CapMan Oyj Pörssitiedote 8.8.2008 klo 9.45
Katsauskauden tuloskehitys ja merkittävät tapahtumat:
- Konsernin liikevaihto oli 19,5 milj. euroa (35,6 milj. euroa
tammi-kesäkuussa 2007). Vertailukaudelle osuivat 21,0 milj. euron
voitonjako-osuustuotot CapMan Real Estate I -rahaston salkun myynnin
seurauksena.
- Liikevoitto oli 3,7 milj. euroa (26,5 milj. euroa).
- Tulos ennen veroja oli 3,7 milj. euroa (28,1 milj. euroa) ja tulos
verojen jälkeen 2,7 milj. euroa (20,9 milj. euroa).
- Emoyhtiön omistajien osuus tuloksesta oli 2,6 milj. euroa (15,3
milj. euroa), ja siitä laskettu tulos/osake oli 3,3 senttiä (19,7
senttiä).
- Hallinnoitavat pääomat nousivat alkuvuonna noin 37 prosenttia
3 005,8 milj. euroon (2 189,7 milj. euroa 31.12.2007), kun CapMan
perusti tammikuussa uuden hotellikiinteistöpääomarahaston CapMan
Hotels RE Ky:n. Hallinnoitavat pääomat olivat 2 233,3 milj. euroa
30.6.2007.
Merkittävät tapahtumat katsauskauden jälkeen
- Strategiansa mukaisesti CapMan laajensi toimintaansa Venäjälle
26.5.2008 tiedotetun Norum-yritysoston kautta ja perusti
katsauskauden jälkeen heinäkuussa uuden, listattuihin pohjoismaisiin
yrityksiin sijoittavan CapMan Public Market -rahaston.
- CapMan Oyj tiedotti 25.7.2008 myyvänsä 35 prosentin
omistusosuutensa Access Capital Partnersista. Kauppahinta on enintään
23,3 milj. euroa, ja kaupan vaikutus CapManin vuoden 2008 tulokseen
on 18,0 milj. euroa. Kassavirtavaikutus vuonna 2008 on 16,5 milj.
euroa, ja verojen arvioidaan olevan noin 2,2 milj. euroa. Kaupan
odotetaan toteutuvan vuoden viimeisellä neljänneksellä, kun mm.
tarvittavat viranomaisluvat on saatu.
Toimitusjohtaja Heikki Westerlund kommentoi katsauskauden tapahtumia,
tulosta ja tulevaisuuden näkymiä:"Olemme pitkän valmistelutyön jälkeen ottaneet kaksi tärkeää askelta
strategiamme toteuttamisessa. Maantieteellinen laajeneminen Venäjälle
sekä julkiselle markkinalle sijoittavan rahaston perustaminen
laajentavat liiketoimintaportfoliotamme ja tuovat tuleville vuosille
uusia kasvun mahdollisuuksia. Access Capital Partnersin
vähemmistöosuuden myynnin toteutuessa saatavia varoja voimme käyttää
kasvun rahoittamiseen. Samalla meille jää vielä
voitonjako-osuuspotentiaalia Accessin nykyisistä rahastoista ja
mandaateista.
Talouden kasvun hidastumisen ja rahoitusmarkkinan hermostuneisuuden
vuoksi lyhyen aikavälin irtautumismarkkinat ovat kohtalaisen heikot.
Kohdeyrityssalkussamme on kuitenkin useita hyvin kehittyneitä
yrityksiä. Vuoden 2008 osakekohtaisen tuloksen arvioidaan Accessin
myynnin toteutuessa olevan edellisvuoden tasolla."
Liiketoiminta
CapMan on vaihtoehtoisen sijoitusluokan omaisuudenhoitaja, jolla on
kaksi liiketoiminta-aluetta eli CapMan Private Equity
(kohdeyrityssijoituksia tekevien pääomarahastojen hallinnointi) ja
CapMan Real Estate (kiinteistösijoituksia tekevien pääomarahastojen
hallinnointi sekä kiinteistökonsultointi). Rahastojen
sijoitustoiminnan keskeinen periaate on aktiivinen suora
vaikuttaminen sijoituskohteiden arvonnousuun. Liiketoiminta-alueiden
tiedot raportoidaan osavuosikatsauksissa omina segmentteinään.
CapMan Oyj:n tuotot muodostuvat rahastojen maksamista
hallinnointipalkkioista, rahastoilta saatavista
voitonjako-osuustuotoista, CapMan Oyj:n omasta taseestaan
hallinnoimiinsa rahastoihin tekemien sijoitusten tuotoista sekä
kiinteistökonsultoinnin tuotoista. Voitonjako-osuustuotot ja
rahastosijoitusten käyvät arvot voivat vaihdella eri
vuosineljännesten välillä, minkä vuoksi CapManin taloudellista
kehitystä tulisi seurata pidemmällä aikajänteellä kuin
vuosineljänneksittäin.
Liikevaihto ja tuloskehitys tammi-kesäkuussa 2008
CapManin liikevaihto oli katsauskaudella 19,5 milj. euroa (35,6 milj.
euroa tammi-kesäkuussa 2007). Keskeisimpiä liikevaihtoon ja tulokseen
vaikuttaneita eriä on kuvattu tarkemmin omissa osioissaan.
Konsernin liikevoitto oli 3,7 milj. euroa (26,5 milj. euroa). Tulos
ennen veroja oli 3,7 milj. euroa (28,1 milj. euroa) ja tulos verojen
jälkeen 2,7 milj. euroa (20,9 milj. euroa).
Emoyhtiön omistajien osuus voitosta oli 2,6 milj. euroa (15,3 milj.
euroa), ja siitä laskettu osakekohtainen tulos oli 3,3 senttiä (19,7
senttiä).
Liikevaihto ja tulos neljännesvuosittain sekä katsauskauden
liikevaihto ja liikevoitto segmenteittäin on esitetty
osavuosikatsauksen taulukko-osassa.
Hallinnointipalkkiot, kiinteistökonsultoinnit tuotot ja operatiivisen
toiminnan kulut
Hallinnointipalkkioiden määrä kasvoi vertailukaudesta ja oli 13,6
milj. euroa (12,5 milj. euroa). Hallinnointipalkkioiden nousuun
vaikutti etenkin uuden kiinteistöpääomarahaston, CapMan Hotels RE:n
perustaminen katsauskaudella.
Kiinteistökonsultoinnin tuotot olivat 1,3 milj. euroa (1,1 milj.
euroa). Yhteensä hallinnointipalkkiot ja kiinteistökonsultoinnin
tuotot olivat 14,9 milj. euroa (13,6 milj. euroa), ja ne kattoivat
operatiivisen toiminnan kulut 14,6 milj. euroa (13,8 milj. euroa)
Voitonjako-osuustuotot
CapMan saa voitonjako-osuustuottoja rahastoilta, jotka ovat jo
siirtyneet voitonjaon piiriin eli palauttaneet sijoittajille kutsutun
pääoman ja sille tietyn vuotuisen etuoikeutetun tuoton.
Katsauskaudella toteutuneen Staffpoint-irtautumisen seurauksena
voitonjako-osuustuottojen määrä oli 4,1 milj. euroa. Vertailukauden
voitonjako-osuustuotot olivat 21,4 milj. euroa, ja ne syntyivät
pääasiassa CapMan Real Estate I -rahaston kiinteistösalkun myynnin
seurauksena.
CapManin hallinnoimien rahastojen tilannetta on kuvattu tarkemmin
liitteessä 1.
Tuotot omista rahastosijoituksista ja annetut sitoumukset
Rahastosijoituksiin liittyvät käyvän arvon muutokset olivat -1,3
milj. euroa (4,6 milj. euroa), ja niihin vaikuttivat alkuvuoden
yleinen markkinakehitys ja rahastojen kulut. Käyvän arvon laskennassa
käytettävät kertoimet laskivat kohdeyritysten listattujen
vertailuyritysten kertoimien alenemisen myötä. Rahastojen salkuissa
kirjattiin myös yrityskohtaisia positiivisia arvonmuutoksia, ja
salkut ovat kaiken kaikkiaan hyvässä kunnossa.
