RAMIRENT OYJ OSAVUOSIKATSAUS 6.5.2010 KLO 09.00
RAMIRENTIN TAMMI-MAALISKUU 2010: HEIKKO MARKKINATILANNE JA ANKARAT SÄÄOLOSUHTEET
PAINOIVAT TULOSTA
Huom! Sulkeissa olevat luvut viittaavat edeltävän tilikauden vastaavaan
ajanjaksoon, ellei toisin mainittu.
TAMMI-MAALISKUUN 2010 PÄÄKOHDAT
- Liikevaihto aleni 8,7 % ja oli 111,5 (122,2) Me;
paikallisissa valuutoissa lasku oli 14,2 %
- Liikevoitto ennen poistoja (EBITDA) oli 17,5 (30,3) Me, eli 15,7% (24,8 %)
liikevaihdosta
- Liikevoitto oli -5,6 (7,2) Me, eli -5,0 % (5,9 %)
liikevaihdosta
- Katsauskauden tulos oli -5,3 (0,5) Me ja tulos/osake -0,05(0,00) euroa
- Bruttoinvestoinnit olivat 12,5 (2,5) Me
- Rahavirta investointien jälkeen aleni -4.0 (17,9) Me:oon
- Nettovelka oli 211,7 (281,2) Me ja nettovelkaantumisaste 68,4 % (99,4 %)
- Kauden aikana toteutettiin yksi yrityskauppa Ruotsissa ja allekirjoitettiin
yksi ulkoistamissopimus Norjassa
VUODEN 2010 NÄKYMÄT
Ramirentin näkymät vuodelle 2010 eivät ole muuttuneet.
Uudelleenjärjestelytoimenpiteistä ja kiinteiden kustannusten sopeuttamisesta
johtuen voiton ennen veroja ennakoidaan kehittyvän myönteisesti vuonna 2010 ja
rahavirran odotetaan olevan positiivinen.
--------------------------------------------------------------------------------
| Me | 1-3/2010 | 1-3/2009 | Muutos | 1-12/2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | 111,5 | 122,2 | -8,7% | 502,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| EBITDA | 17,5 | 30,3 | -42,2% | 129,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto (EBIT) | -5,6 | 7,2 | | 28,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| % liikevaihdosta | -5,0 % | 5,9 % | | 5,7% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos ennen veroja (EBT) | -6,0 | 0,9 | | 12,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Katsauskauden tulos | -5,3 | 0,5 | | 4,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake (EPS), | -0,05 | 0,00 | | 0,04 |
| laimennettu, e | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoitetun pääoman tuotto | 5,8 % | 14,0 % | | 8,5% |
| (ROI), % 1) | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelka | 211,7 | 281,2 | -24,7% | 207,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelkaantumisaste | 68,4% | 99,4% | | 67,8% |
| (gearing), % | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusaste, % | 46,4% | 39,8% | | 46,6% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvestoinnit | 12,5 | 2,5 | 400,0% | 17,5 |
| pitkäaikaisiin varoihin, | | | | |
| Me | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavirta investointien | -4,0 | 17,9 | | 87,6 |
| jälkeen | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö kauden lopussa | 3 047 | 3 502 | -13,0% | 3 021 |
--------------------------------------------------------------------------------
Luvut on laskettu rullaavan 12 kuukauden lukujen perusteella.
MAGNUS ROSÉN, KONSERNIJOHTAJA:
Toimintamme kausiluontoisuuden vuoksi vuoden ensimmäinen neljännes on yleensä
koko vuoden heikoin neljännes. Tänä vuonna myös poikkeuksellisen kylmä talvi ja
heikko markkinatilanne vaikuttivat ensimmäisellä neljänneksellä toimintaamme
negatiivisesti kaikissa toimintamaissamme. Konsernin nettovelka kasvoi myös
investointien sekä heikon vuoden alun johdosta, mutta säilyy terveellä tasolla
ja vuonna 2010 rahavirran odotetaan olevan positiivinen.
Merkkejä joidenkin tuoteryhmien kysynnän elpymisestä oli nähtävissä
vuosineljänneksen loppupuolella Pohjoismaissa ja Venäjällä.
Odotamme kuitenkin vuoden 2010 säilyvän haasteellisena, sillä ankara talvi on
viivyttänyt sesonkikauden alkua. Lyhyen aikavälin tärkeimpiä tavoitteitamme ovat
siksi edelleen kannattavuuden turvaaminen, vuokrakaluston mukauttaminen ja
rahavirta.
Olemme hyvässä asemassa hyödyntämään paranevia markkinaolosuhteita ja
saavuttamaan kannattavan kasvun. Uudelleenjärjestelytoimenpiteiden johdosta
kiinteät kulut on sopeutettu vastaamaan alentunutta myyntiä ja myös
maantieteellistä verkostoamme on vahvistettu. Olemme siirtämässä painopistettä
liikevaihdon kasvattamiseen tarttumalla markkinoilla avautuviin tilaisuuksiin,
sekä ulkoistamissopimuksiin että yrityshankintoihin, kuin myös orgaanisen kasvun
myötä. Myös hinnoittelun säilyttäminen vakaana on edelleen tärkeässä asemassa ja
odotamme, että kysynnän elpyessä hintataso kääntyy kasvuun.
Työ yhteisen Ramirent-toimintamallin kehittämiseksi jatkuu. Osana tätä työtä
julkistimme ensimmäisellä vuosineljänneksellä konsernin uudistetun
brändistrategian, jonka tavoitteena on entistä yhtenäisempi Ramirent, jotta
kaikki paikalliset yksikkömme pystyvät hyödyntämään koko konsernin resursseja ja
voimaa.
RAMIRENTIN TAMMI-MAALISKUUN 2010 OSAVUOSIKATSAUS
MARKKINAKATSAUS
Vuoden 2010 ensimmäisellä neljänneksellä markkinatilanne oli edelleen
haasteellinen ja poikkeuksellisen kylmä talvi heikensi sitä entisestään
viivyttämällä rakentamista kaikissa Ramirentin toimintamaissa. Keski-Euroopassa
myös infrastruktuurirakentaminen, joka tähän saakka on ollut vakaata, heikkeni
ensimmäisellä neljänneksellä. Kauden loppupuolella asuntorakentaminen alkoi
aktivoitua erityisesti Pohjoismaissa ja Venäjällä.
