkii kasvamaan yritysjärjestelyillä, uusien tuotteiden ja uusien
asiakkuuksien avulla sekä teknologialisensoinneilla.
Yhtiön toimittamissa tuotantoautomaatioratkaisuissa ja
tuotantoautomaatiojärjestelmissä yhdistetään tulevaisuudessa useamman
sovellusalueen tuotteita. Cencorpin tytäryhtiöksi 1.4.2009 hankitun Savcor
Alfan edistyksellinen laserteknologia yhdistetään Cencorpin vuosien 2005- 2008
aikana tekemiin tuotekehitysinvestointeihin laserteknologian ja siihen
liittyvän automaation kaupallistamiseksi koskien lasermerkintää,
laserleikkausta ja laserhitsausta.
Cencorp kehittää, suunnittelee ja myy tuotteita elektroniikkateollisuuden
tuotantoautomaation eri osaprosesseihin seuraavasti: 1. materiaalin käsittely
2.testaus 3. kokoonpano 4. em. osaprosesseihin liittyvät asennus, huolto,
koulutus ja varaosapalvelut. Osaprosesseista muodostuu tuotantolinjojen
kokonaisautomaatioprosessi, jonka asiakas voi hankkia Cencorplta keskitetysti
yhtenä kokonaisuutena sisältäen suunnittelun, laitteet, koulutuksen ja huollon.
Cencorp toimii telekommunikaatio-, teollisuuselektroniikka- ja
liikenneväline-elektroniikka sovellusaloilla tarjoten asiakkaille
tuotantoautomaatiolaitteita, testausratkaisuja, lasersovelluksia ja näistä
muodostuvia toimituskokonaisuuksia sekä huolto- ja muuta teknistä palvelua
näihin liittyen.
Yhtiö keskittyy markkina-alueina Eurooppaan, Pohjois-Amerikkaan, Latinalaiseen
Amerikkaan, Venäjään ja Aasiaan. Kilpailijoihinsa verrattuna Cencorp tuottaa
lisäarvoa asiakkailleen kohdemarkkinoiden tarpeisiin tarkasti suunnatulla
tuotekehityksellä.
Vahvistaakseen kilpailukykyään ja luodakseen pohjan pitkän aikavälin
kannattavalle kasvulle Cencorp mitoittaa yhtiön operatiiviset toiminnot
vastaamaan yhtäältä tämän päivän suhdannetilannetta ja toisaalta edellä kuvatun
strategian vaatimuksia.
Yhtiö on päättänyt osana kannattavuuden, kulurakenteen ja kilpailukyvyn
parantamista sekä Savcor -yritysjärjestelyn haltuunottovaihetta selvittää
mahdollisuuksia tuotannon ja muiden toimintojen uudelleenjärjestelyihin Lohjan,
Salon ja Mikkelin toimipisteissä sekä Savcor Alfassa. Osana tätä prosessia
tutkitaan mahdollisuuksia laitevalmistuksen ulkoistamiseksi ja yhden tai kahden
toimipaikan sulkemiseksi Suomessa.
Uudelleenjärjestelyillä tavoitellaan noin 2,5 miljoonan euron vuosittaisia
säästöjä kiinteissä ja operatiivisissa kuluissa. Uudelleenjärjestelyjen johdosta
Cencorp tulee kirjaamaan kertaluonteisia kustannuksia vuoden 2009 toiselle
neljännekselle arviolta yhteensä noin 1,0 miljoonaa euroa.
Toimintojen sopeuttamiseksi nykyiseen kysyntätilanteeseen Cencorp käynnisti
Lohjan, Salon ja Mikkelin toimipisteissä sekä Savcor Alfassa
yhteistoimintaneuvottelut, jotka perustuvat tuotannollisiin ja taloudellisiin
sekä toiminnan uudelleenjärjestelyihin liittyviin syihin. Neuvottelut koskevat
Cencorpin ja Savcor Alfan koko henkilökuntaa Suomessa, poislukien Cencorpin
tuotekehitys sekä myynti- ja markkinointitoiminnot. Henkilöstön
vähentämistarve on enintään 45 henkilöä.
