Takoma Oyj Osavuosikatsaus 11.6.2009 klo 10.00
TAKOMA - KONSERNIN OSAVUOSIKATSAUS 1.11.2008 - 30.4.2009 (6 kk)
* Liikevaihto 9,23 milj. euroa (9,25 milj. euroa)
* Liikevoitto 0,25 milj. euroa (0,28 milj. euroa)
* Voitto ennen veroja 0,34 milj. euroa (0,43 milj. euroa)
* Tulos / osake 1,6 senttiä (2,1 senttiä)
* Oma pääoma / osake 1,30 euroa (1,30 euroa)
* Tilauskanta 9,15 milj. euroa (10,53 milj. euroa)
* Tilikauden 2009 näkymät: Konsernin liikevaihto laskee ja liikevoitto jää
merkittävästi heikommaksi kuin tilikaudella 2008
* Takoman vahva kassa antaa hyvät mahdollisuudet yhtiölle toteuttaa
kasvustrategiaansa ja kestää pitkittyvääkin reaalitalouden taantumaa
Toimitusjohtaja Kimmo Korhonen kommentoi:
”Takoma-konsernin puolivuotiskauden liikevaihto ja liikevoitto pysyivät
vertailukauden tasolla. Näkymät Takoma Subconissa kuitenkin heikkenivät nopeasti
kevään aikana, mistä syystä päätimme antaa koko konsernia koskevan
tulosvaroituksen. Konsernin kannattavuus laskee lopputilikaudesta
alihankintasegmentin nopeasti heikentyneen kysynnän ja kiristyneen
hintakilpailun johdosta. Olemme käyneet yt-neuvottelut Takoma Subconissa ja
tuotannon henkilöstöä koskevat sopeutustoimet on ajoitettu kesäkaudelle.
Finanssikriisi ja reaalitalouden epävarmuus ovat heijastuneet jossain määrin
myös Takoman hydrauliikkatoimialalle laivanrakennusteollisuuden tilausten
peruutuksina ja keskeytyksinä.”
TULOSKEHITYS JA TALOUDELLINEN ASEMA
LIIKEVAIHTO JA -VOITTO MARRAS-HUHTIKUULTA
Konsernin liikevaihto marras-huhtikuulta oli 9,23 (9,25) milj. euroa. Konsernin
liikevaihdosta 42 (49) % tuli laivanrakennus- ja offshore-teollisuudesta, 24
(22) % nosto- ja kuljetinlaitevalmistajien sekä 30 (27) % prosessiteollisuuden
laitevalmistajien toimituksista. Suoran viennin osuus konsernin liikevaihdosta
laski 1,27 (2,22) milj. euroon, joka vastasi 14 (24) % katsauskauden
liikevaihdosta.
Takoma Subcon toimintasegmentin liikevaihto kasvoi 1,6 % 6,12 (6,03) milj.
euroon, mutta liikevoitto jäi vain 0,16 (0,34) milj. euroon. Liikevoitto
marras-huhtikuulta oli 2,5 (5,6) % kauden liikevaihdosta. Alihankintasegmentin
kilpailutilanne on kiristynyt ja se rasittaa segmentin kannattavuutta.
Takoma Hydraulics toimintasegmentin liikevaihto laski 3,7 % 3,11 (3,22) milj.
euroon, mutta liikevoitto nousi 0,41 (0,39) milj. euroon. Liikevoitto
katsauskaudelta vastaa 13,3 (12,0) % kauden liikevaihdosta. Volyymien laskua
laivanrakennusteollisuuden asiakkailta kompensoi katsauskaudella
nostolaiteteollisuuden toimitusten kasvu.
Konsernin liikevoitto marras-huhtikuulta oli 0,25 (0,28) milj. euroa.
KATSAUSKAUDEN VOITTO
Konsernin nettorahoitustuotot olivat 0,10 (0,15) milj. euroa. Yleisen korkotason
laskun myötä konsernin rahoitusvarojen tuotto jää koko tilikaudelta alle puoleen
edellisen tilikauden tasosta. Voitto ennen veroja oli 0,34 (0,43) milj. euroa ja
verot 0,09 (0,11) milj. euroa. Osakekohtainen tulos oli 1,6 (2,1) senttiä ja
sijoitetun pääoman tuotto 3,4 (5,3) %.
