Nacisk na kwestie innowacyjności, pozyskiwania talentów oraz jakości miejsca pracyw badaniu PwC
DAVOS, Szwajcaria, 2011-01-26 19:16 CET (GLOBE NEWSWIRE) --Dwa lata od czasu głębokiej recesji, a wskaźniki zaufania wśród zarządzających przedsiębiorstwami i ich wiary w przyszły wzrost powracają niemalże do poziomów sprzed kryzysu, jak pokazują wyniki 14-ej edycji badania Annual Global CEO Survey przeprowadzonego przez PwC. W organizowanym na całym świecie badaniu z udziałem 1201 zarządzających przedsiębiorstwami, 48% z nich stwierdziło, że są "bardzo pewni" wzrostu w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Widać tu istotną zmianę w stosunku do zeszłorocznego poziomu 31% "bardzo pewnych" optymistów i powtórzenie prawie 50% wyniku uzyskanego w 2008 r. przed wybuchem kryzysu gospodarczego.
Ogółem 88% respondentów wykazuje obecnie pewien stopień zaufania i wiary w perspektywy gospodarcze na kolejne 12 miesięcy, co stanowi wynik lepszy od 81% odnotowanych rok temu. W dłuższym horyzoncie czasowym 94% respondentów, czyli dwa punkty procentowe więcej niż w zeszłym roku, jest aktualnie przekonanych co do wzrostu w perspektywie najbliższych trzech lat.
Powrót zaufania jest powszechny na wszystkich kontynentach, przy czym zarządzający przedsiębiorstwami w Indiach, Austrii, Kolumbii, Peru, Chinach, Tajlandii i Paragwaju szczególnie pozytywnie postrzegają perspektywy wzrostu w najbliższym okresie. W przekroju regionalnym, ankietowanych w Europie Zachodniej cechowała najmniejsza pewność i wiara. Wyjątek stanowili tutaj Niemieccy zarządzający przedsiębiorstwami, ponieważ prawie 80% z nich, czyli 20% więcej niż rok temu, było "bardzo pewnych" korzystnego rozwoju sytuacji. Wyniki badania ogłoszono na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Respondenci uznali Chiny za kraj mający największy wpływ na potencjalny przyszły wzrost gospodarczy. Chiny wymieniło 39% ankietowanych, na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone, 21%; Brazylia, 19%; oraz Indie, 18%. Natomiast Chiny, Stany Zjednoczono oraz Indie postrzegano za najważniejsze przyszłe źródła produktów i surowców. W przekroju regionalnym 90% zarządzających stwierdziło, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewają się dalszego rozwoju działalności swych przedsiębiorstw w Azji, na kolejnych miejscach wskazano Amerykę Łacińską, 84%; Afrykę, 75%; Bliski Wschód, 72%; oraz Europę Wschodnią, 70%. Zaledwie jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała, że kraj, w którym ich przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę, oferuje wysoki potencjał wzrostu.
W ujęciu strategicznym największe możliwości wzrostu w okresie najbliższych 12 miesięcy zapewni rozwój nowych produktów i usług oraz zwiększanie udziału w dotychczasowych rynkach; obie te odpowiedzi wybrało po 29% respondentów. Dalsze miejsca w rankingu najefektywniejszych strategii wzrostu zajęły: penetracja nowych rynków (17%), fuzje i przejęcia (14%) oraz nowe przedsięwzięcia joint venture i sojusze (10%).
"Zarządzający przedsiębiorstwami porzucili już bezpieczne postawy służące jedynie przetrwaniu recesji. Zaczynają znowu zauważać pojawiające się możliwości wzrostu, nawet w perspektywie krótkoterminowej, i są zdecydowani wykorzystać lepszą koniunkturę w światowej gospodarce oraz zwiększony popyt ze strony klientów," podsumowuje Dennis M. Nally, Prezes PricewaterhouseCoopers International.
