Erinomainen alkuvuosi, tulevaisuuden näkymät hyvät
- Konsernin liikevaihto nousi katsauskaudella 28,1 milj. euroon
(8,9 milj. euroa) ja liikevoitto 25,4 milj. euroon (5,2 milj. euroa).
- Liikevaihdon ja liikevoiton kasvuun vaikuttivat lähinnä voitonjako-
osuustuottojen ja omien sijoitusten tulosvaikutuksen kasvu. Voitonjako-
osuustuottojen määrä oli katsauskaudella 21,2 milj. euroa (2,6 milj.
euroa), ja niitä saatiin pääasiassa CapMan Real Estate I -rahastolta,
joka siirtyi voitonjaon piiriin 31.1.2007 toteutuneen kiinteistösalkun
myynnin seurauksena. Omien rahastosijoitusten tulosvaikutus oli 4,4
milj. euroa (2,2 milj. euroa).
- Tulos ennen veroja oli 26,7 milj. euroa (5,1 milj. euroa) ja verojen
jälkeen 19,9 milj. euroa (3,7 milj. euroa). Emoyhtiön omistajien osuus
tuloksesta oli 14,3 milj. euroa (3,6 milj. euroa) ja vähemmistön osuus
5,6 milj. euroa (0,1 milj. euroa).
- Osakekohtainen tulos oli 0,19 euroa osakkeelta (0,05 euroa
osakkeelta).
- Hallinnoitavat pääomat kasvoivat alkuvuonna 17,5 % eli yli
keskimääräisen 15 %:n vuosittaisen kasvutavoitteen. Pääomat olivat
katsauskauden lopussa 2 996,1 milj. euroa (2 549,6 milj. euroa
31.12.2006 ja 2 245,3 milj. euroa 31.3.2006).
- Vuoden 2007 tulos ennen veroja ylittää selvästi vuoden 2006 tuloksen
ennen veroja.
Liiketoiminta
CapMan on vaihtoehtoisen sijoitusluokan omaisuudenhoitaja, jonka
pääliiketoiminta on pääomarahastojen hallinnointi. Hallinnoitavat
pääomarahastot sijoittavat pääasiassa listaamattomiin pohjoismaisiin
yrityksiin tai kiinteistöihin. CapMan Oyj:n tuotot muodostuvat
rahastojen maksamista hallinnointipalkkioista, rahastoilta saatavista
voitonjako-osuustuotoista, CapMan Oyj:n suoraan omasta taseestaan
hallinnoimiinsa rahastoihin tekemien sijoitusten tuotoista sekä
kiinteistökonsultoinnista saatavista tuotoista.
CapMan Oyj:n liiketoiminta-alueet
CapManilla on kaksi liiketoiminta-aluetta eli CapMan Private Equity
(kohdeyrityssijoituksia tekevien pääomarahastojen hallinnointi) sekä
CapMan Real Estate (kiinteistösijoituksia tekevien pääomarahastojen
hallinnointi sekä kiinteistökonsultointi). Kohdeyrityssijoituksia
tekevien rahastojen sijoitukset kohdistuvat pääasiassa Pohjoismaihin
kolmelle sijoitusalueelle, jotka ovat keskikokoiset yritysjärjestelyt
(CapMan Buyout), teknologiasijoitukset (CapMan Technology) sekä life
science -sijoitukset (CapMan Life Science). Kiinteistöpääomarahastojen
sijoitusfokus on kiinteistökohteissa Suomessa.
Liiketoiminta-alueiden tiedot raportoidaan osavuosikatsauksissa omina
segmentteinään. Osakkuusyhtiö Access Capital Partners on konsernin
luvuissa sisällytetty CapMan Private Equityn lukuihin. Rahastojen osalta
Access Capital Partnersin luvut esitetään erikseen.
Liikevaihto ja tuloskehitys tammi-maaliskuussa 2007
CapManin liikevaihto nousi katsauskaudella 28,1 milj. euroon
(vertailukaudella 8,9 milj. euroa) pääasiassa voitonjako-osuustuottojen
nousun seurauksena.
Rahastojen maksamien hallinnointipalkkioiden määrä nousi hieman ja oli
5,8 milj. euroa (5,6 milj. euroa). CapMan alkoi katsauskaudella saada
hallinnointipalkkioita CapMan Technology 2007 ja CapMan RE II-rahas-
toilta, mutta toisaalta vanhemmilta rahastoilta saatavien
hallinnointipalkkioiden määrä laski vertailukauden jälkeen tehtyjen
irtautumisten, esimerkiksi CapMan Real Estate I -rahaston salkun
myynnin, seurauksena.
CapManin saamat voitonjako-osuustuotot olivat yhteensä 21,2 milj. euroa
(2,6 milj. euroa). Voitonjako-osuustuotoista 21,0 milj. euroa saatiin
CapMan Real Estate I -rahastolta kiinteistösalkun myynnin seurauksena,
ja näistä tuotoista emoyhtiön omistajien osuus on 13,4 milj. euroa.
Loput 0,2 milj. euroa saatiin Finnventure Rahasto V:ltä rahaston
siirryttyä voitonjaon piiriin.
Omasta taseesta tehtyjen rahastosijoitusten tulosvaikutus oli yhteensä
4,4 milj. euroa (2,2 milj. euroa). Sijoitusten realisoituneet tuotot
olivat 0,3 milj. euroa (0,0 milj. euroa). Rahastosijoituksiin liittyvät
käyvän arvon muutokset olivat 4,1 milj. euroa (2,2 milj. euroa). Käyvän
arvon muutoksista 1,5 milj. euroa liittyy arvonnousuun Moventas Oy:ssä,
josta CapMan Equity VII -rahasto irtautui osittain katsauskaudella, 1,5
milj. euroa pääosin arvonkehitykseen muissa CapMan Equity VII -rahaston
sijoituskohteissa ja 1,1 milj. euroa arvonkehitykseen osakkuusyhtiö
Access Capital Partnersin hallinnoimissa rahastoissa. Arvonkehitys
pohjautuu kohdeyritysten arvonmäärityksiin, jotka on tehty EVCA:n
suositusten mukaisesti ja vuoden 2006 toteutunut kehitys ja vuoden 2007
näkymät huomioon ottaen. CapManin omasta taseesta tekemien
rahastosijoitusten yhteenlaskettu käypä arvo oli 31.3.2007 yhteensä 38,4
milj. euroa.
Kiinteistökonsultoinnin tuotot olivat 0,6 milj. euroa (0,5 milj. euroa)
ja liikevaihtoon sisältyvät liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,2 milj.
euroa (0,2 milj. euroa). Operatiivisen toiminnan kulut olivat 6,8 milj.
euroa (6,0 milj. euroa).
Konsernin liikevoitto nousi 25,4 milj. euroon (5,2 milj. euroa). Osuus
osakkuusyhtiöiden tuloksesta oli 0,9 milj. euroa (-0,2 milj. euroa).
Tulos ennen veroja oli 26,7 milj. euroa (5,1 milj. euroa) ja tulos
verojen jälkeen 19,9 milj. euroa (3,7 milj. euroa). Emoyhtiön omistajien
osuus voitosta oli 14,3 milj. euroa (3,6 milj. euroa) ja siitä laskettu
osakekohtainen tulos 0,19 euroa (0,05 euroa).
Tase ja rahoitusasema 31.3.2007
Taseen pitkäaikaisten varojen määrä nousi katsauskaudella 60,6 milj.
euroon (41,6 milj. euroa). CapManin strategian mukaisesti yhtiön omasta
taseesta tekemien rahastosijoitusten määrä kasvoi, ja niiden käypä arvo
oli katsauskauden lopussa 38,4 milj. euroa (22,9 milj. euroa).
Pitkäaikaisten saamisten määrä oli 12,1 milj. euroa (10,2 milj. euroa).
Saamisista 9,0 milj. euroa (8,1 milj. euroa) oli lainasaamisia Maneq-
rahastoilta, joiden sijoittajina on CapManin henkilöstö tiettyjen
periaatteiden mukaisesti ja jotka tekevät kohdeyrityssijoituksia
CapManin hallinnoimien rahastojen rinnalla. Liikearvo oli 4,8 milj.
euroa (4,8 milj. euroa), ja se kohdistuu valtaosin Swedestart Management
AB:n ostoon vuonna 2002. Yhtiön rahavarat lyhytaikaiset sijoitukset
mukaan lukien nousivat CapMan Real Estate I -rahastolta saatujen
voitonjako-osuustuottojen seurauksena 43,7 milj. euroon (8,0 milj.
euroa). Yhtiöllä oli korollista velkaa 10,0 milj. euroa (0,0 milj.
euroa).
CapManin omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa 61,9 % (87,4 %).
