PÖRSSITIEDOTE
Julkaisuvapaa 5. elokuuta 2011 kello 8.00
EB, ELEKTROBIT OYJ, OSAVUOSIKATSAUS TAMMI-KESÄKUU 2011
TOISELLA VUOSINELJÄNNEKSELLÄ LIIKETULOS PARANI ENSIMMÄISEEN VUOSINELJÄNNEKSEEN
VERRATTUNA. 1H 2011 LIIKETULOS JÄI KUITENKIN ENNAKOIDUSTI TAPPIOLLISEKSI.
YHTEENVETO 2Q 2011
- Kauden liikevaihto oli 39,7 miljoonaa euroa (44,7 miljoonaa euroa, 2Q 2010),
laskua 11,2 prosenttia viime vuoden vastaavasta jaksosta. Automotive-
liiketoimintasegmentin liikevaihto kasvoi 22,2 prosenttia 22,7 miljoonaan euroon
(18,6 miljoonaa euroa, 2Q 2010), ja Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihto
aleni 33,9 prosenttia 17,1 miljoonaan euroon (25,9 miljoonaa euroa, 2Q 2010).
Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihdon aleneminen johtui pääosin
satelliittipuhelinliiketoiminnan volyymin merkittävästä supistumisesta.
- Liiketappio oli -0,5 miljoonaan euroa (0,1 miljoonaa euroa, 2Q 2010).
Automotive-liiketoimintasegmentin liiketappio oli -0,5 miljoonaa euroa (-0,2
miljoonaa euroa, 2Q 2010). Wireless-liiketoimintasegmentin liikevoitto oli 0,1
miljoonaa euroa (0,3 miljoonaa euroa, 2Q 2010). Wireless-liiketoiminnan
liiketulos parani selvästi vuoden 2011 ensimmäiseen vuosineljännekseen
verrattuna (-4,6 miljoonaa euroa, 1Q 2011) kasvaneen liikevaihdon ja
toteutettujen kustannussäästöjen ansiosta.
- Käyttökate oli 2,2 miljoonaa euroa (2,3 miljoonaa euroa, 2Q 2010)
- Liiketoiminnan kassavirta oli 3,4 miljoonaa euroa (-4,5 miljoonaa euroa,
2Q 2010). Nettokassavirta oli -0,3 miljoonaa euroa (-7,1 miljoonaa euroa,
2Q 2010).
- Tulos osaketta kohti oli -0,01 euroa (-0,01 euroa, 2Q 2010).
YHTEENVETO 1H 2011
- Kauden liikevaihto oli 76,1 miljoonaa euroa (86,2 miljoonaa euroa, 1H 2010),
jossa laskua 11,7 prosenttia viime vuoden vastaavasta jaksosta. Automotive-
liiketoimintasegmentin liikevaihto kasvoi 24,8 prosenttia 46,3 miljoonaan euroon
(37,1 miljoonaa euroa, 1H 2010), ja Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihto
laski 38,7 prosenttia 29,8 miljoonaan euroon (48,7 miljoonaa euroa, 1H 2010).
- Liiketappio oli -4,4 miljoonaa euroa (1,8 miljoonaa euroa, 1H 2010).
Pääasiallisena syynä liiketuloksen heikkenemiseen oli Wireless-
liiketoimintasegmentin liiketappio ensimmäisellä vuosineljänneksellä.
Automotive-liiketoimintasegmentin liikevoitto oli 0,1 miljoonaa euroa (0,7
miljoonaa euroa, 1H 2010), ja Wireless-liiketoimintasegmentin liiketappio oli
-4,5 miljoonaa euroa (1,3 miljoonaa euroa, 1H 2010).
- Käyttökate oli 0,6 miljoonaa euroa (6,1 miljoonaa euroa, 1H 2010).
- Liiketoiminnan kassavirta oli 4,8 miljoonaa euroa (6,1 miljoonaa euroa,
1H 2010). Nettokassavirta oli -2,7 miljoonaa euroa (0,9 miljoonaa euroa,
1H 2010).
- Kassa ja muut likvidit varat kauden lopussa olivat 17,8 miljoonaa euroa (60,0
miljoonaa euroa, 1H 2010). Keskeisin tekijä kassan ja muiden likvidien varojen
pienenemiseen vertailuajankohdasta oli 25,9 miljoonan euron jakaminen
ylikurssirahastosta 2.9.2010.
- Omavaraisuusaste pysyi vahvana ja oli 64,9 % (55.4 %, 1H 2010).
- Tulos osaketta kohti oli -0,04 euroa (-0,01 euroa, 1H 2010).
- Aiemmin 19.10.2010 vapaaehtoiseen saneerausmenettelyyn hakeutuneen EB:n
asiakkaan TerreStar Networks Inc:n emoyhtiö TerreStar Corporation hakeutui
vapaaehtoiseen saneerausmenettelyyn 16.2.2011. EB:n näiltä yhtiöiltä olevien
myyntisaamisten arvostuksessa ei tapahtunut muutoksia katsauskaudella.
- EB alensi vuoden 2011 ensimmäisen vuosipuoliskon tulosohjaustaan 29.3.2011
niin, että EB odotti vuoden 2011 ensimmäisen vuosipuoliskon liiketuloksen olevan
selvästi tappiollinen.
Aiemmin tilinpäätöksen yhteydessä 17.2.2011 EB oli ennakoinut, että vuoden 2011
ensimmäisen vuosipuoliskon liiketulos tulee olemaan alempi kuin vuoden 2010
ensimmäisellä vuosipuoliskolla (1,8 miljoonaa euroa). Pääasiallisena syynä
tulosnäkymän muutokseen oli Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihtoennusteen
aleneminen, joka johtui tilauskannan ennakoitua hitaammasta kehittymisestä
uusissa satelliittitietoliikenneratkaisuissa ja älypuhelinten
tuotekehityspalveluiden kiristyneestä kilpailutilanteesta.
EB:N TOIMITUSJOHTAJA JUKKA HARJU:
"Toisella vuosineljänneksellä EB:n liiketulos jatkoi neljännesvuosittaista
paranemistaan 3Q 2010 tapahtuneen satelliittipuhelinliiketoiminnan supistumisen
jälkeen. 1H 2011 liiketulos jäi kuitenkin ennakoidusti selvästi tappiolliseksi,
johtuen lähinnä ensimmäisen vuosineljänneksen liiketappiosta Wireless-
liiketoimintasegmentissä.
Wireless-liiketoimintasegmentti kehittyi hyvin toisella vuosineljänneksellä.
Liikevaihto kasvoi selvästi ensimmäisestä vuosineljänneksestä ja liiketulos oli
positiivinen.
Automotive-liiketoimintasegmentissä EB:n palveluihin ja tuotteisiin kohdistuva
kysyntä jatkui vahvana. Toisen vuosineljänneksen liikevaihto kasvoi 22,2 %
edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon nähden ja oli samalla tasolla kuin
ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Automotive-liiketoimintasegmentin liiketulos
toisella vuosineljänneksellä oli hieman negatiivinen.
Kannattavuuden parantaminen on edelleen EB:n tärkein lyhyen tähtäimen tavoite.
Automotive-liiketoimintasegmentissä jatkuva kysynnän kasvu ja Wireless-
liiketoimintasegmentissä vahvistunut kokonaiskysyntä antavat tähän hyvän
mahdollisuuden vuoden 2011 toisella vuosipuoliskolla."
VUODEN 2011 TOISEN VUOSIPUOLISKON NÄKYMÄT
Autoteollisuudessa ohjelmistotuotteiden ja -palveluiden kysynnän ennakoidaan
kasvavan ja EB:n liikevaihdon kasvun odotetaan jatkuvan Automotive-
liiketoimintasegmentissä. Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihdon
ennakoidaan kasvavan vahvistuneen kysynnän ansiosta.
EB odottaa vuoden 2011 toisen vuosipuoliskon liikevaihdon olevan korkeampi kuin
vuoden 2010 toisella vuosipuoliskolla (75,6 miljoonaa euroa, 2H 2010) ja
liiketuloksen olevan positiivinen (liiketappio -19,2 miljoonaa euroa, 2H 2010).
EB:n liiketoiminnan syklisyyden ja kolmannelle vuosineljännekselle painottuvien
loma-aikojen takia liikevaihdon ja -tuloksen odotetaan olevan kolmannella
vuosineljänneksellä alempi kuin neljännellä vuosineljänneksellä.
Vuoden 2011 toisen vuosipuoliskon tulosodotus perustuu oletukseen, että EB:n
TerreStar Networks Inc:ltä ja TerreStar Corporationilta olevista
myyntisaamisista ei synny uusia arvonalentumistappioita. On mahdollista, että
muun ohessa TerreStar Networksin ja TerreStar Corporationin
saneerausmenettelyistä myöhemmin saatavien tietojen perusteella tilannetta on
arvioitava uudelleen. Saneerausmenettelyiden lopputuloksiin liittyvien
epävarmuuksien takia luottotappioiden riski voi kasvaa vielä vuoden 2011 toisen
puoliskon aikana. Tarkempi markkinakatsaus esitetään osiossa
"Liiketoimintasegmenttien kehitys vuoden 2011 huhti-kesäkuussa sekä
markkinanäkymät" ja TerreStar Networksin ja TerreStar Corporationin
saneerausmenettelyihin ja saatavien määriin ja perintään sekä muihin näkymiin
liittyvistä epävarmuustekijöistä kerrotaan tarkemmin osiossa "Riskit ja
epävarmuustekijät".