Vertailukaudella käyvän arvon muutos oli poikkeuksellisen suuri, ja
siihen vaikutti etenkin arvonkehitys CapMan Equity VII -rahastojen
kohdeyrityksessä Moventaksessa, josta irtauduttiin osin
vertailukaudella. Rahastosijoitusten realisoituneet tuotot olivat 0,2
milj. euroa (0,3 milj. euroa). Omasta taseesta tehtyjen
rahastosijoitusten tulosvaikutus oli yhteensä -1,1 milj. euroa (4,9
milj. euroa). CapMan Oyj:n taloudellisena tavoitteena on 15 prosentin
vuosituotto rahastosijoituksille.
CapMan teki katsauskaudella uusia sijoituksia rahastoihinsa 14,6
milj. eurolla (10,7 milj. eurolla). Valtaosa sijoituksista tehtiin
CapMan Buyout VIII ja CapMan Hotels RE -rahastoihin. Kaikkien
CapManin omasta taseesta tekemien rahastosijoitusten yhteenlaskettu
käypä arvo oli 30.6.2008 yhteensä 54,7 milj. euroa (40,8 milj. euroa
30.6.2007).
CapManin tavoitteena on sijoittaa hallinnoimiinsa rahastoihin
jatkossa 2-10 prosenttia uusien rahastojen koosta rahaston kysynnästä
ja CapManin omasta sijoituskapasiteetista riippuen. CapMan antoi
katsauskaudella 5 milj. euron sijoitussitoumuksen CapMan Hotels RE
-rahastoon. Jäljellä olevien sijoitussitoumusten määrä oli
katsauskauden lopussa 47,0 milj. euroa (60,1 milj. euroa). Nykyisten
sijoitusten käypä arvo ja jäljellä olevien sijoitussitoumusten määrä
olivat 30.6.2008 yhteensä 101,8 milj. euroa (100,9 milj. euroa
30.6.2007).
Tehdyt sijoitukset on arvostettu käypään arvoon kohdeyritysten osalta
IPEVG:n suositusten mukaisesti ja kiinteistöjen osalta ulkopuolisten
asiantuntijoiden arvonmääritysten mukaisesti liitteessä 1
määritellyllä tavalla.
Tase ja rahoitusasema 30.6.2008
CapManin taseessa ei tapahtunut tammi-kesäkuussa merkittäviä
muutoksia, ja tase oli katsauskauden lopussa 107,1 milj. euroa (102,8
milj. euroa 30.6.2007). Pitkäaikaisten varojen määrä nousi
katsauskauden aikana 90,3 milj. euroon (68,4 milj. euroa) pääasiassa
tehtyjen rahastosijoitusten sekä saamisten kasvun seurauksena.
Pitkäaikaisten saamisten määrä oli 21,6 milj. euroa (17,4 milj.
euroa), ja niistä 17,2 milj. euroa (14,5 milj. euroa) oli
lainasaamisia Maneq-rahastoilta. Lyhytaikaiset varat laskivat
alkuvuonna 16,8 milj. euroon (34,5 milj. euroa) osingonmaksun ja
rahastosijoitusten seurauksena. Rahavarat ja käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat eli lyhytaikaiset
sijoitukset olivat yhteensä 6,8 milj. euroa (25,5 milj. euroa).
Vertailukaudella rahavarat olivat poikkeuksellisen suuret CapMan Real
Estate I -rahaston kiinteistösalkun myynnin seurauksena saatujen
voitonjako-osuustuottojen vuoksi.
CapMan Oyj allekirjoitti 50 milj. euron rahoitussopimuksen 7.5.2008.
Korolliset velat nousivat katsauskaudella 32,0 milj. euroon (10,0
milj. euroa), kun CapMan käytti strategiansa mukaisesti
velkarahoitusta rahastosijoitusten rahoittamiseksi. Ostovelat ja muut
velat olivat 12,9 milj. euroa (15,3 milj. euroa). Konsernin
korolliset nettovelat olivat 25,2 milj. euroa (-15,5 milj. euroa).
Avainlukuja
CapManin omavaraisuusaste 30.6.2008 oli 54,5 prosenttia (67,1
prosenttia 30.6.2007). Oman pääoman tuotto oli 4,3 prosenttia (33,3
prosenttia) ja sijoitetun pääoman tuotto 5,3 prosenttia (38,6
prosenttia). Tavoitetaso omavaraisuusasteelle on yli 50 prosenttia ja
oman pääoman tuotolle on yli 25 prosenttia.
30.6.2008 30.6.2007 31.12.2007
Tulos / osake, senttiä 3,3 19,7 23,8
Tulos / osake,
laimennusvaikutuksella
oikaistu, senttiä 3,3 19,6 23,7
Oma pääoma / osake, senttiä 72,0 89,0 86,4
Osakkeiden osakeantioikaistu
lukumäärä 79 977 875 77 479 731 78 142 867
Osakelukumäärä katsauskauden lopussa 80 007 632 78 314 418 79 968 819
Ulkona olevien osakkeiden määrä 80 007 632 78 314 418 79 968 819
Oman pääoman tuotto, % 4,3 33,3 38,9
Sijoitetun pääoman tuotto,% 5,3 38,6 44,2
Omavaraisuusaste,% 54,5 67,1 57,6
Nettovelkaantumisaste,% 43,8 -28,1 -27,5
Toiminnan laajentaminen Venäjälle
CapMan Oyj allekirjoitti 26.5.2008 sopimuksen, jonka mukaan CapMan
Oyj ostaa Norum Russia III -rahaston hallinnointiyhtiöt ("Norum")
yhtiön johdolta, DnB NOR Bank ASA:lta ja Sitra Management Oy:ltä.
Kaupan toteutuminen edellyttää tarvittavien viranomaislupien saantia
Guernseyllä. Toiminnan laajentaminen Venäjälle on merkittävä
strateginen askel CapManille.
Kaupan ensimmäisessä vaiheessa CapMan Oyj:n omistukseen siirtyy 51
prosenttia Norum Russia III -rahaston hallinnointiyhtiön ja 100
prosenttia advisory-yhtiön osakkeista ja äänimäärästä, ja niistä
suoritettava kauppahinta on noin 3,4 milj. euroa. Samalla Norum
Russia III -rahasto siirtyy CapManin hallinnoitavaksi. Rahaston koko
on CapManin 13,5 milj. euron sijoitus mukaan lukien 88 milj. euroa,
ja sen varainhankinta jatkuu CapMan Russia -nimellä. Ostettujen
yhtiöiden kauppahintaa tullaan tarkistamaan rahaston lopullisen koon
perusteella. CapMan Oyj rahoittaa yritysoston käteisvaroin sekä
suunnatulla osakeannilla myyjille.
CapMan Oyj:llä on oikeus ostaa loput 49 prosenttia Norumin osakkeista
CapMan Russia -rahaston sijoitusperiodin päättyessä viimeistään
heinäkuussa 2012. Myyjillä on oikeus myydä jäljelle jäävä
omistuksensa CapManille milloin tahansa. CapMan Russia -rahaston
lopullisesta koosta riippuen näistä osakkeista maksettava hinta on
noin 3,3-4,4, milj. euroa. Maksettava osakekohtainen kauppahinta
tulee kuitenkin olemaan sama, kuin varainhankinnan mukaan tarkentuva
alkuperäinen kauppahinta.
Norum on toiminut Venäjän pääomasijoitusmarkkinalla vuodesta 1995 ja
on yksi kokeneimmista pääomasijoittajista tällä markkinalla. CapMan
Russia muodostaa oman sijoitusalueensa, ja sen vetäjäksi on nimitetty
CapManin senior partner Petri Saavalainen. CapMan Russian
sijoitustoiminnasta vastaa Norumin entinen toimitusjohtaja ja
CapManin partneri Hans-Christian Dall-Nygård. CapMan Oyj:n
taloudellisessa raportoinnissa CapMan Russia sisältyy jatkossa CapMan
Private Equityyn.