Oman pääoman tuotto oli katsauskaudella 32 % (7,6 %) ja sijoitetun
pääoman tuotto 36,7 % (10,6 %). Tavoitetaso omavaraisuusasteelle on
vähintään 50 % ja oman pääoman tuotolle yli 25 %.
Avainlukuja
31.3.07 31.3.06 31.12.06
Tulos / osake, e 0,19 0,05 0,15
Tulos / osake, laimennus-
vaikutuksella oikaistu 0,18 0,05 0,15
Oma pääoma / osake, e 0,80 0,62 0,74
Osakkeiden osakeantioikaistu
lukumäärä, kpl 77 158 698 75 923 348 76 212 849
Osakelukumäärä katsauskauden
lopussa, kpl 77 158 698 75 923 348 77 158 698
Ulkona olevien osakkeiden
määrä, kpl 77 158 698 75 923 348 77 158 698
Oman pääoman tuotto, % 32,0 7,6 23,4
Sijoitetun pääoman tuotto,% 36,7 10,6 29,9
Omavaraisuusaste,% 61,9 87,4 71,6
Liikevaihto ja tulos neljännesvuosittain sekä katsauskauden liikevaihto
ja liikevoitto segmenteittäin on esitetty osavuosikatsauksen taulukko-
osassa.
Rahastojen varainhankinta
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot
CapMan perusti 9.2.2007 uuden teknologiarahaston CapMan Technology
2007:n, johon oli kerätty katsauskauden loppuun mennessä yhteensä 127
milj. euroa pääomaa. Rahaston varainhankinta edennyt hyvin siitä
huolimatta, että institutionaalisten sijoittajien kiinnostus kohdistuu
edelleen ensisijaisesti erilaisiin buyout-tuotteisiin. Varainhankintaan
on myötävaikuttanut rahaston tarkasti määritelty sijoitusfokus
kasvuvaiheen ja myöhäisen kasvuvaiheen teknologiayrityksiin
Pohjoismaissa. CapManin oma sijoitussitoumus rahastoon on 15 milj.
euroa, ja CapManin osuus rahastolta mahdollisesti saatavista voitonjako-
osuustuotoista on 50 % ja teknologiatiimin osuus 50 %. Rahaston
tavoitekoko on 150 milj. euroa ja sen varainhankinta jatkuu.
Katsauskaudella päätettiin jatkaa maaliskuussa 2006 perustetun CapMan
Life Science IV -rahaston varainhankintaa toukokuuhun 2007 asti. Rahasto
tekee sijoituksia lääketieteen teknologiayrityksiin pääasiassa
Pohjoismaissa. Institutionaalisten sijoittajien venture-rahastoihin
käytettävissä olevat sijoitusallokaatiot ovat heijastuneet CapMan Life
Science IV:n varainhankintaan, mutta rahastoon odotetaan vielä
lisäsijoituksia. CapManin oma sijoitus rahastoon on 5 milj. euroa, ja
CapManin osuus rahastolta mahdollisesti saatavista voitonjako-
osuustuotoista on 50 % ja life science -tiimin osuus 50 %.
Kiinteistöpääomarahastot
Syyskuussa 2006 perustettu CapMan RE II -rahasto saavutti
katsauskaudella 600 milj. euron maksimisijoituskapasiteettinsa. Rahaston
sijoituksia pyritään rahoittamaan keskimäärin 75 % lainarahoituksella,
eli sen 600 milj. euron sijoituskapasiteetista 150 milj. euroa on omaa
pääomaa ja loput lainarahoitusta. CapMan RE II:n sijoitusfokus on
kiinteistökehityskohteissa Suomessa, ja rahasto teki katsauskaudella
ensimmäiset sijoituksensa. Rahaston hallinnointiyhtiön CapMan RE II GP
Oy:n sijoitussitoumus rahastoon on 2 milj. euroa. CapMan Oyj:n osuus
CapMan RE II:lta mahdollisesti saatavista voitonjako-osuustuotoista on
60 % ja kiinteistösijoitustiimin ja hallinnointiyhtiön toisen omistajan
Corintium Oy:n yhteenlaskettu osuus 40 %.
Hallinnoitavat pääomat
CapManin hallinnoimien rahastojen pääomat olivat 31.3.2007 yhteensä
2 996,1 milj. euroa (2 245,3 milj. euroa 31.3.2006).
Kohdeyrityssijoituksia tekevien rahastojen pääomat olivat yhteensä
1 896,1 milj. euroa (1 745,3 milj. euroa). Pääomat nousivat vuoden
aikana CapMan Buyout VIII ja CapMan Technology 2007 -rahastojen
varainhankinnan seurauksena ja laskivat Swedestart II ja Finnmezzanine I
-rahastojen sekä Alliance ScanEast Fundin päätettyä toimintansa vuonna
2006. Kiinteistörahastojen pääomat nousivat CapMan RE II -rahaston
varainhankinnan seurauksena ja olivat katsauskauden lopussa 1 100 milj.
euroa (500 milj. euroa).
Osakkuusyhtiö Access Capital Partnersin hallinnoimat pääomat
CapMan Oyj:n osakkuusyhtiön Access Capital Partnersin hallinnoimat
pääomat olivat 31.3.2007 yhteensä 1 662,1 milj. euroa (1 139,1 milj.
euroa). Näistä rahastojen rahastojen pääomat olivat 923,5 milj. euroa
(720,0 milj. euroa) ja pääomasijoitusmandaattien pääomat 738,6 milj.
euroa (419,1 milj. euroa).
Rahastojen toiminta katsauskaudella
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot
Rahastot tekivät tammi-maaliskuussa kolme uutta sijoitusta, neljä
merkittävää lisäsijoitusta sekä pienempiä lisäsijoituksia yhteensä 58,1
milj. eurolla. Uusia sijoituskohteita olivat Komas Oy, John Nurmisen
Ajoneuvologistiikka -yksikkö ja Mirasys Oy. Lisäsijoituspäätökset
tehtiin Savcor Groupiin, Aerocrine AB:iin, Jolife AB:iin ja Millicore
AB:iin. Katsauskaudella julkistettiin lisäksi uudet sijoitukset Walki
Wisa -ryhmään ja Novintel Oy:öön.
Rahastot irtautuivat katsauskaudella kokonaan Distocraft Oy:stä ja
osittain Moventas Oy:stä. Lisäksi rahastot myivät omistamansa
SysOpenDigia Oyj:n osakkeet. Katsauskaudella tehtyjen irtautumisten
hankintahinta oli mezzanine-lainojen lyhennykset ja osittaiset
irtautumiset mukaan lukien yhteensä 25,5 milj. euroa.
Kiinteistöpääomarahastot
Kiinteistöpääomarahastot tekivät katsauskaudella kolme uutta sijoitusta.
Uudet sijoituskohteet ovat Kiinteistö Oy Helsingin Kalevankatu 20 sekä
Kiinteistö Oy Kasarmikatu 4 ja Kiinteistö Oy Parolantie 104
Hämeenlinnassa. Lisäksi julkistettiin uusi sijoitus Kiinteistö Oy
Viinikankatu 49:ään Tampereella sekä Tokmannin logistiikkakeskushanke
Mäntsälässä, joka ajoittuu lähinnä vuoteen 2008. Katsauskauden
kokonaisinvestointien määrä oli 19,4 milj. euroa.
CapMan Real Estate I -rahasto irtautui katsauskaudella lopullisesti 22
kiinteistöstä, kun niiden muodostaman kiinteistösalkun myynti Samson
Properties Ltd:lle, The Royal Bank of Scotlandille (RBS) ja Ajanta
Oy:lle toteutui 31.1.2007. Kiinteistösalkun hankintahinta oli 304,4
milj. euroa ja myyntihinta 377,5 milj. euroa.
Rahastojen sijoitukset ja irtautumiset hankintahintaan, milj. euroa
1-3/2007 1-3/2006 1-12/2006
Uudet ja jatkosijoitukset
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot 58,1 21,7 158,8
Buyout 54,2 15,3 127,8
Teknologia 2,3 5,6 16,8
Life Science 1,6 0,8 14,2
Kiinteistöpääomarahastot 19,4 21,3 78,7
Yhteensä 77,5 43,0 237,5
Irtautumiset*
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot 25,5 23,4 173,8
Buyout 22,5 23,4 144,7
Teknologia 3,0 - 24,7
Life Science - - 4,4
Kiinteistöpääomarahastot 304,4 - -
Yhteensä 329,9 23,4 173,8
* ml. osittaiset irtautumiset ja mezzanine-lainojen lyhennykset
CapManin hallinnoimien rahastojen sijoitustoimintaa on kuvattu tarkemmin
liitteessä 2.
