Nokia ja Jilin Mobile Communications Co. ovat allekirjoittaneen sopimuksen GSM 1800 -verkon toimituksesta. Sopimuksen arvo on noin 105 miljoonaa markkaa (15 milj. USD). Sopimus on ensimmäinen merkittävä sopimus Nokian ja Jilin MCC:n välillä.
Toimitukset alkoivat syyskuun lopussa ja Jilin MCC:n uusi verkko otetaan käyttöön vuoden 2001 alussa. Jilinillä on nykyisin miljoona tilaajaa. Nyt rakennettava verkko lisää kapasiteettia ja peittoa Changchunin, Yanjin, Sipingin ja Songyanin kaupungeissa.
Nokia toimittaa täydellisen GSM-verkon, johon kuuluvat keskukset, tukiasemaohjaimet ja tukiasemat. Toimituksiin sisältyy myös verkonhallintajärjestelmä sekä mm. verkon suunnittelu-, toteutus- ja asiakaskoulutuspalvelut.
Nokia on Kiinan johtavia tietoliikennetoimittajia. Kiina on Nokian toiseksi suurin asiakasmaa ja Nokia on investoinut Kiinaan yli miljardi dollaria. Nokialla on Kiinassa kahdeksan yhteisyritystä, yksi Nokian kokonaan omistama tehdas sekä tutkimus- ja kehityskeskus. Nokian palveluksessa Kiinassa on noin 5000 henkilöä.
Lisätietoja antaa:
Nokia Networks
Viestintäosasto
Puh. (09) 5113 8193
sähköposti: nokia.networks@nokia.com
www.nokia.com
Recommended Reading
-
Nokia is extending its partnership with Microsoft to accelerate network automation, announcing the development of an agentic, unified data foundation.
Read More -
Nokia announced growing global momentum for AI-RAN, with operators across the world advancing initiatives shaping the evolution toward AI-native.
Read More