EFECTE OYJ -- PUOLIVUOTISKATSAUS -- 21.8.2019 klo 14.00
Efecte Oyj:n puolivuotiskatsaus 1-6/2019 - SaaS kasvoi 25%
- SaaS-liikevaihto kasvoi 25%, kansainvälinen SaaS-liikevaihto 57%
- Liikevaihto kokonaisuudessaan oli 6,9 miljoonaa euroa, kasvu 15%
- SaaS-liikevaihto muodosti 50%, palvelut 39% kokonaisliikevaihdosta
- Käyttökate oli -0,8 miljoonaa euroa ja liikevoitto -1,0 miljoonaa euroa
- Liikevoittoprosentti parani -21%:sta -14%:iin
Konsernin keskeiset tunnusluvut
| 1000 EUR | 1-6/2019 | 1-6/2018 | 2018 |
| Liikevaihto | 6 884 | 5 983 | 12 224 |
| Käyttökate (EBITDA) | -806 | -1 038 | -1 988 |
| Liikevoitto ennen liikearvon poistoja (EBITA) | -975 | -1 025 | -2 339 |
| Liikevoitto | -984 | -1 239 | - 2 382 |
| Katsauskauden tulos | -958 | -1 256 | -2 419 |
| Tulos/osake, euroa | -0,16 | -0,22 | -0,42 |
| Oikaistu tulos/osake, euroa | -0,16 | -0,22 | -0,42 |
| Oma pääoma/osake, euroa | 0,43 | 0,79 | 0,59 |
| SaaS MRR | 587 | 483 | 523 |
Toimitusjohtaja Niilo Fredrikson:
Kauden 1-6/2019 aikana Efecten liiketoiminta kehittyi odotustemme ja strategiamme mukaisesti. Kauden alkupuolella päivitimme strategiaamme, ja sen jälkeen olemme keskittyneet työskentelemään valittujen painopistealueiden mukaisesti. Vahva 25 % SaaS-kasvu, kansainvälinen SaaS-kasvu 57% ja kannattavuuden paraneminen suunnitelmien mukaisesti olivat meille tärkeitä osoituksia siitä, että olemme oikealla tiellä.
Strategiapäivityksessä kerroimme jatkavamme panostuksia pilvipohjaisiin palvelunhallinnan ratkaisuihin ja nostavamme paikalliset palveluntarjoajat uudeksi kohdeasiakasryhmäksemme. Lisäksi mainitsimme jatkavamme kansainvälistymistä Euroopan markkinoilla eurooppalaisena vaihtoehtona globaaleille toimijoille sekä keskittyvämme liiketoiminnassamme entistäkin vahvemmin SaaS-liikevaihdon kasvattamiseen tyytyväisten asiakkaiden kautta.
Pilvipohjaisten palvelunhallinnan ratkaisujen osalta jatkoimme tuotekehitystä painottaen erityisesti ominaisuuksia, jotka auttavat asiakkaitamme olemaan entistä ketterämpiä (agile). Syyskuun asiakastilaisuudessa tulemme julkaisemaan asiakkaille tämän kehitystyön tulokset. Identiteetinhallinnan alueella eriytimme raskaan sarjan identiteetinhallinnan tarpeisiin soveltuvan Efecte Identity Management -tuotteen (EIM) ja sen ympärillä tehtävän palveluliiketoiminnan omaksi yksikökseen, jotta pystymme huomioimaan paremmin kyseisen liiketoiminnan erityistarpeet kuten palveluiden suuremman roolin ja projektien pitkäaikaisuuden. Palvelunhallinta-alustaamme nojautuva ja sitä liiketoimintaa tukeva Identity Governance and Administration -ratkaisun (IGA) kehitystä jatketaan osana pääliiketoimintaa. IGA mahdollistaa asiakkaille käyttövaltuuksien joustavan hallinnan.
Paikalliset palveluntarjoajat, esimerkiksi hallittuja IT-palveluita tai taloushallinnon palveluita tarjoavat yritykset, osoittautuivat meille hedelmälliseksi kohderyhmäksi tarkastelukaudella. Panostimme strategian mukaisesti tähän segmenttiin aiempaa enemmän myynnissä ja markkinoinnissa, ja sen tuloksena saimme kaudella peräti kuusi uutta palveluntarjoaja-asiakasta. Palveluntarjoajille Efecte on usein strategisemmassa roolissa kuin perinteisemmille asiakkaille, jotka käyttävät Efecteä liiketoimintaa tukevien palveluiden tehostamiseen.
Panostukset kansainvälistymiseen jatkuivat, ja olin hyvin tyytyväinen kansainväliseen SaaS-kasvuun erityisesti Saksan vetämänä. Myös ensimmäinen voitettu asiakkuus Sveitsissä (matkailualan yritys Hotelplan) oli tärkeä virstanpylväs DACH-alueen strategiamme toteuttamisessa. Ruotsin kehitys ei ole vastannut tavoitteitamme, ja jatkoimme toimenpiteitä kurssin kääntämiseksi. Tarkastelukauden loppua kohti näimme ensimmäiset positiiviset merkit, kun kesäkuussa saimme solmittua sopimukset kahden Ruotsin liiketoiminnallemme merkittävän uuden asiakkaan kanssa.