CapMan Hotels RE -rahasto
CapMan Oyj perusti 18.1.2008 uuden hotellikiinteistöihin sijoittavan
pääomarahaston, CapMan Hotels RE Ky:n. Hotellirahaston koko on tällä
hetkellä 844,9 milj. euroa, ja se voi nousta maksimissaan 1,1
miljardiin euroon. Rahasto osti perustamisensa yhteydessä Northern
European Properties Ltd:ltä (NEPR) yhteensä 39 hotellikiinteistöä,
joiden arvo kaupassa oli yhteensä 805 milj. euroa. Kaupan myötä
CapMan-konsernin palvelukseen siirtyi seitsemän
hotellikiinteistötoiminnan ammattilaista. CapMan Hotels RE Ky:n
hallinnointiyhtiönä toimii CapMan Hotels RE Oy, josta CapMan Oyj
omistaa 80 prosenttia. Rahaston perustamisella arvioidaan olevan
lievästi positiivinen vaikutus CapManin kuluvan vuoden tulokseen
rahaston maksamien hallinnointipalkkioiden seurauksena.
Varainhankinta
CapMan Hotels RE, CapMan Russia ja CapMan Public Market -rahastojen
varainhankinnan ohella katsauskaudella aloitettiin seuraavan
buyout-rahaston, CapMan Buyout IX:n, varainhankintavalmistelut.
Hallinnoitavat pääomat 30.6.2008
Hallinnoitavilla pääomilla tarkoitetaan rahastojen jäljellä olevaa
sijoituskapasiteettia ja jo sijoitettua pääomaa hankintahintaan.
CapMan Hotels RE -rahaston perustamisen seurauksena hallinnoitavat
pääomat kasvoivat tammi-kesäkuussa noin 37 prosenttia 2 189,7 milj.
eurosta 3 005,8 milj. euroon (2 233,3 milj. euroa 30.6.2007).
Kesäkuun lopussa pääomista 1 365,3 milj. euroa (1 437,5 milj. euroa)
oli kohdeyrityssijoituksia tekevissä rahastoissa ja 1 640,5 milj.
euroa (795,6 milj. euroa) kiinteistöpääomarahastoissa.
Katsauskaudella pääomia kerättiin seuraavasti:
Rahasto Perustettu Pääomat Pääomat CapMan- CapMan-
31.12.2007 30.6.2008 konsernin konsernin
milj. euroa milj. voitonjako-
euroa sitoumus
milj. osuus
euroa
(netto*)
CapMan
Technology 140,3 142,3 10 %
2007 9.2.2007 15,0
CapMan
Hotels RE Ky 18.1.2008 0,0 844,9 5,0 12 %
* Huomioiden hallinnointiyhtiöiden mahdollisten muiden omistajien ja
sijoitustiimien voitonjako-osuudet sen jälkeen, kun rahasto on
siirtynyt voitonjaon piiriin. Voitonjako-osuus = osuus rahaston
saamista kassavirroista, kun rahasto on voitonjaon piirissä.
Hallinnoitavien pääomien määrää pienensivät katsauskaudella
toteutuneet irtautumiset. Hallinnoitavien rahastojen joukosta poistui
Nordic Private Equity Partners II -rahasto, jonka viimeisestä
sijoituskohteesta irtauduttiin katsauskauden lopussa.
Hallinnoitavat pääomat ovat kasvaneet katsauskauden jälkeen CapMan
Russia ja CapMan Public Market -rahastojen myötä 178 milj. eurolla.
Tarkemmat tiedot hallinnoitavista rahastoista ja niiden
sijoitustoiminnasta on esitetty liitteissä 1 ja 2.
Henkilöstö
CapManin palveluksessa oli 30.6.2008 yhteensä 126 henkilöä (100
henkilöä 30.6.2007), joista 100 (76) työskenteli Suomessa ja loput
muissa Pohjoismaissa. Henkilöstön määrä kasvoi etenkin uuden
hotellirahaston perustamisen myötä. Henkilöstö maittain ja
tiimeittäin on esitetty osavuosikatsauksen taulukko-osiossa.
Osakkeet ja osakepääoma
CapMan Oyj:n osakepääomassa ei tapahtunut katsauskaudella muutoksia
ja se oli 771 586,98 euroa 30.6.2008 (771 586,98 euroa 30.6.2007).
Noteerattujen B-osakkeiden määrä nousi 38 813 kappaleella, kun
2003A-optio-oikeuksilla merkittiin osakkeita. B-osakkeiden määrä
30.6.2008 oli 74 007 632 ja noteeraamattomien A-osakkeiden määrä
6 000 000. B-osakkeilla on kullakin 1 ääni ja A-osakkeilla 10 ääntä
per osake.
2003B-optioilla ei merkitty katsauskaudella osakkeita.
2003A-optio-oikeuksilla voidaan merkitä vielä 536 759 B-osaketta ja
2003B-optio-oikeuksilla 625 000 B-osaketta. 2003A-optio-oikeuksien
merkintäaika päättyy 31.10.2008 ja 2003B-optio-oikeuksien
merkintäaika päättyy 31.10.2009. Osakkeiden merkintähinnat merkitään
sijoitetun vapaan pääoman rahastoon.
Osakkeenomistajat
CapMan Oyj:llä oli 4 467 osakkeenomistajaa 30.6.2008 (4 695
osakkeenomistajaa 30.6.2007). Katsauskaudella ei tapahtunut
merkittäviä muutoksia yhtiön omistuksessa eikä liputusilmoituksia
annettu. CapMan Oyj:n tai sen tytäryhtiöiden hallussa ei ollut yhtiön
omia osakkeita.
Markkina-arvo ja kaupankäynti
CapMan Oyj:n B-osakkeiden päätöskurssi oli 2,50 euroa 30.6.2008 (4,03
euroa 30.6.2007). Katsauskauden keskikurssi oli 2,69 euroa (3,39
euroa). Ylin kurssi oli 3,40 euroa (4,07 euroa) ja alin 2,30 euroa
(2,86 euroa). Yhtiön kappale- ja euromääräinen osakevaihto laskivat
selvästi vertailukaudesta. CapMan Oyj:n B-osakkeita vaihdettiin
katsauskaudella 6,3 milj. kappaletta (19,3 milj. kappaletta), mikä
vastaa 16,9 milj. euron (65,2 milj. euron) vaihtoa.
CapMan Oyj:n B-osakkeiden markkina-arvo 30.6.2008 oli 185,0 milj.
euroa (291,4 milj. euroa). Kaikkien osakkeiden markkina-arvo, jossa
A-osakkeet on arvostettu B-osakkeiden katsauskauden päätöskurssiin,
oli 200,0 milj. euroa (315,6 milj. euroa).
Hallituksella olevat valtuutukset
CapMan Oyj:n hallituksella on varsinaisen yhtiökokouksen päätöksellä
voimassa olevat valtuutukset päättää osakeannista sekä
optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta sekä valtuutus päättää omien osakkeiden
hankkimisesta ja pantiksi ottamisesta. Valtuutukset ovat voimassa
30.6.2009 saakka, ja niiden sisältöä on kuvattu tarkemmin 27.3.2008
annetussa tiedotteessa yhtiökokouksen päätöksistä.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
CapMan Public Market -rahasto
CapMan Oyj perusti 11.7.2008 uuden, listattuihin pohjoismaisiin
yrityksiin sijoittavan CapMan Public Market -rahaston. Rahastoon
kerättiin ensimmäisellä varainhankintakierroksella
sijoitussitoumuksia 90 milj. euron edestä. CapMan Oyj:n oma osuus
sitoumuksista on 15 milj. euroa. CapMan Public Market -rahasto
sijoittaa listattuihin pohjoismaisiin yhtiöihin, joiden markkina-arvo
on 100-1 000 milj. euroa, ja se hyödyntää toiminnassaan
pääomasijoitustoiminnan arvonluontikeinoja. Rahaston varainhankinta
jatkuu.
Rahaston myötä CapManille syntyy kuudes sijoitusalue CapMan Public
Market, jonka vetäjäksi on nimitetty oikeust. kand., MBA Jukka
Ruuska. Rahaston perustamisella ei ole merkittävää vaikutusta CapMan
Oyj:n vuoden 2008 tulokseen. CapMan Oyj:n taloudellisessa
raportoinnissa CapMan Public Market sisältyy jatkossa CapMan Private
Equityyn.