LIIKEVAIHTO
Ramirentin vuoden 2010 tammi-maaliskuun liikevaihto aleni 8,7 % ja oli 111,5
(122,2) Me. Liikevaihdon lasku johtui vähäisestä rakentamisesta, jota
entisestään hidasti poikkeuksellisen kylmä talvi. Paikallisilla valuutoilla
laskettuna konsernin liikevaihto aleni 14,2 %. Kaikkien segmenttien, erityisesti
Tanskan, Europe Eastin ja Europe Centralin liikevaihto väheni edellisvuoden
vastaavaan jaksoon verrattuna. Segmenttikohtaiset liikevaihdot olivat:
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Me) | 1-3/10 | 1-3/09 | Muutos | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | 28,1 | 28,7 | -2,1% | 134,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 29,4 | 32,0 | -8,2% | 127,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | 28,4 | 28,9 | -1,9% | 109,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | 8,1 | 11,3 | -28,1% | 42,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | 7,5 | 9,3 | -19,7% | 51,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | 12,1 | 14,1 | -14,2% | 65,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenttien välisen | -2,0 | -2,1 | | -28,1 |
| liikevaihdon eliminointi | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto yhteensä | 111,5 | 122,2 | -8,7% | 502,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
TULOS
Liikevoitto ennen poistoja (EBITDA) oli 17,5 (30,3) Me, eli 15,7 % (24,8 %)
liikevaihdosta. Kannattavuutta rasittivat myynnin jatkuva heikkeneminen ja
sesonkikautta edeltävät, lisääntyneiden korjausten ja kuljetusten aiheuttamat,
myyntiin suhteutettuna korkeat muuttuvat kulut. Kiinteät kulut olivat 2,7 %
alemmat kuin edellisvuonna. Toteutuneet luottotappiot ja luottotappiovarausten
muutos olivat yhteensä -1,0 (-0,4) Me. Poistot olivat 23,1 (23,1)Me.
Konsernin liikevoitto (EBIT) oli -5,6 (7,2) Me eli -5,0 % (5,9 %)
liikevaihdosta. Liikevoitto ja liikevoittoprosentti segmenteittäin olivat:
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Me) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | -0,2 | 0,9 | 12,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -0,8% | 3,1% | 9,0% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 2,6 | 5,3 | 20,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | 8,8% | 16,6% | 16,4% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | -0,4 | 2,5 | 9,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -1,6% | 8,7% | 8,4% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | -0,6 | -0,1 | -4,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -7,8% | -0,6% | -10,1% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | -2,4 | -3,3 | -10,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -32,2% | -35,8% | -20,7% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | -2,6 | 0,7 | 2,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -21,8% | 5,1% | 4,3% |
--------------------------------------------------------------------------------
| Toimintasegmenteille | -1,8 | 1,2 | -1,3 |
| kohdistamattomat erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Konsernin liikevoitto | -5,6 | 7,2 | 28,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -5,0% | 5,9% | 5,7% |
--------------------------------------------------------------------------------
Katsauskauden rahoituserät olivat -0,4 (-6,2) Me ja konsernin tulos ennen veroja
-6,0 (0,9) Me. Tuloverojen määrä oli 0,7 (-0,4) Me.
Katsauskauden tulos oli -5,3 (0,5) Me. Osakekohtainen tulos oli ‑0,05 (0,00)
euroa. Rullaavan 12 kk:n lukujen perusteella laskettu sijoitetun pääoman tuotto
oli 5,8 % (14,0 %) ja vastaava oman pääoman tuotto -0,4 % (4,6 %).
Osakekohtainen oma pääoma oli 2,9 (2,6) euroa.
INVESTOINNIT, RAHAVIRTA JA TALOUDELLINEN ASEMA
Konsernin bruttoinvestoinnit pitkäaikaisiin varoihin olivat 12,5 (2,5) Me, josta
kone- ja laiteinvestoinnit olivat 7,5 (2,0) Me.
Aineellisten pitkäaikaisten varojen vähennykset olivat myyntiarvoltaan 5,0 (5.0)
Me, josta koneiden ja laitteiden osuus oli 5,0 (3,7) Me.
Konsernin kolmen ensimmäisen kuukauden liiketoiminnan rahavirta oli 9,8 (19,9)
Me. Investointien rahavirta oli -13,9 (-2,0) Me. Liiketoiminnan ja investointien
rahavirta oli yhteensä ‑4,0 (17,9) Me.
Vuonna 2009 rahavirtalaskelman esittämistapaa muutettiin vastaamaan IAS 7
‑standardin uudistunutta vaatimusta, jonka mukaan vuokrauskäytössä olleiden
hyödykkeiden myynneistä kertyvät rahavirrat esitetään liiketoiminnan
rahavirrassa. Ramirent-konsernin aikaisempi käytäntö oli esittää nämä rahavirrat
investointien rahavirrassa. Kaikkien esitettävien kausien rahavirtalaskelmat on
oikaistu vastaamaan uutta esittämistapaa.
Liiketoiminnan rahavirtaan sisältyi vuokrauskäytössä olleiden hyödykkeiden
myynnistä kertyneitä rahavirtoja 5,0 (3,7) Me.
Ensimmäisen vuosineljänneksen lopussa korollinen vieras pääoma oli 214,4 (282,5)
Me ja nettovelkaantumisaste 68,4 % (99,4 %).
31.3.2010 Ramirentilla oli käyttämättömiä sitovia luottolimiittejä 175,2 Me.
Katsauskauden lopussa taseen loppusumma oli 667,2 (710,9) Me. Konsernin oma
pääoma oli 309,3 (282,9) Me. Konsernin omavaraisuusaste oli 46,4 % (39,8 %).
--------------------------------------------------------------------------------
| HENKILÖSTÖ JA TOIMIPISTEET | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | Henkilöstö | Henkilöstö | Toimipisteet | Toimipisteet |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 31.3.2010 | 31.3.2009 | 31.3.2010 | 31.3.2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | 646 | 655 | 82 | 87 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 540 | 615 | 67 | 57 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | 537 | 588 | 39 | 40 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | 145 | 196 | 21 | 20 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | 367 | 489 | 45 | 46 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | 797 | 941 | 99 | 101 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Konsernihallinto | 15 | 18 | - | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 3 047 | 3 502 | 353 | 351 |
--------------------------------------------------------------------------------
LIIKETOIMINNAN LAAJENTAMINEN JA YRITYSOSTOT
Ramirent AB, Ramirent Oyj:n kokonaan omistama ruotsalainen tytäryhtiö, osti
12.3.2010 vuokrakoneyritys Hyrmaskiner i Gävle AB:n. Kauppaan kuuluvat myös
Hyrmaskiner i Mora AB ja Hyrmaskiner i Falun AB. Yritys toimii Gävleborgissa ja
Taalainmaalla brändillä Tidermans Hyrmaskiner. Yrityksen vuosiliikevaihto on
noin 7 miljoonaa euroa. Yrityskauppa vahvistaa Ramirentin toimintaa
Keski-Ruotsissa. Hankitut yritykset on yhdistelty Ramirentin
konsernitilinpäätökseen 1.3.2010 alkaen.