Tietoa TerreStar Networksin ja TerreStar Corporation saneerausmenettelyistä on
esitetty 20.10.2010, 25.10.2010, 20.11.2010, 30.12.2010 ja 17.2.2011
julkaistuissa pörssitiedotteissa sekä yhtiön julkaisemissa osavuosikatsauksissa
ja tilinpäätöstiedotteessa osoitteessa www.elektrobit.com.
KUTSU LEHDISTÖTILAISUUTEEN
EB järjestää vuoden 2011 tammi-kesäkuun osavuosikatsausta koskevan
englanninkielisen tiedotustilaisuuden 5.8.2011 klo 11 lehdistölle,
analyytikoille ja institutionaalisille sijoittajille Oulussa, osoitteessa
Tutkijantie 8, neuvotteluhuone 1. Tilaisuuteen voi osallistua myös puhelimitse
ja esitystä voi seurata samanaikaisesti internetissä WebEx:in kautta. Tarkemmat
ohjeet tilaisuuteen osallistumiseksi: www.elektrobit.com/sijoittajat
EB, Elektrobit Oyj
EB, Elektrobit Oyj on erikoistunut autoteollisuuden ja langattomien
teknologioiden vaativiin sulautettuihin ohjelmisto- ja laiteratkaisuihin. EB
kehittää edistyksellistä teknologiaa ja muuntaa sen rikastuttaviksi
loppukäyttäjäkokemuksiksi. Vuoden 2010 liikevaihto oli 161,8 miljoonaa euroa.
Elektrobit Oyj on listattu NASDAQ OMX Helsingissä. www.elektrobit.com
EB, ELEKTROBIT OYJ, OSAVUOSIKATSAUS TAMMI-KESÄKUU 2011
TALOUDELLINEN KEHITYS TAMMIKUU-KESÄKUU 2011
(Suluissa vuoden 2010 tammi-kesäkuun vastaava luku ellei muuta mainita)
EB:n tammi-kesäkuun 2011 liikevaihto laski 11,7 prosenttia 76,1 miljoonaan
euroon (86,2 miljoonaa euroa). Liiketappio oli -4,4 miljoonaa euroa (1,8
miljoonaa euroa).
Automotive-liiketoimintasegmentin liikevaihto kasvoi vuoden 2011 tammi-
kesäkuussa 24,8 prosenttia 46,3 miljoonaan euroon edellisen vuoden vastaavasta
ajankohdasta (37,1 miljoonaa euroa). Liikevoitto oli 0,1 miljoonaa euroa (0,7
miljoonaa euroa). Automotive-liiketoimintasegmentin liiketulos jäi tavoitteesta
toisen vuosineljänneksen ennakoitua alemman liiketuloksen takia.
Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihto oli tammi-kesäkuussa 2011 29,8
miljoonaa euroa, vastaten 38,7 prosentin laskua edellisen vuoden vastaavasta
ajasta (48,7 miljoonaa euroa). Liiketappio oli -4,5 miljoonaa euroa (1,3
miljoonaa euroa). Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihdon aleneminen johtui
pääosin satelliittipuhelinliiketoiminnan volyymin merkittävästä supistumisesta.
Katsauskauden tutkimus- ja kehitysinvestoinnit kasvoivat 12,3 miljoonaan euroon
(10,1 miljoonaa euroa) vastaten 16,1 prosenttia liikevaihdosta (11,7
prosenttia). Näistä 3,2 miljoonaa euroa aktivoitiin taseeseen (1,7 miljoonaa
euroa).
+---------------------------------------------+--------+--------+
|KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA, MEUR |1-6 2011|1-6 2010|
+---------------------------------------------+--------+--------+
| | 6 kk| 6 kk|
+---------------------------------------------+--------+--------+
|LIIKEVAIHTO | 76,1| 86,2|
+---------------------------------------------+--------+--------+
|LIIKEVOITTO /-TAPPIO | -4,4| 1,8|
+---------------------------------------------+--------+--------+
|Rahoitustuotot ja -kulut | -0,7| -1,8|
+---------------------------------------------+--------+--------+
|TULOS ENNEN VEROJA | -5,1| 0,0|
+---------------------------------------------+--------+--------+
|KAUDEN TULOS JATKUVISTA LIIKETOIMINNOISTA | -5,1| -1,2|
+---------------------------------------------+--------+--------+
|KAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | -5,3| 0,6|
+---------------------------------------------+--------+--------+
| | | |
+---------------------------------------------+--------+--------+
|Kauden tuloksen jakautuminen | | |
+---------------------------------------------+--------+--------+
| Emoyhtiön omistajille | -5,3| -1,5|
+---------------------------------------------+--------+--------+
| Määräysvallattomille omistajille | 0,1| 0,3|
+---------------------------------------------+--------+--------+
|Kauden laajan tuloksen jakautuminen | | |
+---------------------------------------------+--------+--------+
| Emoyhtiön omistajille | -5,4| 0,3|
+---------------------------------------------+--------+--------+
| Määräysvallattomille omistajille | 0,1| 0,3|
+---------------------------------------------+--------+--------+
| | | |
+---------------------------------------------+--------+--------+
|Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista, EUR| -0,04| -0,01|
+---------------------------------------------+--------+--------+
- Liiketoiminnan rahavirta oli 4,8 miljoonaa euroa (6,1 miljoonaa euroa).
- Omavaraisuusaste oli 64,9 % (55,4 %).
- Nettovelkaantumisaste oli -10,4 % (-50,7 %).
VERTAILU VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN
Konsernin liikevaihto ja tulos, MEUR
+-----------------------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
| |2Q 11|1Q 11|4Q 10|3Q 10|2Q 10|
+-----------------------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Liikevaihto | 39,7| 36,5| 41,8| 33,7| 44,7|
+-----------------------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Liikevoitto /-tappio | -0,5| -3,9| -7,7|-11,5| 0,1|
+-----------------------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Liikevoitto /-tappio ilman kertaluonteisia eriä| -0,5| -3,9| -3,2| -3,2| 0,1|
+-----------------------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Tulos ennen veroja | -0,8| -4,3| -8,0|-10,6| -0,7|
+-----------------------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Katsauskauden tulos | -0,8| -4,3| -5,4| -9,0| -0,9|
+-----------------------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
Kertaluonteiset erät ovat tuottoja ja kuluja, jotka eivät liity normaaliin
liiketoimintaan tai niitä esiintyy vain harvoin. Tällaisia eriä ovat muun muassa
omaisuuden myyntivoitot tai -tappiot, olennaiset omaisuusarvojen muutokset,
kuten arvonalennukset tai arvonalennusten peruutukset, olennaiset toiminnan
uudelleenorganisointiin liittyvät kulut tai muut johdon kertaluontoisena pitämät
olennaiset erät. Kertaluonteisen erän olennaisuutta arvioidessa otetaan huomioon
erän euromääräinen suuruus, ja omaisuuserien arvonmuutoksen yhteydessä sen osuus
omaisuuserän kokonaisarvosta.
