Tuloskatsaus 1.1.-30.6.2002 KEMIRAN VOITTO ENNEN VEROJA 68 MILJOONAA EUROA


Kemiran toiminta jatkui menestyksellisenä vedenpuhdistuskemikaaleissa ja maaleissa, joista etenkin maaliliiketoiminta paransi tulostaan. Sellu- ja paperiteollisuuden kemikaaleissa kasvua saatiin aikaan yritysoston ansiosta, mutta kannattavuus kärsi asiakasteollisuuden käyttöasteiden pysyessä matalina erityisesti kesäkuussa. Lannoitteiden ja teollisuuskemikaalien tulos jäi viime vuoden alapuolelle. Konsernin liikevaihto kasvoi 6 %. Huhti-kesäkuun voitto ennen veroja oli 23 milj.e (45 milj.e) ja vuoden alusta 68 milj.e (93 milj.e). Hallitus odottaa koko vuoden tuloksen olevan lähellä viimevuotista.
 
Kemiran kasvavat päätoimialat ovat paperi- ja sellukemikaalit, vedenpuhdistuskemikaalit sekä maalit. Ydinliiketoiminta-aluetta ovat myös teollisuuskemikaalit (mukaanlukien titaanidioksidipigmentti). Yhtiö on ilmoittanut selvittävänsä mahdollisuuksia eriyttää lannoiteliiketoimintansa.
 
Kemira-konsernin liikevaihto kuluvan vuoden tammi-kesäkuussa oli 1 364 milj.e, 6 % enemmän kuin vuotta aikaisemmin (1 287 milj.e). Konsernin liikevoitto toisella vuosineljänneksellä oli 26 milj.e (55 milj.e). Tammi-kesäkuun liikevoitto oli 79 milj.e (111 milj.e) eli 6 % liikevaihdosta (9 %). Liikevoitto sisältää jäljempänä mainittuja liiketoimintajärjestelyihin liittyviä kertaluonteisia kuluja 7,8 milj.e (tuottoja 6,1 milj.e) sekä suunnitelman ylittäviä eläkekuluja 11,2 milj.e (1,9 milj.e). Valuuttasuojaustoimenpiteiden kirjaus alensi liikevoittoa 5,9 milj. e (paransi 2,1 milj.e). Suojaustulos näkyy vastaavasti rahoituskustannuksia alentavana. Yhteensä näiden poikkeuksellisten erien vaikutus heikensi liikevoittoa 24,9 milj.e (paransi 6,1 milj.e). Voitto ennen veroja ja vähemmistöosuutta oli 68 milj.e (93 milj.e) ja voitto verojen jälkeen 43 milj.e (64 milj.e). Voitto per osake oli 0,36 e (0,52 e). Rahavirta omaisuuden myynnistä oli 7,8 milj.e. Rahavirta investointien ja omaisuuden myyntitulojen jälkeen oli + 6 milj.e (-139 milj.e). Liiketoiminnan rahavirta per osake oli 1,10 euroa (0,29 euroa). Oma pääoma per osake oli 9,31 e (edellisen vuoden lopussa 9,35 e) ja velkaantuneisuus (gearing) 74 % (edellisen vuoden lopussa 61 %).
 
Konsernin henkilöstön määrä tammi-kesäkuussa oli keskimäärin 10 298 (edellisen vuoden lopussa 9 707). Konsernin suomalaisten eläkesäätiöiden sijoitustuottojen kehitys on markkinatilanteen vuoksi jäänyt aikaisempia arvioita heikommaksi. Säädösmuutoksen seurauksena lisäeläkesäätiöiden vastuulaskelmissa käytettävää elinikäolettamaa on nostettu ja sen vaikutus on noin 14 milj.e kertaluonteista lisäkannatusmaksua kuluvalle vuodelle, jollei sitä pystytä sijoitustuotoilla kattamaan. Tähän mennessä kirjatut suomalaisten eläkesäätiöiden kannatusmaksut ovat yhteensä 21 milj.e eli noin 5 milj. e viime vuoden alkupuolta enemmän. Koko vuoden kannatusmaksutarpeeksi on arvioitu noin 40 milj.e, joka perustuu pääosin toukokuun lopun kurssitasoon. 
 
CHEMICALS
 
Chemicalsin liikevaihto oli toisella neljänneksellä 281 milj.e (235 milj.e). Vuoden alusta kasvua oli edellisvuodesta 16 % ja liikevaihto oli 535 milj.e. Toisen vuosineljänneksen liikevoitto oli 12 milj.e (25 milj.e). Tammi-kesäkuun liikevoitto oli 36 milj.e (50 milj.e) eli 7 % liikevaihdosta. Yllämainitut eläkekustannukset rasittavat erityisesti Chemicalsin tulosta ja niiden vaikutus alkuvuonna oli 7,8 milj.e, joka kaikki on huomioitu toisella neljänneksellä. Vastaava kulu viime vuoden alkupuoliskolla oli 1,9 milj.e.
 