Toimintaympäristö ja asiakkaat
Vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana investoinnit Cencorpin toimialalla ovat
olleet historiallisen alhaisella tasolla. Merkittävät alan toimijat ovat
uudelleenjärjestelleet tuotantoaan ja investoinnit uusiin tuotantolaitoksiin ja
-linjoihin ovat saaneet odottaa. Toimittajat ovat yleisesti kärsineet
tilanteesta ja olleet pakoitettuja sopeuttamaan oman toimintansa kysyntää
vastaavalle tasolle. Yhtiön tarjouskanta painui vuodenvaihteessa erittäin
alhaiseksi, mutta on lähtenyt varovaiseen kasvuun viimeisten kahden kuukauden
aikana. Investoinnit ovat olleet lähes pysähdyksissä erityisesti
telekommunikaatiosektorilla, joka on ollut perinteisesti Cencorpin vahvinta
sovellusaluetta. Kysyntä Laser-teknologian tuotteille on pysynyt kohtuullisella
tasolla ja yhtiön tarjouskanta Laser-sovellusten osalta onkin muita tuoteryhmiä
parempi.
Tutkimus- ja kehitystoiminta
Tammi-maaliskuussa tuotekehitysmenot olivat 2,7 % (4,7%) liikevaihdosta eli
0,03 milj. euroa (0,2 milj. euroa).
Osakekurssin kehitys ja omistuksen muutokset
Yhtiön osakkeen kurssi vaihteli 0,07 euron (1-3/2008: 0,18 euron) ja 0,11
euron (1-3/2008: 0,25 euron) välillä katsauskauden aikana keskikurssin ollessa
0,08 euroa (1-3/2008: 0,22 euroa). Katsauskauden aikana osakkeen vaihto oli
yhteensä
18 330 728 kpl (1-3/2008: 2 061 956 kpl) eli 16,7 % (1-3/2008: 6,0 %) koko
osakekannasta.
Yhtiön osakekannan markkina-arvo oli katsauskauden lopussa 9.9 milj. euroa
(31.3.2007: 10 milj. euroa).
Katsauskauden lopussa yhtiöllä oli 5165 rekisteröityä osakkeenomistajaa
(31.3.2008: (5316). Hallintarekisteröityjä osakkeita oli yhteensä 182.795 kpl
(31.3.2008: 164 413 kpl) eli 0,2 % (31.3.2008: 0,4 %). Cencorpin osakemäärä oli
katsauskauden lopussa yhteensä 109 467 763 osaketta (31.3.2008: 46 964 875
osaketta) ja sillä on yksi osakesarja.
Tulevaisuuden näkymät
Liiketoimintanäkymä tulevaisuuteen on poikkeuksellisen lyhyt, eikä näköpiirissä
ole merkittäviä nopeita muutoksia tilanteeseen. Alhaisen kysynnän vuoksi yhtiö
on julkaissut jatkavansa sopeuttamistoimia, joiden tavoitteena on yhteensä n.
2.5 milj. euron vuotuisten lisäsäästöjen aikaansaaminen yhtiön kaikissa
toiminnoissa..Tällaisia toimia ovat mm. toimintojen mahdollinen keskittäminen
kolmen paikkakunnan sijaan yhdelle tai korkeintaan kahdelle paikkakunnalle.
Samalla yhtiö suunnittelee rakennemuutoksia operatiiviseen toimintaansa niin,
että yhtiön pitkän aikavälin kilpailukyky vahvistuu.Yhtiössä on myös tehty uusia
strategisia linjauksia, joiden tarkoituksena on hakea kasvua yritysjärjestelyin,
laajentaa yhtiön tuote- ja palvelutarjontaa sekä luoda kasvualustaa uudelle
liiketoiminnalle mandollisimman nopeasti. Yhtiö on nopeuttanut joidenkin
tuotteittensa jatkokehityksen alan uusimpia teknisiä ratkaisuja soveltaen.