Liikevaihto liiketoimintasegmenteittäin, MEUR
+-------------+-----+-----+-----+-----+-----+
| |2Q 11|1Q 11|4Q 10|3Q 10|2Q 10|
+-------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Automotive | 22,7| 23,6| 23,1| 19,9| 18,6|
+-------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Wireless | 17,1| 12,7| 18,6| 13,7| 25,9|
+-------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Koko konserni| 39,7| 36,5| 41,8| 33,7| 44,7|
+-------------+-----+-----+-----+-----+-----+
Liikevaihto markkina-alueittain, MEUR ja %
+--------+-----+-----+---------+-----+-----+
| |2Q 11|1Q 11| 4Q 10|3Q 10|2Q 10|
+--------+-----+-----+---------+-----+-----+
|Aasia | 4,0| 2,7|4,4 10,6%| 1,8| 2,6|
| | | | | | |
| |10,2%| 7,4%| | 5,4%| 5,9%|
+--------+-----+-----+---------+-----+-----+
|Amerikat| 5,5| 5,1| 10,8| 9,4| 17,4|
| | | | | | |
| |14,0%|13,9%| 25,8%|27,7%|39,0%|
+--------+-----+-----+---------+-----+-----+
|Eurooppa| 30,1| 28,7| 26,6| 22,5| 24,6|
| | | | | | |
| |75,9%|78,7%| 63,6%|66,8%|55,2%|
+--------+-----+-----+---------+-----+-----+
Liikevaihto ja liiketulos liiketoimintasegmenteittäin sekä muu liiketoiminta,
MEUR
+--------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
| |2Q 11|1Q 11|4Q 10|3Q 10|2Q 10|
+--------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Automotive | | | | | |
| | | | | | |
|Liikevaihto ulkoinen | 22,7| 23,6| 23,1| 19,9| 18,6|
| | | | | | |
|Liikevaihto toiselle segmentille| 0,0| 0,0| 0,0| 0,0| 0,0|
| | | | | | |
|Liikevoitto /-tappio | -0,5| 0,6| 1,1| 0,1| -0,2|
+--------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Wireless | | | | | |
| | | | | | |
|Liikevaihto ulkoinen | 16,9| 12,7| 18,6| 13,7| 25,9|
| | | | | | |
|Liikevaihto toiselle segmentille| 0,2| 0,0| 0,0| 0,0| 0,0|
| | | | | | |
|Liikevoitto /-tappio | 0,1| -4,6| -8,8|-11,7| 0,3|
+--------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Muu liiketoiminta | | | | | |
| | | | | | |
|Liikevaihto ulkoinen | 0,0| 0,1| 0,2| 0,2| 0,2|
| | | | | | |
|Liikevoitto /-tappio | -0,1| 0,1| 0,1| 0,1| 0,0|
+--------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
|Yhteensä | | | | | |
| | | | | | |
|Liikevaihto | 39,7| 36,5| 41,8| 33,7| 44,7|
| | | | | | |
|Liikevoitto /-tappio | -0,5| -3,9| -7,7|-11,5| 0,1|
+--------------------------------+-----+-----+-----+-----+-----+
LIIKETOIMINTASEGMENTTIEN KEHITYS VUODEN 2011 HUHTI-KESÄKUUSSA SEKÄ
MARKKINANÄKYMÄT
(Suluissa vuoden 2010 huhti-kesäkuun vastaava luku ellei muuta mainita)
EB:n raportointi perustuu kahteen liiketoimintasegmenttiin, jotka ovat
Automotive ja Wireless.
AUTOMOTIVE
Automotive-liiketoimintasegmentin tarjonta koostuu auto-ohjelmistotuotteista,
henkilökohtaisten navigointilaitteiden ohjelmistoista sekä autoteollisuuden
tuotekehityspalveluista. Yhdistämällä tuotteitaan ja palvelujaan EB tarjoaa
johtaville autonvalmistajille, autoelektroniikkatoimittajille ja
autoteollisuuden puolijohdetoimittajille ainutlaatuisia asiakaskohtaisia
ratkaisuja.
Vuoden 2011 toisella vuosineljänneksellä Automotive-liiketoimintasegmentin
liikevaihto oli 22,7 miljoonaa euroa (18,6 miljoonaa euroa). Se kasvoi vahvasti
22,2 prosenttia edellisen vuoden vastaavasta ajankohdasta. Liiketappio oli -0,5
miljoonaa euroa (-0,2 miljoonaa euroa). Liiketulos jäi tavoitteesta ennakoitua
suurempien projektikustannusten takia.
Vahva kysyntä jatkui EB:n ohjelmistotuotteisiin ja -palveluihin sekä
ratkaisuihin, joissa omia autoteollisuuden vaatimukset täyttäviä
ohjelmistotuotteita räätälöidään ja integroidaan asiakkaan erityistarpeiden
mukaisesti. Liiketoiminta jatkoi kasvuaan toisella vuosineljänneksellä sekä
viihde- ja viestintäjärjestelmien että autojen elektronisen ohjauslaitteiden
(ECU) ohjelmistomarkkinoilla.
EB jatkoi tuotekehitysinvestointejaan autoteollisuuden ohjelmistotuotteisiin ja
-työkaluihin ja julkaisi uusia tuote- ja työkalupäivityksiä kuluneen
vuosineljänneksen aikana, esimerkiksi EB Street Director
-navigaatio-ohjelmistosta ja EB tresos -tuoteperheestä, jota käytetään autojen
elektronisiin ohjauslaitteiden kehittämiseen. EB julkisti myös yhteistyön
Freescalen sekä QNX:n kanssa kehittääkseen ratkaisuja autojen konfiguroitavia
graafisia mittaristoja varten.
EB:n ja Audi Electronics Venture:n yhteisyrityksen, e.solutions:in uuden viihde-
ja viestintä järjestelmän kehitys eteni hyvin, ja EB:n valinta
navigaatiojärjestelmän sekä puheenohjausjärjestelmän toimittajaksi VW-konsernin
uuteen viihde- ja viestintäjärjestelmään julkistettiin.
Automotive-markkinanäkymät
Suurin osa autoteollisuuden innovaatioista ja tuotteiden erilaistamisesta
toteutetaan ohjelmistoilla ja elektroniikalla. Elektroniikan ja ohjelmistojen
osuus autoissa on kasvanut merkittävästi viimeisten vuosien aikana, ja
ohjelmistojen hyödyntämisen autoteollisuudessa odotetaan jatkossakin
lisääntyvän. Vuotuinen autoteollisuuden ohjelmistomarkkinoiden pitkän aikavälin
kasvuodotus on noin 15 prosenttia (Frost & Sullivan). Sen perustana olevan
autoteollisuusmarkkinan odotetaan myös kasvavan tasaisesti noin 6 prosenttia
vuosittain ajalla 2010-2015 (CSM).
Autoelektroniikan entistä kehittyneemmät ja verkottuneemmat ominaisuudet ja
kasvava suorituskyky lisäävät sen monimutkaisuutta. Samanaikaisesti kuluttajat
odottavat internetin ja langattomien laitteiden kaltaisia toiminnallisuuksia ja
käyttäjäkokemuksia myös autoihin. Nämä kehitystrendit ajavat teollisuutta
elektroniikkalaitteiden ja niiden ohjelmistojen asteittaiseen erottamiseen
toisistaan ohjelmistoarkkitehtuurin tasojen hallitsemiseksi sekä innovoinnin ja
käyttöönoton tehostamiseksi. Standardiohjelmistoratkaisujen käytön
autoteollisuudessa odotetaan kasvavan. Se nopeuttaa innovointia, parantaa
ohjelmistojen laatua ja kehittämisen tehokkuutta sekä helpottaa ohjelmistojen
käyttöönottoa.
Perustavanlaatuinen autoteollisuuden muutos ja siitä seuraava auto-
ohjelmistomarkkinan kasvu jatkuvat. Autoteollisuuden kustannuspaineiden
odotetaan kiihdyttävän EB:n tarjoamien tuotteistettujen ja tehokkaiden
ohjelmistoratkaisujen tarvetta.
EB:n autoteollisuudesta kertyvä liikevaihto syntyy tällä hetkellä
pääasiallisesti uusiin automalleihin liittyvien ohjelmistojen ja
ohjelmistoalustojen kehitystyöstä. Liikevaihdon riippuvuus autojen
tuotantomääristä on rajallinen. Tulevien vuosien aikana EB pyrkii kehittämään
liiketoimintamalliaan enemmän ohjelmistotuotteisiin pohjautuvaksi, mikä tulee
lisäämään liikevaihdon suoraa riippuvuutta autojen tuotantomääristä.
WIRELESS
Wireless-liiketoimintasegmentti tarjoaa tuotekehityspalveluita, räätälöityjä
ratkaisuja sekä radiokanavaympäristöjen testaustyökaluja langatonta teknologiaa
hyödyntävälle teollisuudelle ja viranomaisille.
Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihto vuoden 2011 toisella
vuosineljänneksellä oli 17,1 miljoonaa euroa (25,9 miljoonaa euroa). Liikevaihto
laski 33,9 prosenttia edellisvuoden vastaavan ajanjaksoon nähden. Wireless-
liiketoimintasegmentin liikevaihdon aleneminen johtui pääosin
satelliittipuhelinliiketoiminnan volyymin merkittävästä supistumisesta.
Liikevoitto oli 0,1 miljoonaa euroa (0,3 miljoonaa euroa). Wireless-
liiketoiminnan liiketulos parani selvästi vuoden 2011 ensimmäiseen
vuosineljännekseen verrattuna (-4,6 miljoonaa euroa, 1Q 2011) kasvaneen
liikevaihdon ja toteutettujen kustannussäästöjen ansiosta.
EB kertoi 13.12.2010 julkaisemassaan pörssitiedotteessa, että päättyneiden
yhteistoimintaneuvottelujen tuloksena EB irtisanoo 60 ja lomauttaa 85 henkilöä
Wireless Solutions -liiketoiminnassa ja EB:n konsernitoiminnoissa
työskentelevistä henkilöistä tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Lisäksi
EB arvioi, että irtisanomisten ja lomautusten toteutuessa täysimääräisesti
niistä johtuvat kulusäästöt olisivat noin 4 miljoonaa euroa ja muiden
toimenpiteiden aiheuttamien kulusäästöjen noin 1 miljoonaa euroa vuoden 2011
ensimmäisen vuosipuoliskon loppuun mennessä.
Irtisanomiset toteutettiin vuoden 2010 lopussa, mutta lomautuksia ei toteutettu
täysimääräisenä projektitilausten resursoinnin varmistamiseksi. Julkistetuista
irtisanomisista, lomautuksista ja muista kustannussäästötoimenpiteistä syntyneet
kustannussäästöt jäivät noin 3,5 miljoonaan euroon.