Asuntorakennusyhtiö Selvaagbygg ulkoisti 16.3.2010 koko rakennuskonetoimintonsa
Ramirentin kokonaan omistamalle norjalaiselle tytäryhtiölle Bautasille ja
allekirjoitti Bautasin kanssa kolmivuotisen vuokraussopimuksen. Selvaagbygg oli
jo marraskuussa 2009 ulkoistanut sähköistyskalustonsa Bautasille.
KEHITYS SEGMENTEITTÄIN
Suomi
Tammi-maaliskuussa 2010 liikevaihto aleni Suomessa 2,1 % ja oli 28,1 (28,7) Me.
Liikevoitto (EBIT) oli -0,2 (0,9) Me ja liikevoittoprosentti -0,8 % (3,1 %).
Liikevaihto aleni rakennustoiminnan edelleen jatkuneen heikentymisen vuoksi.
Kylmä talvi viivästytti lisäksi monia hankkeita, mutta joidenkin tuoteryhmien
kysyntä elpyi vuosineljänneksen lopulla. Kysyntä telakoilla oli suhteellisen
vähäistä jakson aikana, mutta pysyi vakaana teollisuuslaitoksilla. Liikevoitto
heikkeni ennen kaikkea myynnin laskun ja vuoden 2009 viimeisellä
vuosineljänneksellä toteutetun konsernin poistosääntöjen yhdenmukaistamisen
vuoksi.
Ruotsi
Tammi-maaliskuussa 2010 liikevaihto aleni Ruotsissa 8,2 % ja oli 29,4 (32,0) Me.
Paikallisilla valuuttakursseilla lasku oli 16,5 %. Liikevoitto (EBIT) oli 2,6
(5,3) Me ja liikevoittoprosentti 8,8 % (16,6 %). Liikevaihdon väheneminen johtui
vähäisestä rakentamistoiminnasta, jota kylmä talvi entisestään heikensi.
Pääkaupunkiseudulla toiminta oli vilkasta, mutta heikompaa etelässä.
Liikevoittoa rasittivat kasvaneet korjauskulut sekä kiristynyt hintakilpailu
joissakin tuoteryhmissä.
Norja
Tammi-maaliskuussa 2010 liikevaihto aleni Norjassa 1,9 % ja oli 28,4 (28,9) Me.
Paikallisilla valuuttakursseilla lasku oli 11,2 %. Liikevoitto (EBIT) oli ‑0,4
(2,5) Me ja liikevoittomarginaali ‑1,6 % (8,7 %). Liikevaihdon alenemisen syitä
olivat vähäinen rakentaminen ja hankkeiden lykkääntymistä aiheuttanut pitkä
talvi. Liikevoittoa rasittivat matala käyttöaste ja kiristynyt hintakilpailu
joissakin tuoteryhmissä. Vuosineljänneksen aikana Veidekke uusi
vuokraussopimuksensa Ramirentin kanssa yhdeksi vuodeksi.
Tanska
Tammi-maaliskuussa 2010 liikevaihto aleni Tanskassa 28,1 % ja oli 8,1 (11,3) Me
edelleen jatkuvan heikon markkinatilanteen vuoksi. Liikevoitto (EBIT) oli ‑0,6
(‑0,1) Me ja liikevoittoprosentti ‑7,8 % (‑0,6 %). Kireä kilpailu painoi
edelleen hintatasoa. Liikevaihto pysyi alhaisena vähäisen rakentamisen ja
vaikean talven johdosta. Liikevoittoa rasittivat matala käyttöaste ja tiukka
hintakilpailu.
Europe East (Venäjä, Viro, Latvia, Liettua ja Ukraina)
Tammi-maaliskuussa 2010 liikevaihto aleni Europe East ‑segmentissä 19,7 % ja oli
7,5 (9,3) Me. Paikallisilla valuutoilla laskettuna lasku oli 20,8 %. Liikevoitto
(EBIT) parani edellisestä vuodesta mutta oli edelleen negatiivinen, ‑2,4 (‑3,3)
Me. Liikevoittoprosentti oli ‑32,2 % (‑35,8 %). Liikevaihto aleni Baltian maissa
jatkuneen rakennustoiminnan laskun vuoksi, mutta kasvoi Venäjällä ja Ukrainassa
markkinatilanteen parannuttua. Liikevoittoa rasittivat alentunut myynti ja
matalat hinnat. Kaluston mukauttaminen Baltian maissa jatkui.
Europe Central (Puola, Unkari, Tšekin tasavalta ja Slovakia)
Tammi-maaliskuussa 2010 liikevaihto aleni Europe Central ‑segmentissä 14,2 % ja
oli 12,1 (14,1) Me. Paikallisilla valuutoilla laskettuna lasku oli 21,0 %.
Liikevoitto (EBIT) oli ‑2,6 (0,7) Me ja liikevoittoprosentti ‑21,8 % (5,1 %).
Liikevaihto laski kaikissa Europe Central - segmentin maissa ankaran talven
vähentäessä niin asunto- kuin infrastruktuurirakentamista. Liikevoittoa
rasittivat myynnin lasku ja lisääntynyt hintakilpailu useimmissa tuoteryhmissä.
OSAKKEET
Kaupankäynti osakkeilla
Ramirent Oyj:n osakekannan markkina-arvo oli maaliskuun 2010 lopussa 851 (261)
Me. Katsauskauden lopussa kaupankäynti päättyi osakkeen arvoon 7,83 (2,40)
euroa. Katsauskauden ylin kurssinoteeraus oli 8,07 (3,95) euroa ja alin 6,17
(2,40) euroa. Katsauskauden keskikurssi oli 7,11 (3,10) euroa.
Katsauskauden aikana Ramirentin osakkeiden vaihto oli 101,0 (52,0) Me eli
14 142 407 (16 929 515) kpl, joka vastasi 13,0 % (15,6 %) Ramirentin
osakekannasta.
