Bestyrelsesformand Martin Gjelsvik, SKAGEN AS, hilser Jesper Rangvid velkommen.
”Jesper Rangvid kan som professor i finansiering tilføre bestyrelsen ny viden om samspillet mellem makroøkonomi og udviklingen i de finansielle markeder. Vi ønsker en mangfoldighed i bestyrelsen med medlemmer, som bidrager med forskellige perspektiver. Her passer en dansk finansprofessor særdeles godt ind, og vi er overbeviste om, at han har meget at bidrage med. Han har desuden en stærk position i den danske offentlighed og vil bidrage til, at SKAGEN fortsat vokser i Danmark,” siger Martin Gjelsvik.
En imponerende videnskabelig produktion, velrenommeret undervisning og en serie stærke bidrag til den offentlige debat i Danmark har etableret Jesper Rangvid som en ledende finansekspert. Han har modtaget flere priser for sin forskning, blandt andet Zeuthen-prisen, Københavns Universitets sølvmedalje og Tietgenprisen for ”betydelig international publicering som ung forsker”. I 2009 var han taler ved SKAGEN Fondenes Nytårskonference i København.
”Jeg har i flere år forsket i investeringsforeninger. Der er meget stor forskel på aktive investeringsforeningers performance: Rigtig mange aktive foreninger klarer sig ikke bedre end deres indeks, men så er der også nogle få, der systematisk har slået deres indeks. SKAGEN Fondene er en af disse. Derfor bliver det spændende at være med til at formulere SKAGEN Fondenes fremtidige strategi og bidrage med nye perspektiver,” siger Jesper Rangvid.
Jesper Rangvid erstatter Ole Søeberg, som trådte ud af bestyrelsen i forbindelse med sin ansættelse som porteføljeforvalter i aktiefonden SKAGEN Vekst.
Som tidligere meddelt gik investorvalgt bestyrelsesmedlem Jan Henrik Hatlem i maj 2011 ud af bestyrelsen i SKAGEN AS. Valgkomiteen vil indstille investorvalgt kandidat til bestyrelsen på en ekstraordinær generalforsamling i Stavanger Konserthus den 14. September 2011.
SKAGEN AS bestyrelsen består nu af Martin Gjelsvik (bestyrelsesformand), Tor Dagfinn Veen, Lars-Erik Forsgårdh, Barbro Johansson, Anne Sophie K. Stensrud, Yuhong Jin Hermansen og Jesper Rangvid.
For yderligere oplysninger
Martin Gjelsvik, bestyrelsesformand i SKAGEN AS, +47 900 59 827
Jesper Rangvid, professor ved CBS, +45 3815 3784, jr.fi@cbs.dk
Christian Jessen, presseansvarlig SKAGEN i Danmark, +45 33 41 76 52, cje@skagenfondene.dk
SKAGEN Fondene er en uafhængig og partner-ejet nordisk investeringsforening, der arbejder med investering i globale aktier og obligationer. SKAGEN Fondene blev grundlagt i Stavanger i 1993 og har i alt 105mia. danske kroner i forvaltningskapital. I 2009 og 2007 blev SKAGEN Fondene kåret som den bedste investeringsforening i Danmark af Dansk Aktieanalyse og Morgenavisen Jyllands-Posten. Læs mere på www.skagenfondene.dk, hvor der er information om vore fonde og mulighed for at downloade prospekter.