Hallinnoitavien rahastojen tilanne 31.3.2007
Kohdeyrityssijoituksia tekevät rahastot
Kohdeyrityssijoituksia tekevien rahastojen sijoitukset hankintahintaan
olivat katsauskauden lopussa 602,4 milj. euroa. Sijoitusten käypä arvo
oli 723,7 milj. euroa. Rahastojen salkut on arvostettu käypään arvoon
EVCA:n suositusten mukaisesti liitteessä 1 määritellyllä tavalla.
Toteutuneiden ja arvioitujen kulujen jälkeen rahastoilla oli uusiin
kohdeyrityssijoituksiin ja jatkosijoituksiin jäljellä noin 770 milj.
euroa. Jäljellä olevista pääomista noin 540 milj. euroa on varattu
buyout-sijoituksiin (ml. mezzanine-sijoitukset), noin 190 milj. euroa
teknologiasijoituksiin ja noin 40 milj. euroa life science
-sijoituksiin.
Kiinteistöpääomarahastot
Rahastojen sijoitukset kiinteistöihin hankintahinnalla olivat
katsauskauden lopussa 19,4 milj. euroa, ja sijoitusten käypä arvo oli
19,0 milj. euroa. Nykyinen salkku muodostuu kokonaan katsauskaudella
hankituista kohteista, ja niistä valta-osa on lähinnä
kiinteistökehityshankkeisiin sijoittavan CapMan RE II -rahaston
sijoituskohteita. Kiinteistöpääomarahastoilla on uusiin sijoituksiin
jäljellä noin 710 milj. euroa.
Rahastojen yhteenlaskettu salkku* 31.3.2007, milj. euroa
Salkku Salkku Osuus
hankinta- käypään salkusta
hintaan arvoon (käypä
MEUR MEUR arvo) %
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot 602,4 723,7 97,4
Kiinteistöpääomarahastot 19,4 19,0 2,6
Yhteensä 621,8 742,7 100,0
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot
Buyout 462,8 587,9 81,2
Teknologia 104,9 104,1 14,4
Life Science 34,7 31,7 4,4
Yhteensä 602,4 723,7 100,0
*Hallinnoitavien rahastojen kaikkien sijoituskohteiden muodostama
kokonaisuus.
Tammikuussa toteutuneen kiinteistösalkun myynnin ja nykyisen
kiinteistösalkun lyhyen pitoajan seurauksena kiinteistökohteiden
suhteellinen osuus kaikkien CapManin hallinnoimien rahastojen
yhteenlasketusta salkusta on poikkeuksellisen alhaisella tasolla.
Voitonjaon piirissä olevat rahastot 31.3.2007
Pääomarahasto siirtyy voitonjaon piiriin, kun rahasto on tuottanut
sijoittajilleen tietyn, tyypillisesti noin 7-8 %:n vuotuisen
etuoikeutetun tuoton. Katsauskaudella voitonjaon piiriin siirtyivät
CapMan Real Estate I ja Finnventure V -rahastot, joista CapMan Real
Estate I on edelleen aktiivisessa sijoitusvaiheessa. Katsauskauden
lopussa voitonjaon piirissä olivat seuraavat rahastot:
CapManin osuus Salkun
kassavirrasta* käypä arvo
31.3.2007
Finnventure Rahasto II,
Finnventure Rahasto III
ja Finnmezzanine Rahasto II B
yhteensä: 20-35 % 2,9
Finnventure Rahasto V: 20 % 56,9
Fenno Ohjelma (Fenno Rahasto,
Skandia I
ja Skandia II) yhteensä: 10-12 % 21,3
CapMan Real Estate I**: 25 % 7,2
* Netto, huomioiden Fenno Ohjelman osalta Fenno Management Oy:n ja
CapMan Real Estate I:n
osalta Corintium Oy:n sekä sijoitustiimin osuudet.
** Rahasto jatkaa edelleen aktiivista sijoitustoimintaa.
Voitonjaon piirissä olevien rahastojen salkkujen käyvät arvot olivat
31.3.2007 yhteensä 88,3 milj. euroa, mikä edustaa 11,9 % kaikkien
rahastojen salkkujen käyvästä arvosta 31.3.2007 (742,7 milj. euroa).
Tiedot kunkin rahaston sijoituskohteista löytyvät CapManin Internet-
sivuilta osoitteesta www.capman.com/Fi/InvestorRelations/Funds.
Hallinnointiyhtiön osuus voitonjaon piirissä olevien rahastojen saamista
kassavirroista on tyypillisesti ennen vuotta 2004 perustettujen
rahastojen osalta 20-25 % (ns. voitonjako-osuustuotto) ja sen jälkeen
perustetuista 10-15 %. Uusien rahastojen alempi voitonjakoprosentti
johtuu siitä, että niiden voitonjako-osuustuotoista jaetaan osa
rahastojen sijoitustoiminnasta niiden elinajan (tyypillisesti 10 vuotta)
vastanneiden sijoitustiimien jäsenille pääomasijoitusalan vakiintuneen
käytännön mukaisesti.
CapManin omat sijoitukset rahastoihin
CapMan Oyj on vuodesta 2002 lähtien ollut merkittävä sijoittaja
konsernin hallinnoimissa rahastoissa. Yhtiön tavoitteena on sijoittaa
omasta taseestaan tuleviin rahastoihinsa noin 5-10 % kunkin rahaston
kokonaispääomasta. Tavoite koskee sijoituksia kohdeyrityssijoituksia
tekeviin oman pääoman ehtoisiin rahastoihin, ja sen tarkoituksena on
tehostaa yhtiön oman pääoman tuottoa ja tasata yhtiön tulosvaihteluita
näistä sijoituksista saatavilla tuotoilla. Tehdyt sijoitukset on
arvostettu käypään arvoon EVCA:n suositusten mukaisesti
liitteessä 1 määritellyllä tavalla. Sijoitusten käyvän arvon muutokset
saattavat vaihdella vuosineljännesten välillä, ja niihin vaikuttavat
sijoituskohteiden arvonkehityksen lisäksi toteutuneet irtautumiset.
CapMan antaa muiden sijoittajien tavoin rahastoille sijoitussitoumukset
aina rahastojen perustamisen yhteydessä. Nykyisten sijoitusten käypä
arvo ja jäljellä olevien sijoitussitoumusten määrä olivat 31.3.2007
yhteensä 96,4 milj. euroa, josta jäljellä olevien sijoitussitoumusten
määrä oli 58,0 milj. euroa. Näistä sitoumuksista 25,4 milj. euroa
kohdistuu CapMan Buyout VIII -rahastoon, 15 milj. euroa CapMan
Technology 2007 -rahastoon ja loput pääasiassa CapMan Life Science IV,
CapMan Mezzanine IV, CapMan Equity VII ja Access Capital Fund II
-rahastoihin. Sitoumukset kutsutaan sisään vähitellen seuraavien 3-5
vuoden aikana kun uusia sijoituksia tehdään. Katsauskaudella tehtyjen
rahastosijoitusten määrä oli yhteensä 7,4 milj. euroa (1,5 milj. euroa).
Valtaosa sijoituksista tehtiin CapMan Buyout VIII -rahastoon. Kaikkien
CapManin omasta taseesta tekemien rahastosijoitusten käypä arvo oli
31.3.2007 yhteensä 38,4 milj. euroa.
Sijoitukset ja sitoumukset 31.3.2007, milj. euroa
Sijoitukset Jäljellä Yhteen-
käypään olevat sä
arvoon sitou-
mukset
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot
Oman pääoman ehtoiset
rahastot 27,6 48,6 76,2
Mezzanine-rahastot 3,0 4,5 7,5
Rahastojen rahastot* 7,7 2,2 9,9
38,3 55,3 93,6
Kiinteistöpääomarahastot 0,1 2,7 2,8
Yhteensä 38,4 58,0 96,4
* Hallinnointiyhtiönä CapManin osakkuusyhtiö Access Capital Partners.
CapManin omat sijoitukset rahastoihin 1.1.-31.3.2007 milj. euroa
1-3/2007 1-3/2006 1-12/2006
Kohdeyrityssijoituksia
tekevät rahastot
Oman pääoman ehtoiset
rahastot 5,6 0,5 9,8
Mezzanine-rahastot 1,5 0,1 0,7
Rahastojen rahastot* 0,3 0,9 2,6
7,4 1,5 13,1
Kiinteistöpääomarahastot 0,0 0,0 0,1
Yhteensä 7,4 1,5 13,2
* Hallinnointiyhtiönä CapManin osakkuusyhtiö Access Capital Partners.
Henkilöstö
CapManin palveluksessa oli 31.3.2007 yhteensä 101 henkilöä (95
henkilöä), joista 74 (67) työskenteli Suomessa ja loput muissa
Pohjoismaissa. Lisäksi viisi senior advisoria ja kaksi muuta
neuvonantajaa toimi konsulttisuhteessa CapManin kanssa. Senior
advisoreista neljä oli Suomessa ja yksi Tanskassa.
