Stora Enso Consumer Board
FIN-55800 Imatra, Finland
Tel. +358 2046 121
Fax +358 2046 24716
www.storaenso.com/productnews
PRESSMEDDELELSE
2009-01-08
Større markedsandele for Performa 2S
Stora Enso's kartonkvalitet Performa 2S har øget sine markedsandele i kategorien 2-sidigt fuldbestrøgne falsæskekartoner, som anvendes til førseklasses emballager og grafiskeprodukter. Efter introduktionen for et år siden har kvaliteten hurtigt øget sin dominans i denne produktkategori.
"Performa 2S er på nuværende tidspunkt det eneste alternativ for kunder som har behov for denne type karton. Kvaliteten har en fantastisk god bulk og stivhed og kan uden tvivl være det bedste alternativ på lang sigt," siger Pasi Ahokas, Vice President, Stora Enso Graphical Boards.
Bulk og stivhed ved hjælp af CTMP
Performa 2S tilhører Stora Enso's produktfamilie Performa CTMP som kan tilbydes i gramvægte fra 215-400gr/m2. "Performa CTMP kartonkvaliteterne kombinerer falsæskekartonens stivhed og høje produktivitet med de mekaniske egenskaber og kemiske renhed hos helbleget homogenkarton," siger Ahokas. "Vore kunder anvender oftest Performa 2S til tidsskriftomslag, brochurer, kort og displays. Indenfor emballage er enduse først og fremmest kostmetik-og andre luksusemballager".
CTMP (kemiskthermo mekanisk pulp) anvendes i kartonens midterlag for at opnå bedre egenskaber for konvertering og trykning af krævende opgaver. Udover bulken, stivheden og falsebarheden kan man opnå førsteklasses trykresultater med Performa 2S, som er præmieret med Bronze Leaf-prisen for udmærkede prægnings- og folieprægningsegenskaber af American Foil Stamping and Embossing Association i 2008.
Direkte link til billede: http://bmt.storaenso.com/storaensolink.jsp?imageid=081223CB03
Mere information:
Stora Enso Consumer Board, Pasi Ahokas, Vice President, Graphical Boards, tfn +358 2046 22665
Stora Enso Consumer Board, Sanna Heiskanen, Marketing Communications Specialist,
tfn +358 20 46 23 440, e-post sanna.heiskanen@storaenso.com