Tallinn, Eesti, 2017-08-18 21:15 CEST (GLOBE NEWSWIRE) --
Ülevaade majandustegevusest
JUHTKONNA KOMMENTAAR
PRFoodsi esimene poolaasta oli väga huvitav. Ühelt poolt olime vastakuti jätkuva ajalooliselt kõrgete toorkala hindadega, mis mõjutas meie kasumlikkust. Teiselt poolt muutsime fundamentaalselt oma äri, lisades John Ross Jr. (JRJ) ja Coln Valley Smokery Ltd. (CVS) oma gruppi. PRFoods teatas samuti Trio Trading (Trio) omandamisest Soomes, tehingu peab kinnitama aktsionäride erakorraline koosolek 28.08.2017. Konsolideeritud pro forma käive peaks ületama 100 miljoni euro piiri 2017 aastal. PRFoods võib deklareerida, et on saavutanud olulise teetähise oma strateegias, et arendada ettevõttest rahvusvaheline bränditud premium kalatoodete valmistaja. JRJ ja CVS on ennast tõestanud kui juhtivad rahvusvahelised Šoti lõhetoodete valmistajad, mis on saavutanud kõrge tunnustuse nii kodu- kui välisturgudel. JRJ kannab väga ihaldatud ning eksklusiivset Kuningliku Garantii märki ja pärjati Suurbritannia olulisema kaubandusauhinnaga Queen’s Award ekspordi eest 2016.
19.07.2017 kiitsid PRFoods aktsionärid 85% JRJ ja CVS aktsiate omandamise heaks. JRJ ja CVS majandusaasta lõppes 30.06.2017. Majandusaasta 2016-2017 konsolideeritud auditeerimata käive oli 19,7 miljonit eurot, korrigeeritud EBITDA 2,4 miljonit eurot, puhaskasum +1,3 miljonit eurot ja netovõlg -0,8 miljonit eurot.
Omandatud ettevõtted mitte ainult ei tugevda meie brändiportfelli, vaid peaksid oluliselt parandama meie kasumlikkust edaspidiselt. Trio omandamine aitab meil konsolideerida ja muuta kasumlikumaks meie senist koduturgu Soomet ning võimaldab meile täiendavat tootmisvõimsust ekspordi kasvuks. Me eeldame, et grupi CAPEX väheneb võttes arvesse meie viie erineva tootmisplatvormi omavahelisi olulisi ja koheseid sünergiaid.
PRFoodsi käive kasvas teises kvartalis 33,9% ja jõudis 13,1 miljoni euro tasemele. Sellest olulisem oli, et suutsime 19,7% võrra parandada oma brutomarginaali võrreldes 2016. aasta sama perioodiga tasemele 7,5% (2kv 2016: 6,3%).
EBITDA äritegevusest paranes 200 000 euro võrra aasta baasil ning oli -0,1 miljonit (2kv 2016: -0,3 miljonit), ilma ühekordsete kuludeta mis olid seotud tehingutega, oli EBITDA kasv 400 000 eurot.
Teise kvartali puhaskahjum oli -0,1 miljonit eurot võrreldes +0,04 miljoni euroga aastal 2016. Ilma ühekordsete kuludeta kasvas kasum 100 000 eurot võrreldes 2016. aasta teise kvartaliga.
Kuigi me oleme mõõdukalt rahul tulemuste paranemisega, usume, et meil on ruumi parandada oluliselt oma tulemuslikust teisel poolaastal, kuna tooraine hinnad hakkasid langema alles teise kvartali lõpus ja müügihindade tõus toimus mais. Teise kvartali jahe ilm mõjutas negatiivselt meie kalakasvatuse juurdekasvu ja sellega seoses ka kasumit ning biomassi ümberhindluse tulem oli 400 000 eurot teises kvartalis võrreldes 900 000 euroga eelmise aasta samal perioodil. Tuleb märkida et biomassi juurdekasv juulis oli juba 400 tonni tänu soojemale ilmale.
Grupi konsolideeritud EBITDA oli 340 000 eurot võrreldes 660 000 euroga eelmise aasta vastaval perioodil, valdavalt mõjutas seda biomassi madalam kasum. Ilma ühekordsete kuludeta oli teise kvartali EBITDA 540 000 eurot, mis on 100 000 eurot vähem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.
Väga kõrged tooraine hinnad mõjutasid meie tegevust esimesel poolaastal, kui nüüd näeme kiiret hinnalangust lõhe hindades, mis peaksid toetama meie kasumlikkust teisel poolaastal. Vikerforelli hinnad on püsinud stabiilselt kõrged, mis ühelt poolt toetab meie kalakasvatuse kasumlikkust, kuid samas mõjutab äritegevust ja tootmist, kuna ligi poole vikerforellist peame ostma kolmandatelt osapooltelt.