SaaS-liikevaihdon kasvuun keskittyminen tyytyväisten asiakkaiden kautta näkyy käytännön toiminnassamme mm. asiakastyytyväisyyden tarkempana seurantana sekä käyttöönottoprojektien virtaviivaistamisena, mikä mahdollistaa SaaS-laskutuksen nopeamman aloituksen. Palveluliiketoimintamme kasvaa tarpeen mukaan SaaS-liiketoiminnan tukemiseksi. Ensimmäisen vuosipuoliskon SaaS-liikevaihdon 25% kasvu ja palveluiden 16% kasvu ovat vahvoja lukuja ja heijastavat strategiamme mukaista etenemistä.
Toisen vuosipuoliskon SaaS-kasvuun tulee vaikuttamaan kahden suurehkon Suomesta hoidetun asiakkaan SaaS-laskutuksen päättyminen. Molemmissa tapauksissa on kyse monikansallisista IT-palveluntarjoajista ja heidän useampi vuosi sitten tekemistä teknologiavalinnoista. Päättyvän kuukausittaisen SaaS-laskutuksen (MRR) määrä on yhteensä n. 20 tuhatta euroa.
Olemme luottavaisin mielin aloittaneet vuoden toisen puoliskon ja tulemme jatkamaan strategiamme mukaista etenemistä.
Pitkän ajan taloudelliset tavoitteet
Efecten tavoitteena on yli 20 prosentin keskimääräinen vuosittainen SaaS-liikevaihdon orgaaninen kasvu vuosina 2019 - 2022. Voimakkaat panostukset kansainvälistymiseen ja tuotekehitykseen alentavat liikevoittoamme lähivuosina, mutta strategiakauden loppua kohden yhtiö tavoittelee kaksinumeroista liikevoittoprosenttia.
Näkymät vuodelle 2019
Vuonna 2019 SaaS-liikevaihdon odotetaan kasvavan yli 20% ja kannattavuuden parantuvan vertailukaudesta.
Lisätietoja:
toimitusjohtaja Niilo Fredrikson, 050 356 7177
Hyväksytty neuvonantaja: Evli Pankki Oyj, puh. 040 579 6210
Tiedotteen tiedot ovat tilintarkastamattomia. Esitetyt luvut on pyöristetty tarkoista luvuista.
LIIKEVAIHTO JA TULOS
Efecten liikevaihto kaudella 1-6/2019 oli 6,9 miljoonaa euroa (1-6/2018: 6,0 miljoonaa euroa). Liikevaihdon jakauma: SaaS 3,4 MEUR (2,7 MEUR), palvelut 2,7 MEUR (2,3 MEUR), kertalisenssit 0,1 MEUR (0,3 MEUR) ja ylläpito 0,6 MEUR (0,6 MEUR).
Pilvipalveluna toimitettavien ratkaisuiden liikevaihto kasvoi merkittävästi. SaaS-liikevaihto kasvoi 25% ja kansainvälinen SaaS 57%. Palveluiden kasvu oli 16%. Kertalisenssien liikevaihto laski 52% ja perinteisen ylläpidon liikevaihdossa ei ollut muutosta vuoden takaiseen verrattuna. Liikevaihdon kokonaiskasvu oli 15%.
Ulkomainen liikevaihto kasvoi Suomea nopeammin ja liikevaihtoa ulkomaisista tytäryhtiöistä kertyi 1,1 MEUR (0,9 MEUR) eli noin 16% kokonaisliikevaihdosta.
Luonteeltaan jatkuvista liiketoiminnoista (SaaS, ylläpito) kertyi 4,1 MEUR (3,4 MEUR) eli noin 59% liikevaihdosta (56%).
Efecten käyttökate oli -0,8 MEUR (-1,0 MEUR) ja liikevoitto -1,0 MEUR (-1,2 MEUR). Etupainotteiset panostukset kansainvälistymiseen ja tuotekehitykseen vaikuttivat tulokseen negatiivisesti. Kannattavuus kuitenkin parani selvästi vertailukaudesta liikevoittoprosentin muuttuessa -21%:sta -14%:iin.
Veroina on huomioitu katsauskauden tulosta vastaava vero. Efectellä on Suomen verotuksessa vahvistettuja tappioita, joten maksettavaa tuloveroa ei kertynyt.
Katsauskauden tulos oli -1,0 MEUR, kun se oli edellisenä vuonna -1,3 MEUR.
RAHOITUS JA INVESTOINNIT
Efecte-konsernin taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 8,2 MEUR (6/2018: 9,2 MEUR). Omavaraisuusaste oli 49% (6/2018: 69%) ja nettovelkaantumisaste -195% (6/2018: -124%).
Yhtiöllä ei ollut katsauskauden lopussa korollista lainaa (6/2018: - MEUR). Yhtiön likvidit varat olivat yhteensä 5,0 MEUR (6/2018: 5,7 MEUR).
Liiketoiminnan rahavirta oli katsauskaudella 0,8 MEUR (-0,5 MEUR) ja investointien rahavirta -1,0 MEUR (-0,8 MEUR). Bruttoinvestoinnit taseen aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat 0,2 MEUR (0,2 MEUR) koostuen pääosin aktivoiduista tuotekehitysmenoista.
LIIKETOIMINNAN KEHITYS
Alkuvuoden 2019 aikana etenimme suunnitelmamme mukaisesti. Pilvipalveluliiketoimintamme kehittyi myönteisesti, SaaS-liikevaihdon kasvun yltäessä 25%:iin ja palveluliiketoiminnan kasvaessa 16%. Strategiamme mukaisesti palveluliiketoiminnan tarkoituksena on ensisijaisesti auttaa asiakkaitamme onnistumaan ja sitä kautta tukea SaaS-liikevaihdon kasvua. Perinteisten lisenssien liikevaihto aleni odotetusti.