Vuoden 2011 toisen vuosineljänneksen aikana EB:n Wireless-
liiketoimintasegmentissä kysyntä kehittyi hyvin, etenkin puolustus- ja
viranomais- ja verkkolaitemarkkinoilla sekä radiokanavan testaustuotteiden
markkinoilla.
Kustannustehokkuuden parantamiseen ja myynnin tehostamiseen kiinnitettiin
erityistä huomiota ja panostuksia henkilökunnan koulutukseen jatkettiin
pääpainon ollessa LTE- sekä Linux-teknologioiden ja SCRUM-mastereiden
koulutuksessa.
EB jatkoi T&K-panostuksiaan radiokanavan testaustuotteisiin sekä
erikoisterminaalien seuraavan sukupolven tuotealustaan.
Wireless-markkinanäkymät
Langattoman tietoliikenteen verkkolaitteiden markkinoilla radiokanavan ja
matkapuhelinverkkojen suorituskykyä lisäävien uusien LTE-teknologioiden (long
term evolution) aseman odotetaan vahvistuvan ja LTE:hen liittyvien hankkeiden
osuuden EB:n liiketoiminnasta odotetaan kasvavan. Sekä päätelaitteet että verkot
kattava moniradioteknologioiden ja järjestelmäarkkitehtuurien osaaminen on yhä
tärkeämpää monimutkaistuvan langattoman teknologian toimialalla. LTE-teknologian
nopean käyttöönoton sekä tarvittavien tuotteiden taajuusvarianttien suuren
määrän odotetaan avaavan uusia liiketoimintamahdollisuuksia EB:lle.
Älypuhelinten kysynnän kasvun ja niihin liittyvien ohjelmistoarkkitehtuurien ja
alustojen murroksen ennakoidaan jatkuvan vuonna 2011. Älypuhelinten
tuotekehityspalvelujen markkinat ovat edelleen haasteelliset ja jatkuvien
hintapaineiden vuoksi tuotekehitystä tehdään enenevässä määrin alhaisemman
kustannustason maissa. Markkinoilla tapahtuvien muutosten takia älypuhelimiin
liittyvien tuotekehityspalvelujen kokonaiskysynnän odotetaan jatkossa
supistuvan. OEM-valmistajien odotetaan kuitenkin jatkossakin käyttävän
alihankintaa ylläpitääkseen T&K-joustavuuttaan, mikä voi luoda uusia
liiketoimintamahdollisuuksia EB:lle.
Viranomaiskäyttöön tarkoitettujen viestintä- häirintä-, sekä
tiedusteluratkaisujen markkinan odotetaan säilyvän vakaana. EB:n osaamisen ja
pitkäaikaisen kokemuksen ohjelmistoradiopohjaisissa ratkaisuissa odotetaan
tuovan yhtiölle uusia liiketoimintamahdollisuuksia. Uusien kaupallisten
teknologioiden, kuten LTE:n, käytön odotetaan lisääntyvän viranomaisasiakkaiden
markkinoilla (esimerkiksi yleisestä turvallisuudesta vastaavat viranomaiset).
Viranomaisverkot käyttävät usein omia taajuusalueita, jotka vaativat nimenomaan
näille verkoille suunniteltuja loppukäyttäjätuotteita.
Liikkuvan satelliittitietoliikenteen toimiala esittelee uusia data- ja
langattoman viestinnän palveluita samalla, kun uusia operaattoreita syntyy ja
perinteiset operaattorit päivittävät ratkaisujaan ja tarjontaansa. Satelliitti-
maanpäällisen (Satellite-Terrestrial) ja liikkuvan satelliittitietoliikenteen
(Mobile Satellite Services) markkinoiden kysynnän on odotettu siirtyvän
nykyisestä mallilaitemarkkinavaiheesta kohti kaupallisia tuotteita ja palveluita
lähivuosien aikana. TerreStar Networks Inc:n hakeutuminen saneerausmenettelyyn
on kuitenkin aiheuttanut viivettä ja epävarmuutta markkinoille sekä EB:n
TerreStarille kehittämän Genus-nimisen satelliitti-maanpäällispuhelimen kysynnän
kehittymiselle, ja tämän hetkisen näkymän mukaan ei ole syytä olettaa, että
osapuolten välinen liikesuhde tulee jatkumaan.
Radiokanavan suorituskyky on kasvamassa lähivuosina nopeasti uusien LTE-
teknologioiden käyttöönoton myötä, mikä luo kysyntää kehittyneille
testaustyökaluille. Testausmarkkinat ovat laajenemassa LTE-tukiasemista LTE-
päätelaitteisiin, joiden testauksessa tullaan käyttämään ilmarajapinnan ylitse
toimivaa OTA (Over-the-Air) -teknologiaa. EB tarjoaa maailman johtavia
radiokanavaemulaattorityökaluja moniradioisen (MIMO) LTE-teknologian, LTE-
Advanced -teknologian ja muiden edistyksellisten radioteknologioiden
kehitystyöhön.
TUTKIMUS- JA KEHITYSTOIMINTA
EB jatkoi tutkimus- ja kehitysinvestointeja autoteollisuuden
ohjelmistotuotteisiin ja -työkaluihin, radiokanavaemulaattorituotteisiin, sekä
Wireless Solutions -tuotealustoihin.
Vuoden 2011 toisen vuosineljänneksen tutkimus- ja kehitysinvestoinnit olivat
yhteensä 6,0 miljoonaa euroa (5,4 miljoonaa euroa, 2Q 2010) eli 15,1 prosenttia
liikevaihdosta (12,1 prosenttia 2Q 2010). Näistä 1,6 miljoonaa euroa aktivoitiin
taseeseen (1,0 miljoonaa euroa 2Q 2010).
VUODEN 2011 TOISEN VUOSIPUOLISKON NÄKYMÄT
Autoteollisuudessa ohjelmistotuotteiden ja -palveluiden kysynnän ennakoidaan
kasvavan ja EB:n liikevaihdon kasvun odotetaan jatkuvan Automotive-
liiketoimintasegmentissä. Wireless-liiketoimintasegmentin liikevaihdon
ennakoidaan kasvavan vahvistuneen kysynnän ansiosta.
EB odottaa vuoden 2011 toisen vuosipuoliskon liikevaihdon olevan korkeampi kuin
vuoden 2010 toisella vuosipuoliskolla (75,6 miljoonaa euroa, 2H 2010) ja
liiketuloksen olevan positiivinen (liiketappio -19,2 miljoonaa euroa, 2H 2010).
EB:n liiketoiminnan syklisyyden ja kolmannelle vuosineljännekselle painottuvien
loma-aikojen takia liikevaihdon ja -tuloksen odotetaan olevan kolmannella
vuosineljänneksellä alempi kuin neljännellä vuosineljänneksellä.
Vuoden 2011 toisen vuosipuoliskon tulosodotus perustuu oletukseen, että EB:n
TerreStar Networks Inc:ltä ja TerreStar Corporationilta olevista
myyntisaamisista ei synny uusia arvonalentumistappioita. On mahdollista, että
muun ohessa TerreStar Networksin ja TerreStar Corporationin
saneerausmenettelyistä myöhemmin saatavien tietojen perusteella tilannetta on
arvioitava uudelleen. Saneerausmenettelyiden lopputuloksiin liittyvien
epävarmuuksien takia luottotappioiden riski voi kasvaa vielä vuoden 2011 toisen
puoliskon aikana. Tarkempi markkinakatsaus esitetään osiossa
"Liiketoimintasegmenttien kehitys vuoden 2011 huhti-kesäkuussa sekä
markkinanäkymät" ja TerreStar Networksin ja TerreStar Corporationin
saneerausmenettelyihin ja saatavien määriin ja perintään sekä muihin näkymiin
liittyvistä epävarmuustekijöistä kerrotaan tarkemmin osiossa "Riskit ja
epävarmuustekijät".
Tietoa TerreStar Networksin ja TerreStar Corporation saneerausmenettelyistä on
esitetty 20.10.2010, 25.10.2010, 20.11.2010, 30.12.2010 ja 17.2.2011
julkaistuissa pörssitiedotteissa sekä yhtiön julkaisemissa osavuosikatsauksissa
ja tilinpäätöstiedotteessa osoitteessa www.elektrobit.com.
RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
EB on tunnistanut useita liiketoimintaan, markkinoihin ja talouteen liittyviä
riskejä ja epävarmuustekijöitä, jotka voivat vaikuttaa myynnin ja tuloksen
tasoon. Lyhyellä tähtäimellä merkittävimmät vaikuttavat henkilöstön
käyttöasteeseen, laskutettavuuteen ja keskimääräisiin tuntihintoihin T&K
-palvelussa. Kuluvalla tilikaudella kansainvälisen talouden epävarmuus voi
vaikuttaa EB:n palvelujen, ratkaisuiden ja tuotteiden kysyntään sekä aiheuttaa
sekä kysynnän määriin liittyviä että hinnoittelupaineita. Se voi myös lisätä
luottotappioiden riskiä.