"Gospodarka światowa wychodzi z recesji niejako dwutorowo. Rynki wschodzące, takie jak Chiny, Indie i Brazylia, rozwijają się w tempie daleko szybszym niż państwa rozwinięte. Zmiana w gospodarczym układzie sił tworzy nowe wyzwania dla zarządzających zmuszonych znaleźć optymalną odpowiedź na pytanie, jak i gdzie inwestować w infrastrukturę, ludzi i innowacje. Przedsiębiorstwa, które zrozumieją i umiejętnie wykorzystają rozbieżne schematy wzrostu państw rozwiniętych oraz gospodarek wschodzących, uzyskają na całe lata pozycje liderów," dodaje.
Pozytywny trend zmian wskaźników zaufania wśród zarządzających przedsiębiorstwami znajduje swoje odzwierciedlenie w polityce zatrudnienia; ponad połowa (51%) respondentów na całym świecie planuje stworzyć nowe miejsca pracy w okresie kolejnych 12 miesięcy, co stanowi wzrost o 39% w stosunku do wyników ostatniego badania. Ankietowani w Europie Środkowej, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Afryce szczególnie agresywnie planowali procesy rekrutacji. Co znaczące, zaledwie 16% zarządzających przedsiębiorstwami spodziewa się zmniejszenia stanu zatrudnienia w zbliżającym się roku; 25% mniej niż rok temu.
W wynikach przeprowadzonego badania widoczny był wpływ recesji na strategię. Większość zarządzających -- 84% -- przyznało się do zmiany strategii przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich dwóch lat, zaś około jedna trzecia wprowadziła zmiany o charakterze bardzo zasadniczym. Zmiany strategiczne warunkowane były głównie niepewnością w gospodarce, wymaganiami klientów oraz dynamiką odnotowaną w sektorze ich działalności w okresie po recesji. Większość respondentów planuje dokonać zmian strategii zarządzania talentami (83%), ryzykiem (77%), inwestycjami (76%) oraz strukturą organizacyjną (74%).
Coraz mniej ankietowanych, 64% twierdzi, że planuje cięcia kosztów w ciągu kolejnych 12 miesięcy; około 70% mniej niż rok temu. I wreszcie 34% spodziewa się realizacji fuzji bądź przejęcia, połowa przewiduje przystąpienie do nowego sojuszu strategicznego lub przedsięwzięcia joint venture, zaś 31% planuje outsourcing części funkcji biznesowych. Europa Zachodnia, Azja i Ameryka Północna były najpopularniejszymi miejscami realizacji transakcji M&A (fuzje i przejęcia).
Inne istotne wnioski z 14-ej edycji Annual PwC Global CEO Survey
Zagrożenia dla przyszłości przedsiębiorstwa:
Prawie trzy czwarte ankietowanych zarządzających wymieniło niepewność lub zmienność wskaźników wzrostu gospodarczego jako potencjalne zagrożenie dla ich przedsiębiorstwa, co stanowi wzrost z poziomu 66% odnotowanego rok temu. Z kolei prawie jedna trzecia respondentów oświadczyła, że jest "bardzo zaniepokojona" perspektywami gospodarczymi. Do innych powszechnie podawanych zagrożeń należą reakcje władz rządowych na deficyty budżetowe (61%) oraz nadmierna regulacja (60%). Na dalszych miejscach wskazywano zmienność kursów walutowych (54%), niestabilność rynków kapitałowych (52%) oraz protekcjonizm (40%). Groźba inflacji pojawiała się w wypowiedziach mniej niż co trzeciego ankietowanego.
Wśród bieżących zagrożeń dla przedsiębiorstwa, 56% zarządzających wymieniło dostępność kluczowych kompetencji i umiejętności, a następnie rosnące podatki, 55%, oraz trwałe zmiany zachowań konsumentów, 48%. Obawa o potencjalny niedobór utalentowanych pracowników była szczególnie silna w regionie Azji i Pacyfiku, w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Ryzyko o charakterze globalnym wskazywane przez zarządzających obejmowało niestabilność polityczną, 58%, rzadkość zasobów naturalnych, 34%, zmiany klimatu, 27% oraz klęski żywiołowe, 25%.