Efecte tavoittelee voimakasta kasvua ulkomailta ja erityisesti Saksan ja Ruotsin yhtiöiden kehittämiseen on panostettu paljon. Olemme saaneet Saksassa hyviä tuloksia aikaan, ja osoituksena tästä kansainvälinen SaaS-liikevaihto on lähtenyt hyvään kasvuun. Ruotsi ei ole kehittynyt odotustemme mukaisesti, mutta tarkastelukauden loppua kohden aloimme nähdä ensimmäisiä merkkejä tilanteen kohentumisesta. Saimme Ruotsissa kesäkuussa kaksi uutta asiakasta ja jatkammekin loppuvuonna toiminnan kehittämistä kasvun vauhdittamiseksi.
Oikeat kumppanuudet ovat tärkeitä ainesosia Efecten kasvusuunnitelmissa. Saksassa solmimme tarkastelukaudella sopimuksen Bechtle Hamburgin kanssa. Bechtle Hamburg on myös asiakkaamme, mikä lisää entisestään kumppanuuden painoarvoa saksalaisten asiakkaiden näkökulmasta. Suomessa kehitimme myös kumppanitoimintaa tavoitteellisempaan suuntaan.
Yhtiön henkilöstön määrän kasvu tasaantui, ja onnistuimmekin luomaan merkittävää kasvua vain hieman vertailukautta suuremmalla henkilömäärällä. Tämä onnistui kehittämällä toimintatapoja ja prosesseja, sekä parantamalla henkilöstön tyytyväisyyttä, joka näkyi henkilöstön pienempänä vaihtuvuutena. Jatkamme loppuvuoden ajan toiminnan skaalautuvuuden kehittämistä.
Kansainvälisen kasvun arvioidaan olevan lähivuosien aikana vaiheittaista, koska tyypilliset uudet asiakassopimukset etenkin Saksassa ovat suhteellisen suuria verrattuna paikallisen liiketoiminnan nykyiseen laajuuteen.
Myyntityössä on keskitytty uusien asiakkaiden hankinnan lisäksi myös Efecten koko ratkaisuvalikoiman levittämiseen nykyisille asiakkaille. Nykyisiin asiakkaisiin arvioidaan sisältyvän merkittävää kasvupotentiaalia, koska tyypillisesti uusi asiakas ottaa alkuvaiheessa käyttöön vain osan Efecten ratkaisuista laajentaen näitä ajan kuluessa.
HENKILÖSTÖ
Henkilöstön määrä oli katsauskauden lopussa 106 henkilöä (103 henkilöä). Henkilöstöstä 84 oli Suomessa (79), 9 Ruotsissa (11), 0 Tanskassa (3) sekä 13 Saksassa (10). Keskimäärin henkilöstöä oli katsauskaudella 105 (102).
Kauden aikana Taru Mäkinen nimitettiin väliaikaiseksi talousjohtajaksi sekä johtoryhmän jäseneksi ja DACH-alueen maajohtaja Christian Frauen nostettiin johtoryhmän jäseneksi. Talousjohtaja Hannu Nyman ja myynnin johtaja Johannes Niemi siirtyivät pois yhtiön palveluksesta.
MARKKINANÄKYMÄT
Globaalin pilvipohjaisen IT-palvelunhallinnan (ITSM) markkinan odotetaan kasvavan lähivuosina tutkimuslaitosten arvioiden mukaan noin 15% vuosittain. Myös identiteetin- ja pääsynhallinnan (IAM) ratkaisujen markkina on voimakkaassa kasvussa. Globaalin IAM-ratkaisujen markkinan arvioidaan kasvavan 12 - 15% vuosittain.
Yleinen markkinakasvu antaa hyvän selkänojan kasvusuunnitelmille, mutta vielä tärkeämpi tekijä on kykymme voittaa kilpailijat kohdeasiakasryhmässämme. Efecten markkinaosuus Suomen ulkopuolella on hyvin pieni, ja se avaa onnistuessamme mahdollisuuden markkinoita nopeampaan kasvuun.
Keväällä 2019 Efecte otti strategiassaan erityisfokukseen IT- ja liiketoimintaprosessien ulkoistuksia tuottavat paikalliset palveluntarjoajat. Analyytikoiden mukaan tämän segmentin kasvuvauhti on palvelualueesta riippuen keskimäärin noin viisi prosenttia vuosittain. Kohderyhmän liiketoiminnan kasvu yhdistettynä pilvipohjaisen palvelunhallinnan kysynnän kasvuun tarjoaa Efecten tuoreelle palveluntarjoajastrategialle hyvän lähtötilanteen.
TUOTEKEHITYS
Tuotekehityksessä keskityimme tarkastelukaudella erityisesti kehittämään ominaisuuksia, jotka auttavat Efecteä käyttäviä organisaatioita olemaan ketterämpiä (agile). Kehityspanostuksia on tehty Kanban Board -toiminnallisuuteen, joka auttaa organisaatioita yhdistämään Kanban Boardin visuaalisuuden ja työnkulkujen automatisoinnin hyödyt mille tahansa prosessille. Julkaisemme toiminnallisuuden asiakkaillemme syyskuun asiakastilaisuudessa, ja uskomme sen olevan ainoa laatuaan ITSM ja yrityspalveluiden hallinnan markkinassa. Olemme myös jatkaneet tuotteen käytettävyyteen panostamista mm. joustavien syötelomakkeiden muodossa.