EB:llä on 5.8.2011 merkittävät, yhteensä noin 25,8 miljoonan Yhdysvaltain
dollarin (18,1 miljoonan euron 3.8.2011 valuuttakurssin mukaan) suuruiset
erääntyneet myyntisaamiset EB:n tytäryhtiön Elektrobit Inc:in asiakkaalta,
TerreStar Networksiltä, ja tämän emoyhtiöltä, TerreStar Corporationilta. EB on
vaatinut saataviaan maksettavaksi sekä TerreStar Networksin että TerreStar
Corporationin saneerausmenettelyissä. Tämän lisäksi EB on vaatinut korvattavaksi
lähinnä osapuolten väliseen liiketoiminnan alasajoon liittyviä kuluja määrältään
noin 2,1 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria (1,5 miljoonaa euroa 3.8.2011
valuuttakurssin mukaan). EB:n on siten esittänyt kumpaakin TerreStar -yhtiötä
kohtaan yhteensä noin 27,9 miljoonan Yhdysvaltain dollarin (3.8.2011
valuuttakurssin mukaan 19,5 miljoonan euron) määräisen vaateen. Saataviin
liittyvän epävarmuuden vuoksi EB kirjasi myyntisaatavista noin 8,3 miljoonan
euron määräisen arvonalentumisen vuoden 2010 toisella puoliskolla.
TerreStar Networks sekä tietyt muut siihen sidoksissa olevat yhtiöt hakivat
19.10.2010 ja emoyhtiö TerreStar Corporation 16.2.2011 taloudellista asemaansa
vahvistaakseen Yhdysvaltain saneerausmenettelyä koskevan lain (United States
Bankruptcy Code) 11 luvun mukaista vapaaehtoista saneerausmenettelyä. Mainitun
lain 11 luvussa säädetään menettelystä rahoitusvaikeuksiin joutuneiden yhtiöiden
saneeraamiseksi tai purkamiseksi. Saneerausmenettelyssä ennen
saneerausmenettelyn käynnistymistä syntyneiden velkojen takaisinmaksu joko
käteisenä tai muun varallisuuden muodossa voi yleensä tapahtua vain 11 luvun
mukaisen saneeraus- tai purkamissuunnitelman nojalla. Saneeraussuunnitelma
edellyttää hyväksyntää Yhdysvaltalaiselta saneerausasioita käsittelevältä
tuomioistuimelta (United States Bankruptcy Court) ja (tietyin rajoituksin) myös
sellaisilta velkojilta, joiden saatavia ei makseta täysimääräisesti välittömästi
tuomioistuimen hyväksynnän ja saneeraussuunnitelman voimaantulon jälkeen.
Huolimatta TerreStar -yhtiöiden pyrkimyksestä saneerata toimintaansa,
luottotappioriski voi kasvaa vielä vuoden 2011 toisen vuosipuoliskon aikana
EB julkisti 20.11.2010 TerreStar Networksin emoyhtiötä, TerreStar Corporationia,
vastaan käynnistämänsä oikeudenkäynnin, jossa EB vaatii saataviensa
takaisinmaksua. Oikeudenkäyntivaade perustui osin takaukseen, jonka TerreStar
Corporation on antanut vakuudeksi EB:n myyntisaamisista TerreStar Networksiltä,
ja osin TerreStar Corporationin suoraan EB:hen kohdistuvien sopimusvelvoitteiden
täyttämiseen. Sittemmin EB:n TerreStar Corporationia vastaan käynnistämä
oikeudenkäynti saataviensa perimiseksi jäädytettiin TerreStar Corporationin
hakeuduttua edellä mainitun lain luvun 11 mukaiseen saneerausmenettelyyn.
Saneerausmenettelyn ensimmäisen neljän kuukauden aikana TerreStar Networks ensin
jätti ja myöhemmin veti pois saneeraussuunnitelmansa. Yhdysvaltalainen
saneerausasioita käsittelevä tuomioistuin hyväksyi 7.7.2011 TerreStar Networksin
olennaisen liiketoiminnan myynnin noin 1.375 miljardin Yhdysvaltain dollarin
kauppahinnasta Gamma Acquisition L.L.C.:lle, joka on Dish Network Corporationin
kauppaa varten perustama tytäryhtiö. TerreStar Networksin liiketoiminnan myynti
ei tarkoita välitöntä varojen jakoa velkojille, poislukien vakuudellisten
velkojen noin 800 miljoonan Yhdysvaltainen dollarin määräinen maksu. Tällä
hetkellä EB:n osuutta TerreStar Networksin saamasta kauppahinnasta ei voida
ennakoida varmuudella. Velkojen takaisinmaksu velkojille edellyttää
saneerausasioita käsittelevälle tuomioistuimelle jätettävää Yhdysvaltain
saneerausmenettelyä koskevan lain 11 luvun mukaista purkamissuunnitelmaa, josta
velkojien tulee äänestää ja jonka tuomioistuimen tulee hyväksyä ja vahvistaa
kaupan toteuttamisen jälkeen.
TerreStar Corporation jätti 22.7.2011 tuomioistuimelle saneeraussuunnitelman,
joka sisältää vain puutteellisesti tietoa siitä, miten EB:n saatavia kohdellaan
sen saneerausmenettelyssä. TerreStar Corporationin jättämä saneeraussuunnitelma
kuitenkin indikoi, että vakuudettomat velat (kuten EB:n saatavat) saatetaan
vaihtaa saneerattujen velallisten liikkeeseen laskemiin uusiin
velkainstrumentteihin, joiden nimellisarvo olisi hyväksytyn saatavan määräinen.
On myös mahdollista, että osa hyväksytyistä vakuudettomista veloista saatetaan
vaihtaa uusiin saneerattujen velkojien liikkeelle laskemiin etu-oikeutettuihin
osakkeisiin. Näiden uusien velkainstrumenttien tai etu-oikeutettujen osakkeiden
ehtoja ei tällä hetkellä ole käytettävissä. Edelleen on ennenaikaista tehdä
johtopäätöksiä tämän suunnitelman mukaisesta varojen jakamisesta, sillä
TerreStar Corporation ei ole muodollisesti hakenut suunnitelmalleen hyväksyntää,
suunnitelman myöhempi hyväksyminen on epävarmaa ja suunnitelman ehdot voivat
muuttua velkojien kanssa käytävien neuvottelujen tuloksena.
TerreStar Networksilta ja TerreStar Corporationilta olevien saatavien maksu
velkojille suoritetaan erillisistä, joko olemassa olevista tai myöhemmin
kertyvistä omaisuuseristä. Tällä hetkellä TerreStar Networksin ja TerreStar
Corporationin maksujen ajoitusta tai määrää ei voida arvioida varmuudella.
Perustuen lukuisiin oletuksiin, EB kuitenkin arvioi, että TerreStar Networksin
velkojat voivat odottaa saavansa maksun suhteellisen pienestä osasta
hyväksytyistä vaateistaan. TerreStar Corporationin vakuudettomat velkojat
saattavat saada uusia velkakirjoja tai etuoikeutettuja osakkeita, joiden
nimellisarvo olisi hyväksyttyjen vaateiden määräinen. Velkakirjojen velvoitteet
ja mahdollinen varojen jako etuoikeutettujen osakkeiden haltijoille
rahoitettaisiin saneeratun TerreStar Corporationin tulevaisuuden
tulorahoituksella. Edellisessä kappaleessa mainituista syistä on ennenaikaista
arvioida millainen osuus EB:n saatavista maksettaisiin tästä
saneerausmenettelystä. Lisäksi, täsmäyttäessään esitettyjä velkojien vaateita
jaettavissa oleviin velallisten varoihin, Yhdysvaltain saneerausmenettelyä
koskevan lain luvun 11 mukaiset saneerausvelalliset pyrkivät usein kiistämään
velkojien esittämät vaateet joko määrältään tai perusteeltaan. On mahdollista,
että TerreStar Networks tai TerreStar Corporation kiistävät EB:n vaateet
saneerausmenettelyissään. Tällöin EB tulee voimakkaasti puolustautumaan
saataviensa kiistämistä vastaan, mutta tällä hetkellä on ennenaikaista arvioida
mahdollisen riidan lopputulosta. Edelleen on mahdollista, että osana
saneerausprosessia velalliset pyrkivät saamaan takaisin ennen
saneerausmenettelyn käynnistymistä maksamiaan maksuja erinäisten
saneerausmenettelyä koskevien lainkohtien perusteella. Tällä hetkellä
mahdollista riskiä TerreStar Networksin EB:tä kohtaan esittämistä
takaisinsaantivaateista tai niiden menestymisestä ei voida poissulkea.