Priorytety władz rządowych:
Prawie połowa zarządzających przedsiębiorstwami stwierdziła, że priorytetem władz rządowych powinna być poprawa stanu krajowej infrastruktury. Dalsze miejsca zajęły kreowanie i stymulowanie rozwoju wykwalifikowanej siły roboczej, 47%, a także zapewnienie stabilności sektora finansowego oraz dostęp do kapitału po umiarkowanych kosztach, obie opcje po 45% głosów. Ponad 60% respondentów zgodziło się, że cięcia wydatków publicznych lub podwyżki podatków przyczynią się do spowolnienia stopy wzrostu gospodarczego kraju, a 53% twierdzi, że władze rządowe podniosą podatki od spółek w reakcji na rosnący dług publiczny. Nieznacznie ponad jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała, że ich przedsiębiorstwa wprowadziły strategiczne zmiany z powodu cięć wydatków publicznych lub podwyżek podatków na rynku krajowym lub zagranicą.
Wyzwania związane z pozyskiwaniem talentów:
W nieprzerwanie toczącej się wojnie o talenty zarządzający przedsiębiorstwami jako główne wyzwania na nadchodzące trzy lata wymienili: ograniczoną podaż kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami, 66%, rekrutację i integrację młodszych pracowników, 54%, utratę najlepszych pracowników na rzecz konkurencji, 52% oraz zaoferowanie atrakcyjnych ścieżek kariery zawodowej, 50%. Według zarządzających, do optymalnych strategii odpowiedzi na powyższe wyzwania należą: częstsze korzystanie ze świadczeń o charakterze niefinansowym jako bodźców motywacyjnych,65%, wysyłanie większej liczby pracowników na oddelegowania międzynarodowe, 59%, oraz współpracę z władzami rządowymi i placówkami akademickimi w celu podnoszenia umiejętności i kwalifikacji, 54%.
Uwagi od wydawcy
Metodologia badania:
W ramach 14-ej edycji realizowanego przez PwC badania Annual Global CEO Survey w czwartym kwartale 2010 r. przeprowadzono 1.201 rozmów w 69 krajach. W przekroju regionalnym 420 rozmówców pochodziło z Europy Zachodniej, 257 z regionu Azji i Pacyfiku, 221 z Ameryki Łacińskiej, 148 z Ameryki Północnej, 98 z Europy Wschodniej oraz 57 z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Pełną wersję raportu z badania wraz z towarzyszącymi ilustracjami można pobrać pod adresem www.pwc.com/ceosurvey.
Firmy PwC świadczą usługi, opierając się na specjalizacji branżowej, oferując rozwiązania w zakresie audytu, usług doradczych i doradztwa podatkowego, pozwalające kreować wartość dla ich klientów. Ponad 161.000 pracowników zatrudnionych w 154 krajach w ramach sieci firm PwC oferuje swą wiedzę, doświadczenie i sprawdzone rozwiązania, umożliwiając nowe spojrzenie na analizowane zagadnienia i służąc praktycznym doradztwem. W celu uzyskania dodatkowych informacji odwiedź pwc.com.
"PwC" jest marką, pod którą prowadzą działalność i świadczą usługi firmy partnerskie PricewaterhouseCoopers International Limited (PwCIL). Razem wszystkie te firmy składają się na sieć PwC. Każda firma jest odrębną osobą prawną i nie występuje w charakterze przedstawiciela PwCIL ani żadnej inny firmy partnerskiej. PwCIL nie świadczy żadnych usług na rzecz klientów. PwCIL nie ponosi odpowiedzialności i nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za działania ani zaniechania którejkolwiek z jej firm partnerskich ani też nie może wpływać na profesjonalny osąd dokonywany przez każdą nich i nie może zaciągać w jakikolwiek sposób zobowiązań w ich imieniu.
Logo PwC dostępne jest pod adresem http://www.globenewswire.com/newsroom/prs/?pkgid=2684
2011 PricewaterhouseCoopers. Wszelkie prawa zastrzeżone.
KONTAKT: Mike Ascolese, PwC
Tel.: Tel.: +1 (646) 471 8106
E-mail: mike.ascolese@us.pwc.com
Mike Davies, PwC
(na miejscu w Davos) Tel.: +44 (0) 78 0397 4136
E-mail: mike.davies@uk.pwc.com
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć pod adresem www.pwc.com/ceosurvey