31.3.2007 31.3.2006 31.12.2006
CapMan Private Equity 37 39 38
CapMan Real Estate 26 19 24
Hallinnolliset tiimit 38 37 36
Yhteensä 101 95 98
CapMan sijoittui katsauskaudella parhaaseen kolmannekseen Suomen Parhaat
Työpaikat 2007 -tutkimuksessa, jonka toteutti Great Place to Work®
Institute Finland. Tutkimus toteutettiin luottamuksellisen
henkilöstökyselyn avulla marraskuussa 2006 CapManin Suomen henkilökunnan
keskuudessa.
Osake ja osakkeenomistajat
CapMan Oyj:n osakepääomassa ei tapahtunut muutoksia katsauskaudella, ja
se oli 31.3.2007 yhteensä 771 586,98 euroa. Noteerattujen B-osakkeiden
määrä oli 69 158 698 kappaletta ja A-osakkeiden määrä 8 000 000
kappaletta.
B-osakkeiden kappale- ja euromääräinen vaihto nousivat selvästi
vertailukaudesta. Osakkeen kurssikehitys oli vahvaa, ja maaliskuussa
saavutettiin B-osakkeen kaupankäyntihistorian korkein arvo, 3,64 euroa.
B-osakkeiden päätöskurssi oli katsauskauden lopussa 3,48 euroa, ja
markkina-arvo yhteensä 242,1 milj. euroa (200,4 milj. euroa). Yhtiön
markkina-arvo A-osakkeet mukaan lukien oli 269,9 milj. euroa (224,0
milj. euroa).
Myös 2000A/B-optioiden kappalemääräinen vaihto kasvoi selvästi
vertailukaudesta. B-osakkeiden merkintäaika ko. optioilla päättyy
31.10.2007. Myös lokakuussa 2006 listattujen 2003A-optioiden
kaupankäynti jatkui aikaisempaa vilkkaampana. Kummankaan optio-ohjelman
optioilla ei merkitty osakkeita katsauskaudella.
Osakkeiden ja optioiden vaihto ja kurssikehitys
B-osakkeet 2000A/B-optiot 2003A-
optiot
1-3/2007 1-3/2006 1-3/2007 1-3/2006 1-3/2007
Vaihto, kpl 8 819 149 5 902 203 878 690 709 600 250 866
Vaihto, milj. euroa 28,2 17,5 2,2 1,5 0,4
Kurssikehitys, euroa
Ylin 3,64 3,15 2,88 2,27 2,07
Alin 2,86 2,81 2,06 1,96 1,40
Kaupankäyntimäärillä
painotettu
keskikurssi 3,20 2,97 2,45 2,16 1,64
Päätöskurssi 31.3 3,48 2,95 2,87 2,22 2,06
CapMan Oyj:llä oli katsauskauden lopussa 4 813 osakkeenomistajaa (5 424
osakkeenomistajaa). Osakkeenomistajien määrä on laskenut
vertailuajankohdasta, ja samalla ulkomaalaisten ja
hallintarekisteröityjen omistajien osuus on kasvanut 28,5 %:sta 32,5
%:iin. Katsauskaudella annettiin yksi liputusilmoitus, kun Vesasco Oy:n
osuus osakkeista laski alle 5 %:n ja osuus äänimäärästä laski tasan 10
%:iin.
Yhtiökokouksen päätökset
CapMan Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Helsingissä 29.3.2007.
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen ja myönsi vastuuvapauden
hallitukselle sekä toimitusjohtajalle tilikaudelta 2006 sekä päätti
vuodelta 2006 maksettavaksi osingoksi 0,12 euroa osakkeelta. Osinko
maksettiin 12.4.2007.
Yhtiökokous päätti hallituksen jäsenmääräksi kuusi. Hallituksen jäseninä
jatkavat Tapio Hintikka, Lennart Jacobsson, Urban Jansson, Teuvo
Salminen ja Ari Tolppanen. Uutena jäsenenä hallitukseen valittiin Sari
Baldauf. Välittömästi yhtiökokouksen päättymisen jälkeen pidetyssä
hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi
valittiin Ari Tolppanen ja varapuheenjohtajaksi Teuvo Salminen. Yhtiöstä
riippumattomia hallituksen jäseniä ovat Sari Baldauf, Tapio Hintikka,
Urban Jansson ja Teuvo Salminen. Yhtiökokous päätti lisäksi, että
hallituksen puheenjohtajalle ja varapuheenjohtajalle maksetaan palkkiona
3 500 euroa kuukaudessa ja jäsenille 3 000 euroa kuukaudessa. Palkkiota
ei makseta lainkaan niille hallituksen jäsenille, jotka ovat CapMan-
konsernin palveluksessa. Kaikille jäsenille korvataan kohtuulliset
matkakulut.
Yhtiökokous valitsi yhtiön tilintarkastajaksi KHT-yhteisö
PricewaterhouseCoopers Oy päävastuullisena tilintarkastajana KHT Jan
Holmberg. Varatilintarkastajaksi valittiin KHT Terja Artimo samasta
tilintarkastusyhteisöstä.
Yhtiökokous päätti lisäksi hallituksen ehdotuksen mukaisesti
- yhtiöjärjestyksen muuttamista
- valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 20 000 000 B-osakkeen
antamisesta tai uuden osakkeen luovuttamisesta osakeannilla tai
antamalla optio-oikeuksia tai osakeyhtiölain 10 luvun 1§:n mukaisia
osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia sekä määräämään niiden
antamisen ehdoista
- valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 8 000 000 oman B-osakkeen
hankkimisesta yhtiön vapaata omaa pääomaa käyttäen. Osakkeet hankitaan
Helsingin pörssin julkisessa kaupankäynnissä muussa kuin
osakkeenomistajien omistusten suhteessa. Kauppahinnan tulee perustua
osakkeen hintaan julkisessa kaupankäynnissä.
- liikkeessä olevien optio-oikeuksien perusteella annettavien osakkeiden
merkintähintojen kirjaaminen sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon
Yhtiökokouksen päätökset ja muutettu yhtiöjärjestys kokonaisuudessaan
löytyvät CapManin Internet-sivuilla kohdassa
www.capman.com/Fi/InvestorRelations/AnnualGeneralMeetings ja
www.capman.com/Fi/AboutCapMan/CorporateGovernance/ArticlesofAssociation/
Tulevaisuuden näkymät
CapMan Private Equity
Pääomasijoitustoiminnan arvioidaan kasvavan Euroopassa keskipitkällä ja
pitkällä aikavälillä. Kasvun perustana on se, että yhä useammat
institutionaaliset sijoittajat ja muut merkittäviä pääomia sijoittavat
tahot, varakkaat yksityishenkilöt mukaan lukien, ovat ottaneet
pääomasijoitukset osaksi sijoitusallokaatiotaan. Uutena ilmiönä
markkinoilla on CapManin kaltaisten hallinnointiyhtiöiden
listautumisaikeet, joista näkyvimpiä esimerkkejä on yhden maailman
johtavista pääomasijoittajista eli yhdysvaltalaisen Blackstone Groupin
listautumisvalmistelut. Listautumisen tavoitteena on luoda uusi
pääomalähde hallinnoitaville rahastoille. CapManin strategiassa omiin
pääomarahastoihin sijoitetaan 5-10 % kunkin rahaston pääomasta.
Pääomasijoittaminen on myös ottanut osan pörssin perinteisestä roolista
yritysjärjestelyiden ja kasvun rahoittamisessa. Perinteisen
listaamattomiin yrityksiin kohdistuvan pääomasijoitustoiminnan kasvua
Pohjoismaissa vauhdittavat edelleen eri toimialojen konsolidoituminen,
perheyritysten sukupolven vaihdokset, julkisten palvelujen ja
toimintojen yksityistäminen, vahva tutkimus- ja kehityspanostus
teknologia- ja life science -sektoreilla sekä lisääntynyt
yrittäjäaktiivisuus.
Buyout-markkinoilla kilpailu keskisuurista sijoituskohteista on kireää
useiden toimijoiden ja lainarahoituksen runsaan saatavuuden vuoksi.
Euromääräisesti suurin ja julkisesti näkyvin sijoitusvolyymi kohdistuu
edelleen suuriin buyout-järjestelyihin, kun taas CapManin sijoitusfokus
on keskisuurissa yritysjärjestelyissä. Kilpailu näkyy markkinoilla myös
sijoitusammattilaisten kompensaatiotasojen nousuna. CapManin paikallinen
läsnäolo eri Pohjoismaissa mahdollistaa sijoituskohteiden aktiivisen
etsimisen koko alueella, mikä on nykyisessä kilpailutilanteessa tärkeää.
Teknologia- ja life science -aloilla kilpailu on vähäisempää, ja
sijoitusten syndikointimahdollisuudet ovat hyvät.