Osakepääoma ja osakkeiden määrä
Katsauskauden lopussa Ramirent Oyj:n osakepääoma oli 25,0 Me ja osakkeiden
määrä oli 108 697 328 kpl.
Omat osakkeet
Katsauskauden aikana Ramirent Oyj:llä ei ollut hallussaan omia osakkeitaan.
YHTIÖKOKOUKSEN 2010 PÄÄTÖKSET
Ramirent Oyj:n 29.3.2010 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti vuoden 2009
tilinpäätöksen ja myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle
vastuuvapauden. Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen, että osinkoa
jaetaan 0,15 euroa osaketta kohti vuoden 2009 vahvistetun tilinpäätöksen
perusteella. Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään 31.12.2010
mennessä osingon maksamisesta edellä mainitun yhtiökokouksessa päätettävän
osingon lisäksi, kuitenkin enintään 0,10 euroa osakkeelta. Hallituksen päätöksen
perusteella maksettava osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka hallituksen
päättämänä täsmäytyspäivänä on merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Osingon maksupäivä voi olla aikaisintaan viides pankkipäivä
täsmäytyspäivästä lukien.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenten lukumääräksi kuusi (6) ja valitsi
uudelleen hallitukseen seuraavat nykyisistä jäsenistä: Kaj-Gustaf Bergh, Torgny
Eriksson, Peter Hofvenstam, Erkki Norvio ja Susanna Renlund. Hallituksen uudeksi
jäseneksi valittiin Johan Ek. Hallituksen toimikausi kestää seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen loppuun.
Yhtiökokous hyväksyi esityksen, että hallituksen jäsenten palkkiot pysyvät
ennallaan. Yhtiökokous valitsi yhtiön tilintarkastajaksi KPMG Oy Ab:n
toimikaudeksi, joka kestää seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun.
Vastuunalaisena tilintarkastajana toimii KHT Pauli Salminen. Tilintarkastajan
palkkiot maksetaan yhtiön hyväksymän laskun mukaisesti.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen yhtiöjärjestyksen kohdan 10
muuttamisesta siten, että yhtiökokouskutsu on toimitettava viimeistään kolme
viikkoa ennen yhtiökokousta, kuitenkin vähintään yhdeksän päivää ennen
yhtiökokouksen täsmäytyspäivää julkaisemalla kutsu yhtiön internet-sivuilla ja
hallituksen niin päättäessä yhdessä tai useammassa valtakunnallisessa
sanomalehdessä.
Hallituksen esityksen mukaisesti yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään
enintään 10 869 732 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta. Valtuutus käsittää myös
oikeuden ottaa pantiksi yhtiön omia osakkeita. Hankkimisvaltuutus on voimassa
seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Yhtiökokous valtuutti hallituksen
esityksen mukaisesti hallituksen päättämään enintään 21 739 465 uuden osakkeen
antamisesta sekä enintään 10 869 732 yhtiön oman osakkeen luovuttamisesta maksua
vastaan. Osakeantivaltuutus on voimassa 29.3.2013 asti.
STRATEGIA JA TALOUDELLISET TAVOITTEET
Ramirent-konsernin strategian tavoitteena on taata osakkeenomistajille terveellä
tasolla oleva tuotto taloudellisesti vakaalla pohjalla.
Ramirentin strategia vuodesta 2010 eteenpäin keskittyy kolmeen päätavoitteeseen:
Kestävään liikevaihdon kasvuun tarjontaa vahvistamalla, asiakaspohjaa
laajentamalla sekä ulkoistamissopimuksin ja valikoiduin yritysostoin;
Toiminnalliseen tehokkuuteen kehittämällä yhteistä yritysrakennetta eli
Ramirent- toimintamallia ja Riskitasonsa alentamiseen tasapainoisemman
liiketoimintaportfolion avulla.
Konsernin pitkän tähtäimen taloudelliset tavoitteet taloudellisista suhdanteista
riippumatta ovat: osakekohtaisen tuloksen kasvu vähintään 15 prosenttia
vuodessa, vähintään 18 prosentin vuotuinen tuotto sijoitetulle pääomalle ja alle
120 prosentin nettovelkaantumisaste tilikauden lopussa. Ramirentin tavoitteena
on jakaa osinkoina vähintään 40 prosenttia osakekohtaisesta tuloksesta.
LIIKETOIMINTARISKIT JA RISKIENHALLINTA
RAMIRENTIN TOIMINTAAN VAIKUTTAVAT OLENNAISET RISKIT
Ramirentin toimintaan kohdistuu erilaisia liiketoimintariskejä. Tiettyjä
riskitekijöitä pidetään olennaisina Ramirentin kehitykselle tulevaisuudessa.
Riskejä arvioidaan suhteessa yhtiön taloudellisten ja strategisten tavoitteiden
saavuttamiseen. Kaiken kaikkiaan Ramirent arvioi, että sen riskeille
altistuminen on lisääntynyt rahoitusmarkkinoiden kasvaneen epävarmuuden ja
rakennustoimialan taloudellisen suhdanteen seurauksena.
Ramirentin liiketoimintaan, kannattavuuteen ja taloudelliseen asemaan
vaikuttavat pääasialliset riskit liittyvät rakennustoimialan taloudellisiin
suhdanteisiin ja kasvavaan vuokrausalan kilpailuun markkina-alueilla. Pääriskit
on kuvattu vuoden 2009 vuosikertomuksessa.
MARKKINANÄKYMÄT 2010
Uusien asuntojen rakentamisen odotetaan lisääntyvän vuoden 2010 jälkipuoliskolla
erityisesti Pohjoismaissa. Keski- ja Itä-Euroopassa vuokrausmarkkinoiden
odotetaan tasaantuvan vuoden loppua kohden. Infrastruktuuri- ja
korjausrakentamisen markkinoiden odotetaan kehittyvän suotuisasti tai säilyvän
suurin piirtein vuoden 2009 tasolla kaikissa maissa. Tietyissä tuoteryhmissä
näemme lisäksi paremman tasapainon kysynnän ja tarjonnan välillä, mikä viittaa
terveempään hintatasoon jatkossa.
RAMIRENTIN NÄKYMÄT 2010
Ramirentin näkymät vuodeksi 2010 eivät ole muuttuneet.
Uudelleenjärjestelytoimien ja kiinteiden kulujen sopeuttamisen johdosta tuloksen
ennen veroja odotetaan kehittyvän myönteisesti vuonna 2010 ja rahavirran
odotetaan olevan positiivinen.