Access Capital Partnersin osakkeiden myynti
CapMan Oyj allekirjoitti 25.7.2008 sopimuksen, jonka mukaan CapMan
myy 35 prosentin omistusosuutensa Access Capital Partners Group
S.A.:sta (Access) espanjalaiselle N+1 Groupille. Osakkeiden
kauppahinta on enintään 23,3 milj. euroa, ja kaupan vaikutus CapMan
Oyj:n vuoden 2008 tulokseen on 18,0 milj. euroa. N+1 Group maksaa
kauppasummasta 16,5 milj. euroa kaupan toteutuessa ja loppuosan
vuonna 2012. Myöhemmin maksettavasta kauppasummasta osa on sidottu
Accessin lähivuosien kehitykseen. Vuodelle 2008 kohdistuvien verojen
osuudeksi arvioidaan noin 2,2 milj. euroa. CapManille jää vielä
tuottopotentiaalia Accessin nykytuotteista, sillä CapManin oikeudet
Accessin nykyisistä rahastoista ja private equity -mandaateista
mahdollisesti saataviin voitonjako-osuustuottoihin säilyvät kaupan
jälkeen ennallaan pois lukien Access Capital Fund IV Growth Buy-out
-rahasto.
Access Capital Partners on Euroopan johtavia pääomarahastojenrahastojen ja pääomasijoitusmandaattien hallinnointiyhtiöitä, ja sen
hallinnoimat pääomat ovat noin 2,5 miljardia euroa. CapMan perusti
Accessin yhdessä sen managing partnereiden kanssa vuonna 1999.
Kaupan toteutuminen edellyttää mm. vaadittavien viranomaislupien
saamista, ja sen odotetaan toteutuvan vuoden viimeisellä
neljänneksellä.
Access Capital Partnersin hallinnoimat rahastot ja mandaatit
30.6.2008 on esitetty liitteessä 3.
Toimintaympäristö
Vaihtoehtoisen sijoitusluokan kysyntä on jatkanut kasvuaan, ja yhä
useammat instituutiot allokoivat kasvavan määrän sijoituksistaan
tähän sijoitusluokkaan. Pääomasijoittaminen on vakiinnuttanut
asemansa yritysjärjestelyiden ja kasvun rahoittamisessa, ja sen
kasvua Pohjoismaissa vauhdittavat edelleen eri toimialojen
konsolidoituminen, perheyritysten sukupolvenvaihdokset, julkisten
palvelujen ja toimintojen yksityistäminen, vahva tutkimus- ja
kehityspanostus teknologia- ja life science -sektoreilla sekä
lisääntynyt yrittäjäaktiivisuus. Kiinteistömarkkinan kasvua
vauhdittaa nopeutuva rakennemuutos, jossa erityisesti eläkeyhtiöt
siirtävät kiinteistösijoituksia taseistaan rahastoihin.
CapMan jatkaa kohdeyrityssijoituksia tekevien rahastojen kohdalla
sijoitusstrategiansa toteuttamista Pohjoismaissa ja Venäjällä.
Velkamarkkinan hermostuneisuus on heijastunut myös CapManin
toiminta-alueelle. Pohjoismaiset pankit tarjoavat edelleen rahoitusta
keskisuurille yritysjärjestelyille ja kiinteistötransaktioihin, mutta
tarjotut velkakertoimet ovat maltillistuneet ja rahan hinta on
selvästi noussut alkuvuoden aikana. Uusien potentiaalisten
sijoituskohteiden määrä on pysynyt hyvällä tasolla, ja
sijoitustiimeillämme hyvä asema uusien sijoitusten tekemiseksi myös
jatkossa. Velkamarkkinan hermostuneisuus näkyy kuitenkin
irtautumismarkkinalla matalampana hintatasona ja irtautumisten
pitkittymisenä.
Reaalitalouden kasvun hidastuminen on näkynyt sijoituskohteissamme
erityisesti aloilla, joilla on sidonnaisuuksia esimerkiksi
Yhdysvaltojen kuluttajakysyntään. Kokonaisuutena kohdeyritystemme
kehitys on kuitenkin edelleen suotuisaa. Arvotasojen voimakas lasku
listatulla markkinalla on heijastunut sijoituskohteidemme käypiin
arvoihin.
Kiinteistömarkkinoilla velkamarkkinoiden epävakaisuus on näkynyt
alkuvuonna heikentyneenä likviditeettinä. Korkojen nousu ja pankkien
kiristynyt luotonanto tulevat edelleen vaikuttamaan alan
kilpailutilanteeseen sekä kohteiden arvostustasoon, ja odotamme oman
pääoman käytön kiinteistökaupoissa lisääntyvän. Hyvistä
core-kohteista maksetaan jatkossakin korkeita hintoja, mutta
opportunistisemmissa kohteissa tuottovaatimusten odotetaan kasvavan.
Vuokrausmarkkinoilla toimistokiinteistöjen ja vähittäiskaupan
kiinteistöjen vuokraustilanne ja kysyntä ovat olleet hyvällä tasolla.
Uusia rakennusprojekteja on tänä vuonna käynnissä paljon, mikä
vaikuttaa etenkin toimistotilojen tarjontaan.
Kaikki CapManin sijoitustiimit ovat hyvissä asemissa ja niillä on
riittävät resurssit sijoitusstrategioidensa toteuttamiseksi
Pohjoismaissa ja Venäjällä. Kohdeyrityssijoituksia tekevillä
rahastoilla on käytettävissään noin 800 milj. euron varat uusiin ja
jatkosijoituksiin, ja kiinteistöpääomarahastoilla on noin 330 milj.
euron jäljellä oleva sijoituskapasiteetti hyvien sijoituskohteiden
löytämiseksi ja nykyisen salkun kehittämiseksi.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Mikäli velkamarkkinoiden kriisi syvenee, saattaa rahoituksen
saatavuuden vaikeutuminen johtaa sekä sijoitustoiminnan
hiljentymiseen että irtautumisten lykkääntymiseen. Velkakriisin
heijastuminen reaalitalouden kasvuun saattaa heijastua rahastojen
kohdeyritysten liiketoimintaan heikentävästi.
Tulevaisuuden näkymät
CapManin strategiana on hyödyntää kasvun mahdollisuuksia
vaihtoehtoisessa sijoitusluokassa. Hankkeet laajentua
maantieteellisesti Venäjälle ja perustaa CapManin arvonnousuosaamista
hyödyntävä, listatulle markkinalle sijoittava rahasto ovat
toteutuneet, ja näiden rahastojen varainhankinta jatkuu syksyllä.
Myös uuden buyout-rahaston varainhankintavalmistelut ovat
käynnistyneet. Rahastojen kysynnästä ja CapManin omasta
sijoituskapasiteetista riippuen CapManin omat sijoitukset rahastoihin
tulevat olemaan jatkossa 2-10 prosenttia uusien rahastojen
alkuperäisistä sitoumuksista.
Hallinnointipalkkiot ja kiinteistökonsultoinnin tuotot kattavat
CapManin kiinteät kulut vuonna 2008. Voitonjako-osuustuotot jäävät
selvästi edellisvuodesta. Rahastoilla on kuitenkin useita
irtautumisprosesseja käynnissä, ja odotamme CapMan Equity VII A, B ja
Sweden -rahastojen, Finnventure Rahasto IV:n sekä Finnmezzanine III A
ja B -rahastojen siirtyvän voitonjaon piiriin vuoden 2009 loppuun
mennessä.
Odotamme kohdeyritystemme ja kiinteistöjemme kehittyvän edelleen
hyvin vuonna 2008. Vallitseva epävakaa markkinatilanne saattaa
kuitenkin myös loppuvuonna heijastua CapManin rahastosijoitusten
käypiin arvoihin.
Vuoden 2008 lopullinen tulos riippuu siitä, kuinka paljon voitonjaon
piirissä olevista rahastoista tehdään uusia irtautumisia, siirtyykö
uusia rahastoja voitonjaon piiriin ja miten sijoitusten arvot
kehittyvät niissä rahastoissa, joissa CapMan on merkittävä
sijoittaja. Vuoden 2008 osakekohtaisen tuloksen arvioidaan Accessin
myynnin toteutuessa olevan edellisvuoden tasolla.
CapMan Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2008 julkistetaan torstaina
30.10.2008.
Helsingissä 8.8.2008
CAPMAN OYJ
Hallitus
Tiedotustilaisuus:
Tiedotustilaisuus analyytikoille ja lehdistölle järjestetään tänään
klo 12.00 CapManin toimitiloissa osoitteessa Korkeavuorenkatu 32.