KONSERNIN RAHOITUSASEMA
Konsernin liiketoiminnan rahavirta katsauskaudelta oli 0,70 (0,52) milj. euroa.
Rahavirta varsinaisista tuotannollisista investoinneista oli -0,19 (-0,90) milj.
euroa. Vertailukaudella liiketoimintojen hankinnan vaikutus investointien
rahavirtaan oli lisäksi -3,70 milj. euroa. Rahoituksen nettorahavirtaan sisältyy
0,43 (1,93) milj. euroa lainojen lyhennyksiä ja maksettuja osinkoja 0,63 (0,94)
milj. euroa.
Yhtiön pääomarakenne ja maksuvalmius ovat hyvät. Konsernin oma pääoma oli
katsauskauden lopussa 20,35 (20,31) milj. euroa. Likvidejä varoja konsernilla
oli katsauskauden lopussa 8,23 (9,13) milj. euroa ja korollisia rahoitusvelkoja
2,01 (2,71) milj. euroa. Likvidit rahoitusvarat on sijoitettu turvaaviin
lyhytaikaisiin korkosijoituksiin.
Katsauskauden lopussa konsernin omavaraisuusaste oli 80,5 (79,5) % ja nettovelan
suhde omaan pääomaan (gearing) oli -30,6 (-31,6) %.
TILAUSKANTA
Takoman tilauskanta oli 30.4.2009 yhteensä 9,15 (Q2/2008:10,53, Q1/2009: 12,40)
milj. euroa. Tilauskannan toimituksista noin 60 % arvioidaan ajoittuvan
tilikaudelle 2009.
Takoma Subconissa tilauskanta laski 50 % 2,59 (5,15) milj. euroon kysynnän
heikentymisen myötä. Lisäksi päämiehet muuttivat tilausperiodejaan lyhyemmiksi
pienentäessään omia varastojaan.
Takoma Hydraulicsin tilauskanta oli 6,56 (5,38) milj. euroa (nousua 22 %)
tilausten peruutuksista (1,45 milj. euroa) ja keskeytyksistä (0,98 milj. euroa)
huolimatta. Tilikauden toisella neljänneksellä Takoma Hydraulics voitti
tarjouskilpailun lastinkäsittelylaitteistojen hydraulisylintereistä neljään
suureen RoRo alukseen. Tilauksen arvo oli 1,12 milj. euroa ja sen toimituksista
ensimmäinen ajoittuu tilikaudelle 2009 ja loput tilikausille 2010 - 2011.
INVESTOINNIT
Katsauskauden bruttoinvestoinnit olivat 0,62 (10,01) milj. euroa. Poistot olivat
0,50 (0,34) milj. euroa. Bruttoinvestointeihin on sisällytetty myös
rahoitusleasingillä rahoitetut hankinnat.
Merkittävin investointi katsauskaudella oli Takoma Subconin iso CNC-aarpora.
Aarporan käyttöönotto ajoittui huhtikuulle 2009. Vertailukauden aikana
bruttoinvestointeihin sisältyi hankittujen liiketoimintojen osalta 5,15 milj.
euroa liikearvoa ja aineellista käyttöomaisuutta 3,90 milj. euroa.
Vertailukauden varsinaiset tuotannolliset investoinnit ilman yritysostoja olivat
0,90 milj. euroa.
Konserni on sitoutunut tilikaudella hankkimaan Takoma Hydraulicsille CNC-sorvin
ja Takoma Subconille työstökeskuksen. Sorvin toimitus on alkusyksystä 2009 ja
työstökeskuksen kesällä 2009. Koko tilikauden investointien arvioidaan nousevan
noin 1,6 milj. euroon.
VARSINAISEN YHTIÖKOKOUKSEN 26.1.2009 PÄÄTÖKSET
Takoma Oyj:n 26.1.2009 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen
1.11.2007 - 31.10.2008 ja myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja
toimitusjohtajalle.
Yhtiökokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti jakaa 31.10.2008
päättyneeltä tilikaudelta osinkoa 0,04 euroa per osake, yhteensä 626 570,64
euroa. Osingonjaon täsmäytyspäivä oli 29.1.2009 ja maksupäivä 5.2.2009 alkaen.
Takoma Oyj:n hallitukseen valittiin edelleen Juha Sarsama, Kimmo Korhonen ja
Veli Ollila sekä yhtiöstä riippumattomina hallituksen jäseninä Harri Nikunen ja
Juhani Vesterinen. Hallitus valitsi keskuudestaan puheenjohtajakseen Juha
Sarsaman ja varapuheenjohtajaksi Veli Ollilan.
Varsinaisiksi tilintarkastajiksi yhtiökokous valitsi KHT Janne Rajalahden ja
KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy:n päävastuullisena tilintarkastajanaan KHT
Mikko Lilja.
Varsinainen yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotukset, jotka koskivat
hallituksen valtuuttamista päättämään osakeannista ja erityisten oikeuksien
antamisesta sekä omien osakkeiden hankkimisesta.
HENKILÖSTÖ
Takoma-konsernin henkilöstömäärä oli katsauskauden päättyessä 91 (90).
Henkilöstömäärä marras-huhtikuussa oli keskimäärin 90 (91). Takoma Subcon
toimintasegmentin osuus henkilöstöstä keskimäärin oli 43 (46) ja Takoma
Hydraulicsin osuus 43 (43). Emoyhtiön palveluksessa oli 4 (2) henkilöä
katsauskauden aikana. Konsernin koko henkilöstö on Suomessa.
OSAKEPÄÄOMA
Takoman osakepääoma ja osakkeiden lukumäärä ei muuttunut katsauskauden aikana.
Takoman osakepääoma on katsauskauden päättyessä 939 856 euroa ja liikkeessä
olevien osakkeiden lukumäärä 15 664 266 kappaletta. Osakkeen nimellisarvo on
0,06 euroa. Yhtiön vähimmäispääoma on 600.000 euroa ja enimmäispääoma 60.000.000
euroa, joissa rajoissa osakepääomaa voidaan korottaa ja alentaa yhtiöjärjestystä
muuttamatta.
OSAKKEEN KURSSIKEHITYS JA OSAKEVAIHTO
Takoman markkina-arvo katsauskauden lopussa oli 15,51 (26,0) milj. euroa.
Osakkeen päätöskurssi 30.4.2009 oli 0,99 (1,66) euroa. Katsauskauden aikana
Takoman osakevaihto oli 553 175 (172 408) osaketta, joka vastaa 3,5 %:a koko
osakekannasta vaihtoarvoltaan 0,50 milj. euroa. Osakevaihto suhteessa vapaasti
vaihdettavissa olevaan osakemäärään oli 19,8 %.
Takoman osakkeella on NASDAQ OMX Helsinki Oy:n markkinatakausohjeen mukainen
markkinatakaus. Osakkeenomistajien kokonaismäärä oli 970 huhtikuun lopussa.
OLENNAISET TAPAHTUMAT KATSAUSKAUDEN JÄLKEEN
Takoma julkisti tulosvaroituksen 22.5.2009. Yhtiön arvioi, että tilikauden 2009
liikevaihto laskee ja liikevoitto jää merkittävästi heikommaksi kuin
tilikaudella 2008. Konsernin kannattavuus heikkenee erityisesti
alihankintaliiketoiminnan nopeasti laskeneen kysynnän ja kiristyneen
hintakilpailun johdosta.
MERKITTÄVÄT RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Laivanrakennus- ja offshoreteollisuuden epävarmuuden vuoksi Takoman
pääasialliset riskit liittyvät olemassa olevien tilausten peruutuksiin ja
keskeytyksiin. Hydrauliikkatoimialalla heikentynyt Ruotsin kruunu ja
hydraulisylinterien paikallinen valmistus Aasiassa ovat kiristäneet
hintakilpailua. Taantuman pitkittyessä konsernin kannattavuus voi edelleen
heikentyä, mikäli tehostamis- ja henkilöstön sopeuttamistoimet eivät ole
riittäviä. Takoma Subconin osalta edellisinä vuosina tehdyt mittavat
investoinnit varmistavat kapasiteetin riittävyyden ja kustannustehokkaan
tuotannon kysynnän jälleen normalisoituessa.
