FirstFarms A/S opkøber landbrug og jord i østeuropæiske EU-lande. Vi moderniserer, udvikler og optimerer driften med henblik på en bæredygtig produktion af landbrugsvarer, som er konkurrencedygtige på pris og kvalitet.
Nu tilbyder vi for fjerde gang udstedelse af konvertible obligationer. Denne gang for op til 72,25 mio. kr. Forrentningen er solid med 5 procent årligt i løbetiden på 5 år, og muligheden for et godt afkast stor, da landbrugsproduktionen i Østeuropa er i god udvikling. Prisen på jord er stigende og efterspørgslen på svinekød er stor.
Alle FirstFarms A/S' investeringer baserer sig på langvarige og aktive ejerskaber. Vi investerer massivt i jord, besætninger, bygninger og maskiner, og udnytter de betydelige stordriftsfordele, der er for landbrugsproduktion i Østeuropa.
Vi har en bred portefølje både geografisk og driftsmæssigt, og minimerer dermed risikoen for selskabet og for vores investorer.
Midlerne, der frigives ved salget af de konvertible obligationer, skal primært udnyttes til udvidelse af vores nyeste forretningsområde svineproduktion samt til yderligere opkøb af landbrugsjord.
FirstFarms A/S har en sund økonomi, er i solid fremdrift, har en ambitiøs vækststrategi og driver en ansvarlig forretning. Vi har fokus på udvikling, bæredygtighed, overholdelse af miljø- og andre lovkrav samt gode forhold for vores medarbejdere.
Opsummering:
- FirstFarms tilbyder investering i bæredygtigt landbrug i Østeuropa
- Forretningen er solid med 5 procent årligt i løbetiden på 5 år
- Konvertering af obligationerne til aktier giver mulighed for et godt afkast
- Jordpriserne i Østeuropa er steget med over 100 procent de seneste 10 år til et niveau på ca. 30 procent af prisen for landbrugsjord i Danmark
- Efterspørgslen på svinekød er stor
- FirstFarms' portefølje er bred, hvilket minimerer risikoen.
Hovedvilkår:
- Minimumtegning 750.000 kr.
- Tegningsfrist 12. december 2017 kl. 23.59. Bindende tegningsblanket er vedhæftet og indsendes til Tina Thomsen på mailadresse tit@firstfarms.com
- Efter tegningsfrist fremsendes den konvertible obligation til underskrift. Fristen for indbetaling af tegningsbeløb er sat til 18. december 2017
- Obligationerne udløber i december 2022
- Konverteringskursen er fastsat til 57,25 i overensstemmelse med bemyndigelsen og vilkårene for de konvertible obligationer, som er vedhæftet.