CapManin toimitusjohtaja Heikki Westerlund esittelee osavuosituloksen
sekä luo katsauksen alan markkinatilanteeseen. Tilaisuudessa on
tarjolla kevyt lounas.
Tiedotustilaisuuden esitysmateriaali julkaistaan suomeksi ja
englanniksi konsernin Internet-sivuilla, kun tiedotustilaisuus on
alkanut.
Lisätietoja:
toimitusjohtaja Heikki Westerlund, puh. 0207 207 504 tai 050 559 6580
talousjohtaja Kaisa Arovaara, puh. 0207 207 583 tai 050 370 3715
Jakelu:
Helsingin Pörssi
keskeiset tiedotusvälineet
www.capman.com
Liitteet (taulukko-osan jälkeen):
Liite 1: CapMan Oyj -konsernin hallinnoimat rahastot 30.6.2008, milj.
euroa
Liite 2: CapManin hallinnoimien rahastojen toiminta 1.1.-30.6.2008
Liite 3: Osakkuusyhtiö Access Capital Partnersin hallinnoimat
rahastot ja mandaatit 30.6.2008
KONSERNIN TASE (IFRS)
1 000 EUR 30.6.08 30.6.07 31.12.07
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 1 000 893 819
Liikearvo 5 338 4 845 4 845
Muut aineettomat hyödykkeet 1 300 759 1 001
Osuudet osakkuusyrityksissä 1 827 2 580 3 407
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat sijoitukset
Rahastosijoitukset 54 734 40 770 44 230
Muut sijoitukset 973 868 878
Saamiset 21 607 17 388 16 191
Laskennalliset verosaamiset 3 547 270 3 547
90 326 68 373 74 918
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 8 933 8 931 7 837
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat 378 9 774 14 857
Rahavarat 6 387 15 760 19 741
15 698 34 465 42 435
Myytävänä olevat pitkäaikaiset
omaisuuserät 1 087 0 0
Varat yhteensä 107 111 102 838 117 353
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 772 772 772
Ylikurssirahasto 38 968 38 968 38 968
Muut rahastot 3 010 1 929 2 961
Muuntoerorahasto 161 258 133
Kertyneet voittovarat 14 519 21 237 24 676
57 430 63 164 67 510
Vähemmistön osuus 123 5 768 34
Oma pääoma yhteensä 57 553 68 932 67 544
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 3 375 3 377 3 734
Pitkäaikaiset korolliset velat 22 000 10 000 16 000
Muut velat 1 246 550 701
26 621 13 927 20 435
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 12 937 15 268 21 356
Lyhytaikaiset korolliset velat 10 000 0 0
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat
verovelat 0 4 711 8 018
22 937 19 979 29 374
Velat yhteensä 49 558 33 906 49 809
Oma pääoma ja velat yhteensä 107 111 102 838 117 353
KONSERNIN TULOSLASKELMA (IFRS)
1 000 EUR 1-6/08 1-6/07 1-12/07
Liikevaihto 19 528 35 582 51 572
Liiketoiminnan muut tuotot 4 59 236
Henkilöstökulut -8 255 -7 231 -15 381
Poistot ja arvonalentumiset -263 -285 -581
Liiketoiminnan muut kulut -6 044 -6 262 -11 783
Sijoitusten käyvän arvon muutokset -1 308 4 595 5 696
Liikevoitto 3 662 26 458 29 759
Rahoitustuotot ja -kulut 156 516 1 070
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta -79 1 093 1 915
Voitto ennen veroja 3 739 28 067 32 744
Tuloverot -1 047 -7 128 -8 509
Konsernin voitto katsauskaudelta 2 692 20 939 24 235
Jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 2 638 15 281 18 620
Vähemmistön osuus 54 5 658 5 615
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta
laskettu osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, senttiä 3,3 19,7 23,8
Tulos/osake, laimennusvaikutuksella
oikaistu, senttiä 3,3 19,6 23,7
Liikevoitto liikevaihdosta, % 18,8 74,4 57,7
KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOSLASKELMA
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma
pääoma
Osake- Yli- Muut Muun- Kerty- Yht. Vähem- Oma
pääoma kurssi rahas- toero- neet mistön pääoma
rahasto tot rahasto voitto- osuus yht.
1 000 EUR varat
Oma pääoma
56
31.12.2006 772 38 968 1 218 316 15 074 348 599 56 947
Osakemerkinnät
optioilla 694
Muuntoerot -58
Optioiden
kirjaus 17 141
Katsauskauden
voitto 15 281 5 625
Osingonjako -9 259 -428
Muut muutokset -61
Oma pääoma
63
30.6.2007 772 38 968 1 929 258 21 237 164 5 768 68 932
Oma pääoma
67
31.12.2007 772 38 968 2 961 133 24 676 510 34 67 544
Osakemerkinnät
optioilla 49
Muuntoerot 28
Optioiden
kirjaus
Katsauskauden
voitto 2 638 54
Osingonjako -12 795
Muut muutokset 35
Oma pääoma
57
30.6.2008 772 38 968 3 010 161 14 519 430 123 57 553
LYHENNETTY RAHAVIRTALASKELMA (IFRS)
1 000 EUR 1-6/08 1-6/07 1-12/07
Liiketoiminnan rahavirrat
Katsauskauden voitto 2 692 20 939 24 235
Oikaisut tilikauden voittoon 2 742 1 153 239
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 5 434 22 092 24 474
Käyttöpääoman muutokset -3 460 3 177 5 662
Rahoituserät ja verot -8 762 -192 -1 111
Liiketoiminnan rahavirta -6 788 25 077 29 025
Investointien rahavirta -13 149 -3 575 -6 823
Rahavirta ennen rahoitusta -19 937 21 502 22 202
Maksetut osingot
(ml. vähemmistön osuus) -18 589 -9 687 -9 687
Rahoituksen muu nettorahavirta 25 172 -10 192 -6 911
Rahoituksen rahavirta 6 583 -19 879 -16 598
Rahavarojen muutos -13 354 1 623 5 604
Rahavarat kauden alussa 19 741 14 137 14 137
Rahavarat kauden lopussa 6 387 15 760 19 741
Laatimisperiaatteet
Konsernin osavuosikatsaus on laadittu IAS 34
Osavuosikatsaukset-standardin mukaisesti. Osavuosikatsauksessa on
noudatettu samoja laskentaperiaatteita kuin vuoden 2007
tilinpäätöksessä. Osavuosikatsaus on tilintarkastamaton.
Segmentti-informaatio
1 000 EUR 1-6/08 1-6/07 1-12/07
Liikevaihto
CapMan Private Equity 15 850 12 053 25 840
CapMan Real Estate 3 678 23 529 25 732
Yhteensä 19 528 35 582 51 572
Liikevoitto
CapMan Private Equity 3 727 5 374 9 484
CapMan Real Estate -65 21 084 20 275
Yhteensä 3 662 26 458 29 759
Tuloverot
Tilikauden aikana konsernin verot on laskettu käyttäen
keskimääräistä, arvioitua verokantaa. Laskennalliset verot on
laskettu kaikista väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja
verotuksellisen arvon välillä.
OsingotVuodelta 2007 osinkoa maksettiin 0,16 euroa osakkeelta, yhteensä 12,8
milj. euroa. (2006: 0,12 euroa osakkeelta, yhteensä 9,3 milj. euroa.)
Pitkäaikaiset varat
1 000 EUR 30.6.08 30.6.07 31.12.07
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat
rahastosijoitukset kauden alussa 44 230 33 122 33 122
Lisäykset 14 635 10 746 15 384
Vähennykset -2 823 -7 693 -9 972
Käyvän arvon muutos -1 308 4 595 5 696
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat
rahastosijoitukset kauden lopussa 54 734 40 770 44 230
Lisäykset ja rahastosijoitukset
liiketoiminta-alueittain
1-6/08 1-6/07 1-12/07
Lisäykset
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot 9 542 10 373 14 500
Kiinteistöpääomarahastot 4 837 87 598
Access Capital Partnersin rahastot 256 286 286
Yhteensä 14 635 10 746 15 384
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahastosijoitukset
kauden lopussa 30.6.08 30.6.07 31.12.07
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot 41 635 33 402 36 010
Kiinteistöpääomarahastot 5 578 155 526
Access Capital Partnersin rahastot 7 521 7 213 7 694
Yhteensä 54 734 40 770 44 230
Liiketoimet lähipiirin (osakkuusyritykset)
kanssa
1 000 EUR 30.6.08 30.6.07 31.12.07
Pitkäaikaiset saamiset kauden lopussa 17 606 13 511 12 497
Lyhytaikaiset saamiset kauden lopussa 2 497 125 879
Pitkäaikaiset velat
1 000 EUR 30.6.08 30.6.07 31.12.07
Pitkäaikaiset korolliset velat kauden
lopussa 22 000 10 000 16 000
Liiketoiminnan kausiluonteisuus
Voitonjako-osuustuotot kertyvät vaihtelevasti riippuen irtautumisen
toteutumisajankohdasta.