CapMan jatkaa pohjoismaisen sijoitusstrategiansa toteuttamista. Uusien
potentiaalisten sijoituskohteiden määrä on edelleen hyvällä tasolla.
CapManin sijoitustiimien markkinoiden kattavuus eli mahdollisuus nähdä
valtaosa potentiaalisista sijoituskohteista on säilynyt hyvänä, ja
niillä on käytettävissään laajat resurssit kohdeyritysten arvon
kehittämiseen aktiivisen hallitustyöskentelyn kautta.
Kohdeyrityssijoituksia tekevillä rahastoilla on hyvät mahdollisuudet
toimia aktiivisesti pääomasijoitusmarkkinoilla, sillä niillä on
käytettävissään noin 770 milj. euron varat uusiin ja jatkosijoituksiin.
CapMan Technology 2006 ja CapMan Life Science IV -rahastojen
varainhankinta jatkuu edelleen.
CapMan Real Estate
Kiinteistömarkkinoiden likviditeetti on säilynyt hyvänä koko alkuvuoden
2007. Kohteiden kysyntä ja tarjonta ovat olleet edelleen korkealla
tasolla myyjien lisääntyneen aktiivisuuden ja ulkomaalaisten
sijoittajien lisääntyneen määrän seurauksena. Kohteiden hinnoittelu on
melko aggressiivista, ja kilpailu valmiista hyvistä kohteista on kovaa.
Kiinteistörahastojen lukumäärä kotimaassa kasvaa edelleen, ja niiden
toiminta markkinoilla on voimakasta. Markkinoiden aktiivisuus on
laajentunut myös pääkaupunkiseudun ulkopuolelle. Kehitystyötä vaativien
kohteiden oston ja hoidon haasteena sijoittajilla on oikeiden ja
riittävien resurssien löytäminen.
Taloudessa ei ole merkkejä positiivisen kehityksen kääntymisestä, minkä
vuoksi riittävät resurssit ja osaaminen tulevat jatkossa olemaan
keskeisessä asemassa markkinoilla onnistumisessa. CapManin
kiinteistöpääomarahastojen käytössä olevia resursseja on edelleen
vahvistettu kiinteistösijoitusten tekemisen ja kiinteistökannan
kehittämisen ja hoidon osalta. Tällä hetkellä kahdella rahastolla on
riittävät henkilöstöresurssit, kilpailukykyinen rakenne sekä yhteensä
noin 710 milj. euron jäljellä oleva sijoituskapasiteetti hyvien
sijoituskohteiden löytämiseksi ja nykyisen salkun kehittämiseksi
Suomessa. Resurssit ja tiimin joustava toimintatapa ja luotettavuus ovat
tuoneet rahastoille runsaasti sijoitusmahdollisuuksia. Markkinoilta on
mahdollista löytää jatkossakin yksittäisiä, rahastojen sijoitusfokuksiin
sopivia kohteita edelleen kehitettäviksi kilpailukykyisin hinnoin.
CapMan Oyj -konserni
CapManin strategiana on hyödyntää kasvun mahdollisuuksia
vaihtoehtoisessa sijoitusluokassa. Nykyisten tuotealuiden (Private
Equity, Real Estate) lisäksi sijoitusluokkaan kuuluvat mm.
infrastruktuurirahastot, metsärahastot ja osakemarkkinoille aktiivista
omistusta hyväksikäyttäen sijoittavat rahastot. CapMan selvittää
mahdollisuuksia laajentua joillekin näistä alueista ja tarkentaa tämän
vuoden aikana maantieteellistä strategiaansa erityisesti
Venäjän osalta.
Vuoden 2007 tulos ennen veroja ylittää selvästi vuoden 2006 tuloksen
ennen veroja. Lopullinen tulos riippuu siitä, kuinka paljon irtautumisia
tehdään jo voitonjaon piirissä olevista rahastoista, siirtyykö uusia
rahastoja voitonjaon piiriin ja miten sijoitusten arvot kehittyvät
niissä rahastoissa, joissa CapMan on merkittävä sijoittaja.
Irtautumismarkkinoiden odotetaan säilyvän hyvinä ja CapMan Equity VII A,
B ja Sweden -rahastojen sekä Finnventure Rahasto IV:n odotetaan
siirtyvän voitonjaon piiriin vuosien 2007-2008 aikana.
Kohdeyrityssijoituksia tekevillä rahastoilla on useita
irtautumisprosesseja käynnissä.
CapMan Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2007 julkistetaan 10.8.2007.
Helsingissä 3.5.2007
CAPMAN OYJ
Hallitus
Tiedotustilaisuus:
Tiedotustilaisuus analyytikoille ja lehdistölle järjestetään tänään klo
12.00 CapManin toimitiloissa osoitteessa Korkeavuorenkatu 32. CapManin
toimitusjohtaja Heikki Westerlund esittelee osavuosituloksen sekä luo
katsauksen alan markkinatilanteeseen. Tilaisuudessa on tarjolla kevyt
lounas.
Tiedotustilaisuuden esitysmateriaali julkaistaan suomeksi ja englanniksi
konsernin Internet-sivuilla, kun tiedotustilaisuus on alkanut.
Lisätietoja:
toimitusjohtaja Heikki Westerlund, puh. 09 6155 8304 tai 050 559 6580
talousjohtaja Olli Liitola, puh. 09 6155 8306 tai 0400 605040
JAKELU:
Helsingin Pörssi
keskeiset tiedotusvälineet
www.capman.com
KONSERNIN TASE
IFRS IFRS IFRS
EUR 31.3.07 31.3.06 31.12.06
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet 641 802 879 065 672 155
Liikearvo 4 845 174 4 845 174 4 845 174
Muut aineettomat hyödykkeet 682 864 722 410 709 754
Osuudet osakkuusyrityksissä 2 866 089 851 386 2 860 458
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat sijoitukset
Rahastosijoitukset 38 377 578 22 909 476 33 121 817
Muut sijoitukset 845 735 1 037 293 848 290
Saamiset 12 062 020 10 171 022 13 834 881
Laskennalliset verosaamiset 230 562 229 619 230 562
60 551 824 41 645 445 57 123 091
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 9 988 018 9 480 184 5 521 345
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvarat 19 653 655 1 986 979 2 779 410
Rahavarat 24 053 072 5 991 821 14 136 732
53 694 745 17 458 984 22 437 487
Varat yhteensä 114 246 659 59 104 429 79 560 578
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma
pääoma
Osakepääoma 771 587 759 303 771 587
Ylikurssirahasto 38 968 183 38 161 514 38 968 186
Muut rahastot 1 234 715 1 036 890 1 218 624
Muuntoerorahasto 216 796 -161 410 316 780
Kertyneet voittovarat 20 155 179 7 412 596 15 073 517
61 346 460 47 208 893 56 348 694
Vähemmistön osuus 6 035 989 128 881 598 720
Oma pääoma yhteensä 67 382 449 47 337 774 56 947 414
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 3 258 046 943 558 2 233 718
Pitkäaikaiset korolliset velat 10 000 000 0 10 000 000
Muut velat 490 000 457 845 430 000
13 748 046 1 401 403 12 663 718
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 28 096 982 9 523 454 7 409 436
Lyhytaikaiset korolliset velat 0 0 1 943 697
Kauden verotettavaan tuloon
perustuvat verovelat 5 019 092 841 798 596 313
33 116 074 10 365 252 9 949 446
Velat yhteensä 46 864 120 11 766 655 22 613 164
Oma pääoma ja velat yhteensä 114 246 569 59 104 429 79 560 578
KONSERNIN TULOSLASKELMA
IFRS IFRS IFRS
EUR 1-3/07 1-3/06 1-12/06
Liikevaihto 28 090 550 8 916 867 38 032 121
Liiketoiminnan muut tuotot 18 108 150 687 133
Henkilöstökulut -3 427 394 -2 523 232 -13 957 949
Poistot ja arvonalentumiset -142 676 -173 958 -725 993
Liiketoiminnan muut kulut -3 205 799 -3 289 437 -11 958 181
Sijoitusten käyvän arvon muutokset 4 082 718 2 220 716 3 549 490
Liikevoitto 25 415 507 5 151 106 15 626 621
Rahoitustuotot ja -kulut 328 665 170 230 420 027
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 914 873 -247 442 1 279 086
Voitto ennen veroja 26 659 045 5 073 894 17 325 734
Tuloverot -6 754 775 -1 407 138 -4 892 972
Konsernin voitto tilikaudelta 19 904 270 3 666 756 12 432 762
Jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 14 278 672 3 606 698 11 455 302
Vähemmistön osuus 5 625 598 60 058 977 460
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta
voitosta
laskettu osakekohtainen tulos:
Tulos/osake, EUR 0,19 0,05 0,15
Tulos/osake,
laimennusvaikutuksella oikaistu, EUR 0,18 0,05 0,15
KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOSLASKELMA
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Osake- Yli- Muut Muunto Kerty- Yht. Vähem- Oma
1 000 EUR pääoma kurssi rahas- ero- neet mistön pääoma
rahas- tot rahas- voitto osuus yht.
