Nr. 3/2014 - Aarhus Elite A/S vurderer situationen efter AGF’s nedrykning


Aarhus, den 11. maj 2014

 

NASDAQ OMX Copenhagen A/S

Meddelelse nr. 03/2014

 

Aarhus Elite A/S vurderer situationen efter AGF’s nedrykning

 

Efter dagens resultat i Superligaens 32. spillerunde er det en kendsgerning, at AGF rykker ned og i næste sæson spiller i NordicBet Ligaen. Nedrykningen får nu ledelsen i Aarhus Elite A/S til at sætte fuld fokus på færdiggørelse af planen for udviklingen af selskabet under de nye forudsætninger.

 

Adm. direktør Jan Christensen udtaler:

”Det er en helt utilfredsstillende og meget skuffende sportslig udgang på sæsonen. Vi har de seneste år gennemgået en væsentlig udvikling i alle dele af vores selskab, og har skabt en positiv kommerciel indtægtsvækst i et presset marked. Konsekvensen af nedrykningen er, at vi kommer til at miste væsentlige indtægter – ikke mindst fra tv. Dette udfordrer naturligvis vores forretningsplaner på kort sigt, og betyder blandt andet, at vi skal tilpasse vores omkostninger.

Målet er, at AGF skal tilbage i den bedste danske fodboldrække allerede næste år. I de kommende uger skal vi i dialog med sponsorer, samarbejdspartnere, aktionærer og fans, og på baggrund af deres tilbagemeldinger vil vi lægge den mest hensigtsmæssige plan for vores tilbagevenden. Når planen er færdig, vil vi, som reglerne foreskriver det, orientere Fondsbørsen som det første,” slutter adm. direktør Jan Christensen.

 

_______

 

For yderligere oplysninger, kontakt venligst adm. direktør Jan Christensen på tlf. 30 91 00 01.

 

Med venlig hilsen

Aarhus Elite A/S

 

Lars Fournais                                           Jan Christensen

Bestyrelsesformand                                  Adm. direktør

 


Pièces jointes

Selskabsmeddelelse nr 03-2014 Aarhus Elite AS, AGF rykker ned.pdf