Yhdellä irtautumisella saattaa olla merkittävä vaikutus CapMan Oyj:n
koko vuoden tulokseen.
Henkilöstö
Maittain 30.6.08 30.6.07 31.12.07
Suomi 100 76 86
Tanska 3 3 4
Ruotsi 18 16 15
Norja 5 5 5
Yhteensä 126 100 110
Tiimeittäin
CapMan Private Equity 36 35 37
CapMan Real Estate 45 25 30
Sijoittajapalvelut 26 22 25
Sisäiset palvelut 19 18 18
Yhteensä 126 100 110
Vastuusitoumukset
1 000 EUR 30.6.08 30.6.07 31.12.07
Leasingvastuut ja muut vastuusitoumukset 11 363 10 104 11 797
Sitoumukset rahastoihin 47 041 60 108 55 994
Sitoumukset rahastoihin
liiketoiminta-alueittain
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot 42 716 55 244 51 577
Kiinteistöpääomarahastot 2 338 2 621 2 174
Access Capital Partnersin rahastot 1 987 2 243 2 243
Yhteensä 47 041 60 108 55 994
Jäljellä olevista sijoitussitoumuksista 17,5 milj. euroa kohdistuu
CapMan Buyout VIII -rahastoon, 11,8 milj. euroa CapMan Technology
2007 -rahastoon ja loput pääasiassa CapMan Life Science IV, CapMan
Mezzanine IV, CapMan Equity VII ja Access Capital Fund II
-rahastoihin.
Liikevaihto ja tulos
vuosineljänneksittäin
Vuosi 2008
MEUR 1-3/08 4-6/08 1-6/08
Liikevaihto 7,2 12,3 19,5
Hallinnointipalkkiot 6,4 7,2 13,6
Voitonjako-osuustuotot 0,0 4,1 4,1
Tuotot
rahastosijoituksista 0,0 0,2 0,2
Kiinteistökonsultoinnin
tuotot 0,7 0,6 1,3
Muut tuotot 0,2 0,1 0,3
Liiketoiminnan muut
tuotot 0,0 0,0 0,0
Operatiivisen toiminnan
kulut -6,7 -7,9 -14,6
Sijoitusten käyvän arvon
muutokset -0,1 -1,2 -1,3
Liikevoitto 0,4 3,3 3,7
Rahoitustuotot ja -kulut 0,3 -0,1 0,2
Osuus osakkuusyritysten
tuloksesta 0,1 -0,2 -0,1
Tulos ennen veroja 0,7 3,0 3,7
Konsernin kauden tulos 0,5 2,2 2,7
Vuosi 2007
MEUR 1-3/07 4-6/07 1-6/07 7-9/07 10-12/07 1-12/07
Liikevaihto 28,1 7,5 35,6 8,0 8,0 51,6
Hallinnointipalkkiot 5,9 6,6 12,5 6,3 6,2 25,0
Voitonjako-osuustuotot 21,2 0,2 21,4 1,0 1,2 23,6
Tuotot
rahastosijoituksista 0,3 0,0 0,3 0,1 0,1 0,5
Kiinteistökonsultoinnin
tuotot 0,6 0,5 1,1 0,5 0,5 2,1
Muut tuotot 0,1 0,2 0,3 0,1 0,0 0,4
Liiketoiminnan muut
tuotot 0,0 0,1 0,1 0,0 0,1 0,2
Operatiivisen toiminnan
kulut -6,8 -7,0 -13,8 -6,0 -7,9 -27,7
Sijoitusten käyvän arvon
muutokset 4,1 0,5 4,6 2,9 -1,8 5,7
Liikevoitto 25,4 1,1 26,5 4,9 -1,6 29,8
Rahoitustuotot ja -kulut 0,3 0,2 0,5 0,2 0,4 1,1
Osuus osakkuusyritysten
tuloksesta 0,9 0,2 1,1 0,8 0,0 1,9
Tulos ennen veroja 26,7 1,4 28,1 5,9 -1,3 32,7
Konsernin kauden tulos 19,9 1,0 20,9 4,6 -1,3 24,2
LIITE 1: CAPMAN OYJ -KONSERNIN HALLINNOIMAT RAHASTOT 30.6.2008, milj.
euroa
Alla olevat taulukot kuvaavat CapManin hallinnoimien rahastojen
tilannetta katsauskauden lopussa. Analysoitaessa aikataulua, jolla
rahastot voivat siirtyä voitonjakoon, on verrattava sijoittajien jo
saaman kumulatiivisen kassavirran suhdetta kutsuttuun pääomaan.
Voitonjakoon siirtymisestä kutsuttu pääoma tulee palauttaa ja maksaa
sille vuotuinen etuoikeutettu tuotto. Salkun käypä arvo, mukaan
lukien rahaston mahdolliset nettokassavarat, kertoo sijoittajille
jaettavissa olevan pääoman katsauskauden lopussa.
Voitonjaon piiriin siirtymiseksi tarvittavaa kassavirtaa arvioidessa
on lisäksi huomioitava, että osassa rahastoista pääomaa on vielä
kutsumatta. Viimeisen sarakkeen prosenttiosuus kertoo CapMan osuuden
rahaston kassavirroista, jos rahasto on voitonjaon piirissä.
Edellisen voitonjaon jälkeen mahdollisesti kutsuttu uusi pääoma sekä
sille kuuluva etuoikeutettu vuotuinen tuotto tulee kuitenkin
palauttaa sijoittajille ennen kuin uutta voitonjakoa voidaan maksaa.
Voitonjaon piirissä olevista rahastoista CapMan Real Estate I on
vielä aktiivisessa sijoitusvaiheessa, ja Finnventure V voi tehdä
vielä lisäsijoituksia nykyisiin kohdeyrityksiinsä.
Sarakeotsikoiden määritelmät on esitettyjen taulukkojen alapuolella.
