Telenor og UNICEF lanserer pilot for mobil fødselsregistrering i Myanmar


(Nay Pyi Taw/Fornebu, 27. august 2018) Telenor og UNICEF kunngjør i dag at deres vellykkede prosjekt for mobil fødselsregistrering blir skalert opp med lansering i Myanmar. Organisasjonene har inngått en samarbeidsavtale med myndighetene i Myanmar om et prosjekt som skal registrere både fødsler og dødsfall via mobilen.

Piloten skal lanseres i staten Mon, sørøst i Myanmar, og vil gi jordmødre mulighet til å registrere detaljer om fødsler og dødsfall via en mobil-app. De lokale helsekontorene vil motta og registrere denne informasjonen og vil kunne utstede nødvendige sertifikater ved hjelp av et digitalisert registreringssystem som erstatter den tidligere manuelle metoden.

Mindre ulikhet
På verdensbasis mangler over en milliard mennesker en offisiell identitet. Det å kunne dokumentere egen identitet er avgjørende for sosial, politisk og økonomisk inkludering og gir større tilgang til grunnleggende tjenester som utdanning og helsebehandling. Det er en krevende utfordring å endre denne situasjonen, men også en mulighet til å redusere de ulikhetene som ofte kommer som en konsekvens av mangelen på formell identitet.

- Telenor har et særlig fokus på å bidra til FNs Bærekraftsmål #10. Gjennom samarbeidet med UNICEF om å styrke Myanmars prosesser for folkeregistrering, kan Telenor bidra til å øke inkludering gjennom å introdusere innovative digitale løsninger og mobilteknologi slik at flere kan nyte godt av fordelene ved e-forvaltning. Prosjektet er også med på å støtte landets fremtidige digitale økonomi, sier Petter Børre Furberg, styreleder for Telenor Myanmar og Konserndirektør med ansvar for fremvoksende markeder i Asia.

I tillegg til finansiell støtte til prosjektet vil Telenor tilby kostnadsfri bruk av mobil-appen og opplæring for jordmødre i hvordan man bruker løsningen.

Nå ut til flere barn
- Vi går inn i dette samarbeidet etter å ha blitt inspirert av resultatene fra en nylig avholdt kampanje for fødselsregistrering i Myanmar, som ga barn mulighet til skolegang og tilgang til andre grunnleggende tjenester. Støtten fra Telenor vil spille en betydelig rolle og gjøre det mulig for UNICEF å støtte myndighetene i Myanmar med å nå ut til alle barn ved å etablere en løsning for digital folkeregistrering, sier June Kunugi, UNICEFs representant i Myanmar.

Selv om Myanmar allerede bruker en elektronisk plattform (eVR) til å arkivere fødsels- og dødsattester på unionsterritorium-, stats-, og regionsnivå, er registering hos lokale myndigheter (townships) gjort på papir. Avtalen som ble signert i dag om å introdusere eVR til staten Mon har som mål å øke antall registreringer av fødsler og dødsfall, forbedre personvern og datasikkerhet, samt redusere ressursbruk forbundet med å fylle ut, skrive ut og transportere papirskjemaene. Piloten vil også sikte mot å redusere tiden det tar å motta en fødselsattest fra 3-6 måneder ned til rundt en måned.

Bygger på erfaringer fra Asia
Prosjektet i Myanmar er basert på erfaringer fra en tidligere pilot for digital fødselsregistrering - den første av sitt slag - utført av Telenor Pakistan, UNICEF og lokale myndigheter i Pakistan. Lokale helsearbeidere som oppsøkte nyfødte barn i forbindelse med ordinære helsesjekker fikk opplæring i å bruke en mobil-app for å registrere barnet. Piloten førte til en økning i tallet på fødselsregistreringer fra 30 prosent til 90 prosent på bare seks måneder. Prosjektet har blitt gradvis oppskalert og ambisjonen er å registrere 700 000 barn innen utgangen av 2018 og gi dekning til ni distrikter i provinsene Punjab og Sindh. Telenor har et globalt mål om å tilrettelegge for at syv millioner barn får en offisiell identitet innen 2020. 

Pressekontakter:
Hanne Knudsen
Informasjonssjef, Telenor Group
90804015 | hanne.knudsen@telenor.com

Jean-Yves M. Gallardo
Kommunikasjonsdirektør | UNICEF Norge
99289629 | jean-yves.gallardo@unicef.no

Om Telenor Group:
Telenor har som mål å koble våre 172 millioner kunder til det som betyr mest. Å knytte verden tettere sammen har vært kjernen i vår virksomhet i mer enn 160 år og Telenor har i dag selskaper i Skandinavia og Asia. Ansvarlig forretningsvirksomhet og en ambisjon om å styrke de samfunnene vi er tilstede i er en grunnleggende målsetting for vår virksomhet. www.telenor.com  

Om UNICEF:
UNICEF er til stede i noen av verdens mest utfordrende områder for å hjelpe de barn som trenger det mest. I 190 land og territorier jobber vi for hvert eneste barn, overalt, for å bygge en bedre verden for alle. www.unicef.no

GlobeNewswire