BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2010

Samgående med StjärnaFyrkant och nedskrivning av goodwill Under årets fjärde kvartal förvärvades samtliga aktier i StjärnaFyrkant genom nytecknade aktier i en apportemission. I samband med förvärvet har en analys av framtida möjligheter inneburit en nedskrivning av goodwill och immateriella tillgångar med 87 MSEK, vilket belastar periodens resultat men inte bolagets likviditet.


Perioden 1 oktober – 31 december 2010

• Intäkterna för fjärde kvartalet minskade med 4,3 % till 35,5 MSEK (37,1) jämfört med motsvarande period föregående år.

• Bruttomarginalen ökade från 18,6 % till 21,2 % och bruttovinsten ökade med 8,8 % till 7,5 MSEK (6,9).

• EBITDA uppgick till -6,0 MSEK (-11,4).

• Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -97,7 MSEK (-14,6).

• Resultat efter skatt uppgick till -93,7 MSEK (-12,8). Av resultatet utgör -91,7 MSEK (-3,2) avskrivningar och nedskrivningar, vilka inte påverkar bolagets likviditet.

• Resultat per aktie för verksamheten före och efter utspädning oktober till december uppgick till SEK -0,21 (-0,06).

 

Perioden 1 januari – 31 december 2010

• Intäkterna för helåret 2010 minskade med 18,0 % till 125,5 MSEK (153,1) jämfört med föregående år.

• Bruttomarginalen minskade från 21,6 % till 20,2 % och bruttovinsten minskade med 23,3 % till 25,3 MSEK (33,0).

• EBITDA uppgick till -13,5 MSEK (-36,6).

• Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -114,8 MSEK (-48,9).

• Resultat efter skatt uppgick till -109,2 MSEK (-45,7). Av resultatet utgör -101,3 MSEK (-12,3) avskrivningar och nedskrivningar, vilka inte påverkar bolagets likviditet.

• Resultat per aktie för verksamheten före och efter utspädning januari till december uppgick till SEK -0,41 (-0,24).

 

VD har ordet

Den i särklass viktigaste händelsen under perioden är förvärvet av och samgåendet med StjärnaFyrkant Nordic AB. StjärnaFyrkant är en operatörsoberoende kedja inom telefonitjänster mot företag. I produktportföljen ingår produkter och tjänster baserat på fast- och mobiltelefoni. StjärnaFyrkant har företagscenter på 11 orter i norra och mellersta Sverige och under 2010 omsatte StjärnaFyrkant 89 MSEK med 61 medarbetare. Under 201 hade Mobyson och StjärnaFyrkant en sammanlagd omsättning om 212 MSEK.    

Genom samgåendet får Mobyson en breddad kundbas och en väsentligt utökad geografisk täckning. Produkt- och tjänsteutbudet kompletteras med eftermarknadstjänster, kommunikation som tjänst och en serviceverkstad i egen regi för mobiltelefoner. Vi bedömer att det finns betydande synergier genom både effektivisering och genom att kombinera bolagens tjänsteerbjudanden och kompetenser. Synergierna bedöms under 2011 ge en positiv effekt på rörelseresultatet före avskrivningar och omstruktureringskostnader med 6,6 MSEK.

I samband med förvärvet har en analys av Mobysons framtida möjligheter till omsättnings- och marginaltillväxt visat ett nedskrivningsbehov av Mobysons befintliga tillgångar. I fjärde kvartalet skrevs goodwill och immateriella tillgångar ned med 87 MSEK, vilket väsentligen påverkar periodens resultat men inte bolagets likviditet.

Intäkterna för fjärde kvartalet är 35,5 MSEK, vilket är cirka 4 procent lägre än motsvarande kvartal föregående år. I jämförelsen bör hänsyn tas till att Mobyson har minskat försäljningsverksamheten samt som en effekt av strukturåtgärderna har en väsentligt mindre organisation. Bruttomarginalen under perioden är högre än motsvarande kvartal 2009.

Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) under fjärde kvartalet uppgick till -6,0 MSEK, jämfört med -11,4 MSEK motsvarande kvartal 2009. De vidtagna strukturåtgärderna under 2009 och 2010 har minskat kostnaderna med 28 MSEK på årsbasis. Resultatet före skatt för årets sista kvartal är dock avsevärt lägre än motsvarande period föregående år på grund av nedskrivningar av goodwill och immateriella tillgångar om 87 MSEK.

Koncernen har vid periodens slut likvida medel om 10 MSEK. En nyemission med företrädesrätt för aktieägarna om 18,8 MSEK tecknades fullt ut den 30 september och likviden erhölls under perioden och bolaget återbetalade kortfristigt bryggfinansieringslån om 10,5 MSEK till Erik Penser Bank.

Bolagets fokus efter samgåendet med StjärnaFyrkant och första delen av 2011 är att genomföra integrationsprocessen av de båda bolagen så snabbt och effektivt som möjligt, för att frigöra betydande synergieffekter på både intäkts- och kostnadssidan. Detta genomförs parallellt med att vi förstärker våra försäljningsansträngningar i en bättre marknadssituation än tidigare.

Jonas Arnström, VD Mobyson AB

 

Viktiga händelser under fjärde kvartalet

•Mobyson slutförde i oktober 2010 en garanterad nyemission som tillförde bolaget MSEK 18,8 före emissionskostnader.

•Mobyson förvärvar samtliga aktier i StjärnaFyrkant Nordic AB. Köpeskillingen 25,1 MSEK utgörs av aktier i Mobyson genom   en apportemission.

•Koncernen genomförde en nedskrivning av goodwill och immateriella tillgångar med 87 MSEK.

 

Viktiga händelser efter fjärde kvartalet

• StjärnaFyrkants tidigare VD Jonas Arnström tillträder som VD i Mobyson den 1 januari 2011.

 •Styrelsen föreslår till bolagsstämman den 29 april att Mobyson AB byter namn till StjärnaFyrkant AB.

 

         För ytterligare information kontakta:
         Jonas Arnström, Verkställande direktör Tel: +46 70 190 10 28
         Leif Rune Rinnan, Styrelseordförande Tel. +47 900 56 028
         Adress:
         Mobyson AB (publ)
         Svetsarvägen 8, 3tr.
         SE-171 41 Solna
         Sverige
         Org.nr: 556294-7845


Anhänge

Bokslutskommuniké_Mobyson_2010 .pdf