SUORIA KOHDEYRITYSSIJOITUKSIA TEKEVÄT RAHASTOT
Koko Kut- Rahaston Netto- Toteutunut CapManin
suttu nykyisen Kassa- kassavirta osuus
pää- salkun varat sijoit- hallin- kassa-
oma han- käypä tajille nointi- Vir-
kinta- arvo Yhti- rasta,
hinta ölle jos
(car- rahasto
ried on
inte- voiton-
rest) jaossa
Voitonjaon
piirissä
olevat
rahastot
FV II,
FV III 1)
ja FM II B
yhteensä 58,6 57,4 3,1 2,6 0,4 179,9 44,2 20-35 %
FV V 169,9 163,5 47,8 34,6 3,2 237,7 5,3 20 %
Fenno
Ohjelma
yhteensä 2) 59,0 59,0 10,8 11,7 0,3 123,0 8,6 10-12 %
Yhteensä 287,5 279,9 61,7 48,9 3,9 540,6 58,1
Rahastot,
joiden
odotetaan
siirtyvän
voitonjaon
piiriin
vuoden 2009
loppuun
mennessä
FV IV 59,5 59,5 10,3 13,8 1,1 65,7 20 %
CME VII A 156,7 131,4 85,5 158,7 0,4 90,8 20 %
CME VII B 56,5 52,2 34,0 75,7 0,3 41,9 20 %
CME SWE 67,0 56,3 36,6 68,0 1,0 39,2 20 %
FM III A 101,4 98,8 31,1 38,0 2,9 102,0 20 %
FM III B 20,2 19,8 8,1 11,0 0,5 18,2 20 %
Yhteensä 461,3 418,0 205,6 365,2 6,2 357,8
Muut
rahastot,
jotka eivät
vielä ole
voitonjaon
piirissä
CME VII C 23,1 15,9 10,2 9,6 0,2 6,4 20 %
CMB VIII A 360,0 192,7 157,4 154,3 12,7 14 %
CMB VIII B 80,0 43,0 35,0 34,2 5,4 14 %
CM LS IV 54,1 20,8 16,0 12,2 1,2 10 %
CMT 2007 1) 142,3 25,6 18,9 18,9 2,7 10 %
FM III C 13,9 13,9 3,7 3,8 1,9 12,9 20 %
CMM IV 4) 240,0 120,0 93,6 104,6 6,2 24,9 15 %
Yhteensä 913,4 431,9 334,8 337,6 30,3 44,2
Rahastot,
joilla on
rajallinen -
voitonjako
potentiaali
CapManille
FV V ET,
SWE LS 3),
SWE Tech 1),
3)
ja FM II A,
C, D 1)
Yhteensä 234,9 215,7 78,5 67,0 5,6 110,0
Kohdeyritys-
sijoituksia
tekevät
rahastot yht. 1 897,1 1 345,5 680,6 818,7 46,0 1 052,6 58,1
KIINTEISTÖPÄÄOMARAHASTOT
Sijoitus- Kut- Rahaston ny- Netto- Toteutunut CapManin
kyisen osuus
kapasi- suttu salkun kassa- kassavirta
teetti pää- han- käypä varat sijoit- hallin- kassa- oma kinta- arvo tajille nointi- vir-
hinta yhti- rasta,
ölle jos
(car- rahasto
ried on
inte- voiton-
rest) jaossa
Voitonjaon
piirissä
olevat
rahastot
CMRE I 5)
oma pää-l
oma ja jvkl 200,0 151,7 28,3 30,8 184,8 27,4 26 %
velkarahoitus 300,0 215,1 65,1 65,1
Yhteensä 500,0 366,8 93,4 95,9 12,4 184,8 27,4
Muut rahastot,
jotka eivät
vielä ole
voitonjaon
piirissä
CMRE II
oma pääoma 12
150,0 43,7 42,1 43,6 %
velkarahoitus 450,0 135,9 135,9 135,9
Yhteensä 600,0 179,6 178,0 179,5 0,0
CMHRE 6)
oma pääoma 12
304,9 269,1 252,5 247,2 %
velkarahoitus 540,0 526,0 551,8 551,8
Yhteensä 844,9 795,1 804,3 799,0 43,8
Kiinteistö-
rahastot yht. 1944,9 1 341,5 1 075,7 1 074,4 56,2 184,8 27,4
Kaikki
rahastot yht. 3 842,0 2 687,0 1 756,3 1 893,1 102,2 1 237,4 85,5
Rahastojen lyhenteet:
CMB = CapMan Buyout Fund CMT 2007 = CapMan Technology 2007
CME = CapMan Equity FM = Finnmezzanine Fund
CMLS = CapMan Life Science Fund FV = Finnventure Fund
CMM = CapMan Mezzanine SWE LS = Swedestart Life Science
CMHRE = CapMan Hotels RE SWE Tech = Swedestart Tech
CMRE = CapMan Real Estate
Koko / Sijoituskapasiteetti:
Sijoittajien kokonaissitoumus rahastoon eli rahaston alkuperäinen
koko. Kiinteistöpääomarahastojen kohdalla sijoituskapasiteetti
käsittää myös rahaston velkaosuuden.
Access Capital Partnersin hallinnoimat pääomat esitetään erikseen
liitteessä 3.
Kutsuttu pääoma:
Sijoittajien rahastoon maksama pääoma katsauskauden loppuun mennessä.
Rahaston nykyisen salkun käypä arvo:
Rahastojen sijoitukset kohdeyrityksiin on arvostettu käypään arvoon
(fair value) IPEVG:n (International Private Equity and Venture
Capital Valuation Guidelines) suositusten mukaisesti ja sijoitukset
kiinteistöihin ulkopuolisten asiantuntijoiden arvonmääritysten
mukaisesti.
Käypä arvo on määrä, jolla sijoitus voisi raportointipäivänä aidosti
vaihtaa omistajaa asiaa tuntevien ja liiketoimeen halukkaiden
osapuolten välillä. Pääomasijoitustoiminnan luonteen mukaisesti
rahastojen salkuissa on sijoituskohteita, joiden käypä arvo ylittää
hankintahinnan sekä sijoituskohteita, joiden käypä arvo alittaa
hankintahinnan. Kohdeyritysten käypää arvoa määritettäessä
sijoituskohteet arvostetaan hankintahintaan 12 kuukautta sijoituksen
tekohetkestä eteenpäin, minkä jälkeen ne arvostetaan ensi kertaa
käypään arvoon. IPEVG:n varovaisuusperiaatteiden mukaan teknologia-
ja life science -kohteet on tyypillisesti arvostettu hankintahintaan
tai sen alle aina irtautumiseen saakka.
Nettokassavarat:
Sijoittajan osuutta arvioitaessa on otettava huomioon salkun käyvän
arvon lisäksi rahaston nettokassavarat. CapMan Mezzanine IV
-rahastossa nettokassavarat saattavat olla negatiivisia, koska
rahastossa käytetään senior-velkaa. Kiinteistöpääomarahastojen
nettokassavaroihin ei sisälly senior-velkaa, joka on esitetty
taulukossa omalla rivillään.
CapManin osuus kassavirrasta, jos rahasto on voitonjaon piirissä:
Kun rahasto on tuottanut sijoittajille rahastosopimuksissa
määritellyn kumulatiivisen etuoikeutetun tuoton, siirtyy rahasto
voitonjaon piiriin ja hallinnointiyhtiölle jaetaan voitonjako-osuutta
tulevista kassavirroista voitonjakosopimusten mukaisesti (ns. carried
interest). Kassavirralla tarkoitetaan sekä rahastojen jakamaa voittoa
että pääomanpalautuksia. Edellisen voitonjaon jälkeen mahdollisesti
kutsuttu uusi pääoma sekä sille kuuluva etuoikeutettu vuotuinen
tuotto tulee kuitenkin palauttaa sijoittajille ennen kuin uutta
voitonjakoa voidaan maksaa.
Taulukon alaviitteet
1) Rahastoon kuuluu kaksi tai useampi juridinen yksikkö (rinnakkaiset
rahastot on esitetty erillisenä vain jos niiden sijoitusfokukset tai
portfoliot poikkeavat merkittävästi toisistaan).
2) Fenno Rahasto, Skandia I ja Skandia II muodostavat yhdessä Fenno
Ohjelman, jota hallinnoidaan yhdessä Fenno Management Oy:n kanssa.
3) Valuuttamääräiset erät on arvostettu 30.6.2008 keskikurssiin.
4) CapMan Mezzanine IV: Kutsuttu sitoumus sisältää 96 milj. euron
suuruisen Leverator Oyj:n liikkeelle laskeman joukkovelkakirjalainan.
Rahaston nettokassavarat sisältävät lainalimiitin, jolla sijoitukset
rahoitetaan seuraavan joukkovelkakirjalainaerän liikkeelle laskuun
asti. Toteutunut kassavirta sisältää maksut joukkovelkakirjalainan
merkitsijöille ja rahaston yhtiömiehille.
5) CapMan Real Estate I: Toteutunut kassavirta sisältää jvk:n
takaisinmaksun ja kassavirran rahaston yhtiömiehille.
6) CapMan Hotels RE: 526 milj. euron rahalaitoslainan (senior loan)
lisäksi salkkua on rahoitettu 25,8 milj. euron lyhytaikaisella
lainalla.
LIITE 2: CAPMANIN HALLINNOIMIEN RAHASTOJEN TOIMINTA 1.1.-30.6.2008
CapManin hallinnoimien pääomarahastojen sijoitustoiminta muodostui
katsauskaudella suoraan kohdeyrityksiin tehtävistä sijoituksista
pääasiassa Pohjoismaissa sekä kiinteistösijoituksista Suomessa.