Konsernin tutkimus ja tuotekehitys tapahtuu Efecte Finland Oy:ssä. Tuotekehitys tehdään pääosin oman henkilöstön voimin, mutta myös alihankkijoita käytetään tuotekehitykseen joustavuuden ja kustannustehokkuuden lisäämiseksi.
Yhtiö kirjaa tutkimukseen liittyvät menot kuluksi tapahtumakaudelle. Kehittämismenot, jotka aiheutuvat uusien tuotteiden ja merkittävien lisäominaisuuksien suunnittelusta, aktivoidaan taseeseen aineettomiksi hyödykkeiksi siitä lähtien, kun tuote on teknisesti toteutettavissa, se voidaan hyödyntää kaupallisesti ja tuotteesta odotetaan saatavan vastaista taloudellista hyötyä.
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS JA HALLINTO
4.4.2019 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.-31.12.2018 ja myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden. Yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 2018 ei jaeta osinkoa.
Yhtiökokous päätti, että palkkio hallituksen puheenjohtajalle on 3 000 euroa kuukaudessa ja muille hallituksen jäsenille 1 500 euroa kuukaudessa. Palkkioista noin 40 % maksetaan Efecte Oyj:n osakkeina ja noin 60 % rahana.
Hallituksen jäseniksi valittiin Pertti Ervi, Turkka Keskinen, Kari J. Mäkelä, Päivi Rekonen ja Hannu Vaajoensuu. Hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Pertti Ervi.
Yhtiön tilintarkastajana toimii Ernst & Young Oy ja päävastuullinen tilintarkastaja on KHT Juha Hilmola.
SUUNNATTU OSAKEANTI
Yhtiö toteutti maaliskuussa 2019 suunnatun maksuttoman osakeannin itselleen. Annissa annettiin vastikkeetta 40 000 uutta osaketta, jotta yhtiöllä on hallussaan omia osakkeita käytettäväksi hallituksen jäsenten vuosipalkkioiden osakeosuuden suorittamiseksi.
OSAKE JA KAUPANKÄYNTI OSAKKEELLA
Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yhtäläiset oikeudet. Katsauskauden lopussa Efecte Oyj:n osakepääoma koostui 5 943 988 osakkeesta. Yhtiön hallussa oli 36 133 omaa osaketta, noin 0,6% kaikista osakkeista.
Kauden aikana Efecte Oyj:n osakemäärä kasvoi 130 000 osakkeella suunnatun maksuttoman osakeannin ja optiomerkintöjen seurauksena.
Yhtiön osake on kaupankäynnin kohteena First North -markkinapaikalla. Katsauskauden aikana ylin kurssi oli 5,26 euroa, alin kurssi 3,86 euroa ja päätöskurssi 4,92 euroa. Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla oli 29,1 MEUR ilman omia osakkeita.
OSAKKEENOMISTAJAT
Yhtiöllä oli 30.6.2019 yhteensä 1 398 omistajaa. Luettelo suurimmista omistajista ja tiedot omistajien jakaumasta ovat nähtävissä yhtiön internet-kotisivulla.
10 suurinta omistajaa 30.6.2019:
| Osakas | Kpl | % | |
| 1 | First Fellow Oy | 1 010 499 | 17,0 |
| 2 | Oy Fincorp Ab | 751 307 | 12,6 |
| 3 | Stadigh Kari | 334 546 | 5,6 |
| 4 | Innovestor Kasvurahasto I Ky | 298 992 | 5,0 |
| 5 | Ilmarinen | 290 909 | 4,9 |
| 6 | Montonen Markku | 263 571 | 4,4 |
| 7 | Sijoitusrahasto Aktia Nordic Micro Cap | 254 545 | 4,3 |
| 8 | Op Suomi Mikroyhtiöt Erikoissijoitusrahasto | 173 611 | 2,9 |
| 9 | Sarkkinen Jussi-Pekka | 144 015 | 2,4 |
| 10 | Havacment Oy | 121 107 | 2,0 |
Hallituksen jäsenten, toimitusjohtajan sekä heidän määräysvaltayhteisöjensä omistus yhtiössä oli yhteensä noin 5,0%. Lisäksi toimitusjohtajalla on optioita noin 2,5%:n edestä.
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Yhtiökokous 4.4.2019 valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta yhtiön jakokelpoisilla varoilla. Osakkeita voidaan hankkia enintään 450 000 kappaletta. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti, kuitenkin enintään 30.6.2020 asti.
Yhtiökokous 4.4.2019 valtuutti hallituksen päättämään enintään 1 000 000 osakkeen antamisesta osakeannilla ja/tai antamalla optio-oikeuksia tai muita osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettuja osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia. Hallitus voi päättää antaa joko uusia osakkeita tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita. Valtuutuksen enimmäismäärä vastasi antohetkellä noin 17,2 % yhtiön kaikista osakkeista. Valtuutus sisältää oikeuden antaa osakkeita sekä optio-oikeuksia ja/tai muita osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia suunnatusti eli poiketen osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta osakeyhtiölaissa määritellyin edellytyksin. Valtuutus sisältää lisäksi oikeuden antaa osakkeita sekä optio-oikeuksia ja/tai muita osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia maksua vastaan tai maksutta. Valtuutuksen perusteella hallituksella on oikeus päättää kaikista osakeannin sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista mukaan lukien saajat ja maksettavan vastikkeen määrä. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti, kuitenkin enintään 30.6.2020 asti.