Pulp & Paper Chemicals -yksikön liikevaihto kasvoi 35 %. Kasvu on ollut voimakasta erikoispaperikemikaaleissa Kemiran hankittua helmikuussa amerikkalaisen Vinings Chemicals Inc:n. Toisaalta paperi- ja selluteollisuuden tuotantomäärät ovat edelleen olleet matalalla tasolla erityisesti hienopaperien osalta, mikä vaikuttaa myös kemikaalien kulutukseen. Valkaisu- ja rikkikemikaalien kannattavuus jäi tavoitteista alempien käyntiasteiden ja kohonneen kustannustason takia. Pulp & Paper Chemicalsin liikevoitto jäi hieman edellisvuotista heikommaksi. Kemiran tavoitteena on kasvaa lähivuosina yhdeksi maailman johtavista sellu- ja paperikemikaalien toimittajista.
 
Vedenpuhdistuskemikaaleja tuottavan Kemwater-yksikön liikevaihto nousi 11 %. Liikevoitto oli lähes edellisen vuoden tasolla. Tavoitteena on jatkaa kasvua ja vahvistaa markkina-asemaa pääosin nykyisillä markkinoilla.
 
Industrial Chemicals -liiketoimintayksikön liikevaihto kasvoi 9 % viime vuodesta, sen sijaan liikevoitto jäi viimevuotista alemmaksi. Titaanidioksidipigmenttien myyntimäärä oli viime vuoden tasolla, mutta hinnat olivat keskimäärin 15 % alemmat kuin vuosi sitten. Yksikön kannattavuus on kärsinyt myös tuotantovaikeuksista ja alkuvuoden lakoista. Kalsiumkloridin myynti ja kannattavuus ovat edelleen parantuneet. Muurahaishappoyksikkö kasvatti liikevaihtoaan ja pääsi liikevoitossakin lähelle viime vuoden tasoa. Pesuaineiden raaka-aineena käytettävän  natriumperkarbonaatin myynti on kehittynyt hyvin ja kannattavuus on kehittynyt myönteisesti. Kemira Fine Chemicalsin myynti kasvoi selvästi viime vuodesta ja kannattavuus parani.
 
PAINTS AND COATINGS
 
Maaliliiketoiminnan liikevaihto toisella neljänneksellä kasvoi 1 % vuoden takaisesta ja oli 135 milj.e (133 milj.e). Vuoden alusta liikevaihto oli lähes sama kuin viime vuonna, 236 milj.e (238 milj.e). Myynti on kehittynyt hyvin päämarkkina-alueilla teollisuusmaaleja lukuunottamatta. Toisen neljänneksen liikevoitto oli 15 milj.e (10 milj.e) ja tammi-kesäkuussa 19 milj.e (13 milj.e) eli 8 % liikevaihdosta (6 %). Liikevoitto sisältää Benetton-liiketoiminnan lopettamiseeen liittyviä kertaluonteisia kuluja 1,5 milj.e.
 
Kauppa- ja rakennusmaalien liikevaihto kasvoi 2 %. Erityisesti Venäjällä kasvu jatkui vahvana. Teollisuusmaalien liikevaihto laski 7 %. Isossa-Britanniassa aloitettu toiminnan uudelleenjärjestely alkaa tuottaa tulosta. 
 
AGRO
 
Kasvinravinteita tuottavan Agron liikevaihto toisella neljänneksellä oli 315 milj.e (288 milj.e) ja vuoden alusta 626 milj.e (617 milj.e). Lannoitteiden myyntimäärät alkuvuonna nousivat kokonaisuudessaan noin 7 % viime vuoden ennätysalhaisesta tasosta.
 
Liikevoitto toisella neljänneksellä oli 11 milj.e (20 milj.e) ja vuoden alusta 38 milj.e (50 milj.e). Liikevoitto sisältää kertaluonteisia nettokuluja jäljempänä mainituista järjestelyistä noin 4,4 milj.e (tuloa 5,4 milj.e) sekä suunnitelman ylittäviä eläkekuluja 3,4 milj.e (0).
 
Erikoislannoitteisiin keskittyvän Kemira Agro Specialties -yksikön alkuvuoden liikevaihto kasvoi 5 % viime vuodesta. Lannoitteiden myyntimäärä nousi 10 % ja hinnat laskivat keskimäärin lähes 5 % viime vuoden vastaavasta ajasta. Hintojen laskua kompensoi osittain raaka-aineena käytettävän ammoniakin alhainen hinta sekä toiminnan kehittämisprojektien ansiosta laskeneet kiinteät kustannukset. Liikevoitto jäi edellisen vuoden alapuolelle.
 
Agron erikoistumisstrategian mukainen toiminnan laajentamisprojekti etenee Jordaniassa, jossa rakennetaan kaliumnitraattia ja rehufosfaatteja valmistavaa yksikköä.
 
Agron tytäryhtiön, herkkusieniä kasvattavan ja markkinoivan Mykora Oy:n osakkeet myytiin. Mykoran liikevaihto oli viime vuonna noin 7 milj.e ja henkilöstön määrä 60.
 
Hollannissa on aloitettu keskustelut henkilöstön kanssa Rozenburgissa sijaitsevan nestelannoitetehtaan toiminnan lopettamisesta. Tavoite on lopettaa toiminta 31.10.2002.
 