Kuue kuu tulemusi mõjutas negatiivselt kehv esimene kvartal. Esimese poolaasta käive oli 23,6 miljonit eurot, kasvades 18,2% aasta baasil. Brutomarginaal oli 6,4% võrreldes 8,0% aasta tagasi.
Biomassi ümberhindluse mõju oli 200 000 eurot võrreldes 500 000 euroga aasta tagasi, äritegevuse EBITDA oli -0,4 miljonit eurot (6 kuud 2016: -0,03 miljonit eurot).
Kalavarude maht tonnides oli esimese poolaasta lõpus 1 414 tonni, aastane muutus 15,3% ehk 188 tonni. Rahalises vääringus on kalavarude maht 8,25 miljonit eurot, kasv, 2,47 miljonit eurot võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, ehk 42,6%.
Konsolideeritud EBITDA oli -220 000 eurot võrreldes 440 000 euroga aasta tagasi. Ilma ühekordsete kuludeta oli konsolideeritud EBIDTA -10 000 eurot.
Puhaskahjum oli esimesel poolaastal -1,0 miljonit eurot võrreldes -0,4 miljoni euroga aasta tagasi. Ilma ühekordsete kuludeta oli puhaskahjum -0,8 miljonit eurot vähenedes 0,3 miljoni euro võrra võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.
Me eeldasime, et kasumlikkus paraneb kiiremini, kuid kaks põhilist faktorit, milleks olid kõrgel püsinud tooraine hind lõppmüügihindade tõstmine toimus aeglasemas tempos.
Väga positiivne on, et oleme suutnud märkimisväärselt vähendada oma tegevuskulusid. Tegevuskulude osakaal käibest oli teises kvartalis 9,5% võrreldes 12,7% eelmise aasta samal perioodil. Esimese poolaasta baasil oli tegevuskulude osakaal 10,2% võrreldes 11,6% eelmise aasta esimesel poolaastal. See tõestab, et ettevõtte on suuteline operatiivselt ja paindlikult kohanduma kiiresti muutuvas kulukeskkonnas.
PRFoodsi bilanss on jätkuvalt tugev. Netovõlgnevus on 1,0 miljonit eurot võrreldes -1,4 miljoni euroga võrreldavad perioodiga. Juulis lisandusid laenud seoses ettevõtete omandamisega, mida kirjeldatakse täpsemalt 3. kvartali aruandes. Netovõlgnevuse suhe EBITDA-sse oli 1,6 ja käibekapitali tase on 11,5 miljonit eurot. Netovõlgnevuse suurenemine on tingitud kalakasvatuse mahu ja kalasööda arvelt.
Toorkala hind oli erakordselt kõrge esimese kvartalis võrreldes ajalooliste hindadega, mõjutades nii nõudlust kui kasumlikkust. Erakordne oli, et vikerforelli hind oli kõrgem kui lõhel ja arvestades, et vikerforell oli siiani meie põhitooraine, muutis see esimese kvartali erakordselt keeruliseks. Me ennustame, et teisel poolaastal, toorkala hind hakkab langema, mis on hea uudis nii tootjatele kui klientidele.
PRFoods on lõpetanud kaubamärkide uuendamise protsessi ning läheb üle uuendatud brändile sel sügisel.
PRFoods eeldab käesolevaks aastaks pro forma käibeks üle 100 miljoni euro ning normaliseeritud ning konsolideeritud EBITDA taset 6 miljonit eurot.
2. kvartal 2017 võrreldes 2016. aasta 2. kvartali tulemusega
- Auditeerimata konsolideeritud käive 13,1 miljonit eurot, kasv +33,9% ehk +3,3 miljonit eurot.
- Brutomarginaal 7,5%, kasv +1,2 protsendipunkti ehk +19,7%.
- Bioloogiliste varade ümberhindluse positiivne mõju +0,4 miljonit eurot (2. kvartal 2016: positiivne mõju +0,9 miljonit eurot).
- EBITDA äritegevusest -0,1 miljonit eurot, kasv +0,2 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta EBITDA +0,1 miljonit eurot, kasv +0,4 miljonit eurot).
- EBITDA +0,3 miljonit eurot, kasv +0,2 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta EBITDA +0,5 miljonit eurot, kasv +0,4 miljonit eurot).
- Ärikasum +0,03 miljonit eurot, kahanemine -0,3 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta ärikasum 0,2 miljonit eurot, kahanemine -0,1 miljonit eurot).
- Puhaskahjum -0,1 miljonit eurot, kasv -0,2 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta puhaskasum 0,1 miljonit eurot, kasv +0,04 miljonit eurot).