Uudistettujen, aiempaa nopeampien ja tarkempien tuotteiden markkinoille tulo
ajoittuu kuluvan vuoden loppupuolelle.
Suhdannesyistä johtuen yhtiö ei anna tarkkaa markkinaennustetta loppuvuoden
osalta, mutta koko vuoden liikevaihdon voidaan arvioida jäävän merkittävästi
edellisvuodesta ja liikevoiton olevan selvästi tappiollisen.
Tulevaisuuteen liittyvät riskit ja epävarmuustekijät
Toimialan vaikean ennustettavuuden vuoksi suurimmat riskit liittyvät tuotteiden
kysyntävaihteluihin ja tuotannon sovittamiseen kysynnän mukaisesti.
Kannattavuuden kannalta olennaisin riski liittyy riittävän myyntivolyymin
toteutumiseen ja Cencorpin käynnissä olevien kannattavuuden parannukseen
tähtäävien ohjelmien onnistumiseen.
Virkkalassa 28.5.2009
Cencorp Oyj
Hallitus
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNITULOSLA | | | | | | |
| SKELMA | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastam | | | | | | |
| aton) | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1 000 | | | 1-3/20 | 1-3/2008 | 1-12/200 | |
| | | | 09 | | 8 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | | | 1 229 | 4 495 | 15 611 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut tuotot | | | 64 | 27 | 86 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kulut yhteensä | | | -2 134 | -4 444 | -17 051 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot ja | | | -162 | -149 | -831 | |
| arvonalentumise | | | | | | |
| t | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketulos | | | -1 003 | -71 | -2 185 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot | | | -2 | -236 | -2 386 | |
| ja -kulut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos ennen | | | -1 005 | -307 | -4 571 | |
| veroja | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tuloverot | | | 0 | -6 | -24 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden | | | -1 005 | -313 | -4 595 | |
| tulos | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut laajan | | | | | | |
| tuloksen erät | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoerot | | | -46 | 265 | 28 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut laajan | | | 0 | 0 | 0 | |
| tuloksen erät | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden | | | -1 051 | -48 | -4 567 | |
| laaja tulos | | | | | | |
| yhteensä | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden | | | | | | |
| tuloksen | | | | | | |
| jakautuminen | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyrityksen | | | -1 005 | -313 | -4 595 | |
| omistajille | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden laajan | | | | | |
| tuloksen jakautuminen | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoryityksen | | | -1051 | -48 | -4 567 | |
| omistajille | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekohtainen tulos | | -0.02 | -0.10 | -0.10 | |
| (laimentamaton), eur | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekohtainen tulos | | -0.02 | -0.10 | -0.15 | |
| (laimennettu), eur | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNITASE | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastam | | | | | | |
| aton) | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1 000 | | | 31.3.2 | 31.3.2008 | 31.12.20 | |
| | | | 009 | | 08 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| VARAT | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset | | | | | | |
| varat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineelliset | | 1 390 | 1 578 | 1 431 | |
| käyttöomaisuushyödykkeet | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoituskiintei | | | 0 | 334 | | |
| stöt | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikearvo | | | 2 028 | 2 028 | 2 028 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut | | | 1 125 | 333 | 1 243 | |
| aineettomat | | | | | | |
| hyödykkeet | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Keskeneräiset | | 0 | 1 352 | | |
| tuotekehityshankkeet | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laskennallinen | | | 0 | 11 | | |
| verosaaminen | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myytävissä | | | 10 | 17 | 10 | |
| olevat | | | | | | |
| sijoitukset | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | 4 553 | 5 653 | 4 712 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset | | | | | | |
| varat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vaihto-omaisuus | | | 3 676 | 4 448 | 3 554 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myyntisaamiset | | | 1 415 | 4 471 | 2 974 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut | | | 457 | 619 | 472 | |
| lyhytaikaiset | | | | | | |
| varat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavarat | | | 65 | 336 | 175 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | 5 613 | 9 874 | 7 175 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Varat yhteensä | | | 10 166 | 15 527 | 11 887 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMA PÄÄOMA JA | | | | | | |
