Regionen är en enorm tillväxtmarknad. Asien är den region i världen där det installeras flest kortterminaler och antalet kortbetalningar växer med 20% per år. Samtidigt finns där det lägsta antalet kortterminaler per capita och de som finns är ofta föråldrade.
Exempelvis finns det 30 000 kortterminaler i Sri Lanka och den installerade basen förväntas femdubblas de kommande åren. Detta innebär en årlig marknad värd 50 Mkr, enbart i ett land.
Interblocks Ltd med huvudkontor i Singapore, är en ledande leverantör av finansiella tjänster på ett flertal tillväxtmarknader i Asien och Mellanöstern. Företaget hanterar transaktioner mellan bankerna som kommer från bankomater och e-handel och har mer än 50 kunder i 11 länder. Med WestInt kortterminaler kommer Interblocks Ltd att utöka sin produktportfölj så att de även hanterar korttransaktioner från fysisk handel.
– Vi skriver nu ett nytt kapitel i Wests historia. Jag är mycket stolt att inleda detta samarbete med en av Asiens ledande betalprocessorer. Affären har stor strategisk betydelse för Wests internationella expansion och fortsatta tillväxt, säger Sten Karlsson.
Parterna har tecknat ett ramavtal som löper under minst fyra år. I samband med avtalstecknandet har West erhållit en första pilotorder på ca 5 Mkr som kommer att levereras under det fjärde kvartalet 2015 och första kvartalet 2016. Initialt lanseras kortterminalerna i Sri Lanka, Filippinerna, Kambodja, Myanmar och Bahrain.
|
För ytterligare information kontakta: Sten Karlsson, vd West International AB Mobil: 070-555 6065 E-post: sten.karlsson@westint.se |
|
|