OPTIO-OHJELMAT
Optio-ohjelma 2011
Optio-ohjelmaan 2011 kuuluu 130 000 kappaletta optio-oikeuksia, jotka oikeuttavat haltijansa merkitsemään enintään 390 000 uutta osaketta. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään kolme uutta osaketta. Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden merkintäaika päättyy 31.12.2020. Osakkeen merkintähinta on 0,58 euroa. Optio-oikeuksien perusteella on 30.6.2019 mennessä merkitty 338 895 osaketta. Käyttämättömiä optio-oikeuksia on 17 035 kappaletta, joilla voidaan merkitä 51 105 osaketta.
Optio-ohjelma 2015
Optio-ohjelmaan kuuluu 135 000 kappaletta optio-oikeuksia, jotka oikeuttavat haltijansa merkitsemään enintään 405 000 osaketta. Optio-oikeudet jakautuvat neljään sarjaan: A-optio-oikeudet: 45 000 optio-oikeutta (joista 25 500 on jaettu), B-optio-oikeudet: 45 000 optio-oikeutta (joista 25 500 on jaettu), C-optio-oikeudet: 30 000 optio-oikeutta (joista 26 500 on jaettu), ja D-optio-oikeudet: 15 000 optio-oikeutta (joista kaikki on jaettu). Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään kolme osaketta.
Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden merkintäaika on 30.4.2017-31.12.2020. Oikeus merkitä osakkeita alkaa seuraavan aikataulun mukaisesti: A-optio-oikeudet vestautuivat 30.4.2017, B-optio-oikeudet 30.4.2018 ja C-optio-oikeudet 30.4.2019. D-optio-oikeudet vestautuvat 30.4.2020 hallituksen asettamien vestautumisehtojen täyttyessä.
Osakkeen merkintähinnat ovat seuraavat: A-optio-oikeudet: 1,50 euroa/osake, B-optio-oikeudet: 1,6666667 euroa/osake, C-optio-oikeudet: 1,6666667 euroa/osake, ja D-optio-oikeudet: 3,34 euroa/osake. Optio-oikeuksien perusteella on 30.6.2019 mennessä merkitty 109 500 osakkeita.
Optio-ohjelma 2018
Optio-ohjelmaan kuuluu 450 000 kappaletta optio-oikeuksia. Kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden osakkeen. Optio-oikeudet jakautuvat kolmeen sarjaan: A optio-oikeudet: 170 000 kpl, joiden merkintähinta on 5,75 eur/osake ja merkintäaika 2.5.2021-31.5.2022; B optio-oikeudet: 140 000 kpl, joiden merkintähinta on 5 päivän keskihinta Q1/2019 tulosjulkistuksen jälkeen ja merkintäaika 2.5.2022-31.5.2023; sekä C-optio-oikeudet: 140 000 kpl, joiden merkintähinta on 5 päivän keskihinta Q1/2020 tulosjulkistuksen jälkeen ja merkintäaika 2.5.2023-31.5.2024. A-sarjan optio-oikeudet on jaettu vuonna 2018, B-sarjan jaetaan vuonna 2019 ja C-sarjan vuonna 2020. 2018 optio-ohjelmaan liittyy hallituksen määrittelemä osakkeiden omistusvelvoite optionhaltijoille.
ARVIO TOIMINNAN RISKEISTÄ JA EPÄVARMUUSTEKIJÖISTÄ
Pilvipalveluliiketoiminnassa oleellista on palvelun luotettava toimittaminen asiakkaille. Riskejä liittyy esimerkiksi ohjelmistotuotteen ominaisuuksiin, tietoturvaan, omaan palvelun operointiin sekä ulkoistettuun konesaliin ja verkkoyhteyksiin. Mahdolliset häiriöt palvelussa tai tietoturvaloukkaukset voivat johtaa korvausvelvoitteisiin ja asiakastyytyväisyyden laskuun, jotka voivat jatkossa alentaa liikevaihtoa ja kannattavuutta.
Yhtiö sovittaa asiakasprojekteissaan tuotteensa asiakkaan olemassa oleviin järjestelmiin. Asiakasprojekteihin voi liittyä viivästyksiä tai ylimääräistä työtä. Vaikka suuri osa projekteihin liittyvästä hinnoittelusta on tuntipohjaista, osassa projekteista käytetään kiinteää hinnoittelua. Etenkin pitkäaikaisiin identiteetin- ja pääsynhallinnan projekteihin saattaa liittyä odottamattomia ja alun perin vaikeasti ennakoitavia viivästyksiä, tai projektien työmäärä saattaa osoittautua huomattavasti alun perin suunniteltua suuremmaksi.
Aineettomiin oikeuksiin (IPR) liittyvät riskit ovat merkittäviä yhtiön kannalta. Riskinä on sekä oman IPR:n menetys/vuotaminen muille osapuolille että kolmansien osapuolten IPR:ien loukkaus Efecten toimesta. Efecte pyrkii minimoimaan riskiä tarkalla asiakassopimusten hallinnalla sekä käyttöön otettavien kolmansien osapuolten ohjelmistokomponenttien huolellisella evaluoinnilla.