| VELAT | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhteisön omistajille | | | | | |
| kuuluva oma pääoma | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakepääoma | | | 3 425 | 3 425 | 3 425 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut rahastot | | | 16 374 | 9 318 | 12 007 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoero | | | 23 | 306 | 69 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kertyneet | | | -14 | -10 713 | -13 602 | |
| voittovarat | | | 607 | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | | | 5 215 | 2 336 | 1 899 | |
| yhteensä | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset | | | | | | |
| velat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset | | | 794 | 6 931 | 2 962 | |
| lainat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laskennalliset | | | 13 | 165 | 13 | |
| verovelat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset | | | 807 | 7 096 | 2975 | |
| velat yhteensä | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset | | | | | | |
| velat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ostovelat ja | | | 2 716 | 3 327 | 2 919 | |
| muut velat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset | | | 1 181 | 1 451 | 2 596 | |
| lainat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaisten lainojen | | 137 | 1 206 | 1 383 | |
| lyhennyserät | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset | | | 110 | 111 | 115 | |
| varaukset | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset | | | 4 144 | 6 095 | 7 013 | |
| velat yhteensä | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Velat yhteensä | | | 4 951 | 13 191 | 9 988 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma ja | | | 10 166 | 15 527 | 11 887 | |
| velat yhteensä | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMAN PÄÄOMAN | | | | | |
| MUUTOSLASKELMA 1.1 - | | | | | |
| 31.3.2009 | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastam | | | | | | |
| aton) | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | | Sijoitetun | | |
| | | | | vapaan | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Osake- | Muut | Muunto | oman | Kertynee | Yhteen |
| | | | - | pääoman | t | sä |
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1 000 | pääoma | rahast | ero | rahasto | voittova | |
| | | ot | | | rat | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| 31.12.2008 | 3 425 | 4 908 | 69 | 7 099 | -13 602 | 1 899 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaisen velan | | | 3 567 | | 3 567 |
| konvertointi osakkeiksi | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Suunnattu anti | | | | 800 | | 800 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoero, | | | -46 | | | -46 |
| laaja tulos | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos | | | | | -1 005 | -1 005 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | 3 425 | 4 908 | 23 | 11 466 | -14 607 | 5 215 |
--------------------------------------------------------------------------------
| 31.3.2009 | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMAN PÄÄOMAN MUUTOSLASKELMA 1.1 - | | | | |
| 31.3.2008 | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastam | | | | | | |
| aton) | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | | Sijoitetun | | |
| | | | | vapaan | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Osake- | Muut | Muunto | oman | Kertynee | Yhteen |
| | | | - | pääoman | t | sä |
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1 000 | pääoma | rahast | ero | rahasto | voittova | |
| | | ot | | | rat | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| 31.12.2007 | 3 425 | 4 908 | 41 | 4 410 | -10 400 | 2 384 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoero, | | | 265 | | | 265 |
| laaja tulos | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos | | | | | -313 | -313 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| 31.3.2008 | 3 425 | 4 908 | 306 | 4 410 | -10 713 | 2 336 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN | | | | | | |
| RAHOITUSLASKELM | | | | | | |
| A | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastam | | | | | | |
| aton) | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1 000 | | | 1-3/20 | 1-3/2008 | 1-12/200 | |
| | | | 09 | | 8 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tuloslaskelman | | -1 005 | -307 | -4 571 | |
| voitto/tappio ennen | | | | | |
| veroja | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oikaisut: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot | | | 162 | 149 | 831 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Arvonalentumise | | | | | 7 | |