Kohdeyrityssijoituksia tekevien rahastojen sijoitustoiminta käsittää
yritysjärjestelyt eli buyout-sijoitukset, teknologiasijoitukset ja
sijoitukset life science -toimialalle. Yritysjärjestelyjä tehdään
valmistavaan teollisuuteen, palvelualoilla sekä kaupan toimialalla
keskisuuressa kokoluokassa. Teknologiasijoitukset kohdistuvat
kasvuvaiheessa oleviin sekä myöhäisen kasvuvaiheen
teknologiayrityksiin. Life science -sijoituksissa pääpaino on
lääketieteen teknologiaan erikoistuneissa yrityksissä ja
terveydenhuollon palveluyrityksissä.
CAPMAN PRIVATE EQUITY
Sijoitukset kohdeyrityksiin tammi-kesäkuussa 2008
Rahastot tekivät kolme uutta sijoitusta sekä useita lisäsijoituksia
yhteensä 67,9 milj. eurolla tammi-kesäkuussa 2008. Uusia
sijoituskohteita olivat Barnebygg Gruppen, The New Black Oy (Varesvuo
Partners Oy) ja CargoPartner Group. Vertailukaudella rahastot tekivät
seitsemän uutta sijoitusta sekä lisäsijoituksia yhteensä 120,7 milj.
eurolla.
Irtautumiset kohdeyrityksistä tammi-kesäkuussa 2008
Katsauskaudella toteutuivat lopulliset irtautumiset Solid Information
Technology Oy:stä ja Staffpoint Oy:stä. CapMan Equity VII -rahaston
kohdeyritys LUMENE Group jakautui katsauskaudella LUMENE Groupiksi ja
Farmos Oy:ksi, mikä palautti osan alkuperäisestä sijoituksesta
rahastojen sijoittajille. Katsauskauden lopulliset ja osittaiset
irtautumiset hankintahintaan olivat yhteensä 23,5 milj. euroa.
Vertailukaudella rahastot irtautuivat lopullisesti neljästä ja
osittain useista muista yrityksistä, ja tuolloin tehtyjen
irtautumisten hankintahinta mezzanine-lainojen lyhennykset mukaan
lukien oli 44,2 milj. euroa.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Heinäkuun alussa rahastot irtautuivat Spintop Netsolution AB:sta ja
Reima Holdingista sekä tiedottivat merkittävän lisäsijoituksen Curato
AS:ään. Heinäkuussa toteutui kesäkuussa tiedotettu sijoitus
teknologiayritys Crayoniin, ja heinäkuun lopussa toteutui toukokuussa
tiedotettu sijoitus Cederroth International AB:iin.
CAPMAN REAL ESTATE
Sijoitukset ja sitoumukset kiinteistöihin ja kiinteistöhankkeisiin
tammi-kesäkuussa 2008
CapMan Hotels RE Ky -rahasto osti perustamisensa yhteydessä
tammikuussa 39 hotellikiinteistöä Northern European Properties
Ltd:ltä. Tammikuussa toteutuivat myös sijoitukset Turussa
Yliopistonkatu 22:ssa ja Kristiinankatu 8:ssa sijaitseviin
liikekiinteistöihin. Katsauskaudella käytettiin lisäksi aikaisemmin
annettua sijoitussitoumusta kauppakeskus Skanssin rahoittamiseksi, ja
ostettiin Vantaan Kivistössä sijaitseva maa-alue.
Katsauskaudella tehtiin investointeja 915,7 milj. eurolla, ja lisäksi
rahastot olivat 30.6.2008 mennessä sitoutuneet rahoittamaan
kiinteistöhankintoja ja -hankkeita lähivuosina yhteensä 227,8 milj.
eurolla. Vertailukaudella tehtiin sijoituspäätös kymmeneen
kohteeseen, ja toteutuneiden investointien määrä oli 41,2 milj.
euroa.
Irtautumiset kiinteistökohteista tammi-kesäkuussa 2008
Katsauskaudella rahastot eivät irtautuneet kohdekiinteistöistään.
Vertailukaudella toteutui kauppa, jolla CapMan Real Estate I -rahasto
myi 22 toimitilakiinteistöstä koostuvan sijoitussalkkunsa Samson
Properties Ltd:lle, The Royal Bank of Scotlandille (RBS) ja Ajanta
Oy:lle 377,5 milj. euron kauppahintaan.
RAHASTOJEN SIJOITUSTOIMINTA LUKUINA
Rahastojen sijoitukset ja irtautumiset hankintahintaan, milj. euroa
1-6/2008 1-6/2007 1-12/2007
Uudet ja jatkosijoitukset
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot 67,9 120,7 164,7
Buyout 62,1 101,7 126,7
Teknologia 3,9 17,0 28,6
Life Science 1,9 2,0 9,4
Kiinteistöpääomarahastot 915,7 41,2 160,0
Yhteensä 983,6 161,9 324,7
Irtautumiset*
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot 23,5 44,1 93,2
Buyout 17,9 36,2 74,1
Teknologia 5,6 7,9 19,1
Life Science - - -
Kiinteistöpääomarahastot - 304,4 304,4
Yhteensä 23,5 348,5 397,6
* ml. osittaiset irtautumiset ja mezzanine-lainojen lyhennykset.
Kiinteistörahastot olivat 30.6.2008 mennessä sitoutuneet rahoittamaan
kiinteistöhankintoja ja hankkeita 227,8 milj. eurolla.
Rahastojen yhteenlaskettu salkku* 30.6.2008, milj. euroa Salkku Salkku Osuus
hankinta- käypään salkusta
hintaan arvoon (käypä
arvo) %
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot 680,6 818,7 43,2
Kiinteistöpääomarahastot 1 075,7 1 074,4 56,8
Yhteensä 1 756,3 1 893,1 100,0
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot
Buyout 523,4 682,1 83,3
Teknologia 113,0 100,8 12,3
Life Science 44,2 35,8 4,4
Yhteensä 680,6 818,7 100,0
*Hallinnoitavien rahastojen kaikkien sijoituskohteiden muodostama
kokonaisuus.
Jäljellä oleva sijoituskapasiteetti
Toteutuneiden ja arvioitujen kulujen jälkeen kohdeyrityssijoituksia
tekevillä rahastoilla oli 30.6.2008 jäljellä noin 610 milj. euroa
uusiin kohdeyrityssijoituksiin ja jatkosijoituksiin. Jäljellä
olevista pääomista noin 400 milj. euroa oli varattu
buyout-sijoituksiin (ml. mezzanine-sijoitukset), noin 170 milj. euroa
teknologiasijoituksiin ja noin 40 milj. euroa life science
-sijoituksiin. Kiinteistöpääomarahastojen jäljellä olevat
sijoituskapasiteetti oli yhteensä 340 milj. euroa.
LIITE 3: ACCESS CAPITAL PARTNERSIN HALLINNOIMAT RAHASTOT JA MANDAATIT
30.6.2008
CapMan Oyj tiedotti 25.7.2008 myyvänsä 35 prosentin omistusosuutensa
Access Capital Partnersista, joka hallinnoi neljää rahastojen
rahastoa sekä pääomasijoitusmandaatteja. Access hallinnoi kesäkuun
lopussa noin 2,5 miljardin euron pääomia.
Rahasto/mandaatit Koko milj. euroa
Access Capital Fund 1) 250,3
Access Capital Fund II Mid-market buy-out 1) 153,4
Access Capital Fund II Technology 1) 123,5
Access Capital Fund III Mid-market buy-out 1) 307,4
Access Capital Fund III Technology 1) 88,9
Access Capital Fund IV Growth buy-out 1) 416,0
Private Equity -mandaatit 1 162,0
Yhteensä 2 501,5
1) Rahastoon kuuluu kaksi tai useampi juridinen yksikkö (rinnakkaiset
rahastot on esitetty erillisenä vain jos niiden sijoitusfokukset tai
portfoliot poikkeavat merkittävästi toisistaan).
CapMan Oyj -konsernin osuus voitonjaosta Accessin rahastojen osalta
25.7.2008 tiedotetun kaupan toteutuessa: Access Capital Fund: 47,5 %,
Access Capital Fund II: 45 %, Access Capital Fund III: 25 %,
Access/Private Equity Mandaatit: 25 %.
Lisätietoja Access Capital Partnersin liiketoiminnasta löytyy
osoitteesta www.access-capital-partners.com.