EU:n tietosuoja-asetus (GDPR) on tuonut mukanaan uusia riskejä. Asiakkaat edellyttävät tyypillisesti pilvipalveluiden toimittajaa tekemään sopimuksen henkilötietojen asianmukaisesta käsittelystä. Efectellä on asiakkaidensa kanssa tällaisia sopimuksia, ja niissä sovitut velvoitteet voivat tietosuoja-asetuksen vastaisen toiminnan ilmetessä johtaa merkittäviin korvausvelvoitteisiin.
Yhtiön tuotekehitys ja palveluliiketoiminta perustuvat osaavaan henkilöstöön. Mikäli yhtiö ei onnistuu rekrytoimaan ja pitämään palveluksessaan osaavaa henkilöstöä, voi palveluiden laatu laskea, mikä voi alentaa liikevaihtoa ja kannattavuutta. Osa tuotekehityksestä ja palveluliiketoiminnasta tapahtuu alihankintana. Alihankkijayritysten toiminnan tai alihankintasuhteen häiriintyessä vaikutus on vastaava kuin osaavan henkilöstön puuttuessa.
Panostaminen kansainvälisen kasvun kiihdyttämiseen lisää kiinteitä kustannuksia esim. etupainotteisen rekrytoinnin kautta ja voi alentaa kannattavuutta, mikäli kasvun saavuttaminen osoittautuu ennakoitua haastavammaksi.
PITKÄN AJAN TALOUDELLISET TAVOITTEET
Efecten tavoitteena on yli 20 prosentin keskimääräinen vuosittainen SaaS-liikevaihdon orgaaninen kasvu vuosina 2019 - 2022. Voimakkaat panostukset kansainvälistymiseen ja tuotekehitykseen alentavat liikevoittoamme lähivuosina, mutta strategiakauden loppua kohden yhtiö tavoittelee kaksinumeroista liikevoittoprosenttia.
TULEVAISUUDEN NÄKYMÄT
Vuonna 2019 SaaS-liikevaihdon odotetaan kasvavan yli 20% ja kannattavuuden parantuvan vertailukaudesta.
SEURAAVA TULOSJULKISTUS
Efecte julkistaa 30.10.2019 liiketoimintakatsauksen kaudelta 1-9/2019.
Efecte Oyj
Hallitus
Lisätietoja:
Taru Mäkinen, 040 507 1085
Hyväksytty neuvonantaja: Evli Pankki Oyj, puh. 040 579 6210
Analyytikoille, salkunhoitajille ja medialle järjestetään tiedotustilaisuus torstaina 22.8.2018 klo 9.00 osoitteessa Hotelli Scandic Simonkenttä, Simonkatu 9, Helsinki.
Osallistujia pyydetään ystävällisesti ilmoittautumaan etukäteen puhelimitse 040 507 1085 tai sähköpostitse: taru.makinen@efecte.com
www.efecte.com
-----
Taloudellinen informaatio:
1. Tuloslaskelma, tase, rahavirtalaskelma ja laskelma oman pääoman muutoksista
2. Liitetiedot
3. Tunnusluvut
1. Tuloslaskelma, tase, rahavirtalaskelma, laskelma oman pääoman muutoksista
KONSERNIN TULOSLASKELMA
| (1 000 EUR) | 1-6/19 | 1-6/18 | 2018 |
| Liikevaihto | 6 884 | 5 983 | 12 224 |
| Liiketoiminnan muut tuotot Materiaalit ja palvelut | 0 -648 | - -520 | 2 -1 151 |
| Henkilöstökulut | -5 139 | -4 639 | -9 356 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1 902 | -1 862 | -3 706 |
| Käyttökate (EBITDA) | -806 | -1 038 | -1 987 |
| Muut poistot | -169 | -168 | -351 |
| Liikevoitto ennen liikearvon poistoja (EBITA) | -975 | -1 205 | -2 339 |
| Liikearvon poistot | -9 | -9 | -19 |
| Konserniliikearvon poistot | - | -24 | -24 |
| Liikevoitto | -984 | -1 239 | -2 382 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 26 | -17 | -32 |
| Voitto ennen veroja | -958 | -1 256 | -2 414 |
| Tuloverot | - | - | -5 |
| Katsauskauden tulos | -958 | -1 256 | -2 419 |
| Katsauskauden oikaistu tulos | -958 | -1 256 | -2 419 |
KONSERNIN TASE
| (1 000 EUR) | 6/2019 | 6/2018 | 12/2018 |
| Pysyvät vastaavat | |||
| Kehittämismenot | 1 023 | 933 | 991 |
| Aineettomat oikeudet | 26 | 11 | 11 |
| Liikearvo | 52 | 71 | 61 |
| Koneet ja kalusto | 29 | 42 | 39 |
| Vaihtuvat vastaavat | |||
| Keskeneräiset työt | 15 | 3 | 2 |
| Pitkäaikaiset saamiset | 55 | 63 | 53 |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 987 | 2 372 | 2 276 |
| Rahoitusarvopaperit | 3 023 | 3 589 | 2 182 |
| Rahavarat | 1 952 | 2 074 | 2 027 |
| Varat yhteensä | 8 163 | 9 157 | 7 643 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 80 | 80 | 80 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 10 686 | 10 586 | 10 588 |
| Kertyneet voittovarat | -8 211 | -6 101 | -7 249 |
| Oma pääoma yhteensä | 2 554 | 4 566 | 3 419 |
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Saadut ennakot | 2 904 | 2 550 | 1 858 |
| Ostovelat | 429 | 449 | 467 |
| Muut velat | 681 | 558 | 750 |
| Siirtovelat | 1 593 | 1 035 | 1 150 |
