Generalforsamling i ALK-Abelló A/S afholdt og bestyrelsen konstitueret den 27. marts 2012


København, 2012-03-27 18:12 CEST (GLOBE NEWSWIRE) --  

ALK afholdt ordinær generalforsamling den 27. marts 2012. På generalforsamlingen skete følgende:

  • Årsrapport for 2011 blev godkendt, og der blev meddelt decharge for bestyrelse og direktion.
     
  • Der blev truffet beslutning om at udbetale et ordinært udbytte på 5,00 kr. pr. A-/B-aktie a 10 kr.
     
  • Bestyrelsens vederlag for indeværende år blev godkendt. Vederlaget er uændret i forhold til 2011.
     
  • Bestyrelsen blev bemyndiget til i perioden indtil den næste ordinære generalforsamling at lade selskabet erhverve egne B-aktier med en pålydende værdi på indtil 10 % af aktiekapitalen til den på erhvervelsestidspunktet gældende noterede kurs for B-aktier med en afvigelse på indtil 10 %.
     
  • Bestyrelsen blev bemyndiget til i perioden til og med dagen for den ordinære generalforsamlings afholdelse i 2013 at udvide selskabets aktiekapital ved nytegning med indtil nominelt 10.128.360 kr. svarende til indtil nominelt 920.760 kr. A-aktier og indtil nominelt 9.207.600 kr. B-aktier.
     
  • Mindre tilpasninger af retningslinjerne for incitamentsaflønning af direktionen blev godkendt.
     
  • Thorleif Krarup, Lars Holmqvist, Anders Gersel Pedersen, Steen Riisgaard og Jes Østergaard blev genvalgt til bestyrelsen. Christian Dyvig, administrerende direktør for Lundbeckfonden, blev nyvalgt til bestyrelsen. Brian Petersen genopstillede ikke.
     
  • DELOITTE Statsautoriseret Revisionspartnerselskab blev genvalgt som sel­skabets revisor.

Ny formand og næstformand for bestyrelsen
Efter generalforsamlingen holdt bestyrelsen konstituerende møde. Her blev Steen Riisgaard valgt til formand for bestyrelsen og Christian Dyvig til næstformand. 

Den nyvalgte formand Steen Riisgaard, der er CEO i Novozymes, siger: "ALK investerer i disse år betydeligt i udvikling af nye produkter, der kan ændre behandlingen af allergi og astma. Jeg glæder mig til at bidrage til, at ALK i de kommende år kan skabe betydelig vækst gennem fortsat global udbredelse af allergivaccination."

Til bestyrelsens revisionsudvalg blev Lars Holmqvist (formand) og Thorleif Krarup genvalgt. Vederlagsudvalget fortsætter uændret med følgende medlemmer: Jes Østergaard (formand), Anders Gersel Pedersen og Steen Riisgaard. 

 

ALK-Abelló A/S
 

Steen Riisgaard
Bestyrelsesformand

 

For yderligere oplysninger kontakt venligst:
Jens Bager, adm. direktør, tlf. 4574 7576


Attachments

GlobeNewswire

Recommended Reading