Den 10. oktober 2017
Baseret på de første indrapporterede tal kan selskabet oplyse de foreløbige hovedtal for 3. kvartal 2017. Flere poster vil kunne blive påvirket i den endelige opgørelse af for eksempel valutakursopgørelse, skat mv.
Ledelsen forventer, at resultatet for 3. kvartal 2017 før kurs- og værdireguleringer og skat (EBVAT) vil ligge på DKK 3,4 mio. Det er tilfredsstillende skønt det er lidt lavere end det var forventet fra årets start. Det forventes, at resultatet pr. 30. september 2017 før kurs- og værdireguleringer og skat (EBVAT) vil ligge på DKK 10,0 mio.
Forventningerne til EBVAT for regnskabsåret 2017 nedjusteres med 0,5 mio. til intervallet DKK 14,0-14,5 mio. Det skyldes, at selskabet har igangsat en række vedligeholdelsesprojekter i år med henblik på at fremtidssikre ejendommenes kvalitet og position som attraktive lejemål. Endvidere har selskabet hjemtaget tillægslån i form af realkreditlån, som har medført ekstraordinære omkostninger.
Den foreløbige værdiregulering af selskabets ejendomme ligger på DKK 1,0 mio. for 3. kvartal og dermed DKK 24,4 mio. pr. 30. september 2017. Værdireguleringerne udgør 2,24% af selskabets samlede ejendomsværdier og følger den fortsatte positive udvikling i prisfastsættelsen på ejendomme i Berlin i 2017.
De oplyste tal i denne meddelelse forventer EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S først endeligt at kunne bekræfte i forbindelse med offentliggørelsen af periodemeddelelsen den 23. november 2017.
Med venlig hilsen
EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S
Certified Adviser er: Clearwater International K/S
Kontakt vedr. ovenstående kan rettes til:
Bestyrelsesformand i EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S:
Knud Lomborg – 20 98 50 60
Direktør i EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S:
Thorkild Steen Sørensen - 76 25 01 46
eller
Clearwater International K/S
Jakob Tolstrup Kristensen – 70 22 50 33