6 kuud 2017 võrreldes 2016. aasta 6 kuud tulemusega
- Auditeerimata konsolideeritud käive 23,6 miljonit eurot, kasv +18,2% ehk +3,6 miljonit eurot.
- Brutomarginaal 6,4%, vähenemine -1,6 protsendipunkti.
- Bioloogiliste varade ümberhindluse positiivne mõju +0,2 miljonit eurot (6 kuud 2016: positiivne mõju +0,5 miljonit eurot).
- EBITDA äritegevusest -0,4 miljonit eurot, halvenemine -0,3 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta EBITDA -0,2 miljonit eurot, kahanemine -0,1 miljonit eurot).
- EBITDA -0,2 miljonit eurot, kahanemine -0,7 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta EBITDA -0,01 miljonit eurot, kahanemine -0,5 miljonit eurot).
- Ärikahjum -0,8 miljonit eurot, halvenemine -0,7 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta ärikahjum -0,6 miljonit eurot, halvenemine -0,5 miljonit eurot).
- Puhaskahjum -1,0 miljonit eurot, halvenemine -0,5 miljonit eurot (ilma 2017. aasta ühekordse kulu mõjuta puhaskahjum -0,8 miljonit eurot, halvenemine -0,3 miljonit eurot).
VÕTMENÄITAJAD
| Kasumiaruanne, milj EUR | 1kv 2017 | 2kv 2017 | 6k 2017 | 1kv 2016 | 2kv 2016 | 6k 2016 | 12k 2016 |
| Müügitulu | 10,6 | 13,1 | 23,6 | 10,2 | 9,8 | 20,0 | 47,4 |
| Brutokasum | 0,5 | 1,0 | 1,5 | 1,0 | 0,6 | 1,6 | 4,0 |
| EBITDA äritegevusest | -0,3 | 0,1 | -0,2 | 0,2 | -0,3 | -0,03 | 0,8 |
| EBITDA | -0,6 | 0,3 | -0,2 | -0,2 | 0,7 | 0,4 | 2,6 |
| EBIT | -0,9 | 0,03 | -0,8 | -0,5 | 0,3 | -0,2 | 1,4 |
| EBT | -0,9 | -0,1 | -1,0 | -0,6 | 0,2 | -0,3 | 1,1 |
| Puhaskasum (-kahjum) | -0,8 | -0,1 | -1,0 | -0,5 | 0,04 | -0,4 | 0,7 |
| Brutorentaablus | 5,0% | 7,5% | 6,4% | 9,5% | 6,3% | 8,0% | 8,5% |
| Äritegevuse EBITDA marginaal | -2,7% | 1,0% | -0,7% | 2,1% | -2,6% | -0,2% | 1,6% |
| EBITDA marginaal | -5,3% | 2,6% | -0,9% | -2,2% | 6,8% | 2,2% | 5,5% |
| EBIT marginaal | -8,3% | 0,2% | -3,6% | -5,2% | 3,6% | -0,9% | 2,9% |
| EBT marginaal | -8,5% | -0,4% | -4,0% | -5,5% | 2,3% | -1,7% | 2,4% |
| Puhasrentaablus | -7,9% | -1,0% | -4,1% | -4,5% | 0,4% | -2,1% | 1,5% |
| Tegevuskulude suhtarv | 11,2% | 9,5% | 10,2% | 10,5% | 12,7% | 11,6% | 10,1% |
| Bilanss, milj EUR | 31.03.2017 | 30.06.2017 | 31.03.2016 | 30.06.2016 | 31.12.2016 |
| Netovõlgnevus | 1,6 | 1,0 | -3,1 | -1,4 | 0,3 |
| Omakapital | 22,8 | 22,7 | 22,7 | 22,7 | 23,8 |
| Käibekapital | 11,5 | 11,5 | 11,0 | 11,2 | 12,4 |
| Varad | 33,3 | 33,5 | 28,6 | 29,3 | 35,1 |
| Likviidsuskordaja | 2,4 | 2,3 | 3,7 | 3,4 | 2,4 |
| Omakapitali suhtarv | 68,5% | 67,8% | 79,4% | 77,6% | 67,9% |
| Finantsvõimendus | 6,4% | 4,1% | -15,7% | -6,7% | 1,2% |
| Netovõlg/EBITDA | 6,4 | 1,6 | -1,1 | -0,7 | 0,4 |
| Omakapitali tootlus | 1,5% | 0,7% | 4,5% | 3,6% | 3,0% |
| Varade tootlus | 1,1% | 0,5% | 3,7% | 2,9% | 2,2% |
Konsolideeritud finantsseisundi aruanne
| EUR '000 | 30.06.2017 | 30.06.2016 | 31.12.2016 |
| VARAD | |||
| Raha ja ekvivalendid | 4 088 | 2 632 | 4 374 |
| Nõuded ja ettemaksed | 2 694 | 2 361 | 4 056 |