| Velat yhteensä | 5 608 | 4 592 | 4 224 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 8 163 | 9 157 | 7 643 |
KONSERNIN LYHENNETTY RAHAVIRTALASKELMA
| (1 000 EUR) | 1-6/2019 | 1-6/2018 | 2018 |
| Liiketoiminnan rahavirrat | |||
| Tilikauden tulos ennen veroja | -958 | -1 256 | -2 415 |
| Oikaisut tilikauden tulokseen | 149 | 196 | 419 |
| Käyttöpääoman muutos | 1 657 | 593 | 331 |
| Maksetut korot ja muut rahoituskulut | -6 | -6 | -15 |
| Saadut korot ja muut rahoitustuotot | 0 | - | 5 |
| Maksetut verot | - | - | -5 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 843 | -474 | 1 680 |
| Investointien rahavirrat | |||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -206 | -180 | -419 |
| Investoinnit lyhytaikaisiin sijoituksiin | -1 300 | -600 | -1 600 |
| Luovutustulot lyhytaikaisista sijoituksista | 491 | - | 2 396 |
| Investointien nettorahavirta | -1 016 | -780 | 377 |
| Rahoituksen rahavirrat | |||
| Osakeannit | 98 | 230 | 231 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 98 | 230 | 231 |
| Rahavarojen (vähennys)/lisäys | -75 | -1 024 | -1 071 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 2 027 | 3 098 | 3 098 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 1 952 | 2 074 | 2 027 |
KONSERNIN LASKELMA OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
| 1000 eur | 30.6.2019 | 30.6.2018 | ||
| Sidottu oma pääoma | ||||
| Osakepääoma 1.1. | 80 | 80 | ||
| Osakepääoma 30.6. | 80 | 80 | ||
| Sidottu oma pääoma yhteensä | 80 | 80 | ||
| Vapaa oma pääoma | ||||
| Sijoitetun vapaan opo:n rahasto 1.1. | 10 588 | 10 356 | ||
| Osakeanti | 98 | 230 | ||
| Sijoitetun vapaan opo:n rahasto 30.6. | 10 686 | 10 586 | ||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | -7 249 | -4 822 | ||
| Muuntoerot | -3 | -22 | ||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 30.6. | -7 253 | -4 844 | ||
| Tilikauden voitto (tappio) | -958 | -1 256 | ||
| Vapaa oma pääoma yhteensä | 2 474 | 4 486 | ||
| Oma pääoma yhteensä | 2 554 | 4 566 |
2. Liitetiedot
2.1. Laadintaperusta
Osavuosikatsaus on laadittu FAS-standardien kirjaamis- ja arvostamisperiaatteita noudattaen.
2.2. Liikevaihto liiketoiminnoittain
| (1 000 EUR) | 1-6/19 | 1-6/18 | 2018 |
| SaaS | 3 408 | 2 730 | 5 754 |
| Kertalisenssit | 147 | 304 | 487 |
| Tuki ja ylläpito | 646 | 645 | 1 292 |
| Palvelut | 2 684 | 2 305 | 4 691 |
| Konserni yhteensä | 6 884 | 5 983 | 12 224 |
2.3. Osakemäärän kehitys
| Liikkeeseen laskettujen osakkeiden lkm | |
| 1.1.2018 | 5 524 101 |
| Osakemerkintä optioilla | 286 887 |
| 30.6.2018 | 5 810 988 |
| Osakemerkintä optioilla | 3 000 |
| 31.12.2018 | 5 813 988 |
| 1.1.2019 | 5 813 988 |
| Suunnattu maksuton osakeanti yhtiölle itselleen | 40 000 |
| Osakemerkintä optioilla | 90 000 |
| 30.6.2019 | 5 943 988 |
30.6.2019 Efecte Oyj:n hallussa on 36 133 omaa osaketta, noin 0,6% osakkeiden lukumäärästä.
2.4 Sopimusvastuut ja taseen ulkopuoliset vastuut
| Muut omasta puolesta annetut vakuudet | 30.6.2019 | 30.6.2018 | 31.12.2018 | |
| (tuhatta euroa) | ||||
| Vuokranmaksun vakuudet | 45 | 59 | 42 | |
| Yrityskiinnitykset | 1 000 | 1 000 | 1 000 | |
| Yhteensä | 1 045 | 1 059 | 1 042 | |
| Leasingsopimuksista maksettavat määrät | 30.6.2019 | 30.6.2018 | 31.12.2018 | |
| (tuhatta euroa) | ||||
| Seuraavan 12 kk:n aikana maksettavat | 121 | 145 | 146 | |
| Myöhemmin maksettavat | 136 | 201 | 206 | |
| Yhteensä | 256 | 346 | 352 | |
Tietotekniikkalaitteiden leasingsopimukset ovat pääsääntöisesti kolmen vuoden leasingsopimuksia, jotka ovat lunastettavissa keskimäärin 2–5 prosentin jäännösarvoon.
| Muut vastuusitoumukset | 30.6.2019 | 30.6.2018 | 31.12.2018 | |
| (tuhatta euroa) | ||||
| Seuraavan 12 kk:n aikana maksettavat | 308 | 327 | 314 | |
| Myöhemmin maksettavat | 58 | 127 | 63 | |
| Yhteensä | 366 | 454 | 377 | |
Emoyhtiö Efecte Oyj:llä on toimitiloistaan toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus. Vuokrasopimuksen vuokra-aika alkoi 1.7.2017, ja sopimus voidaan irtisanoa yhdeksän kuukauden irtisanomisaikaa noudattaen, jolloin kertakorvauksena tulee lisäksi maksaa kuuden kuukauden vuokra. Kuukausivuokra on noin 19 tuhatta euroa. Tästä sopimuksesta aiheutuva vuokravastuu Yhtiölle on noin 290 tuhatta euroa.