to varat
Oma pääoma
31.12.2006 772 38 968 1 218 316 15 074 56 348 599 56 947
Osakemerkinnät
optioilla
Muuntoerot -100
Optioiden kirjaus 17 61
Tilikauden voitto 14 279 5 625
Osingonjako -9 259 -188
Oma pääoma
31.3.2007 772 38 968 1 235 216 20 155 61 346 6 036 67 382
KONSERNIN
RAHAVIRTALASKELMA
IFRS IFRS IFRS
EUR 1-3/07 1-3/06 1-12/06
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden voitto 14 278 672 3 606 698 11 455 302
Poistot ja muut oikaisut 7 707 089 -502 350 352 225
Käyttöpääoman muutokset 7 914 361 926 737 889 351
Rahoituserät ja verot 135 483 -669 798 -1 549 100
Liiketoiminnan nettorahavirta 30 035 605 3 361 288 11 147 778
Investointien nettorahavirta -4 601 879 -429 157 -9 466 501
Rahoituksen nettorahavirta -15 517 386 -3 786 979 5 608 968
Rahavarojen muutos 9 916 340 -854 666 7 290 245
Rahavarat kauden alussa 14 136 732 6 846 487 6 846 487
Rahavarat kauden lopussa 24 053 072 5 991 821 14 136 732
LAATIMISPERIAATTEET
Konsernin osavuosikatsauksen laatimisessa on sovellettu samoja
laatimisperiaatteita kuin vuositilinpäätöksessä 2006.
TILINTARKASTUS
Osavuosikatsauksessa esitettävät tiedot ovat tilintarkastamattomia.
SEGMENTTI-INFORMAATIO
IFRS IFRS IFRS
EUR 1-3/07 1-3/06 1-12/06
Liikevaihto
CapMan Private Equity 5 654 540 7 685 836 33 115 589
CapMan Real Estate 22 436 010 1 231 031 4 916 532
Yhteensä 28 090 550 8 916 867 38 032 121
Liikevoitto
CapMan Private Equity 4 579 334 4 945 062 15 404 707
CapMan Real Estate 20 836 173 206 044 221 914
Yhteensä 25 415 507 5 151 106 15 626 621
LIIKETOIMINNAN KAUSILUONTEISUUS
Voitonjako-osuustuotot kertyvät vaihtelevasti riippuen irtautumisten
toteutumisajankohdasta. Yhdellä irtautumisella saattaa olla
merkittävä vaikutus CapMan Oyj:n koko vuoden tulokseen.
LIIKEVAIHTO JA TULOS VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN
Vuosi 2007
MEUR 1-3/07
Liikevaihto 28,1
Hallinnointipalkkiot 5,8
Voitonjako-osuustuotot 21,2
Tuotot
rahastosijoituksista 0,3
Kiinteistökonsultoinnin
tuotot 0,6
Muut tuotot 0,2
Sijoitusten käyvän arvon
muutokset 4,1
Rahoitustuotot ja -kulut 0,3
Osuus osakkuusyritysten
tuloksesta 0,9
Tulos ennen veroja 26,7
Kauden tulos 19,9
Vuosi 2006
MEUR 1-3/06 4-6/06 7-9/06 10-12/06 1-12/06
Liikevaihto 8,9 9,5 10,6 9,0 38,0
Hallinnointipalkkiot 5,6 6,8 6,3 6,2 24,9
Voitonjako-osuustuotot 2,6 1,2 3,7 1,9 9,4
Tuotot
rahastosijoituksista 0,0 0,7 0,0 0,2 0,9
Kiinteistökonsultoinnin
tuotot 0,5 0,6 0,4 0,5 2,0
Muut tuotot 0,2 0,2 0,2 0,2 0,8
Sijoitusten käyvän arvon 2,2 -0,5 1,0 0,8 3,5
muutokset
Rahoitustuotot ja -kulut 0,1 0,2 0,2 -0,1 0,4
Osuus osakkuusyritysten
tuloksesta -0,2 0,2 0,1 1,2 1,3
Tulos rahoituserien jälkeen 5,1 2,8 4,7 4,7 17,3
Kauden tulos 3,7 2,2 3,6 2,9 12,4
HENKILÖSTÖ 31.3.07 31.3.06 31.12.06
Suomi 74 67 72
Tanska 5 8 5
Ruotsi 16 15 16
Norja 6 5 5
Yhteensä 101 95 98
VASTUUSITOUMUKSET
EUR 31.3.07 31.3.06 31.12.06
Leasingvastuut ja muut
vastuusitoumukset 10 420 886 11 789 355 13 451 476
Sitoumukset rahastoihin 58 092 795 56 552 801 50 528 624
LIITE 1:CAPMAN OYJ -KONSERNIN HALLINNOIMAT RAHASTOT 31.3.2007,milj.euroa
Koko Kut- Rahaston ny- Toteutunut Lik-
* suttu kyisen salkun kassavirta vidit
pääoma hankinta- käypä Sijoit- hallin- varat
** hinta arvo tajille nointi-
*** yhtiölle
(carried
interest)
Voitonjaon piirissä ****
olevat rahastot
FV II, FV III 1)
ja FM II B
yhteensä 58,6 57,4 3,2 2,9 179,6 44,1 0,4
FV V 169,9 159,8 63,8 56,9 213,5 0,1 4,2
Fenno Ohjelma 2)
(Fenno Rahasto,
Skandia I ja
Skandia II)
yhteensä 59,0 59,0 16,2 21,3 113,2 7,3 0,2
CMRE I 5) 500,0 301,1 7,3 7,2 183,0 28,5 -5,2
Yhteensä 787,5 577,3 90,5 88,3 689,3 80,0
Rahastot, joiden
odotetaan siirtyvän
voitonjaon piiriin
vuonna 2007-2008
FV IV 59,5 59,5 14,1 16,0 62,2 0,7
CME VII A 156,7 123,0 85,9 144,9 66,4 5,5
CME VII B 56,5 49,9 35,2 66,8 29,7 3,0
CME SWE 67,0 52,4 36,7 61,9 28,5 2,8
Yhteensä 339,7 284,8 171,9 289,6 186,8
Muut rahastot,
jotka eivät vielä ole
voitonjaon piirissä
CME VII C 23,1 14,0 9,4 10,2 5,4 0,2
CMB VIII A 360,0 116,4 76,5 76,5 28,6
CMB VIII B 80,0 25,5 17,0 17,0 6,3
CM LS IV 46,1 10,9 8,7 8,7 0,4
CMT 20071) 127,0
FM III 1) 135,5 131,3 68,5 77,0 99,8 2,7
CMM IV 4) 240,0 108,0 77,2 83,4 10,9 20,6
CMRE II 6) 600,0 3,0 12,1 11,8 -9,3
Yhteensä 1 611,7 409,1 269,4 284,6 116,1
Rahastot, joilla on
rajallinen voitonjako-
potentiaali CapManille
NPEP II 3) 20,6 20,6 7,1 3,2 11,4 0,5
FV V ET 34,0 34,0 14,2 11,8 4,7 1,0
SWE LS 3) 49,2 40,7 26,0 23,0 0,2 0,4
SWE Tech 1), 3) 82,1 61,9 33,8 32,0 23,7 1,1
FM II A,C,D 1) 71,3 71,3 8,9 10,2 72,8 2,0
Yhteensä 257,2 228,5 90,0 80,2 112,8
Pääomarahastot
yhteensä 2 996,1 1499,7 621,8 742,7 1 105,0 80,0
OSAKKUUSYHTIÖ ACCESS CAPITAL PARTNERSIN HALLINNOIMAT
PÄÄOMAT 31.3.2007, milj. euroa
Rahasto Koko*
ACF 1) 250,3
ACF II A 1) 153,4
ACF II B 1) 123,5
ACF III A 1) 307,4
ACF III B 1) 88,9
Private Equity Mandaatit 738,6
Pääomat yhteensä 1662,1
Rahastojen lyhenteet:
ACF = Access Capital Fund
ACF II A = Access Capital Fund II Mid-market Buyout
ACF II B = Access Capital Fund II Technology
ACF III A = Access Capital Fund III Mid-market Buyout
ACF III B = Access Capital Fund III Technology
CMB = CapMan Buyout Fund
CME = CapMan Equity
CMLS = CapMan Life Science Fund
CMM = CapMan Mezzanine
CMRE = CapMan Real Estate
CMT 2007 = CapMan Technology 2007
FM = Finnmezzanine Rahasto
FV = Finnventure Rahasto
SWE LS = Swedestart Life Science
SWE Tech = Swedestart Tech
* Sijoittajien kokonaissitoumus rahastoon. CapManin tilastoissa hallin-
noitavalla pääomalla eli rahaston koolla tarkoitetaan tätä brutto-
määräistä kokonaissitoumusta. Hallinnoitaviin pääomiin ei lueta
mukaan osakkuusyhtiö Baltcap Management Oy:n hallinnoimia rahastoja
(CapManin osuus Baltcap Management Oy:stä 20 %; rahastojen koko yhteensä
noin 31,2 milj. euroa). Access Capital Partnersin hallinnoimat pääomat
esitetään erikseen.