Takoman taseessa on 4,64 milj. euroa liikearvoa, josta 3,91 milj. euroa liittyy
Takoman Subconiin ja 0,73 milj. euroa Takoma Hydraulicsiin. Molemmat
yritysjärjestelyt toteutettiin 1.11.2007. Yhtiö tarkastelee liikearvojaan
vähintään vuosittain tai tarvittaessa.
Rahoitusmarkkinoiden maailmanlaajuinen kriisi on tehnyt yrityskauppojen
rahoittamisen yleisesti haasteelliseksi. Rahoituksen hinta on noussut
marginaalien ja riskilisien nousun myötä. Yhtiön taloudellinen tilanne ja vahva
kassa luovat kuitenkin hyvät mahdollisuudet kasvaa yritysostoin
suhdannekehityksestä huolimatta.
TAKOMAN NÄKYMÄT TILIKAUDELLE 2009
Takoma Oyj arvioi, että tilikauden 2009 liikevaihto laskee ja liikevoitto jää
merkittävästi heikommaksi kuin tilikaudella 2008. Viime tilikaudella Takoman
liikevoitto oli 0,74 milj. euroa ja liikevaihto 18,40 milj. euroa.
Takoman kannattavuus heikkenee erityisesti Takoma Subconin nopeasti laskeneen
kysynnän ja kiristyneen hintakilpailun johdosta. Takoma Hydraulicsin
liikevaihto- ja tulosnäkymät tilikaudelle 2009 ovat ennallaan.
Turvatakseen kilpailukykynsä, Takoma on aloittanut tehostamis- ja henkilöstön
sopeuttamistoimet alihankintatoimialalla. Tällä hetkellä lomautukset koskevat 35
tuotannon työntekijää.
Liikevaihtoa ja kannattavuutta koskevat arviot perustuvat Takoman tämänhetkisiin
markkinanäkymiin ja nykyisen laajuiseen liiketoimintaan.
LAATIMISPERIAATTTEET
Tämä osavuosikatsaus on laadittu noudattaen kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (IFRS) IAS 34 Osavuosikatsaukset - standardia.
Osavuosikatsauksessa on noudatettu samoja kirjaamis- ja laskentaperiaatteita
kuin vuositilinpäätöksessä 2008. Kaikki tilinpäätöslyhennelmän ja liitetietojen
luvut ovat pyöristettyjä, minkä vuoksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa
saattaa poiketa esitetystä summasta.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää johdon arvioiden ja oletusten
käyttämistä, mikä vaikuttaa taseen varojen ja velkojen määriin, ehdollisten
varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määriin. Vaikka
arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen parhaaseen näkemykseen, on mahdollista,
että toteumat poikkeavat tilinpäätöksessä käytetyistä arvoista.
1.1.2009 voimaantulleista IFRS-standardeista ja tulkinnoista seuraavilla on
vaikutusta konserniraportointiin:
- IFRS 8 Toimintasegmentit, Takoma on ottanut tämän standardin ennalta käyttöön
31.10.2008
- IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardin muutos
LÄHIPIIRITIEDOT
Takoma konsernin katsauskauden kuluihin sisältyy 0,19 (0,19) milj. euroa
lähipiirille maksettuja toimitilavuokria.
TALOUDELLISEN TIEDOTTAMISEN AIKATAULU VUONNA 2009
Osavuosikatsaus ajalta 1.11.2008 - 31.7.2009 (9 kk) julkistetaan 10.9.2009.