TULEVAISUUTTA KOSKEVAT LAUSUMAT
Tämän katsauksen lausumat, jotka eivät ole historiallisia tosiasioita ja joihin
kuuluvat rajoituksetta lausumat yleisen taloudellisen ja markkinatilanteen
kehityksen odotuksista, asiakkaiden toimialojen kannattavuudesta ja
investointihalukkuudesta, Yhtiön kasvusta, kehityksestä ja kannattavuudesta,
säästötoimenpiteistä, valuuttakurssien vaihtelusta ja korkotasosta, vireillä
olevien ja tulevaisuuden yritysostojen ja uudelleenjärjestelyjen
menestyksellisyydestä sekä lausumat, joita edeltävät sanat ”uskoo”, ”odottaa”,
”ennakoi”, ”ennustaa” tai vastaavat ilmaisut, ovat tulevaisuutta koskevia
lausumia.
Tällaiset lausumat perustuvat tämänhetkisiin odotuksiin ja tällä hetkellä
tiedossa oleviin tosiasioihin. Siksi niihin sisältyy riskejä ja epävarmuuksia,
joiden johdosta todelliset tulokset voivat erota merkittävästi Yhtiön tällä
hetkellä odottamista tuloksista.
--------------------------------------------------------------------------------
| TAULUKOT |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tämä osavuosikatsaus on laadittu EU:ssa käyttöönotetun IAS 34 |
| Osavuosi-katsaukset -standardin mukaisesti ja noudattaen samoja |
| laadintaperiaatteita kuin vuoden 2009 tilinpäätöksessä. |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Ramirent soveltaa seuraavia uusia tai uudistettuja standardeja 1.1.2010 |
--------------------------------------------------------------------------------
| alkaen: |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Uudistettu IFRS 3 Liiketoimintojen yhdistäminen |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Muutettu IAS 27 Konsernitilinpäätös ja erillistilinpäätös |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Konsolidoidut tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, jollei toisin |
--------------------------------------------------------------------------------
| ole ilmoitettu. Pyöristyksistä johtuen yksittäisten lukujen summa voi erota |
--------------------------------------------------------------------------------
| yhteenlasketusta luvusta. |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| (EUR 1.000) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | 111 525 | 122 214 | 502 500 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan muut tuotot | 299 | 625 | 2 060 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Materiaalit ja palvelut | -38 690 | -35 374 | -157 153 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat | -33 493 | -34 685 | -130 934 |
| kulut | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot ja arvonalentumiset | -23 115 | -23 130 | -101 113 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan muut kulut | -22 117 | -22 462 | -86 594 |
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKETULOS | -5 591 | 7 189 | 28 766 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot | 6 101 | 8 524 | 17 936 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituskulut | -6 528 | -14 764 | -34 027 |
--------------------------------------------------------------------------------
| TULOS ENNEN VEROJA | -6 019 | 949 | 12 675 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tuloverot | 707 | -415 | -7 992 |
--------------------------------------------------------------------------------
| KATSAUSKAUDEN TULOS | -5 312 | 534 | 4 683 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut laajan tuloksen erät: | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoerot | 10 419 | 2 279 | 19 105 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavirran suojaukset | -2 099 | -1 382 | 1 148 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavirran suojauksesta | 898 | - | -218 |
| tuloslaskelmaan siirretty määrä | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myytävänä olevien pitkäaikaisten | - | - | -99 |
| varojen muutokset | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muihin laajan tuloksen eriin | 312 | 359 | -216 |
| liittyvät verot | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT VEROJEN | 9 531 | 1 256 | 19 720 |
| JÄLKEEN | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| KATSAUSKAUDEN LAAJA TULOS | 4 218 | 1 791 | 24 403 |
| YHTEENSÄ | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Katsauskauden tuloksen | | | |
| jakautuminen: | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | -5 312 | 534 | 4 683 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistölle | - | - | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | -5 312 | 534 | 4 683 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Katsauskauden laajan tuloksen jakautuminen: | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | 4 218 | 1 791 | 24 403 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistölle | - | - | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 4 218 | 1 791 | 24 403 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake (EPS), laimentamaton | -0,05 | 0,00 | 0,04 |
| ja laimennettu, e | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN TASE | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| VARAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| (EUR 1.000) | 31.3.2010 | 31.3.2009 | 31.12.2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| PITKÄAIKAISET VARAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Aineelliset | 453 074 | 506 684 | 456 076 |
| käyttöomaisuushyödykkeet | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikearvo | 93 398 | 82 913 | 87 194 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut aineettomat hyödykkeet | 7 047 | 6 532 | 5 851 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myytävissä olevat sijoitukset | 53 | 77 | 53 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laskennalliset verosaamiset | 9 593 | 7 190 | 7 660 |
--------------------------------------------------------------------------------
| PITKÄAIKAISET VARAT YHTEENSÄ | 563 164 | 603 396 | 556 833 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LYHYTAIKAISET VARAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vaihto-omaisuus | 14 714 | 16 008 | 14 574 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myynti- ja muut saamiset | 82 801 | 86 272 | 80 146 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden verotettavaan tuloon | 3 427 | 3 288 | 2 260 |
| perustuvat verosaamiset | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 758 | 1 333 | 1 800 |
--------------------------------------------------------------------------------
| LYHYTAIKAISET VARAT YHTEENSÄ | 103 701 | 106 901 | 98 780 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Myytävänä olevat pitkäaikaiset | 370 | 559 | 370 |
| varat | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| VARAT YHTEENSÄ | 667 234 | 710 855 | 655 982 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| (EUR 1.000) | 31.3.2010 | 31.3.2009 | 31.12.2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMA PÄÄOMA | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakepääoma | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Arvonmuutosrahasto | -3 207 | -4 029 | -2 319 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoitetun vapaan pääoman | 113 329 | 113 329 | 113 329 |
| rahasto | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoerot | -3 984 | -31 229 | -14 403 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kertyneet voittovarat | 178 127 | 179 679 | 183 963 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Myytävänä oleviin | 62 | 136 | 62 |
| pitkäaikaisiin varoihin | | | |
| liittyvät suoraan omaan | | | |
| pääomaan kirjatut erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| EMOYHTIÖN | 309 327 | 282 886 | 305 632 |
| OSAKKEENOMISTAJILLE KUULUVA | | | |