** Sijoittajien rahastoon maksama pääoma.
*** Rahastojen sijoitukset on arvostettu käypään arvoon (fair value)
EVCA:n (European Private Equity and Venture Capital Association) suosi-
tusten mukaisesti. Käypä arvo on määrä, jolla sijoitus voisi rapor-
tointipäivänä aidosti vaihtaa omistajaa asiaa tuntevien ja liiketoimeen
halukkaiden osapuolten välillä. Pääomasijoitustoiminnan luonteen
mukaisesti rahastojen salkuissa on sijoituskohteita, joiden käypä arvo
ylittää hankintahinnan sekä sijoituskohteita, joiden käypä arvo alittaa
hankintahinnan.
**** CapMan Oyj -konsernin osuus voitonjakotuotoista.
Kun rahasto on tuottanut sijoittajille rahastosopimuksissa määritellyn
kumulatiivisen etuoikeutetun tuoton, siirtyy rahasto voitonjaon piiriin
ja hallinnointiyhtiölle jaetaan voitonjako-osuutta tulevista kassa-
virroista voitonjakosopimusten mukaisesti (ns. carried interest).
Kassavirralla tarkoitetaan sekä rahastojen jakamaa voittoa että pääoman-
palautuksia.Voitonjako-osuus jäljellä olevista kassavirroista rahas-
toittain (tällä hetkellä voitonjaon piirissä olevat rahastot):
Finnventure Rahasto II: 35 %, Finnventure Rahasto III: 25 %,
Fenno Ohjelma/Fenno Rahasto: 20 %, Fenno Ohjelma/Skandia I: 20 %,
Fenno Ohjelma/Skandia II: 20 %, Finnmezzanine Rahasto II B 20 %,
CapMan Real Estate I: 40 %.
CapMan Oyj -konsernin osuus voitonjaosta poikkeaa 100 %:sta seuraavien
rahastojen osalta: CapMan Buyout VIII A ja B: 70 %, CapMan Mezzanine IV:
75 %, CapMan Real Estate I: 64 %, CapMan Real Estate II: 60 %, Fenno
Rahasto ja Fenno Ohjelma (Skandia I,II): 50 - 60 %, CapMan Technology
2007: 50 %, CapMan Life Science IV: 50 %, Swedestart Tech: 12 %,
Swedestart Life Science: 10 %, Access Capital Fund: 47,5 %, Access
CapitalFund II: 45 %, Access Capital Fund III: 25 %, Access/Private
Equity Mandaatit: 25 %.
1.Rahastoon kuuluu kaksi tai useampi juridinen yksikkö
(rinnakkaiset rahastot on esitetty erillisenä vain jos niiden
sijoitus- fokukset tai portfoliot poikkeavat merkittävästi toisistaan).
2.Fenno Ohjelma, Skandia I ja Skandia II muodostavat yhdessä Fenno
Ohjelman, jota hallinnoidaan yhdessä Fenno Management Oy:n kanssa.
3.Valuuttamääräiset erät on arvostettu 31.3.2007 keskikurssiin.
4.CapMan Mezzanine IV: Kutsuttu sitoumus sisältää 96 milj. euron
suuruisen Leverator Oyj:n liikkeelle laskeman joukkovelkakirjalainan.
Rahaston likvidit varat sisältävät lainalimiitin, jolla sijoitukset
rahoitetaan seuraavan joukkovelkakirjalainaerän liikkeelle laskuun
asti. Toteutunut kassavirta sisältää maksut joukkovelkakirjalainan
merkitsijöille ja rahaston yhtiömiehille.
5.CapMan Real Estate I: Kutsuttu sitoumus sisältää MEUR 100 suuruisen,
Real Estate Leverator Oyj:n liikkeelle laskeman joukkovelkakirjalainan
ja MEUR 178,5 rahalaitoslainan (senior loan). Toteutunut kassavirta
sisältää jvk:n takaisinmaksun ja kassavirran rahaston yhtiömiehille.
6.CapMan Real Estate II: Rahaston koosta 25 % eli 150 milj. euroa on
omaa pääomaa ja loput 75 % lainarahoitusta.
LIITE 2: CAPMANIN HALLINNOIMIEN RAHASTOJEN TOIMINTA 1.1.-31.3.2007
CapManin hallinnoimien pääomarahastojen sijoitustoiminta muodostuu
suoraan kohdeyrityksiin tehtävistä sijoituksista pääasiassa
Pohjoismaissa sekä kiinteistösijoituksista. Tässä liitteessä käsitellään
ensin kohdeyrityssijoituksia tekevien pääomarahastojen toimintaa ja sen
jälkeen kiinteistösijoituksia tekevien pääomarahastojen toimintaa.
CapMan omistaa lisäksi 35 % Pariisissa, Münchenissä ja Guernseyllä
toimivasta Access Capital Partnersista, joka hallinnoi kolmea rahastojen
rahastoa sekä pääomasijoitusmandaatteja. Hallinnointiyhtiönä toimivan
Access Capital Partnersin rahastot sijoittavat keskikokoisiin
eurooppalaisiin buyout- ja teknologiarahastoihin. Lisätietoja Access
Capital Partnersin liiketoiminnasta löytyy osoitteesta
www.access-capital-partners.com.
KOHDEYRITYSSIJOITUKSIA TEKEVIEN RAHASTOJEN TOIMINTA
Kohdeyrityssijoituksia tekevien rahastojen sijoitustoiminta käsittää
yritysjärjestelyt eli buyout-sijoitukset, teknologiasijoitukset ja
sijoitukset life science -toimialalle. Yritysjärjestelyjä tehdään
valmistavaan teollisuuteen, palvelualoilla sekä kaupan toimialalla
keskisuuressa kokoluokassa. Teknologiasijoitukset kohdistuvat
kasvuvaiheessa oleviin sekä myöhäisen kasvuvaiheen teknologiayrityksiin.
Life science -sijoituksissa pääpaino on lääketieteen teknologiaan
erikoistuneissa yrityksissä.
Sijoitukset kohdeyrityksiin tammi-maaliskuussa 2007
Rahastot tekivät katsauskaudella kolme uuttasijoitusta, neljä
merkittävää lisäsijoitusta sekä pienempiä lisäsijoituksia yhteensä
58,1 milj. eurolla. Vertailukaudella rahastot tekivät yhden uuden
sijoituksen, yhdenmerkittävän lisäsijoituksen sekä pienempiä lisä-
sijoituksia 21,7 milj. eurolla.
CapMan Buyout VIII ja CapMan Mezzanine IV -rahastojen sijoitus
suomalaiseen Komas Oy:öön toteutui tammikuussa. Komas toimittaa valmiita
tuotteita, osakokoonpanoja ja yksittäisiä komponentteja metalli-,
koneenrakennus-, ajoneuvo- ja puolustusvälineteollisuudelle. Yrityksen
asiakkaat toimivat pääasiassa Pohjois- ja Länsi-Euroopassa.
CapMan Buyout VIII ja CapMan Mezzanine IV -rahastot ja John Nurminen Oy
julkistivat 1.2.2007 sopimuksen, jolla John Nurmisenm Ajoneuvo-
logistiikka-yksikkö siirtyi rahastojen enemmistöomistukseen. Ajoneuvo-
logistiikka-yksikkö tuottaa logistiikkapalveluita ajoneuvojen valmis-
tajille, maahantuojille ja jälleenmyyjille, ja on Itämeren alueen
johtava toimija alallaan.
CapMan Equity VII -rahastot sijoittivat maaliskuussa suomalaiseen
videovalvontaohjelmistoihin erikoistuneeseen Mirasys Oy:öön.
Mirasys kehittää ja markkinoi ohjelmistoja, joita käytetään
turva-alan sovelluksissa videon tai muun valvontaan liittyvän
materiaalin tallentamiseen, analysointiin sekä hallintaan. Sijoituksella
rahoitetaan Mirasysin kasvua ja kansainvälistymistä.
Swedestart Life Science -rahasto teki katsauskaudella lisäsijoitus-
päätökset ruotsalaisiin kohdeyrityksiinsä Aerocine AB:iin, Jolife AB:iin
ja Millicore AB:iin. Finnmezzanine Rahasto III teki
lisäsijoituspäätönsen Savcor Groupiin.
