Delårsrapport for 1. halvår 2015

Helårsforventningerne til resultat fastholdes. Salgsvæksten justeret


Salget i 1. halvår 2015 steg 5% organisk og 15% i danske kroner i forhold til 1. halvår 2014. Resultat af primær drift steg 12%, og overskudsgraden var 27,2%. Justeret for engangseffekten af The BioAg Alliance i 1. kvartal 2014 steg resultat af primær drift ca. 20% og overskudsgraden ca. 1 procentpoint i forhold til 1. halvår 2014. Stigningen i overskudsgrad skyldes primært valutakursudviklingen og effektivitetsforbedringer. Periodens resultat steg 8%, og frie pengestrømme før opkøb var 1.616 mio. kr.

Forventningen til organisk salgsvækst for 2015 justeres til 4-7% (7-9% ved forrige udmelding). Salget i danske kroner forventes nu at stige 13-16% (16-18% ved forrige udmelding). Forventningen til overskudsgrad øges til 27-28% (~27% ved forrige udmelding). Forventningerne til vækst i resultat af primær drift, vækst i årets resultat, pengestrømme og afkast af investeret kapital er uændrede.

 

Peder Holk Nielsen, Novozymes' adm. direktør, har følgende kommentar:

“Indtjeningen i første halvår var meget tilfredsstillende, men vi skal have væksten op. Nogle af vores kunder indenfor vaskemidler og bioenergi er udfordret af volatile markeder, og det rammer os, indtil vi helt har tilpasset os den nye situation. En god udvikling på andre områder, herunder landbrug og foder samt føde- og drikkevarer, trækker i en positiv retning, men kan ikke opveje modgangen. Vi reducerer derfor vores forventninger til årets salgsvækst. Vi forventer at øge produktiviteten og holde omkostningerne nede, og vi holder derfor fast i vores forventninger til helårsresultatet og øger forventningerne til overskudsgraden.”

 


Anhänge

2015_37_Q22015_CompanyAnnouncement_DK_FINAL.pdf