Helsinki, Suomi, 2016-06-01 11:00 CEST (GLOBE NEWSWIRE) --
SSH COMMUNICATIONS SECURITY OYJ PÖRSSITIEDOTE 1.6.2016 KLO 12:00
SSH COMMUNICATIONS SECURITY ERIYTTÄÄ MOBIILIAUTENTIKOINTILIIKETOIMINTANSA
SSH siirtää mobiiliautentikointiliiketoimintansa (MobileID) muodostettavalle yhteisyritykselle Silverback Software Oy:lle, johon SSH jää vähemmistöosakkaaksi. SSH on vakuuttunut, että yhteisyritys on paras mahdollinen ratkaisu jatkuvuuden kannalta myös asiakkaille. Liiketoiminta siirtyy ostajalle kesäkuun aikana.
Kauppa on osa yhtiön pidemmän aikavälin strategiaa, jonka mukaan SSH haluaa keskittyä ydinliiketoimintoihinsa ja erityisesti tarjota markkinoiden parhaat ratkaisut eri kokoisille organisaatioille salausavainten- ja pääsynhallinnan haasteisiin.
Kauppahinnalla ei ole merkittävää tulosvaikutusta eikä se vaikuta SSH-konsernin kuluvan vuoden tulosnäkymiin.
Helsinki, 1.6.2016
SSH COMMUNICATIONS SECURITY OYJ
Tatu Ylönen
Toimitusjohtaja
Jakelu:
Nasdaq Helsinki Oy
Keskeiset tiedotusvälineet
www.ssh.com
Lisätietoa:
Tatu Ylönen, toimitusjohtaja, +358 20 500 7000
Jyrki Lalla, talousjohtaja, +358 45 340 4641
SSH Communications Security
SSH-protokollan keksijänä meillä on 20-vuotinen historia markkinoiden suunnannäyttäjänä. Kehitämme edistyneitä tietoturvaratkaisuja, jotka mahdollistavat salattujen tietoliikenneverkkojen luomisen, valvonnan ja hallinnoinnin. Yli 3000 kansainvälistä asiakastamme luottavat ratkaisuihimme täyttääkseen vaativimmatkin tietoturvavaatimukset ja standardit, parantaakseen ja ylläpitääkseen tietoturvaansa sekä säästääkseen operatiivissa kustannuksissaan. Toimimme Yhdysvalloissa, Euroopassa sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingissä. Yhtiön osakkeet (SSH1V) on listattu Helsingin pörssissä. Lisätietoja meistä löydät Internet-osoitteestamme www.ssh.com
SSH COMMUNICATIONS SECURITY ERIYTTÄÄ MOBIILIAUTENTIKOINTILIIKETOIMINTANSA
| Source: SSH Communications Security Oyj