3. Tunnusluvut
| 1000 eur | 1-6/2019 | 1-6/2018 | 2018 | 2017 |
| Liikevaihto | 6 884 | 5 983 | 12 224 | 10 615 |
| SaaS | 3 408 | 2 730 | 5 754 | 4 645 |
| Kertalisenssit | 147 | 304 | 487 | 615 |
| Ylläpito | 646 | 645 | 1 292 | 1 453 |
| Palvelut | 2 684 | 2 305 | 4 691 | 3 901 |
| Liikevaihto Suomesta | 5 765 | 5 025 | 10 374 | 9 102 |
| Liikevaihto ulkomailta | 1 118 | 958 | 1 849 | 1 513 |
| Kotimaisen liikevaihdon osuus | 84 % | 84 % | 85 % | 86 % |
| Ulkomaisen liikevaihdon osuus | 16 % | 16 % | 15 % | 14 % |
| Toistuva liikevaihto (recurring revenue) | 4 053 | 3 375 | 7 045 | 6 099 |
| Toistuva liikevaihto, osuus liikevaihdosta % | 59 % | 56 % | 58 % | 57 % |
| SaaS MRR, kuukausiliikevaihto kauden lopussa | 587 | 483 | 523 | 425 |
| Liikevaihdon kasvu % | 15,0 % | 18,8 % | 15,2 % | 27,5 % |
| Käyttökate | -806 | -1 038 | -1 988 | 305 |
| Käyttökate % | -11,7 % | -17,3 % | -16,3 % | 2,9 % |
| EBITA | -975 | -1 205 | -2 339 | 41 |
| EBITA % | -14,2 % | -20,1 % | -19,1 % | 0,4 % |
| Liikevoitto | -984 | -1 239 | -2 382 | -110 |
| Liikevoitto % | -14,3 % | -20,7 % | -19,5 % | 1,0 % |
| Tilikauden tulos | -958 | -1 256 | -2 419 | -841 |
| Oikaistu tilikauden tulos | -958 | -1 256 | -2 419 | -122 |
| Tulos/osake (EPS), euroa | -0,16 | -0,22 | -0,42 | -0,19 |
| Oma pääoma/osake, euroa | 0,43 | 0,79 | 0,59 | 1,02 |
| Oikaistu tulos/osake (EPS), euroa | -0,16 | -0,22 | -0,42 | -0,03 |
| Taseen loppusumma | 8 163 | 9 157 | 7 643 | 9 344 |
| Oma pääoma | 2 554 | 4 566 | 3 419 | 5 614 |
| Korollinen nettovelka | -4 975 | -5 664 | -4 209 | -6 098 |
| Sijoitetun pääoman tuotto % | -64 % | -49 % | -53 % | -3 % |
| Omavaraisuusaste % | 49 % | 69% | 59 % | 71 % |
| Nettovelkaantumisaste % | -195 % | -124 % | -123 % | -109 % |
| Tutkimus- ja tuotekehitysmenot | 786 | 1 007 | 1 944 | 1 624 |
| Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, % liikevaihdosta | 11 % | 17 % | 16 % | 15 % |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 105 | 102 | 103 | 77 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 106 | 103 | 104 | 96 |
| Ulkona olevat osakkeet (keskimäärin kauden aikana) | 5 815 720 | 5 599 889 | 5 704 025 | 4 516 679 |
| Ulkona olevat osakkeet kauden lopussa | 5 907 875 | 5 806 235 | 5 809 235 | 5 510 541 |
Osakekohtaiset tunnusluvut on laskettu käyttämällä lokakuussa 2017 toteutetun maksuttoman osakeannin (split 1:3) johdosta oikaistua osakemäärää
Lisätietoja:
Taru Mäkinen
Vt. talousjohtaja
Efecte Plc
taru.makinen@efecte.com
040 507 1085
Hyväksytty neuvonantaja:
Evli Pankki Oyj, puh. 040 579 6210
Efecte Oyj
Efecte on suomalainen ohjelmistoyhtiö, joka tarjoaa pilvipohjaisia palvelunhallinnan ohjelmistoja ja niitä tukevia asiantuntijapalveluita. Efecten ohjelmistoilla voidaan joustavasti hallita kaikkia organisaation sisäisiä ja ulkoisia palveluita, esimerkiksi IT:n, henkilöstöhallinnon tai talousosaston palveluita ja asiakaspalvelua sekä pääsyoikeuksia. Efecte on yksi alan johtavista keskisuurten ja julkisten organisaatioiden ohjelmistotoimittajista Suomessa ja Pohjoismaissa. Yhtiö on perustettu vuonna 1998 ja se on noteerattu Nasdaq First North Helsinki -markkinapaikalla. Efecte toimii Suomessa, Ruotsissa, Saksassa ja Tanskassa.