TILINPÄÄTÖSLYHENNELMÄ JA LIITETIEDOT
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN TULOSLASKELMA |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 02/09 | 02/08 | 11/08 | 11/07 | 11/07 |
| | - | - | - | - | - |
| | 04/09 | 04/08 | 04/09 | 04/08 | 10/08 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 3 kk | 3 kk | 6 kk | 6 kk | 12 kk |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | 4 647 | 4611 | 9 228 | 9 250 | 18 397 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan muut | 2 | 7 | 8 | 12 | 6 |
| tuotot | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Valmiiden ja | 250 | -37 | 889 | -374 | -167 |
| keskeneräisen | | | | | |
| tuotteiden varaston | | | | | |
| muutos | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineiden ja | -2 580 | -2693 | -5 946 | -5 082 | -9 595 |
| tarvikkeiden käyttö | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Työsuhde-etuuksista | -1 087 | -1 014 | -2 134 | -2 118 | -4 137 |
| aiheutuvat kulut | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot | -249 | -157 | -498 | -335 | -975 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan muut | -735 | -472 | -1 299 | -1 073 | -2 791 |
| kulut | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto | 247 | 244 | 248 | 280 | 737 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto% | 5,3 | 5,3 | 2,7 | 3,0 | 4,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot | 37 | 96 | 140 | 235 | 444 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituskulut | -17 | -36 | -44 | -89 | -168 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Voitto ennen veroja | 267 | 304 | 343 | 426 | 1 013 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tuloverot | -69 | -79 | -90 | -106 | -214 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden voitto | 197 | 225 | 254 | 319 | 799 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Jakautuminen | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön | 197 | 225 | 254 | 319 | 799 |
| omistajille | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön omistajille | | | | | |
| kuuluvasta voitosta | | | | | |
| laskettu | | | | | |
| osakekohtainen tulos | | | | | |
| (euroa) | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laimentamaton ja | 0,013 | 0,016 | 0,016 | 0,021 | 0,052 |
| laimennettu | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LAAJA KONSERNIN | | | | | |
| TULOSLASKELMA | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden voitto | 197 | 225 | 254 | 319 | 799 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut laajan tuloksen erät verojen | | | | |
| jälkeen | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laajan tuloslaskelman | 197 | 225 | 254 | 319 | 799 |
| voitto | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Laajan tuloslaskelman voiton | | | | |
| jakautuminen | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön | 197 | 225 | 254 | 319 | 799 |
| omistajille | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN TASE |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 30.4.2009 | 30.4.2008 | muutos% | 31.10.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| VARAT | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset varat | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineelliset hyödykkeet | 5 009 | 4 558 | | 4 831 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikearvo | 4 640 | 5 149 | | 4 640 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut aineettomat hyödykkeet | 365 | 20 | | 479 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitusvarat | 39 | 42 | | 39 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laskennalliset verosaamiset | 205 | 29 | | 180 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 10 257 | 9 798 | 4,7 | 10 170 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset varat | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vaihto-omaisuus | 3 980 | 2 927 | | 2 802 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myyntisaamiset ja muut | 2 816 | 3 701 | | 5 020 |
| saamiset | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavarat | 8 231 | 9 131 | | 8 785 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 15 026 | 15 759 | -4,6 | 16 606 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Varat yhteensä | 25 284 | 25 557 | -1,1 | 26 776 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakepääoma | 940 | 940 | | 940 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muu oma pääoma | 19 413 | 19 373 | | 19 786 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma yhteensä | 20 353 | 20 313 | 0,2 | 20 726 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset velat | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laskennalliset verovelat | 621 | 344 | | 557 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitusvelat | 955 | 1 652 | | 1 197 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 1 576 | 1 996 | -21,0 | 1 754 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset velat | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ostovelat ja muut velat | 2 263 | 2 082 | | 3 411 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Varaukset | 38 | 111 | | 18 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitusvelat | 1 054 | 1 055 | | 867 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 3 355 | 3 248 | 3,3 | 4 297 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Velat yhteensä | 4 931 | 5 243 | -6,0 | 6 050 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 25 284 | 25 556 | -1,1 | 26 776 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 11/08 | 11/07 | muutos% | 11/07 |