| OMA PÄÄOMA | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähemmistön osuus | - | - | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 309 327 | 282 886 | 305 632 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| PITKÄAIKAISET VELAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Laskennalliset verovelat | 53 178 | 44 889 | 50 798 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Eläkevelvoitteet | 10 380 | 7 466 | 9 750 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Varaukset | 3 557 | 7 048 | 3 856 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset velat | 197 728 | 264 170 | 198 061 |
--------------------------------------------------------------------------------
| PITKÄAIKAISET VELAT | 264 844 | 323 573 | 262 466 |
| YHTEENSÄ | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LYHYTAIKAISET VELAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ostovelat ja muut velat | 68 587 | 66 003 | 67 013 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Varaukset | 6 956 | 15 398 | 8 477 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tilikauden verotettavaan | 828 | 4 654 | 1 501 |
| tulokseen perustuvat | | | |
| verovelat | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset velat | 16 692 | 18 342 | 10 894 |
--------------------------------------------------------------------------------
| LYHYTAIKAISET VELAT | 93 063 | 104 397 | 87 885 |
| YHTEENSÄ | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| VELAT YHTEENSÄ | 357 907 | 427 970 | 350 351 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | 667 234 | 710 855 | 655 982 |
| YHTEENSÄ | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| (1000 EUR) |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| A = Osakepääoma | 1) Oma pääoma 1.1.2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
| B = Arvonmuutosrahasto | 2) Kauden laaja tulos yhteensä |
--------------------------------------------------------------------------------
| C = SVOP-rahasto | 3) Oma pääoma 31.3.2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
| D = Muuntoerot | 4) Osakeperusteiset maksut |
--------------------------------------------------------------------------------
| E = Kertyneet voittovarat | 5) Kauden laaja tulos yhteensä |
--------------------------------------------------------------------------------
| F = Myytävänä olevien pitkäaikaisten | 6) Oma pääoma 31.12.2009 |
| | |
--------------------------------------------------------------------------------
| varojen erät | 7) Osakeperusteiset maksut |
--------------------------------------------------------------------------------
| G = Oma pääoma yhteensä | 8) Kauden laaja tulos yhteensä |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 9) Oma pääoma 31.3.2010 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| | A | B | C | D | E | F | G |
--------------------------------------------------------------------------------
| 1 | 25 000 | -3 007 | 113 329 | -33 508 | 179 145 | 136 | 281 095 |
--------------------------------------------------------------------------------
| 2 | - | -1 022 | - | 2 279 | 534 | - | 1 791 |
--------------------------------------------------------------------------------
| 3 | 25 000 | -4 029 | 113 329 | -31 229 | 179 679 | 136 | 282 886 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| 4 | - | - | - | - | 134 | - | 134 |
--------------------------------------------------------------------------------
| 5 | - | 1 710 | - | 16 826 | 4 149 | -74 | 22 612 |
--------------------------------------------------------------------------------
| 6 | 25 000 | -2 319 | 113 329 | -14 403 | 183 963 | 62 | 305 632 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| 7 | - | - | - | - | -523 | - | -523 |
--------------------------------------------------------------------------------
| 8 | - | -888 | - | 10 419 | -5 312 | - | 4 218 |
--------------------------------------------------------------------------------
| 9 | 25 000 | -3 207 | 113 329 | -3 984 | 178 127 | 62 | 309 327 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KONSERNIN LYHENNETTY RAHAVIRTALASKELMA | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| (M€) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan rahavirta | 9,8 | 19,9 | 107,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Investointien rahavirta | -13,9 | -2,0 | -20,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituksen rahavirta: | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lyhytaikaisten lainojen nostot / | -7,4 | -8,0 | -19,1 |
| lyhennykset | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Pitkäaikaisten lainojen nostot / | 12,4 | -10,6 | -68,8 |
| lyhennykset | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituksen nettorahavirta | 5,0 | -18,6 | -87,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahojen ja pankkisaamisten nettomuutos | 1,0 | -0,7 | -0,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahat ja pankkisaamiset katsauskauden | 1,8 | 2,1 | 2,1 |
| alussa | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahavarojen muuntoero | - | 0,1 | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahojen ja pankkisaamisten nettomuutos | 1,0 | -0,8 | -0,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahat ja pankkisaamiset katsauskauden | 2,8 | 1,3 | 1,8 |
| lopussa | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Vuonna 2009 rahavirtalaskelman esittämistapaa muutettiin vastaamaan IAS 7 |
| standardin uudistunutta vaatimusta, jonka mukaan vuokrauskäytössä olleiden |
| hyödykkeiden myynneistä kertyvät rahavirrat esitetään liiketoiminnan |
| rahavirrassa. Ramirent konsernin aikaisempi käytäntö oli esittää nämä |
| rahavirrat investointien rahavirrassa. Esitettävien vertailukausien |
--------------------------------------------------------------------------------
| rahavirtalaskelmat on oikaistu vastaamaan uutta | | |
| esittämistapaa. | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Kaudella 1-3/10 liiketoiminnan rahavirtaan sisältyy vuokrauskäytössä |
| olleiden hyödykkeiden myynneistä kertyneitä rahavirtoja yhteensä 5,0 Me. |
| Kaudella 1-3/09 liiketoiminnan rahavirtaan 3,7 Me ja vastaavasti kaudella |
| 1-12/09 yhteensä 20,1 Me. |
--------------------------------------------------------------------------------
TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT TUNNUSLUVUT
--------------------------------------------------------------------------------
| (M€) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset velat, Me | 214,4 | 282,5 | 209,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelka, Me | 211,7 | 281,2 | 207,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoitettu pääoma, Me (kauden | 523,7 | 565,4 | 514,6 |
| lopussa) | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | 5,8 % | 14,0 % | 8,5 % |
| 1) | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Nettovelkaantumisaste, % | 68,4 % | 99,4 % | 67,8 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Omavaraisuusaste, % | 46,4 % | 39,8 % | 46,6 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö (keskimäärin) | 3 014 | 3 605 | 3 313 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Henkilöstö (kauden lopussa) | 3 047 | 3 502 | 3 021 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvestoinnit pitkäaikaisiin | 12,5 | 2,5 | 17,5 |
| varoihin, Me | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Bruttoinvestoinnit, % | 11,2 % | 2,0 % | 3,5 % |
| liikevaihdosta | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| 1) Luvut on laskettu rullaavan 12 kuukauden lukujen | |
| perusteella. | |
--------------------------------------------------------------------------------
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
