TryghedsGruppens kandidater til Trygs bestyrelse og medlemsbonusordning


TryghedsGruppen, der ejer 60 % af aktierne i Tryg A/S, har afholdt ordinært repræsentantskabsmøde i dag.  

Kandidater til Trygs bestyrelse
I forlængelse af Trygs indkaldelse til ordinær generalforsamling 25. marts 2015 kl. 14.00 (meddelelse nr. 03-2015) har TryghedsGruppen smba meddelt, at de til valget på generalforsamlingen indstiller følgende fire kandidater til de fire pladser i Trygs bestyrelse, som er forbeholdt medlemmer af TryghedsGruppen smbas bestyrelse: 

Jørgen Huno Rasmussen (formand)
Anya Eskildsen
Jesper Hjulmand
Ida Sofie Jensen

CVer, opdaterede fuldmagts- og brevstemmeblanketer er tilgængelige på tryg.com/dk. InvestorPortalen opdateres hurtigst muligt.

Medlemsbonusordning vedtaget
TryghedsGruppens repræsentantskab har besluttet at indføre en medlemsbonusordning, hvor TryghedsGruppen kan udbetale en del af deres overskud til medlemmerne. Beslutningen skal godkendes af myndighederne, før den kan træde i kraft. Læs mere på www.tryghedsgruppen.dk 





  


Attachments

04_2015 TryghedsGruppens kandidater til Trygs bestyrelse og medlemsbonusordning.pdf
GlobeNewswire

Recommended Reading