| | - | - | | - |
| | 04/09 | 04/08 | | 10/08 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 6 kk | 6 kk | | 12 kk |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan rahavirrat | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden voitto | 254 | 319 | | 799 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oikaisut | 500 | 299 | | 846 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Käyttöpääoman muutokset | 6 | 78 | | 131 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Maksetut korot ja verot netto | -63 | -176 | | -266 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 696 | 521 | 33,7 | 1 510 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Investointien rahavirrat | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Investoinnit aineellisiin ja | -241 | -902 | | -1 589 |
| aineettomiin hyödykkeisiin | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineellisten ja aineettomien | 50 | | | |
| hyödykkeiden luovutustulot | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Luovutustulot muista | | 1 | | 1 |
| sijoituksista | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tytäryritysten hankinta | | -3 699 | | -3 703 |
| vähennettynä | | | | |
| hankintahetken rahavaroilla | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Investointien nettorahavirta | -191 | -4 599 | -95,8 | -5 291 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituksen rahavirta | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lainojen muutos | -434 | -1 930 | | -2 573 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Maksetut osingot | -626 | -939 | | -939 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituksen nettorahavirta | -1 060 | -2 869 | -63,1 | -3 512 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavarojen muutos | -554 | -6 947 | -92,0 | -7 293 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavarat tilikauden alussa | 8 785 | 16 078 | | 16 078 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavarat tilikauden lopussa | 8 231 | 9 131 | | 8 785 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Osake- | Yli- | Sij. | Kerty- | Oma |
| | pääoma | kurssi- | vapaan | neet | pääoma |
| | | rahasto | oman | voitto- | yhteensä |
| | | | pääoman | varat | |
| | | | rahasto | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma 1.11.2007 | 780 | 422 | 229 | 14 602 | 16 034 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden laaja tulos | | | | 319 | 319 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Suunnattu osakeanti | 160 | | 4 740 | | 4 900 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osingonjako | | | | -940 | -940 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma 30.4.2008 | 940 | 422 | 4 969 | 13 982 | 20 313 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma 1.11.2008 | 940 | 422 | 4 903 | 14 461 | 20 726 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden laaja tulos | | | | 254 | 254 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osingonjako | | | | -627 | -627 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma 30.4.2009 | 940 | 422 | 4 903 | 14 088 | 20 353 |
--------------------------------------------------------------------------------
TOIMINTASEGMENTIT
Konsernilla on kaksi raportoitavaa segmenttiä: Takoma Subcon ja Takoma
Hydraulics. IFRS 8:n käyttöönotto ei ole olennaisesti muuttanut konsernin
raportoitavia toimintasegmenttejä, sillä jo konsernin aiemmin esittämä
segmentti-informaatio perustui johdon sisäiseen raportointiin, jossa varojen ja
velkojen arvostusperiaatteet ovat olleet ja ovat edelleen IFRS-säännösten
mukaiset.
Takoma Subcon -segmentin ydinosaamista on avarrettavien ja jyrsittävien
kappaleiden vaativa koneistus. Hervannan Koneistus hankkii, valmistaa ja
toimittaa tuotteita asiakkaan antamien piirustusten ja tietojen pohjalta.
Takoma Hydraulics -segmentin liiketoimintaan kuuluu Tampereen Laatukoneistuksen
valmistamat vaativissa laitekokonaisuuksissa käytettävät hydraulisylinterit.
Konsernissa segmenttien tuloksellisuuden arviointi sekä segmenteille
kohdennettavia resursseja koskevat päätökset perustuvat segmenttien
liikevoittoon. Tämä on johdon käsityksen mukaan soveltuvin mittari vertailtaessa
segmenttien tuloksellisuutta kyseisten toimialojen muihin yrityksiin.
Konsernissa edellä mainituista arvioinneista ja resurssointipäätöksistä vastaa
ylimpänä operatiivisena päätöksentekijänä konsernin johtoryhmä.
Konserni ei ole yhdistänyt toimintasegmenttejä yllä mainittujen raportoitavien
segmenttien muodostamiseksi. Segmentit eivät käy kauppaa keskenään.
Segmenttien varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan eriä, joita segmentti
käyttää liiketoiminnassaan tai jotka ovat järkevällä perusteella
kohdistettavissa segmenteille. Kohdistamattomat erät koostuvat tuloveroista sekä
koko konsernin yhteisistä eristä. Investoinnit koostuvat useammalla kuin yhdellä
tilikaudella käytettävien aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden ja
aineettomien hyödykkeiden lisäyksistä.