--------------------------------------------------------------------------------
| | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake (EPS) | -0,05 | 0,00 | 0,04 |
| painotettu keskiarvo, | | | |
| laimennettu, e | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos/osake (EPS) | -0,05 | 0,00 | 0,04 |
| painotettu keskiarvo, | | | |
| laimentamaton, e | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma/osake kauden | 2,85 | 2,60 | 2,81 |
| lopussa, laimennettu, e | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Oma pääoma/osake kauden | 2,85 | 2,60 | 2,81 |
| lopussa, laimentamaton, e | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä (painotettu | 108 697 328 | 108 697 328 | 108 697 328 |
| keskiarvo), laimennettu | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä (painotettu | 108 697 328 | 108 697 328 | 108 697 328 |
| keskiarvo), laimentamaton | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä (kauden loppu), | 108 697 328 | 108 697 328 | 108 697 328 |
| laimennettu | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osakemäärä (kauden loppu), | 108 697 328 | 108 697 328 | 108 697 328 |
| laimentamaton | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| SEGMENTTI-INFORMAATIO | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Me) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Liikevaihto (ulkoinen) | 27,9 | 28,7 | 125,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Segmenttien välinen liikevaihto | 0,2 | 0,0 | 8,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Liikevaihto (ulkoinen) | 29,3 | 32,0 | 127,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Segmenttien välinen liikevaihto | 0,1 | 0,0 | 0,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Liikevaihto (ulkoinen) | 28,3 | 28,9 | 109,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Segmenttien välinen liikevaihto | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Liikevaihto (ulkoinen) | 7,7 | 10,3 | 40,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Segmenttien välinen liikevaihto | 0,5 | 1,0 | 2,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Liikevaihto (ulkoinen) | 6,6 | 8,3 | 36,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Segmenttien välinen liikevaihto | 0,9 | 1,0 | 15,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Liikevaihto (ulkoinen) | 11,8 | 13,9 | 64,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| - Segmenttien välinen liikevaihto | 0,3 | 0,2 | 1,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenttien välisen liikevaihdon | -2,0 | -2,1 | -28,1 |
| eliminointi | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto yhteensä | 111,5 | 122,2 | 502,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0,3 | 0,6 | 2,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketulos | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Me) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | -0,2 | 0,9 | 12,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -0,8 % | 3,1 % | 9,0 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 2,6 | 5,3 | 20,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | 8,8 % | 16,6 % | 16,4 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | -0,4 | 2,5 | 9,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -1,6 % | 8,7 % | 8,4 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | -0,6 | -0,1 | -4,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -7,8 % | -0,6 % | -10,1 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | -2,4 | -3,3 | -10,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -32,2 % | -35,8 % | -20,7 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | -2,6 | 0,7 | 2,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -21,8 % | 5,1 % | 4,3 % |
--------------------------------------------------------------------------------
| Toimintasegmenteille | -1,8 | 1,2 | -1,3 |
| kohdistamattomat erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Konsernin liiketulos | -5,6 | 7,2 | 28,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta, % | -5,0 % | 5,9 % | 5,7 % |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot ja arvonalentumiset | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Me) | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | 4,9 | 3,8 | 18,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 4,6 | 5,0 | 19,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | 4,5 | 4,2 | 19,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | 1,7 | 2,3 | 11,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | 3,4 | 4,5 | 17,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | 4,0 | 3,3 | 15,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Toimintasegmenteille | -0,1 | -0,1 | -0,2 |
| kohdistamattomat erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 23,1 | 23,1 | 101,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Konsernin liiketuloksen ja tuloksen ennen veroja täsmäytys: |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Konsernin liiketulos | -5,6 | 7,2 | 28,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Toimintasegmenteille kohdistamattomat erät: |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitustuotot | 6,1 | 8,5 | 17,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoituskulut | -6,5 | -14,8 | -34,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Tulos ennen veroja | -6,0 | 0,9 | 12,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Investoinnit | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Me) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | 1,2 | 0,6 | 12,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 7,6 | 0,2 | 3,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | 3,7 | 0,3 | 6,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | 0,1 | 0,1 | 1,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | 0,5 | 0,1 | 0,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | 0,9 | 1,0 | 13,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Toimintasegmenteille | -1,6 | 0,1 | -20,2 |
| kohdistamattomat erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 12,5 | 2,5 | 17,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenteille kohdistetut varat | |
--------------------------------------------------------------------------------
| (Me) | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/09 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | 120,2 | 145,4 | 123,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 125,6 | 130,1 | 121,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | 141,5 | 141,0 | 136,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | 44,3 | 62,5 | 47,8 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | 97,1 | 131,6 | 96,6 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | 120,5 | 112,3 | 122,4 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Toimintasegmenteille | 17,9 | -12,0 | 8,4 |
| kohdistamattomat erät | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 667,2 | 710,9 | 656,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| PITKÄAIKAISTEN VAROJEN MUUTOKSET | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| EUR 1000 | 31.3.201 | 31.3.2009 | 31.12.2009 |
| | 0 | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| KIRJANPITOARVO KAUDEN ALUSSA | 549 173 | 623 242 | 623 242 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Poistot ja arvonalentumiset | -23 115 | -23 130 | -101 113 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Lisäykset: | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Koneet ja laitteet | 6 119 | 2 026 | 15 010 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Muut lisäykset | 278 | 426 | 2 503 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Yrityshankinnat | 6 076 | - | - |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Vähennykset (myynnit) | -3 051 | -2 310 | -12 024 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muuntoerot | 18 090 | -4 048 | 21 554 |