Irtautumiset kohdeyrityksistä tammi-maaliskuussa 2007
Rahastot irtautuivat katsauskaudella kokonaan kahdesta ja osittain
yhdestä yrityksestä. Katsauskaudella tehtyjen irtautumisten
hankintahinta oli mezzanine- lainojen lyhennykset ja osittaiset
irtautumiset mukaan lukien yhteensä 25,5 milj. euroa. Vertailukaudella
rahastot irtautuivat lopullisesti yhdestä yrityksestä, ja tuolloin
tehtyjen irtautumisten hankintahinta mezzanine- lainojen lyhennykset
mukaan lukien oli 23,6 milj. euroa.
CapMan hallinnoima CapMan Equity VII - rahasto myi tammikuussa
enemmistön omistuksestaan Moventas Oy:ssä Industri Kapital 2004
-rahastolle. Samalla Finnmezzanine III ja CapMan Mezzanine IV -rahastot
irtautuivat yhtiöstä. Kauppa toteutui lopullisesti maaliskuun
lopussa. Moventas Oy on yksi maailman johtavista teollisten ja tuuli-
turbiinivaihteiden valmistajista sekä vaihteiden huoltopalvelujen
tarjoajista. CapMan Equity VII -rahastolle jäi yhtiössä 16 %:n
omistusosuus. Rahastot sijoittivat Moventakseen huhtikuussa 2005,ja
niiden sijoitus yhtiöön on ollut erittäin hyvä rahastojen sijoittajille.
Katsauskaudella toteutui elokuussa 2006 julkistettu CapMan Equity VII
ja Swedestart Tech -rahastojen irtautuminen suomalaisesta Distocraft
Oy:stä, joka toimitti ohjelmistotuotteita televerkkojen operaattoreille.
Rahastot myivät osuutensa yhtiöstä Ericssonille. Rahastot sijoittivat
Distocraftiin vuonna 2003, ja sijoitus oli hyvä rahastojen sijoittajille.
Finnventure IV, V ja V ET -rahastot myivät helmikuussa loput omistamansa
SysOpenDigia Oyj:n osakkeet. Rahastot olivat saaneet osakkeet niiden
kohdeyrityksen Sentara Oyj:n yhdistyessä SysOpenDigia Oyj:n kanssa
vuonna 2006. Rahastojen alkuperäinen sijoitus yhtiöön oli tehty vuosina
2000 ja 2003.
Muut tapahtumat katsauskaudella
CapMan Buyout VIII ja CapMan Mezzanine IV -rahastot ja UPM-Kymmene Oyj
allekirjoittivat helmikuussa sopimuksen, jolla UPM:n omistama Walki Wisa
-ryhmä siirtyy CapManin hallinnoimien rahastojen omistukseen.
Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2007 toisella neljänneksellä.
Walki Wisa valmistaa kääreitä paperi-, teräs- ja puuteollisuudelle sekä
yhdistelmämateriaaleja pakkausteollisuudelle ja teknisiin tarkoituksiin.
Walki Wisan liikevaihto oli 287 milj. euroa vuonna 2006 ja se työllistää
noin 950 henkilöä erimaissa.
Maaliskuun lopussa julkistettiin CapMan Equity VII -rahastojen sijoitus ¨
suomalaiseen teknologiayritys Novintel Oy:öön. Novintel on erikoistunut
markkina- ja kilpailijaseurantaratkaisujen (Market Intelligence)
tuottamiseen eri toimialoille. Sijoituksella panostetaan erityisesti
yhtiön kansainvälisen liiketoiminnan kasvuun. Sijoitus toteutui
katsauskauden jälkeen huhtikuussa.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Huhtikuussa julkistettiin CapMan Equity VII -rahastojen irtautuminen
ruotsalaisesta integroituja kiinteistö-, turvallisuus- ja
toimitilapalveluja tuottavasta Synerco AB:sta. Rahastot myyvät
omistuksensa palvelutoimintoja tuottavalle Addici Holding AB:lle, ja
kaupan odotetaan toteutuvan toukokuun 2007 loppuun mennessä. Rahastot
sijoittivat yhtiöön vuonna 2003. Sijoitus Synercoon on ollut hyvä
CapManin hallinnoimien rahastojen sijoittajille.
Nordic Private Equity Partners II -rahasto
irtautui huhtikuussa LindPlast A/S:sta. LindPlast valmistaa muovisia
polyeteenipakkausmateriaaleja. Rahasto sijoitti yhtiöön vuonna 1996.
Irtautumisella ei ole vaikutusta CapMan Oyj:n kuluvan vuoden tulokseen,
koska rahasto ei ole voitonjaon piirissä.
Huhtikuun lopussa julkistettiin kauppa, jolla Finnventure IV,
Finnventure V ja Finnventure V ET -rahastot myyvät omistuksensa
suomalaisesta tietoturvaohjelmistoja ja verkkoratkaisuja toimittavasta
Secgo Software Oy:stä norjalaiselle pörssiyhtiölle Birdstep ASA:lle.
Rahastot saavat kaupassa Birdstep ASA:n Oslon pörssissä listattuja
osakkeita,ja lopullinen irtautuminen yhtiöstä tapahtuu kun osakkeet
myydään. Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2007 toisen neljänneksen
loppuun mennessä. Koska kauppa tehdään osakevaihtona, ei sillä ole
välitöntä vaikutusta CapMan Oyj:n vuoden 2007 tulokseen. Rahastot
sijoittivat Secgoonvuonna 2004, ja niiden omistusosuus yhtiöstä
oli ennen kauppaa 18 %.
KIINTEISTÖPÄÄOMARAHASTOJEN TOIMINTA
Sijoitukset tammi-maaliskuussa
Kiinteistöpääomarahastot tekivä katsauskaudella kolme uutta sijoitusta.
Katsauskauden kokonaisinvestointien määrä
oli 19,4 milj. euroa.
CapMan Real Estate I osti tammikuun alussa Kalevankatu 20:ssa
sijaitsevan kiinteistön ja tontin Kuntien Eläkevakuutukselta.Kalevankatu
20 sijaitsee Helsingin Kampissa, ja on ensimmäinen sijoituskohde
rahastolle joulukuussa julkistetun kiinteistösalkun myynnin jälkeen.
Kalevankatu 20 on rakennettu vuonna 1968, ja siinä on vuokrattavaa
pinta-alaa yhteensä noin 3 500 m².
CapMan RE II -rahasto teki helmikuussa ensimmäiset sijoituksensa ja osti
kaksi Hämeenlinnassa sijaitsevaa kiinteistöä Aina Groupilta. Kasarmikatu
4 sijaitsee Hämeenlinnan keskustassa, ja sen vuokrattava pinta-ala on
noin 3 500 m². Kiinteistö on rakennettu vuonna 1965 ja sen laajennusosa
on valmistunut vuonna 1990. Parolantie 104 on vuonna 1979 rakennettu
toimisto-, teollisuus- ja varastorakennuskokonaisuus. Vuokrattavaa
pinta-alaa rakennuksissa on noin 11 000 m². CapMan RE II -rahasto ja
Aina Group sopivat kaupan yhteydessä pitkäaikaisen vuokrasopimuksen
kiinteistöstä.
Irtautumiset tammi-maaliskuussa: CapMan Real Estate I -rahaston
salkun myynti
Tammikuun lopussa toteutui kauppa, jolla CapMan Real Estate I -rahasto
myi 22 toimitilakiinteistöstä koostuvan sijoitussalkkunsa Samson
Properties Ltd:lle, The Royal Bank of Scotlandille (RBS) ja Ajanta
Oy:lle. Salkun hankintahinta oli 304,4 milj. euroa ja kauppahinta
377,5 milj. euroa. CapMan Real Estate I jatkaa aktiivista
sijoitustoimintaansa kaupan jälkeen.
Muut tapahtumat katsauskaudella
CapMan RE II -rahasto solmi helmikuussa sopimuksen Tokmanni Oy:n kanssa
Mäntsälään rakennettavan logistiikkakeskuksen hankkimisesta.
Tokmannin logistiikkakeskus rakennetaan Helsinki-Lahti-moottoritien
varteen Mäntsälään, ja hanke valmistuu syksyllä 2008. Kohteeseen tulee
vuokrattavaa pinta-ala noin 74 400 m², ja siitä on solmittu
pitkäaikainen vuokrasopimus Tokmannin kanssa.
CapMan RE II -rahasto julkisti maaliskuussa sijoituksen Tampereen
Viinikankatu 49:ssä sijaitsevaan kiinteistöön. Tampereen Nekalassa
sijaitseva liike- ja varastotilaa sisältävä kiinteistö on rakennettu
vuonna 1968. Kiinteistössä on vuokrattavaa pinta- alaa 10 000 m²,
ja se on sijoitushetkellä lähes täyteen vuokrattu.