Yara kjøper ammoniakk- og nitrateiendeler i Pilbara fra Apache Corporation


Oslo, 29. oktober 2015: Yara International har kjøpt 100% av aksjene i Apache Fertilisers Pty Ltd, som eier Apaches 49% eierposisjon i Yara Pilbara Holdings Pty Ltd (YPHL), for 391 millioner USD.

YPHL eier 100% av Yara Pilbara Fertilisers Pty Ltd (YPF). YPF eier ammoniakkfabrikken Yara Pilbara, som har en produksjonskapasitet på omtrent 850.000 tonn per år. I 2014 leverte ammoniakkfabrikken en EBITDA på 218 millioner USD. Gasskontrakten for ammoniakkfabrikken inneholder en prisøkning med virkning fra midten av 2016.

YPHL eier også 20,4% av Yara Pilbara Nitrates Pty Ltd (YPN). YPN bygger et produksjonsanlegg for teknisk ammoniumnitrat (TAN) med en kapasitet på 330.000 tonn per år, med planlagt ferdigstillelse tidlig i 2016.

«Vi er glade for å sikre fullt eierskap i ammoniakkfabrikken i Pilbara, som er den største og mest moderne ammoniakkfabrikken i Yaras portefølje,» sier Svein Tore Holsether, konsernsjef i Yara International ASA.

«Anlegget i Pilbara driftes allerede av Yara, og krever dermed begrenset innsats for å integreres fullt ut. Investeringen vil også gi synergier innen administrasjon og skattestruktur,» sier Holsether.

Avalen er undertegnet og sluttført, og nødvendige godkjennelser er innhentet fra relevante myndigheter.


Kontakt:

Thor Giæver, investorkontakt

Tlf: (+47) 24 15 72 95
Mobil: (+47) 48 07 53 56
E-post: thor.giaver@yara.com

Esben Tuman, mediekontakt
Tlf: (+47) 24 15 70 26
Mobil: (+47) 90 50 84 00
E-post: esben.tuman@yara.com


Om Yara
Yaras kunnskap, produkter og løsninger gir lønnsom og ansvarlig vekst for bønder, distributører og industrielle kunder, samtidig som jordens ressurser, mat og miljø gis næring og ivaretas.

Vår mineralgjødsel, programmer for plantenæring og teknologi øker avlinger, forbedrer produktkvalitet og reduserer miljøpåvirkningen fra landbruket. Våre industri- og miljøløsninger gir bedre luftkvalitet ved å redusere utslippene fra industri og transport, og de utgjør nøkkelingredienser i produksjonen av en lang rekke varer. Vi fremmer en kultur som promoterer sikkerhet for våre ansatte, kontraktører og samfunnet.

Yara ble grunnlagt i 1905 for å løse den økende sulten i Europa og er i dag tilstede over hele verden med mer enn 12.000 ansatte og salg til 150 land.

www.yara.com

Denne opplysningen er informasjonspliktig etter verdipapirhandelloven §5-12

GlobeNewswire