| t | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Realisoitumattomat | | -136 | -67 | | |
| kurssivoitot/tappiot | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut tuotot ja kulut, | | -47 | | 5 | |
| joihin ei liity maksua | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot | | | 138 | 157 | 2 379 | |
| ja kulut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oikaistu tulos ennen | | -888 | -68 | -1 349 | |
| käyttöpääoman muutosta | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Käyttöpääoman | | | 807 | 1 589 | 3 613 | |
| muutos | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan rahavirta ennen | -81 | 1 521 | 2 264 | |
| rahoituseriä ja maksettuja veroja | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Maksetut korot | | | -128 | -30 | -896 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Saadut korot | | | 0 | 0 | 2 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Maksetut | | | 0 | 0 | 0 | |
| tuloverot | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKETOIMINNAN | | -209 | 1 491 | 1 370 | |
| NETTORAHAVIRTA | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Investoinnit | | | -3 | -22 | -170 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Luovutustuotot | | | 0 | | 350 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Investointien | | | -3 | | 180 | |
| rahavirta | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| RAHAVIRTA INVESTOINTIEN | | -212 | -22 | 1 550 | |
| JÄLKEEN | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakeannista | | | 800 | | | |
| saadut maksut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaisten | | | 200 | | | |
| lainojen nostot | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaisten | | | -47 | -360 | -1 605 | |
| lainojen | | | | | | |
| takaisinmaksut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaaikaisten | | | 425 | 404 | 9 737 | |
| lainojen nostot | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaaikaisten lainojen | | -1 272 | -1 441 | -9 755 | |
| takaisinmaksut | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituksen | | | 106 | -1 397 | -1 623 | |
| rahavirta | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| RAHAVAROJEN LISÄYS (+)/ | | -106 | 72 | -73 | |
| VÄHENNYS (-) | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN | | | | | | |
| TUNNUSLUVUT | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastam | | | | | | |
| aton) | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1 000 | | | 1-3/20 | 1-3/2008 | 1-12/200 | |
| | | | 09 | | 8 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | | | 1 229 | 4 495 | 15 611 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketulos | | | -1 003 | -71 | -2 185 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| % | | | -81.6 | -1.6 % | -14.0 % | |
| liikevaihdosta | | | % | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos ennen | | | -1 005 | -307 | -4 571 | |
| veroja | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| % | | | -81.8 | -6.8 % | -29.3 % | |
| liikevaihdosta | | | % | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Taseen | | | 10 166 | 15 527 | 11 887 | |
| loppusumma | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusast | | | 52.4 % | 15.1 % | 16.4 % | |
| e, % | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelkaisuus | | | 50.1 % | 403.6 % | 356.3 % | |
| aste, % | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvestoin | | | 3 | 22 | 178 | |
| nit | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| % | | | 0.2 % | 0.5 % | 1.1 % | |
| liikevaihdosta | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tutkimus- ja | | | 33 | 211 | 504 | |
| kehitysmenot | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| % | | | 2.7 % | 4.7 % | 3.2 % | |
| liikevaihdosta | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilauskanta | | | 629 | 1 998 | 532 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö, | | | 96 | 128 | 119 | |
| keskimäärin | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö, | | | 94 | 125 | 101 | |
| kauden lopussa | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Koroton vieras | | | 2 271 | 3 153 | 3 047 | |
| pääoma | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korollinen | | | 2 680 | 10 076 | 6 941 | |
| vieras pääoma | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekohtaiset | | | | | | |
| tunnusluvut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma | | | 0.05 | 0.05 | 0.03 | |
| pääoma/osake, | | | | | | |
| euroa | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake, euroa/kpl | | -0.02 | -0.01 | -0.10 | |
| (laimennettu) | | | | | |
| | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake, euroa/kpl | | -0.02 | -0.01 | -0.10 | |
| (laimentamaton) | | | | | |
| | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakkeen | | | | | | |
