Comptel Oyj:n omien osakkeiden hankinta


COMPTEL OYJ            Pörssitiedote 27.8.2014 klo 15.00

COMPTEL OYJ:N OMIEN OSAKKEIDEN HANKINTA

Comptel Oyj:n hallitus on päättänyt hankkia yhtiön omia osakkeita NASDAQ OMX Helsingin järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä varsinaisen yhtiökokouksen 12.3.2014 hallitukselle antaman valtuutuksen mukaisesti. Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään omien osakkeiden hankinnasta yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, yrityskauppojen tai muiden järjestelyiden rahoittamiseen tai toteuttamiseen, yhtiön osakepohjaisten kannustinohjelmien toteuttamiseen, tai muutoin edelleen luovutettaviksi tai mitätöitäviksi.

Omia osakkeita hankitaan enintään 500 000 kappaletta eli noin 0,47 % koko osakekannasta. Osakkeiden hankinta aloitetaan aikaisintaan 28.8.2014 ja lopetetaan viimeistään seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen lopussa vuonna 2015. Osakkeet hankitaan NASDAQ OMX Helsingin järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken markkinahintaan.

Yhtiön hallussa on tällä hetkellä 239 omaa osaketta.

COMPTEL OYJ

Juhani Hintikka

Toimitusjohtaja

 

Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka, puh. (09) 700 1131

 

Jakelu:

NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet

www.comptel.com

 

Vuodesta 1986 alkaen Comptel on auttanut 290 teleoperaattoria 87 maassa täyttämään yli miljardin tilaajan monipuolistuvia viestintätarpeita. Comptelin ratkaisut perustuvat tietoliikenneverkon tapahtumien prosessointiin, analysointiin ja johtamiseen reaaliaikaisiksi toimenpiteiksi. Palvelutoimitusprosessin, laskutustietojen keruun, veloituksen ja käytönhallinnan sekä ennakoivan analytiikan tuotteet ja palvelut auttavat operaattoreita lisäämään liikevaihtoaan sekä alentamaan kustannuksiaan ja asiakasvaihtuvuuttaan sitouttamalla asiakkaita palveluiden käyttöön. Comptelin palveluksessa on maailmanlaajuisesti lähes 700 asiantuntijaa ja yhtiön liikevaihto oli 83 miljoonaa euroa vuonna 2013. www.comptel.com

GlobeNewswire