Tämän hetkisen näkymän mukaan ei ole syytä olettaa, että EB:n ja TerreStar
Networksin välinen liikesuhde tulee jatkumaan. Maaliskuussa 2011 TerreStar
Networks ja TerreStar Corporation hakivat saneerausmenettelyä käsittelevän
tuomioistuimen päätöksen osapuolten velvoitteiden lakkaamisesta osapuolten
välisten sopimusten alla. Tämä päätös ei muuta EB:n asemaa TerreStar -yhtiöiden
velkojana. Pahimmillaan TerreStar -yhtiöiden saneerausmenettelyjen eteneminen
voi kuitenkin vielä johtaa EB:n osalta uuteen merkittävään myyntisaamisten
arvonalentumiskirjaukseen. Mikäli myyntisaamisia ei saataisi perittyä lainkaan,
joko TerreStar Networksilta tai TerreStar Corporationilta, myyntisaamisten
arvonalentumiskirjaus ja prosessiin liittyvät kulut alentaisivat
kertaluonteisesti EB:n liiketulosta enimmillään noin 10 miljoonaa euroa
(Yhdysvaltain dollarin määräiset erät 3.8.2011 valuuttakurssin mukaan). Tällä ei
kuitenkaan olisi merkittävää negatiivista kassavirtavaikutusta EB:lle.
EB:n tämän hetkisen käsityksen mukaan ei ole syytä uskoa, että EB:n TerreStar
-yhtiöiltä olevista myyntisaamisista syntyisi uusia arvonalentumistappioita. EB
pyrkii kotiuttamaan saatavansa täysimääräisenä joko TerreStar Networksin ja
TerreStar Corporationin saneerausmenettelyjen ja/tai esimerkiksi edellä
mainittujen myyntisaamisten myynnin kautta. On mahdollista, että muun ohessa
TerreStar Networksin ja TerreStar Corporationin luvun 11 mukaisista
saneerausmenettelyistä saatavien tietojen perusteella tilannetta on arvioitava
uudelleen.
EB:n asiakaskunta koostuu pääasiassa auto- ja telekommunikaatioteollisuudessa
toimivista yhtiöistä, joten yhtiö on altistunut näitä teollisuuden aloja
koskeville markkinamuutoksille. EB uskoo, että asiakaspohjan laajentaminen tulee
vähentämään riippuvuutta yksittäisistä yhtiöistä ja näin ollen yhtiöön tulee
vaikuttamaan lähinnä näiden teollisuudenalojen yleinen liiketoimintaympäristö.
Eräät EB:n liiketoiminnot ovat kuitenkin muita asiakasriippuvaisempia. Tämä voi
näkyä erääntyneisiin saataviin liittyvänä, viime kädessä luottotappioriskin,
keskittymisenä. Tarkempi markkinakatsaus esitetään osiossa "Liiketoiminta-
segmenttien kehitys vuoden 2011 toisella vuosineljänneksellä sekä
markkinanäkymät".
Yhtiön operatiiviseen liiketoimintaan liittyy riskejä pääasiassa seuraavilla
osa-alueilla: asiakkaiden tuoteohjelmapäätösten epävarmuus ja heidän valintansa
oman kehitystyön ja ostopalvelujen välillä, sekä toisaalta heidän päätöksensä
jatkaa, vähentää tai lopettaa nykyisiä tuoteohjelmiaan, projektiresurssien
kasvattaminen ja alasajo, henkilöstön saatavuus työmarkkinoilta erityisesti
Saksassa ja Suomessa, tärkeimpien teknologioiden ja komponenttien ajoitus ja
menestyksekäs hyödyntäminen, kilpailutilanne ja mahdolliset markkinoiden
viiveet, asiakas- ja alihankintasopimusten oikea-aikainen solmiminen
kohtuullisin kaupallisin ehdoin, tuotekehitysprojektien viiveet,
asiakassopimuksiin perustuvat aktivoinnit, varastojen arvostusriskit ja
suunniteltua suurempia T&K-kustannuksia aiheuttavat tuotekehityksen
teknologiariskit. Lisäksi EB:n tuotteiden, ratkaisujen ja palveluiden myyntiin
liittyy tavanomaisia teollisuuden takuu- ja tuotevastuuriskejä sekä aineettomien
oikeuksien hallintaan liittyviä riskejä. Tuoteliiketoimintaan liittyviä
tyypillisiä riskejä ovat merkittävä riippuvuus toteutuvista tuotemääristä ja
materiaalikustannusten ja tuotannon saannon kehittyminen. Edellä mainitut voivat
ilmentyä korkeampina toimituskuluina ja sitä kautta alhaisempana tuottona.
Uusista tuotteista sekä nykyisiltä että tulevilta asiakkailta odotettua
liikevaihtoa koskevat tavalliset ajoitusriskit.
Lisätietoja EB:tä koskevista riskeistä ja epävarmuuksista on yhtiön
verkkosivuilla www.elektrobit.com
TASE JA RAHOITUS
30.6.2011 taseen lukuja on verrattu 31.12.2010 taseeseen (miljoonaa euroa).
Katsauskauden lukuihin sisältyy 1,5 miljoonan euron varaukset.
6/2011 12/2010
Pitkäaikaiset varat 41,3 41,2
Lyhytaikaiset varat 67,7 83,7
Varat yhteensä 108,9 124,9
Osakepääoma 12,9 12,9
Muu pääoma 52,2 58,3
Määräysvallattomien omistajien osuus 1,4 1,3
Oma pääoma yhteensä 66,6 72,5
Pitkäaikaiset velat 9,0 11,6
Lyhytaikaiset velat 33,4 40,8
Oma pääoma ja velat yhteensä 108,9 124,9
Liiketoiminnan rahavirta katsauskaudella:
+ tilikauden tulos +/- suoriteperusteisten erien oikaisu -2,3 miljoonaa euroa
+ käyttöpääoman muutos +4,4 miljoonaa euroa
- korot, verot ja saadut osingot +2,7 miljoonaa euroa
= liiketoiminnan rahavirta +4,8 miljoonaa euroa
- investointien rahavirta -5,1 miljoonaa euroa
- rahoituksen rahavirta -2,4 miljoonaa euroa
= kassavarojen muutos -2,7 miljoonaa euroa
Lyhytaikaisissa saamisissa olevat myyntisaamiset ja muut saamiset olivat 47,7
miljoonaa euroa (61,3 miljoonaa euroa 31.12.2010). Lyhytaikaisissa veloissa ei-
korolliset ostovelat ja muut velat olivat 28,4 miljoonaa euroa (35,7 miljoonaa
euroa 31.12.2010). Poistamaton konserniliikearvo oli katsauskauden lopussa 18,5
miljoonaa euroa (18,5 miljoonaa euroa 31.12.2010).
Bruttoinvestoinnit olivat katsauskaudella 5,7 miljoonaa euroa sisältäen
korvausinvestoinnit. Nettoinvestoinnit olivat katsauskaudella 5,4 miljoonaa
euroa. Katsauskauden kokonaispoistot olivat 5,0 miljoonaa euroa, sisältäen
yrityshankinnoista aiheutuneita poistoja 1,1 miljoonaa euroa.
Korollisten velkojen määrä oli katsauskauden päättyessä 10,9 miljoonaa euroa.
Tuloslaskelman nettorahoituskulut jakaantuivat seuraavasti:
korko- ja osinkotuotot sekä muut rahoitustuotot 0,1 miljoonaa euroa
korkokulut ja muut rahoituskulut -0,3 miljoonaa euroa
valuuttakurssivoitot ja tappiot -0,5 miljoonaa euroa
Katsauskauden päättyessä EB:n omavaraisuusaste oli 64,9 prosenttia (62,6
prosenttia vuoden 2010 lopussa).
EB:n valuuttastrategian tavoitteena on turvata liiketoiminnan kate muuttuvissa
markkinaolosuhteissa minimoimalla valuuttakurssien vaikutus. Valuuttastrategian
periaatteiden mukaan suojataan asianomaisen valuutan sovittujen
asiakassitoumusten nettokassavirtaa. Nettokassavirta määritellään
myyntisaatavien, ostovelkojen, tilauskannan sekä budjetoidun nettovaluuttavirran
perusteella. Katsauskauden lopussa suojattu nettopositio oli vasta-arvoltaan
14,5 miljoonaa euroa.
HENKILÖSTÖ
EB työllisti vuoden 2011 tammi-kesäkuussa keskimäärin 1539 henkilöä. Kesäkuun
lopussa yhtiössä oli 1525 työntekijää (1 539 vuoden 2010 lopussa). Huomattava
osa EB:n työntekijöistä on tuotekehitysinsinöörejä.
LIPUTUSILMOITUKSET
Katsauskauden aikana ei ole tapahtunut omistussuhteisiin liittyviä muutoksia,
jotka olisivat johtaneet arvopaperimarkkinalain 2:9 §:n edellyttämään
ilmoitusvelvollisuuteen eli niin sanottuun liputusilmoitukseen.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
EB julkaisi 1.8.2011, että Automotive-liiketoimintasegmentin johtajaksi ja
Elektrobit Automotive GmbH:n toimitusjohtajaksi on nimitetty diplomi-insinööri
Alexander Kocher, 50. Hän aloittaa tehtävässään viimeistään 1.11.2011. Kocher
siirtyy EB:lle Intel Inc:in tytäryhtiöstä Wind River GmbH:sta, jossa hän on
työskennellyt Automotive-liiketoimintayksikön johtajana. Alexander Kocher
raportoi Elektrobit Automotive GmbH:n hallitukselle, jonka puheenjohtajana
toimii Elektrobit Oyj:n toimitusjohtaja Jukka Harju.