| Varud | 5 105 | 5 125 | 5 393 |
| Bioloogilised varad | 8 251 | 5 786 | 7 584 |
| Käibevara kokku | 20 138 | 15 904 | 21 407 |
| Edasilükkunud tulumaksuvara | 226 | 136 | 230 |
| Pikaajalised finantsinvesteeringud | 102 | 106 | 103 |
| Materiaalne põhivara | 7 019 | 7 065 | 7 285 |
| Immateriaalne vara | 5 981 | 6 080 | 6 031 |
| Põhivara kokku | 13 328 | 13 387 | 13 649 |
| VARAD KOKKU | 33 466 | 29 291 | 35 056 |
| KOHUSTUSED JA OMAKAPITAL | |||
| Võlakohustused | 4 266 | 286 | 3 716 |
| Võlad ja ettemaksed | 4 243 | 4 211 | 5 131 |
| Sihtfinantseerimine | 170 | 162 | 162 |
| Lühiajalised kohustused kokku | 8 679 | 4 659 | 9 009 |
| Võlakohustused | 788 | 925 | 940 |
| Edasilükkunud tulumaksukohustus | 758 | 337 | 747 |
| Sihtfinantseerimine | 544 | 635 | 551 |
| Pikaajalised kohustused kokku | 2 090 | 1 897 | 2 238 |
| KOHUSTUSED KOKKU | 10 769 | 6 556 | 11 247 |
| Aktsiakapital | 7 737 | 7 737 | 7 737 |
| Ülekurss | 14 007 | 14 007 | 14 007 |
| Oma aktsiad | -390 | -206 | -256 |
| Kohustuslik reservkapital | 48 | 12 | 12 |
| Realiseerimata kursivahed | 417 | 441 | 428 |
| Jaotamata kasum (-kahjum) | 878 | 744 | 1 881 |
| Ettevõtte aktsionäridele kuuluv osa | 22 697 | 22 735 | 23 809 |
| OMAKAPITAL KOKKU | 22 697 | 22 735 | 23 809 |
| OMAKAPITAL JA KOHUSTUSED KOKKU | 33 466 | 29 291 | 35 056 |
Konsolideeritud koondkasumiaruanne
| EUR '000 | 2kv 2017 | 2kv 2016 | 6k 2017 | 6k 2016 | 12k 2016 |
| Müügitulud | 13 066 | 9 761 | 23 628 | 19 996 | 47 429 |
| Müüdud kaupade kulu | -12 081 | -9 146 | -22 117 | -18 404 | -43 410 |
| Brutokasum | 985 | 615 | 1 511 | 1 592 | 4 019 |
| Tegevuskulud | -1 237 | -1 235 | -2 416 | -2 313 | -4 785 |
| Turundus- ja müügikulud | -879 | -789 | -1 716 | -1 555 | -3 346 |
| Üldhalduskulud | -358 | -446 | -700 | -758 | -1 439 |
| Muud äritulud/-kulud | -138 | 59 | -88 | 71 | -118 |
| Bioloogiliste varade ümberhindlus | 420 | 910 | 150 | 466 | 2 263 |
| Ärikasum (-kahjum) | 30 | 349 | -843 | -184 | 1 379 |
| Finantstulud | -5 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Finantskulud | -80 | -123 | -114 | -155 | -240 |
| Maksustamiseelne kasum (-kahjum) | -55 | 227 | -956 | -338 | 1 141 |
| Tulumaks | -73 | -185 | -11 | -84 | -426 |
| Aruandeperioodi puhaskasum (-kahjum) | -128 | 42 | -967 | -422 | 715 |
| Muu koondkasum (-kahjum), mida võib hiljem klassifitseerida kasumiaruandesse: | |||||
| Valuutakursi vahed | -11 | -24 | -11 | -30 | -43 |
| Kokku koondkasum (-kahjum) | -139 | 18 | -978 | -452 | 672 |
| Aruandeperioodi koondkahjumi jaotus: | |||||
| emaettevõtte aktsionäridele kuuluv osa | -139 | 18 | -978 | -452 | 672 |
| Aruandeperioodi koondkahjum kokku | -139 | 18 | -978 | -452 | 672 |
| Tava puhaskasum (-kahjum) aktsia kohta (EUR) | 0,00 | 0,00 | -0,03 | -0,01 | 0,02 |
| Lahustatud puhaskasum (-kahjum) aktsia kohta (EUR) | 0,00 | 0,00 | -0,03 | -0,01 | 0,02 |
Indrek Kasela
AS PRFoods
Juhatuse liige
T: +372 452 1470
investor@prfoods.ee
www.prfoods.ee