Tillväxt, trafikrekord och nytt namn

Delårsrapport Januari - Mars 2011


Januari – Mars (Jämfört med samma period föregående år)

- Nettoomsättningen ökade med 15% till 11,4 (9,9) MSEK.

- Rörelseresultatet minskade med 2% till 2,4 (2,4) MSEK.

- Rörelsemarginalen minskade till 21,0% (24,6).

- Resultat efter skatt minskade till 1,7 (1,8) MSEK.

- Resultat per aktie uppgick till 0,09 (0,09) SEK.

- Kassaflöde från den löpande verksamheten ökade till 1,3 (0,1) MSEK.

 

Väsentliga händelser under första kvartalet 2011

- Extra bolagsstämma 16 februari beslutade om en namnändring till NetJobs Group AB.

- Trafikrekord på våra jobbsajter under januari med 366 000 unika besökare.

- NetJobs.com lanserades i slutet av mars.

 

Väsentliga händelser efter första kvartalet 2011

- Hristos Kitsos tillträdde som Vice VD 1 april.

- Michell Papp tillträdde som Försäljningschef 4 april.

 

 

VD-kommentar

Under första kvartalet 2011 redovisar vi en rörelsemarginal om 21% och en omsättning på 11,4 MSEK. Det innebär en omsättningsökning med 15% jämfört med samma period 2010.

En stor förändring skedde under kvartal ett i företagets historia. Svensk Internetrekrytering AB bytte namn till NetJobs Group AB. Varumärket kommer att vara:

NetJobs

Leading in specialized career websites

Det nya bolagsnamnet tillsammans med en ny pay-off innebär en tydligare position som ett internationellt företag som är ledande inom nischade jobbsajter.

Det känns inspirerande och naturligt att vi nu byter namn till NetJobs som är ett kort och tydligt internationellt namn. Timingen är rätt eftersom vi långsiktigt fokuserar på en internationell expansion där vi steg för steg jobbar mot vår vision att bli # 1 i världen inom nischade jobbsajter.

Vi har som en följd av namnbytet också förvärvat premiumdomänen NetJobs.com och genom detta blir vi väsentligt mycket tydligare i vår position gentemot kunder, investerare och inte minst medarbetare.

Vi har det senaste året genomfört en mängd produktförbättringar och fokuserat på att höja kvaliteten i vårt erbjudande. Under första kvartalet 2011 har vi haft ett tydligt fokus på att förstärka organisationen. Vi har internt rekryterat en Vice VD och även tillsatt en ny försäljningschef från egna led. Vår filosofi är att fylla på företaget med rätt människor som har en möjlighet att göra karriär inom företaget.

Glädjande är att vi ser en stadig tillväxt mot den tyska marknaden och på ett år har vi dubblat försäljningen.

Utsikterna för fortsättningen av 2011 ser spännande ut och vårt övergripande mål för 2011 är en betydande resultattillväxt.

VD

Frank Ljungstedt

 

NetJobs is the leading provider of specialized career websites in northern Europe with 35 specialized career websites and 5 general career websites in Sweden, Norway, Finland, Denmark and Germany with more than 350 000 unique visitors per month (Google-Analytics January 2011). NetJobs Group AB (publ) was founded 2004 and is since 2006 listed on Nasdaq OMX First North. The company's Certified Adviser is Avanza Bank.
NetJobs’ vision is to be the #1 Global Provider of Specialized Career Websites.


Attachments

NetJobs_Delarsrapport_Q1_2011.pdf
GlobeNewswire