Oulu 5.8.2011
EB, Elektrobit Oyj
Hallitus
Lisätietoja:
Jukka Harju
Toimitusjohtaja
Puh. 040 344 5466
Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
EB, ELEKTROBIT OYJ
TILINPÄÄTÖSLYHENNELMÄ JA LIITETIEDOT TAMMI-KESÄKUU 2011
(tilintarkastamaton)
Osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti.
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA (MEUR) 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
6 kk 6 kk 12 kk
LIIKEVAIHTO 76,1 86,2 161,8
Liiketoiminnan muut tuotot 1,6 1,4 2,4
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen
muutos 0,3 0,0 -0,2
Valmistus omaan käyttöön 0,1 0,1 0,2
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö -5,8 -6,5 -15,4
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut -47,6 -49,1 -97,7
Poistot -5,0 -4,3 -8,5
Liiketoiminnan muut kulut -24,1 -26,1 -59,8
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) -4,4 1,8 -17,3
Rahoituskulut (netto) -0,7 -1,8 -1,3
TULOS ENNEN VEROJA -5,1 0,0 -18,6
Tuloverot -0,0 -1,3 2,9
KAUDEN TULOS JATKUVISTA LIIKETOIMINNOISTA -5,1 -1,2 -15,7
Muut laajan tuloksen erät:
Ulkomaisiin yksikköihin liittyvät muuntoerot -0,1 1,9 0,8
Kauden muut laajan tuloksen erät yhteensä -0,1 1,9 0,8
KAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ -5,3 0,6 -14,9
Kauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -5,3 -1,5 -16,1
Määräysvallattomille omistajille 0,1 0,3 0,5
Kauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -5,4 0,3 -15,4
Määräysvallattomille omistajille 0,1 0,3 0,5
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista, EUR
Laimentamaton -0,04 -0,01 -0,12
Laimennettu -0,04 -0,01 -0,12
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä, 1000 kpl 129 413 129 413 129 413
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä, laimennettu 130 187 130 382 130 277
KONSERNITASE (MEUR) 30.6.2011 30.6.2010 31.12.2010
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 9,2 10,8 10,5
Liikearvo 18,5 18,5 18,5
Muut aineettomat hyödykkeet 13,4 9,1 11,6
Muut rahoitusvarat 0,1 0,1 0,2
Saamiset 0,0 0,4 0,3
Laskennalliset verosaamiset 0,1 0,1 0,1
Pitkäaikaiset varat yhteensä 41,3 39,1 41,2
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 2,2 2,5 1,9
Myyntisaamiset ja muut saamiset 47,7 65,6 61,3
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
muut
rahoitusvarat 0,0 45,5 7,7
Rahavarat 17,8 14,4 12,9
Lyhytaikaiset varat yhteensä 67,7 128,0 83,7
VARAT YHTEENSÄ 108,9 167,1 124,9
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 12,9 12,9 12,9
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 38,7 38,7 38,7
Muuntoerot 0,5 1,7 0,6
Kertyneet voittovarat 13,1 33,3 19,0
Määräysvallattomien omistajien osuus 1,4 1,1 1,3
Oma pääoma yhteensä 66,6 87,8 72,5
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 1,1 1,7 1,4
Eläkevelvoitteet 1,2 1,1 1,2
Varaukset 0,8 0,6 1,0
Korolliset velat 5,9 10,5 8,0
Pitkäaikaiset velat yhteensä 9,0 13,9 11,6
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 27,7 59,3 33,3
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvelat 0,0
Varaukset 0,7 1,1 2,4
Lyhytaikaiset korolliset velat 5,0 5,0 5,1
Lyhytaikaiset velat yhteensä 33,4 65,4 40,8
Velat yhteensä 42,4 79,3 52,4
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 108,9 167,1 124,9
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA (MEUR) 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
6 kk 6 kk 12 kk
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRRAT
Kauden tulos -5,1 -1,2 -15,7
Suoriteperusteisten erien oikaisu 2,8 7,9 17,5
Käyttöpääoman muutokset 4,4 3,1 3,5
Maksetut korot liiketoiminnasta -0,8 -2,5 -2,3
Saadut korot liiketoiminnasta 0,1 0,3 0,6
Muut rahoituserät 0,0 0,0 0,0
Maksetut välittömät verot 3,4 -1,5 -2,2
LIIKETOIMINNAN NETTORAHAVIRTA 4,8 6,1 1,5
INVESTOINTIEN RAHAVIRRAT
Liiketoimintojen hankinta vähennettynä
hankintahetken
rahavaroilla -0,8 -0,2 -0,3
Investoinnit aineellisiin
käyttöomaisuushyödykkeisiin -1,0 -0,4 -1,7
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin -3,5 -1,9 -6,2
Investoinnit muihin sijoituksiin -0,0 -0,0 -0,0
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynti 0,1 0,1 0,1
Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden myynti 0,0 0,0
Luovutustulot muista sijoituksista 0,0 0,2 0,1
INVESTOINTIEN NETTORAHAVIRTA -5,1 -2,4 -7,9
RAHOITUKSEN RAHAVIRRAT
Lainojen nostot 0,2
Lainojen takaisinmaksut -1,2 -1,2 -2,8
Rahoitusleasingvelkojen maksut -1,5 -1,7 -3,4
Ylikurssirahaston jakaminen -25,9
RAHOITUKSEN NETTORAHAVIRTA -2,4 -2,8 -32,1
RAHAVAROJEN MUUTOS -2,7 0,9 -38,5
Rahavarat tilikauden alussa 20,5 59,1 59,1
Rahavarat tilikauden lopussa 17,8 60,0 20,5
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA (MEUR)
A = Osakepääoma
B = Ylikurssirahasto
C = Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
D = Kertyneet voittovarat
E = Määräysvallattomien omistajien osuus
F = Oma pääoma yhteensä
A B C D E F
Oma pääoma 1.1.2010 12,9 64,6 34,9 0,4 112,8
Ylikurssirahaston jakaminen -25,9 -25,9
Siirto ylikurssirahastosta -38,7 38,7 0,0
Osakepalkitsemisen kustannus 0,3 0,3
Kauden laaja tulos 0,3 0,3
Muut erät -0,5 0,7 0,2
Oma pääoma 30.6.2010 12,9 0,0 38,7 35,1 1,1 87,8
Oma pääoma 1.1.2011 12,9 38,7 19,6 1,3 72,5
Osakepalkitsemisen kustannus 0,2 0,2
Kauden laaja tulos -5,4 -5,4
Muut erät -0,8 0,1 -0,7
Oma pääoma 30.6.2011 12,9 38,7 13,6 1,4 66,6
OSAVUOSIKATSAUKSEN LIITETIEDOT
Osavuosikatsauksen laatimisperiaatteet:
Tilinpäätöstiedotteessa sovelletaan samoja laatimisperiaatteita ja
laskentamenetelmiä kuin vuositilinpäätöksessä.
Osavuosijakson toiminnan kausiluonteisuus:
Konserni toimii aloilla, joilla esiintyy kausittaista vaihtelua.
Osingonmaksu:
31.3.2011 pidetty yhtiökokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että
osinkoa ei jaeta.
SEGMENTTI-INFORMAATIO (MEUR)
TOIMINTASEGMENTIT 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
6 kk 6 kk 12 kk
Automotive
Liikevaihto ulkoinen 46,3 37,1 80,1
Liikevaihto toisille segmenteille 0,0 0,0 0,0
Liikevaihto yhteensä 46,3 37,1 80,1
Liikevoitto (-tappio) 0,1 0,7 1,9
Wireless
Liikevaihto ulkoinen 29,6 48,7 80,9
Liikevaihto toisille segmenteille 0,2 0,0 0,0
Liikevaihto yhteensä 29,8 48,7 81,0
Liikevoitto (-tappio) -4,5 1,3 -19,3
MUUT ERÄT
Muut erät
Liikevaihto ulkoinen 0,1 0,4 0,8
Liikevoitto (-tappio) -0,0 -0,1 0,1
Eliminoinnit
Liikevaihto toisille segmenteille -0,2 -0,0 -0,0
Liikevoitto (-tappio) 0,0 0,0 0,0
Konserni yhteensä
Liikevaihto ulkoinen 76,1 86,2 161,8
Liikevoitto (-tappio) -4,4 1,8 -17,3
Maantieteellisten alueiden liikevaihdot (MEUR) 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
6 kk 6 kk 12 kk
Liikevaihto
Eurooppa 58,8 47,6 96,8
Amerikat 10,6 33,2 53,4
Aasia 6,7 5,3 11,6
Liikevaihto yhteensä 76,1 86,2 161,8
Osavuosijakson päättymisen jälkeiset olennaiset tapahtumat, joita ei ole otettu
huomioon osavuosikatsauksen laskelmissa:
Osavuosikatsauksen päättymisen jälkeen ei ole ollut sellaisia olennaisia
tapahtumia, joita ei ole otettu huomioon osavuosikatsauksen laskelmissa.
