Carlsberg styrker sin markedsposition i Grækenland


Carlsberg-gruppen styrker sin position i Grækenland betydeligt gennem en fusion med Olympic Brewery, som er landets tredjestørste bryggeri.

 

Fusionen placerer den kombinerede virksomhed som en stærk nr. 2 på det græske ølmarked med en markedsandel på omkring 29%. Kombinationen af Olympic Brewerys stærke lokale mærke, Fix, samt Carlsberg-grouppens lokale power brand Mythos og vores internationale premium-portefølje vil skabe en meget stærk produktportefølje, som vil gøre den fusionerede virksomhed til en meget attraktiv partner for græske detailhandlere og grossister. Endvidere vil kombinationen af de to virksomheder skabe synergier inden for områder som indkøb, produktion og distribution.

 

Carlsberg kommer til at eje 51% af den kombinerede virksomhed, mens Olympic Brewerys nuværende aktionærer kommer til at eje 49%. Det fremtidige forhold mellem Carlsberg-gruppen og de nuværende aktionærer i Olympic Brewery vil blive reguleret via en aktionæraftale. Bestyrelsesformanden i New Olympic Brewery bliver Lars Lehmann fra Carlsberg-gruppen, og den administrerende direktør bliver Alexandros Karafillides, ligeledes fra Carlsberg-gruppen.

 

Transaktionen er betinget af den nødvendige myndighedsgodkendelse fra den græske konkurrencestyrelse.

 

Koncernchef Jørgen Buhl Rasmussen siger: “Det græske marked byder på interessante muligheder. Vi har været meget tilfredse med Mythos Brewerys resultater, siden vi overtog forretningen som en del af Scottish & Newcastle-opkøbet. Fusionen med Olympic Brewery og skabelsen af en stærk nr. 2 på det græske marked er en stor ændring for vores lokale forretning, og vi er meget begejstrede over de muligheder, der er for den fusionerede virksomhed.”

  

Kontaktpersoner      

Investor Relations:  Peter Kondrup       +45 3327 1221    Iben Steiness          +45 3327 1232

Media Relations:       Jens Bekke       +45 3327 1412     Jim Daniell        +45 3327 2874


Attachments

14_DK_18112014 Greece.pdf
GlobeNewswire