REKA KAAPELIN YT-NEUVOTTELUT PÄÄTTYNEET


NEO INDUSTRIAL OYJ          PÖRSSITIEDOTE             6.2.2012     klo 11.00

REKA KAAPELIN YT-NEUVOTTELUT PÄÄTTYNEET

Neo Industrial Oyj:n tytäryhtiö Reka Kaapeli Oy:n kotimaan henkilöstöä koskeneet yhteistoimintaneuvotelut ovat päättyneet. Neuvottelujen aloittamisesta tiedotettiin 13.1.2012.Tavoitteena oli varmistaa yhtiön kilpailukyky nykyisessä markkinatilanteessa kausivaihtelu ja myynnin kehitys huomioiden.

Lisääntyneen tilauskannan ansiosta sopeuttamistoimet toteutetaan käyttäen laajaa kirjoa työajan joustoja ja lomien siirtoja. Samalla päädyttiin 1 - 2 viikon pituisiin tehdasseisokkeihin helmi-huhtikuussa ja osittaiseen 4-päiväisen työviikon käyttöönottoon.

Irtisanomisilta vältyttiin näillä järjestelyillä kokonaan.

Neo Industrial Oyj

 

Markku E. Rentto
toimitusjohtaja

Lisätietoja:
Markku E. Rentto, toimitusjohtaja, puh. 020 7209 191

www.neoindustrial.fi

Neo Industrial Oyj:n strategiana on investoida pääasiassa teollista liiketoimintaa harjoittaviin ja keskenään synergiaetuja tarjoaviin yrityksiin. Yhtiön tavoitteena on kehittää ostettuja yrityksiä aktiivisella omistajuudella ja luoda niihin lisää arvoa. Tuottoa sijoitukselle syntyy osinkona ja arvonnousuna. Neo Industrialin B-osake noteerataan NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä päämarkkinalla.

 Neo Industrialin toimialat ovat Kaapeli (Reka Kaapeli, Expokabel, Nestor Cables), Viskoosikuidut (Avilon) sekä Pientaloteollisuus (Finndomo).

 

GlobeNewswire