| kurssikehitys | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ylin kurssi, | | | 0.11 | 0.25 | 0.25 | |
| euroa | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Alin kurssi, | | | 0.07 | 0.18 | 0.09 | |
| euroa | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Keskikurssi, | | | 0.08 | 0.22 | 0.13 | |
| euroa | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kurssi kauden | | | 0.09 | 0.22 | 0.10 | |
| lopussa, euroa | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekannan | | 10 | 10 | 5.5 | |
| markkina-arvo, kauden | | | | | |
| lopussa, MEUR | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| TUNNUSLUKUJEN | | | | | |
| LASKENTAPERIAATTEET | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusast | | | | | | |
| e (%): | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | Oma pääoma + | | | |
| | vähemmistöosuus x 100 | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Taseen loppusumma - | | | |
| | saadut ennakot | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelkaisuus | | | | | | |
| aste (%): | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | Korollinen vieras pääoma | | | |
| | - rahat, pankkisaamiset | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | ja | | | |
| | rahoitusomaisuusarvopaper | | | |
| | it x 100 | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Oma pääoma + | | | | |
| | vähemmistöosuus | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekohtainen | | | | | | |
| tulos (EPS): | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | Tulos ennen satunnaiseriä | | | |
| | +/- vähemmistö- | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | osuus tilikauden | | | | |
| | tuloksesta - | | | | |
| | verot | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Osakkeiden | | | |
| | osakeantioikaistu | | | |
| | lukumäärä | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | (keskim | | | | | |
| | äärin) | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekohtainen | | | | | | |
| oma pääoma: | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | Oma | | | | | |
| | pääoma | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Osakkeiden | | | |
| | osakeantioikaistu | | | |
| | lukumäärä | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | tilikau | | | | | |
| | den | | | | | |
| | lopussa | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| VASTUUSITOUMUKS | | | | | | |
| ET | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (tilintarkastam | | | | | | |
| aton) | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1 000 | | | 31.3.2 | 31.3.2008 | 31.12.20 | |
| | | | 009 | | 08 | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituslaitosl | | | 1 181 | 8 914 | 5 594 | |
| ainat | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Annetut | | | 12 687 | 12 687 | 12 687 | |
| yrityskiinnityk | | | | | | |
| set | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Annetut | | | 0 | 0 | 0 | |
| kiinteistökiinn | | | | | | |
| itykset | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut lainat | | | 931 | 1 159 | 778 | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Annetut | | | 0 | 0 | 0 | |
| kiinteistökiinn | | | | | | |
| itykset | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Käytetty factoringluotto | | 437 | 1 431 | 1 670 | |
| ja vientilimiitti | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myyntisaamiset | | | 463 | 1 699 | 2 129 | |
| vakuutena | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Vakuudeksi | | | | | | |
| annetut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yrityskiinnityk | | | 12 687 | 12 687 | 12 687 | |
| set yhteensä | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kiinteistökiinn | | | 0 | 0 | 0 | |
| itykset | | | | | | |
| yhteensä | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Leasingvastuut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Seuraavana | | | 59 | 61 | 59 | |
| vuonna | | | | | | |
| erääntyvät | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myöhemmin | | | 15 | 31 | 28 | |
| erääntyvät | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Vuokravastuut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Seuraavana | | | 152 | 162 | 162 | |
| vuonna | | | | | | |
| erääntyvät | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myöhemmin | | | 516 | 671 | 545 | |
| erääntyvät | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
Lisätietoja
Hannu Timmerbacka
toimitusjohtaja
Puh: +358 (0)400 620845
Cencorp toimittaa tuottavuutta lisääviä automaatioratkaisuja elektroniikka- ja
puolijohdeteollisuudelle.
JAKELU: Helsingin Pörssi, tiedotusvälineet
Neither this press release nor any copy of it may be taken, transmitted into
or distributed in the United States of America or its territories or
possessions.