Liiketoimet lähipiiriin kuuluvien kanssa 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
6 kk 6 kk 12 kk
Johdon työsuhde-etuudet ja osakkeisiin perustuvat
suoritukset yhteensä 0,9 1,0 2,2
4-6/ 1-3/ 10-12/ 7-9/ 4-6/
TULOSLASKELMA
NELJÄNNESVUOSILUVUT 2011 2011 2010 2010 2010
(MEUR) 3 kk 3 kk 3 kk 3 kk 3 kk
LIIKEVAIHTO 39,7 36,5 41,8 33,7 44,7
Liiketoiminnan muut tuotot 0,9 0,7 0,6 0,4 0,8
Valmiiden ja keskeneräisten
tuotteiden varaston muutos 0,1 0,2 -0,5 0,2 -0,1
Valmistus omaan käyttöön 0,0 0,1 0,0 0,1 0,1
Aineiden ja tarvikkeiden käyttö -3,0 -2,8 -6,1 -2,8 -3,2
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut -23,3 -24,3 -26,1 -22,5 -24,9
Poistot -2,7 -2,4 -2,1 -2,2 -2,2
Liiketoiminnan muut kulut -12,2 -11,9 -15,3 -18,4 -15,0
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) -0,5 -3,9 -7,7 -11,5 0,1
Rahoituskulut (netto) -0,3 -0,4 -0,3 0,9 -0,8
TULOS ENNEN VEROJA -0,8 -4,3 -8,0 -10,6 -0,7
Tuloverot -0,0 0,0 2,6 1,6 -0,2
KAUDEN TULOS JATKUVISTA
LIIKETOIMINNOISTA -0,8 -4,3 -5,4 -9,0 -0,9
Kauden muut laajan tuloksen erät -0,1 -0,1 0,3 -1,4 1,2
KAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ -0,9 -4,4 -5,1 -10,4 0,3
Kauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille -0,8 -4,4 -5,5 -9,0 -0,9
Määräysvallattomille omistajille 0,0 0,1 0,1 0,0 0,0
Kauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille -0,9 -4,5 -5,2 -10,5 0,3
Määräysvallattomille omistajille 0,0 0,1 0,1 0,0 0,0
KONSERNITASE (MEUR) 30.6. 31.03. 31.12. 30.9. 30.6.
2011 2011 2010 2010 2010
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuus-
hyödykkeet 9,2 9,8 10,5 10,6 10,8
Liikearvo 18,5 18,5 18,5 18,5 18,5
Muut aineettomat hyödykkeet 13,4 12,2 11,6 10,0 9,1
Muut rahoitusvarat 0,1 0,1 0,2 0,1 0,1
Saamiset 0,0 0,3 0,3 0,4 0,4
Laskennalliset verosaamiset 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Pitkäaikaiset varat yhteensä 41,3 40,9 41,2 39,7 39,1
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 2,2 1,6 1,9 2,9 2,5
Myyntisaamiset ja muut saamiset 47,7 52,9 61,3 53,8 65,6
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat muut rahoitusvarat 0,0 6,2 7,7 15,8 45,5
Rahavarat 17,8 12,4 12,9 15,0 14,4
Lyhytaikaiset varat yhteensä 67,7 73,1 83,7 87,5 128,0
VARAT YHTEENSÄ 108,9 114,0 124,9 127,2 167,1
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 12,9 12,9 12,9 12,9 12,9
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 38,7 38,7 38,7 38,7 38,7
Muuntoerot 0,5 0,5 0,6 0,3 1,7
Kertyneet voittovarat 13,1 14,6 19,0 24,3 33,3
Määräysvallattomien omistajien osuus 1,4 1,3 1,3 1,2 1,1
Oma pääoma yhteensä 66,6 68,2 72,5 77,4 87,8
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 1,1 1,2 1,4 1,2 1,7
Eläkevelvoitteet 1,2 1,2 1,2 1,2 1,1
Varaukset 0,8 0,9 1,0 0,6 0,6
Korolliset velat 5,9 7,2 8,0 8,9 10,5
Pitkäaikaiset velat yhteensä 9,0 10,5 11,6 11,8 13,9
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 27,7 29,0 33,3 32,1 59,3
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat rahoitusvelat 0,0
Varaukset 0,7 2,0 2,4 0,8 1,1
Lyhytaikaiset korolliset velat 5,0 4,3 5,1 5,1 5,0
Lyhytaikaiset velat yhteensä 33,4 35,3 40,8 38,0 65,4
Velat yhteensä 42,4 45,9 52,4 49,9 79,3
108,9 114,0 124,9 127,2 167,1
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
4-6/ 1-3/ 10-12/ 7-9/ 4-6/
KONSERNIN
RAHAVIRTALASKELMA 2011 2011 2010 2010 2010
NELJÄNNESVUOSILUVUT 3 kk 3 kk 3 kk 3 kk 3 kk
Liiketoiminnan nettorahavirta 3,4 1,4 -4,9 0,2 -4,5
Investointien nettorahavirta -2,8 -2,3 -2,9 -2,6 -1,4
Rahoituksen nettorahavirta -0,8 -1,6 -1,5 -27,8 -1,1
-0,3 -2,4 -9,3 -30,1 -7,1
Rahavarojen muutos
TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
TUNNUSLUVUT 6 kk 6 kk 12 kk
TULOSLASKELMA (MEUR)
Liikevaihto 76,1 86,2 161,8
Liikevoitto (-tappio) -4,4 1,8 -17,3
Liikevoitto (-tappio), % liikevaihdosta -5,8 2,1 -10,7
Tulos ennen veroja -5,1 0,0 -18,6
Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta -6,7 0,0 -11,5
Kauden tulos -5,1 -1,2 -15,7
KANNATTAVUUS- JA MUUT TUNNUSLUVUT
Korolliset nettovelat (MEUR) -6,9 -44,5 -7,4
Nettovelkaantumisaste (net gearing) -% -10,4 -50,7 -10,2
Omavaraisuusaste, % 64,9 55,4 62,6
Bruttoinvestoinnit pysyviin vastaaviin (MEUR) 5,7 4,2 10,7
Henkilöstön määrä keskimäärin kaudella 1539 1548 1561
Henkilöstön määrä kauden lopussa 1525 1572 1539
OSAKKEIDEN OSAKEANTIOIKAISTU 30.6.2011 30.6.2010 31.12.2010
LUKUMÄÄRÄ (1 000 kpl)
Kauden lopussa 129 413 129 413 129 413
Keskimäärin kauden aikana 129 413 129 413 129 413
Optio-oikeuksilla laimennettu lukumäärä 130 187 130 382 130 277
1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT (EUR)
6 kk 6 kk 12 kk
Laimentamaton tulos / osake -0,04 -0,01 -0,12
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos / osake -0,04 -0,01 -0,12
Oma pääoma *) / osake 0,50 0,67 0,55
*) Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma
pääoma
PÖRSSIKURSSIT (EUR) 1-6/2011 1-6/2010 1-12/2010
6 kk 6 kk 12 kk
Ylin kurssi 0,76 1,25 1,25
Alin kurssi 0,50 0,93 0,66
Keskikurssi 0,66 1,09 0,92
Päätöskurssi 0,50 0,96 0,67
Osakekannan markkina-arvo, (MEUR) 64,7 124,2 86,7
Osakkeiden vaihto, (MEUR) 2,4 8,2 16,8
Osakkeiden vaihto, (1 000 kpl) 3 585 7 575 18 190
Suhteessa keskimääräisestä osakkeiden
lukumäärästä, % 2,8 5,9 14,1
VASTUUSITOUMUKSET (MEUR) 30.6.2011 30.6.2010 31.12.2010
OMASTA VELASTA
Yrityskiinnitykset 8,1 3,1 3,1
Annetut pantit 2,3 0,8 2,3
Sitoumukset, joiden vakuudeksi pantit on annettu
ovat yhteismäärältään 5,4 7,5 6,3
MUIDEN PUOLESTA
Takaukset 2,8 2,4 2,0
Muut vastuut 10,0 10,0 10,1
MUUT OMAT VASTUUT
Vuokravastuut
Seuraavana vuonna erääntyvät 4,3 5,4 6,0
Myöhemmin erääntyvät 15,9 16,1 15,0
Sopimusvastuut
Seuraavana vuonna erääntyvät 3,2 3,4 3,9
Myöhemmin erääntyvät 1,8 0,5 2,1
VALUUTTAJOHDANNAISTEN NIMELLISARVOT 30.6.2011 30.6.2010 31.12.2010
(MEUR)
Termiinit
Käypä arvo 0,0 -0,0 -0,0
Kohde-etuuden arvo 14,5 7,0 11,0
Ostetut valuuttaoptiot
Käypä arvo 0,4 0,1
Kohde-etuuden arvo 13,0 5,0
Myydyt valuuttaoptiot
Käypä arvo -0,4 -0,1
Kohde-etuuden arvo 21,0 10,0
[HUG#1536455]