Kemira Agro Nitrogen -yksikön liikevaihto jäi noin 10 % viime vuoden alapuolelle. Lannoitteiden toimitusmäärät kasvoivat noin 4 % vuoden takaisesta. Hintataso on heikentynyt viime vuodesta yli 10 %. Toisaalta typpiraaka-aineen (ammoniakin) valmistuksessa käytettävän maakaasun hinta oli viime vuotta alhaisempi. Liikevoitto jäi viime vuoden alapuolelle.
 
Hollannissa on myyty osa vuoden 2000 lopulla suljetun lannoitetehtaan laitteistoista ja varastotiloista. Jäljellä olevien osien myyntiä koskevia neuvotteluja jatketaan.
 
MUU LIIKETOIMINTA
 
Pakokaasukatalysaattoreita valmistavan Kemira Metalkatin liikevaihto ensimmäisellä vuosipuoliskolla oli 17 milj.e (23 milj.e). Liiketappio oli 0,9 milj.e (tappio 0,3 milj.e).
 
HALLINTO
 
Hallinnon yksinkertaistamiseksi ja kiinteiden kustannusten alentamiseksi Kemira uudistaa konsernijohtonsa yhdistämällä emoyhtiö Kemira Oyj:n sekä kemikaaliliiketoiminnan ja maaliliiketoiminnan hallinto-organisaatiot. Tässä yhteydessä perustetaan Kemira Services -palvelukeskus.
 
INVESTOINNIT
 
Konsernin rahavirtalaskelmaan sisältyvät bruttoinvestoinnit olivat 132 milj.e (188 milj.e). Osakkeiden ja omaisuuden myyntitulot olivat 7,8 milj.e (15 milj.e). Koko vuoden bruttoinvestointien arvioidaan olevan noin 250 milj.e (298 milj.e).
 
RAHOITUS
 
Tammi-kesäkuun nettorahoituskulut olivat 11 milj.e (18 milj.e). Valuuttakurssivoitto oli 6,2 milj.e.
 
Kiinteäkorkoisten lainojen osuus oli noin 38 % korollisten pitkäaikaisten lainojen kokonaissummasta ilman eläkelainoja. Eläkelainojen osuus koko lainasummasta oli 30 %. Korollinen nettovelka oli 830 milj.e, 144 milj.e suurempi kuin viime vuoden lopussa, pääosin Vinings Chemicals Inc:n oston seurauksena.
 
Tammikuun jälkeen yhtiö ei ole ostanut omia osakkeitaan.
 
LOPPUVUODEN NÄKYMÄT
 
Chemicals. Pulp & Paper Chemicals -yksikön markkinanäkymiin vaikuttaa sellu- ja paperiteollisuuden heikkona jatkunut kysyntä. Vinings Chemicalsin oston ansiosta liikevaihdon odotetaan kasvavan viime vuodesta, mutta tulos jää viimevuotista heikommaksi. Kemwaterin odotetaan kehittyvän myönteisesti. Industrial Chemicals -yksikössä näkymät ovat hyvät muurahaishapolle, kalsiumkloridille ja pesuainekemikaaleille sekä Kemira Fine Chemicalsille. Titaanidioksidipigmenttien markkinanäkymät ovat paranemassa, mutta huolimatta hintojen noususuunnasta ne jäävät kuitenkin keskimäärin viimevuotista heikommiksi. Chemicalsin koko vuoden liikevoiton odotetaan jäävän viime vuoden tuloksen alapuolelle.
 
Paints and Coatings. Maalien kysyntä näyttää kohtuullisen hyvältä eikä yleisen talouden hidastumisen odoteta vaikuttavan siihen merkittävästi. Maalien kysynnän voimakkaan kasvun uskotaan jatkuvan erityisesti Venäjällä ja Baltian maissa. Maaliliiketoiminnan koko vuoden liikevoiton arvioidaan paranevan viime vuodesta.
 
Agro. Näkymiin luo edelleen epävarmuutta viime vuoden alhaisten toimitusten takia suurentuneet tuottajien varastot, jotka ovat johtaneet tuotannonrajoituksiin myös Agron tehtailla. Syksyn lannoitesesonki alkaa viimevuotista alemmilla hinnoilla. Parantuneen kustannusrakenteen ansiosta Agron koko vuoden liikevoiton odotetaan paranevan.
 
Kemira-konserni. Kemiran liikevoiton odotetaan tänä vuonna olevan lähellä viimevuotista tasoa. Konsernin suomalaisten eläkesäätiöiden sijoituksista noin 20 % on pörssinoteeratuissa osakkeissa. Mikäli sijoitusten arvostustasot säilyvät tämänhetkisinä tai heikkenevät edelleen, liikevoitto jää kuitenkin viimevuotista heikommaksi. Konsernin rakennejärjestelyyn liittyvät ratkaisut vaikuttavat toteutuessaan tulokseen.
 
Helsinki 31.7.2002
 
Hallitus
 
Täydellinen raportti taulukkoineen on ladattavissa alla olevasta linkistä.

Pièces jointes

Tuloskatsaus 1.1.–30.6.2002