--------------------------------------------------------------------------------
| TOIMINTASEGMENTTITIEDOT |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Q1-Q2/09 | Q1-Q2/08 | Q1-Q4/08 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 6 kk | 6 kk | 12 kk |
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVAIHTO | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 6 121 | 6 025 | 12 383 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 3 105 | 3 224 | 6 014 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 9 227 | 9 250 | 18 397 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVOITTO | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 155 | 339 | 987 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 412 | 387 | 477 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 567 | 726 | 1 465 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVOITTO, % | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 2,5 | 5,6 | 8,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 13,3 | 12,0 | 7,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 6,1 | 7,8 | 8,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| POISTOT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 34 | 253 | 524 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 65 | 61 | 116 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 99 | 313 | 639 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | -30 | -128 | -258 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | -75 | -71 | -157 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | -105 | -199 | -414 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| TULOVEROT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | -32 | -56 | -187 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | -88 | -98 | -50 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | -121 | -154 | -237 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | 30.4.2009 | 30.4.2008 | 31.10.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| SEGMENTEILLE KOHDISTETTAVAT | | | |
| VARAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 12 602 | 12 215 | 13 186 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 4 430 | 4 171 | 4 013 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 17 032 | 16 386 | 17 198 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| SEGMENTEILLE KOHDISTETTAVAT | | | |
| VELAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 4 231 | 6 549 | 4 637 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 4 197 | 3 939 | 4 059 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 8 428 | 10 487 | 8 696 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| INVESTOINNIT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 490 | 8 616 | 9 389 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 70 | 1 382 | 1 443 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 561 | 9 998 | 10 832 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| TILAUSKANTA | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 2 588 | 5 154 | 4 358 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 6 563 | 5 377 | 7 800 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 9 151 | 10 531 | 12 158 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| HENKILÖSTÖ KAUDEN LOPUSSA | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 43 | 45 | 43 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 44 | 42 | 39 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Oyj | 4 | 3 | 4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Konserni yhteensä | 91 | 90 | 86 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | Q1-Q2/09 | Q1-Q2/08 | Q1-Q4/08 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 6 kk | 6 kk | 12 kk |
--------------------------------------------------------------------------------
| HENKILÖSTÖ KESKIMÄÄRIN | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Subcon | 43 | 46 | 46 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Hydraulics | 43 | 43 | 42 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takoma Oyj | 4 | 2 | 3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Konserni yhteensä | 90 | 91 | 90 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| TÄSMÄYTYSLASKELMAT |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Q1-Q2/09 | Q1-Q2/08 | Q1-Q4/08 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 6 kk | 6 kk | 12 kk |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Raportoitavien segmenttien tuotot | 567 | 726 | 1 465 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenteille kohdistamattomat erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| IFRS 3 arvostus käypään arvoon | -115 | -109 | -393 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön kulut | -204 | -338 | -335 |
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVOITTO | 249 | 280 | 737 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot ja -kulut | 96 | 146 | 276 |
--------------------------------------------------------------------------------
| VOITTO ENNEN VEROJA | 344 | 426 | 1 013 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Raportoitavien segmenttien poistot | 99 | 313 | 639 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenteille kohdistamattomat erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| IFRS 3 arvostus käypään arvoon | 115 | 0 | 230 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön poistot | 284 | 21 | 106 |
--------------------------------------------------------------------------------
| POISTOT | 498 | 335 | 975 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Raportoitavien segmenttien | -105 | -199 | -414 |
| rahoitustuotot ja -kulut | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eliminoinnit | 102 | 133 | 273 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön nettorahoitustuotot | 99 | 213 | 417 |
--------------------------------------------------------------------------------
| RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT | 96 | 146 | 276 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Raportoitavien segmenttien tuloverot | -121 | -154 | -237 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut oikaisut | 31 | 20 | 23 |