--------------------------------------------------------------------------------
| KIRJANPITOARVO KAUDEN LOPUSSA | 553 571 | 596 206 | 549 173 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Myytävänä olevat pitkäaikaiset varat | 370 | 558 | 370 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| VASTUUSITOUMUKSET JA EHDOLLISET | | | |
| VELAT | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| (milj. euroa) | 31.3.2010 | 31.3.2009 | 31.12.2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Kiinteistökiinnitykset | - | 0,2 | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset velat joiden vakuudeksi | - | 0,1 | - |
| yllämainitut vakuudet on annettu | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Yrityskiinnitykset | 1,0 | - | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| Muut pantatut varat | 1,0 | 4,2 | - |
--------------------------------------------------------------------------------
| Korolliset velat joiden vakuudeksi | - | 4,2 | - |
| yllämainitut vakuudet on annettu | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Takaukset | 2,8 | 3,2 | 2,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Investointisitoumukset | 3,9 | 0,9 | 0,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Ei purettavissa olevien muiden | 160,3 | 163.9 | 169.4 |
| vuokrasopimusten vastaiset | | | |
| vähimmäismaksut | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ei purettavissa olevien | 0,6 | 0,8 | 0,3 |
| rahoitusleasing-sopimusten vastaiset | | | |
| vähimmäismaksut | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Rahoitusleasingvelka taseessa | -0,6 | -0,7 | -0,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ei purettavissa olevien | 160,3 | 164,0 | 169.4 |
| leasingsopimusten taseen | | | |
| ulkopuoliset vastaiset | | | |
| vähimmäismaksut | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Johdannaisinstrumenteista johtuvat | | | |
| vastuut | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Kohde-etuuden nimellisarvo | 195,1 | 119,0 | 196,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Johdannaisinstrumenttien käypä arvo | -2,2 | -5,5 | -0,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Edellisen vuoden vertailutietoja on | | | |
| joiltain osin tarkennettu | | | |
| tarkentuneen tiedon perusteella. | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
NELJÄNNESVUOSITTAINEN SEGMENTTI-INFORMAATIO
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVAIHTO | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | Koko | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Q1 | vuosi | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2010 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevaihto, milj. | | | | | | |
| EUR | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | 28,1 | 134,3 | 30,6 | 41,2 | 33,8 | 28,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 29,4 | 127,9 | 32,4 | 30,8 | 32,6 | 32,0 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | 28,4 | 109,2 | 28,6 | 26,5 | 25,2 | 28,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | 8,1 | 42,9 | 9,5 | 10,5 | 11,6 | 11,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | 7,5 | 51,3 | 11,2 | 18,9 | 12,0 | 9,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | 12,1 | 65,0 | 16,4 | 18,2 | 16,3 | 14,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Segmenttien välinen | -2,0 | -28,6 | -2,5 | -16,6 | -6,9 | -2,1 |
| liikevaihto | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Yhteensä | 111,5 | 502,5 | 126,2 | 129,5 | 124,6 | 122,2 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| LIIKEVOITTO | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | | Koko | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| | Q1 | vuosi | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| | 2010 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto, milj. EUR ja % | | | | |
| liikevaihdosta | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
| Suomi | -0,2 | 12,1 | 0,1 | 6,3 | 4,9 | 0,9 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta | -0,8 % | 8,8 % | 0,2 % | 15,3 % | 14,4 % | 3,1 % |
| % | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Ruotsi | 2,6 | 20,9 | 4,4 | 4,4 | 6,9 | 5,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta | 8,8 % | 16,4 % | 13,4 % | 14,3 % | 21,1 % | 16,6 % |
| % | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Norja | -0,4 | 9,1 | 1,0 | 2,3 | 3,4 | 2,5 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta | -1,6 % | 8,4 % | 3,4 % | 8,6 % | 13,4 % | 8,7 % |
| % | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Tanska | -0,6 | -4,3 | -4,4 | -0,3 | 0,4 | -0,1 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta | -7,8 % | -10,1 | -46,2 | -2,8 % | 3,6 % | -0,6 % |
| % | | % | % | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe East | -2,4 | -10,6 | -2,1 | -2,0 | -3,3 | -3,3 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta | -32,2 | -20,7 | -18,5 | -10,4 | -27,4 % | -35,8 % |
| % | % | % | % | % | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Europe Central | -2,6 | 2,8 | -1,0 | 1,6 | 1,6 | 0,7 |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta | -21,8 | 4,3 % | -6,2 % | 8,6 % | 9,5 % | 5,1 % |
| % | % | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Liiketoiminta-segmen | -1,8 | -1,3 | -1,6 | -0,6 | -0,4 | 1,2 |
| teille | | | | | | |
| kohdistamattomat | | | | | | |
| kulut | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Konsernin | -5,6 | 28,8 | -3,6 | 11,7 | 13,5 | 7,2 |
| liikevoitto | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
| Osuus liikevaihdosta | -5,0 % | 5,4 % | -2,9 % | 9,0 % | 10,8 % | 5,9 % |
| % | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------------
TIEDOTUSTILAISUUS ANALYYTIKOILLE JA LEHDISTÖLLE
Tiedotusvälineille ja analyytikoille järjestetään englanninkielinen
tiedotustilaisuus torstaina 6.5.2010 klo 11.00 Palace Gourmet'n
Konferenssisalissa, osoitteessa Eteläranta 10, 10. krs, Helsinki.
WEBCAST JA PUHELINNEUVOTTELU
Tiedotustilaisuutta voi seurata torstaina 6.5.2010 klo 11.00 suorana
webcast-lähetyksenä yhtiön internet-sivujen www.ramirent.com kautta ja
puhelinneuvottelun avulla. Puhelinneuvottelunumero on +44 20 7162 0025 ja
neuvottelun koodi 862902. Webcastin nauhoitus on saatavilla internet-sivuilla
www.ramirent.com myöhemmin samana päivänä.
RAPORTOINTIKALENTERI 2010
Ramirent noudattaa kolmen viikon hiljaista jaksoa (ns. silent period) ennen
vuosituloksen tai osavuosikatsauksen julkistamista.
Osavuosikatsaus tammi-kesäkuu 11.8.2010 klo 9.00
Osavuosikatsaus tammi-syyskuu 4.11.2010 klo 9.00
Tämän pörssitiedotteen taloudellisia tietoja ei ole tilintarkastettu.
Vantaalla 6. toukokuuta 2010
RAMIRENT OYJ
hallitus
LISÄTIEDOT:
Magnus Rosén, toimitusjohtaja, puh. 020 750 2845, magnus.rosen@ramirent.com
Jonas Söderkvist, talousjohtaja, puh. 020 750 3248,
jonas.soderkvist@ramirent.com
Franciska Janzon, sijoittajasuhteet, puh. 020 750 2859,
franciska.janzon@ramirent.com
JAKELU:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.ramirent.com
Ramirent on Pohjoismaiden sekä Keski- ja Itä-Euroopan johtava
rakennuskonevuokraamoyhtiö. Konsernilla on noin 350 toimipaikkaa 13 maassa ja se
työllistää 3 000 henkeä. Vuonna 2009 konsernin liikevaihto oli 503 miljoonaa
euroa. Ramirent on listattu NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä.
TAMMI-MAALISKUU 2010: HEIKKO MARKKINATILANNE JA ANKARAT SÄÄOLOSUHTEET PAINOIVAT TULOSTA
| Source: Ramirent Oyj