Nokia toimittaa ammattikäyttöön tarkoitetun digitaalisen viranomaisverkon Bulgariaan. TETRA-verkko on Bulgarian ensimmäinen. Toimitukset on jo aloitettu ja TETRA-verkko otetaan käyttöön vuoden 2003 alkupuolella.
Nokian TETRA-verkko kattaa Bulgarian ja Turkin raja-alueen. Toimituksiin kuuluu edistyneitä sovelluksia kuten ajoneuvon paikannus -ratkaisu rajaviranomaisten käyttöön.
Nokia on maailman johtava TETRA-verkkojen ja -päätelaitteiden toimittaja. TETRA-verkko on turvallisuusviranomaisten ammattikäyttöön tarkoitettu digitaalinen radiopuhelinverkko, joka tarjoaa viranomaisten viestiliikenteessään tarvitsemat erityisominaisuudet mm. huippuluokan turvallisuuden, nopeat ryhmäpuhelut, puheluiden priorisoinnin, hätäpuhelut sekä viesti- ja pakettidatapalvelut.
Nokian toimittamaan TETRA-verkkoon kuuluvat keskukset, tukiasemat, käyttöpaikan laitteet ja TETRA-radiopuhelimet. Lisäksi Nokia toimittaa verkon asennus-, käyttöönotto- ja projektin hallintapalvelut sekä ylläpito- ja koulutuspalvelut.
Nokia on johtava langattoman tulevaisuuden rakentaja. Kokemus ja innovatiivisuus sekä käyttäjä-ystävälliset tuotteet ja turvalliset ratkaisut ovat tehneet yhtiöstä maailman suurimman matka-puhelinvalmistajan ja yhden johtavista matkapuhelin-, laajakaista- ja IP-verkkojen toimittajista. Nokian tavoitteena on parantaa yritysten tehokkuutta ja rikastuttaa ihmisten jokapäiväistä elämää yhdistämällä langattomuuden edut Internetiin. Nokialla on laaja omistajapohja, ja sen osake on listattu kuudessa pörssissä.
Lisätietoja antaa:
Viestintäosasto
Nokia Networks
Puh. 07180 38195
sähköposti: nokia.networks@nokia.com
www.nokia.com