--------------------------------------------------------------------------------
| TULOVEROT | -90 | -134 | -214 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | 30.4.2009 | 30.4.2008 | 31.10.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Raportoitavien segmenttien varat | 17 032 | 16 386 | 17 198 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenteille kohdistamattomat varat | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön rahavarat | 7 707 | 8 964 | 8 356 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut kohdistamattomat varat | 544 | 207 | 1 222 |
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN VARAT YHTEENSÄ | 25 284 | 25 557 | 26 777 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Raportoitavien segmenttien velat | 8 428 | 10 487 | 8 696 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eliminoinnit | -4 396 | -5 729 | -3 465 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenteille kohdistamattomat velat | 899 | 485 | 820 |
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN VELAT YHTEENSÄ | 4 931 | 5 244 | 6 050 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Raportoitavien segmenttien | 561 | 9 998 | 10 832 |
| investoinnit | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön investoinnit | 58 | 0 | 20 |
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN INVESTOINNIT YHTEENSÄ | 619 | 9 998 | 10 852 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| AINEETTOMAT JA AINEELLISET HYÖDYKKEET |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 30.4.2009 | 30.4.2008 | 31.10.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineettomat hyödykkeet | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kirjanpitoarvo 1.11. | 5 119 | 4 | 4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yritysostot | | 5 165 | 5 344 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lisäykset | 3 | | 16 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähennykset | | | -8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot ja arvonalentumiset | -118 | -1 | -237 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kirjanpitoarvo kauden lopussa | 5 004 | 5 169 | 5 119 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineelliset hyödykkeet | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kirjanpitoarvo 1.11. | 4 831 | 97 | 97 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yritysostot | | 3 902 | 3 902 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lisäykset | 616 | 893 | 1 570 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähennykset | -58 | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot ja arvonalentumiset | -381 | -334 | -738 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kirjanpitoarvo kauden lopussa | 5 009 | 4 558 | 4 831 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN VASTUUT |
| 1000 eur |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 30.4.2009 | 30.4.2008 | 31.10.2008 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Takaukset | 20 | 20 | 20 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yrityskiinnitykset | 1 400 | 1 400 | 1 400 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pantit | 7 | 6 | 12 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vuokravastuut | 1 806 | 2 064 | 2 011 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Koronvaihtosopimus, | 411 | 536 | 474 |
| nimellisarvo | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| TUNNUSLUVUT |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oman pääoman tuotto, % | 2,5 | 3,5 | 4,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 3,4 | 5,3 | 6,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvestoinnit, 1000 eur | 0,6 | 10,0 | 10,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset velat, 1000 eur | 2 009 | 2 707 | 2 064 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusaste, % | 80,5 | 79,5 | 77,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelkaantumisaste, % | -30,6 | -31,6 | -32,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma per osake, eur | 1,30 | 1,30 | 1,32 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä keskimäärin, 1000 | 15 664 | 15 269 | 15 468 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä tk:n lopussa, 1000 | 15 664 | 15 664 | 15 664 |
--------------------------------------------------------------------------------
Osavuosikatsauksen tiedot ovat tilintarkastamattomia.
Takoma Oyj
Hallitus
Lisätietoja: Kimmo Korhonen, toimitusjohtaja, puhelin 050 430 6482 ja Tarja
Rantala, talousjohtaja, puhelin 040 774 9290
Jakelu: NASDAQ OMX Helsinki Oy, keskeiset tiedotusvälineet, www.takoma.fi
--------------------------------------------------------------------------------
| TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oman pääoman tuotto (ROE), % | Voitto/tappio x 100 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Oma pääoman (keskimäärin vuoden aikana) |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoitetun pääoman tuotto | Voitto/tappio ennen veroja + rahoituskulut x |
| (ROI), % | 100 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat |
| | (keskimäärin vuoden aikana) |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusaste, % | Oma pääoma x 100 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Taseen loppusumma - saadut ennakot |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekohtainen tulos, euroa | Osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos |
--------------------------------------------------------------------------------
| (EPS) | Osakkeiden lukumäärä (keskimäärin vuoden |
| | aikana) |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma per osake, euroa | Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma |
| | pääoma |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Osakkeiden laimentamaton lukumäärä |
| | tilinpäätöspäivänä |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelkaantumisaste, % | Korolliset nettorahoitusvelat x 100 |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Gearing) | Oma pääoma |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakekannan markkina-arvo | Osakkeiden lukumäärä x kurssi tilikauden |
| | lopussa |
--------------------------------------------------------------------------------